codemaker

Put do Peloponeza

98 poruka u ovoj temi

Evo ja mogu da iznesem svoje mišljenje o grčkim lokalnim putevima, da su generalno dobri. Baš zbog toga što ne planiram putovanje unapred ne mogu da ti kažem konkretno kojim sam putevima išao, ali ne sećam se da sam negde po Grčkoj vozio baš lošim putevima. Što se tiče Peloponeza ruta je išla otprilike Korint - Argos - Nauplion - Monemvasija - Sparta - Mistra - pa preko Tajgeta - Pilos - Pirgos - Olimpija - Patra. Kolko se sećam tu nigde nije bilo autoputa (2010), ali su svi putevi bili dobri. Inače, išao sam sa vozilom marke tvog avatara ;) , tako da za hjundajče nema problema.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Treba reći da lokalni putevi nisu loši ali da im je ograničenje brzine uglavnom oko 50 kmh. Voziti na 30 i kusur stepeni 50 na sat a da pritom nema apsolutno nikog oko vas je prilično frustrirajuće. I stalno gledanje u kartu, sumnja da li sam promašio skretanje nije vredno tih para. Mislim da se taj novac može uštedeti sa nekim ranim bukingom ili cenkanjem sa vlasnicima smeštaja. A vreme koje se uštedi može da se iskoristi za obilazak raznih istoriskih lokaliteta.

Ali me raduje da će ove godine biti izgleda dosta kola sa našim tablicama.

Izmenjeno (dadi-bg)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ajde da dodam i ja nesto konstruktivno. Autoput je odista smoran. Zato sam dva puta izasao kod Tebe pa Elefsina. Em je krace 60km, em ne platis 4-5 putarina, em ne gubis vreme, em je put odlican i razbijes monotoniju auto-puta. Posle toga do Korinta ima samo jedna putarina. Ko ide za Nafplio i Tolo moze da razmisli o skretanju pre Korinta na magistralu koja prvo vodi ka Epidaurusu, potom za Tolo itd. Put je za preporuku, predeli lepi. Ili da nastavi autoputem prema Tripoliju plati jos jednu rampu pa prvo svrati u Mikenu, onda Nafplio itd.

Ko se uputio ka Monemvasiji i okolini moze autoputem do Tripolija, odmah posle je skretanje za Spartu. Ovim putem moze i onaj ko ide do Gitija i okoline. Ko je zeljan lepih predela moze od Nafplia, sve putem uz more, preko Astrosa da dodje do mesta Leonidas. Put dotle je uz more i prelep je. Tu se desno skrece u planine ka prelepom selu Kozmas kroz klisuru i uspon. Guzve nema, put je solidan, predeli nestvarni, ima se sta videti usput. Od Kozmasa se direktno silazi ka dolini Evrotas, izlazi blizu Skale i tu je blizu i Monemvasija i okolina, skretanje levo, ili Gitijo i oklina skretanje desno, a Neapolis i Elafonisios nastavak pravo. Pa ko voli nek izvoli.

Sto se tice zapadnog Manija, autoput skroz do Kalamate je najbrze a verovatno i najjeftinije resenje, a predeli su jednako ispirativni. Alternativa je jedino preko Gitija iz prethodnih varijanti ali je to mnogo mnogo vise km, vremena a i para.

I na kraju, ko ide za Mesiniju i zapadni Peloponez, moze autoputem do Kalamate pa pravac Mesinija ili pilos i okolina. Ali je krace i mnogo mnogo jeftinije i lepse da se uputi Egnatijom do Janjine, samo 2-3 rampe, a put fantastican. Kod Janjine se odvoji levo za Artu i ide se jedan deo puta kao za Lefkadu, samo se ne skrece prema Prevezi levo vec pravo autoputem Ionia odos za Artu a potom za Amfilohiju pa pravac Patra. Trecina tog puta do Patre je autoput koji se jos ne naplacuje(valjda sto nije zavrsen) a ostalo je odlican put, prelepi predeli, mnogo opcija uz put. Malo je guzva ispred Patre ali kratko. Od Patre do Pirgosa sirok put a posle toga odlicna i prazna magistrala do Mesinije koja vodi preko mesta Kalo nero, Kiparisija i Pilos. Kod mesta Kalo nero, ako skrenete levo za nekih 30km ukljucicete se na autoput na 30km od Kalamate. Put prazan i odlican. Jos jedna napomena . Zapadni Peloponez mozete da povezete sa istocnim prelepom turom kroz srce Peloponeza. Autoputem Korint-Tripoli pre nego sto dodjete do Tripolija izadjete za Vitinu a potom preko prelepog mesta Langade izlazite do Olimpije, koja je u neposrednoj blizini Pirgosa pa onda kao u ovom pasosu ranije... Put je odlican, prazan a planinski predeli impozantni.

I na kraju za najvece fanove, varijanta preko Albanije. Prva opcija je da skrenete posle Nisa sa autoputa na izlaz Prokuplje a potom ste za 1h do Merdara. Tu ulazite na Kosovo a Amerikanci su napravali sjajan autoput od Pristine do Tirane, tj vec do Podujeva, ali kada sam prolazio letos deonicu do Podujeva su u najvece radili i ne znam da li je pustena u promet. U svakom slucaju od Pristine ste za 2h do Tirane, autoput je sjajan, putarine i guzve nema ni na putu ni na granici sa Albanijom. Od Tirane ide delimicno autoput do Draca i Valone (Fljore) a potom obican put, meni nepoznatog kvaliteta za Sarandu i Igumenicu. Od Igumenice odlican put za Pargu, Prevezu i dalle preko Amfilohije isto kao u prethodnom pasosu. Sve vreme puta vozite uz obalu Jonskog mora. Drugu opciju planiram da ispitam ove godine a to je da se u Albaniju udje preko Ohrida, gde se pravi pauza, pa onda meni, za sada, nepoznatim putevima, do Sarande pa u Grcku preko Igumenice, pa dalje kao u prvoj opciji. Ako ima neko da je prosao tim putevima neka se javi.

To bi bilo ukratko. Ako neko hoce da pita ili da doda nesto, jedva cekam.

Pozdrav svima.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Vau, svaka čast.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dragi Željko, na more idem sa porodicom da se odmorim i uživam u lepotama da kažem "naše" Grčke.

Put preko Kosova, Albanije je za mene apsolutno neprihvatljiv. Dao bih još 100 evra samo da ne idem tim putem.

Pa za kobasice i paštete ljudi potroše više nego što se da za putarine.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dragi bgd, zao mi je sto nisi procitao ceo post i sto nisi uvideo specificnu dozu humora. Na kraju krajeva ni ti ni ja nismo nikakvo merilo. Sto je tebi neprihvatljivo, drugome je izazov i uzivanje. A sto se tice 100evra mozes odmah da mi ih posaljes i da, naravno, ides putem koji tebi odgovara. Zato napisah, ko voli nek izvoli....

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@dadi-bg, ok je to što ti kažeš, ali ne idemo svi sa porodicom i ne idemo svi u Grčku da bi samo uživali i odmarali se, tako da mislim da je zeljkov predlog skroz na mestu. ;) Naravno da je put preko Makedonije najbolji, najbrži, najjeftiniji itd, ali zeljkova ruta je po meni odlična za ljude koji vole da putuju opušteno i svašta usput obiđu. Mislim, ima svašta da se usput obiđe i kada se ide kroz Makedoniju, ili Bugarsku, ali ovo je dobra ideja za ljude koji često idu za Grčku, da malo promene.

@zeljko zivkovic, prošao sam, ali davno pre nekih 6 -7 godina i to autobusom, a ne sa kolima, tim putem od Drača, preko Valone do Sarande. Išli smo okolnim putem preko Đirokastre, pošto je kraći put uz more tada bio loš i navodno uzak za bus. Takvo je bilo objašnjenje, ne znam da li je stvarno bilo tako i da li su možda u međuvremenu nešto radili na tom putu. Bez obzira na to ja bih pre išao tim putem preko Đirokastre i napravi pauzu u tom gradu, koji je mene oduševio. Đirokastra je uz Berat za mene favorit među albanskim gradovima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Meni se ono presecanje od Tebe do Elefsine čini potpuno razumno ,kada se ide na peloponez samo iz razloga što je teba na udaljenosti do koje bih izvozao u jednoma danu, i tu napravio pauzu, pa sutra ujutru lokalnim putem do Elefsine i dalje ka Peloponezu.

Neko ko svraća kod prijatelja u Atinu ili tamo traži smeštaj za dan-dva razgledanja grada neće ići tom "prečicom"ali ce platiti par putarina više.

Po meni svako drugo izbegavanje putarina zbog neke uštede je potpuno nepotrebno.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Deluje razumno ... ali ...

Vec sam pisala, mi smo nocili u Delfimima, ujutro posetili Osios Lukas pa onda krenuli ka Tolu preko Elefsine. Jeste dobar put, predeli onako, nista posebno, ali ono sto moze da bude veliki problem jeste to sto tuda voze kamioni i sleperi. Velikim delom puta je puna linija, nije skroz ravan put i preticanje je nemoguce. Mi smo vozili u koloni iza kamiona i posteno se smorili. Jednostavno nema prilike za preticanje bez rizikovanja zivota. I onda je mnogo gore nego ici autoputem koji je takodje smoran ali se bar ne vozi u kolini 50 km/h. Nama je te godine to bila logicna opcija zbog posete Lukasu, ali u protivnom ne bih vise isla tim putem.

Ako nece nece da se smara autoputem, a hoce nesto usput da vidi, mislim da je bolja opcija ici preko Evije. Mi smo se tako jedne godine vracali kuci. Mada su tamo putevi jako krivudavi i jako se sporo vozi, ali je divna priroda i moze se svasta obici usput.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A zasto niko ne uzima u obzir spavanje u Solunu, npr?

To je oko 700km od Beograda, a odatle posle ni do vrha nije daleko.

Relativno brzo se ulazi i izlazi iz grada a izbor mesta je odlican.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo i ja da se priključim.

Spavanje na putu ka Peloponezu zaista može da se lepo kombinuje, istok, zapad, centar Grčke. Izbora je mnogo. :ideja:

Kamena V. je na moru i zato ima nešto više cene za jedno noćenje, nego neki smeštaj drugi oko Lamije.

Predlažem, Loutra Ipatis.

Od isključenja sa autoputa Lamija do samog mesta ima 18 km. Prolazi se pored Lamije i nastavlja pravo prema unutrašnjosti, Karpenisi, i sa glavnog puta se skreće levo i stiže u to mesto.

To je ustvari banja, banjski centar.

Nocenje sa doručkom, dvokrevetna i za 22e.

Ko je ranoranilac od 6 sati radi banjski kompleks. Otvoreni zatvoreni bazeni itd.

Prošle godine , avgust, ekipa iz Nemačke i ja ujujutro, 7 i 15 :kupanje:

Nama u planiranju puta ništa ne znači da spavamo u mestu na moru, ako je to usputno zadržavanje.

O putevima na Peloponezu, rekla bih da niže od Tripolija , pre dve godine više nije bilo autoputa, već magistrala, a što se više bliži sam jug, to je put sve više ishaban. Ograničenja uobičajena.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

dobar predlog!

Ja sam u pretrazi naleteo na Zevs selo, blizu Molosa, posle Lamije. Malo se skreće sa autoputa.

Isto je banja sa toplom vodom i nije skup smeštaj

evo :

http://www.booking.com/hotel/gr/zeus-village-molos.sr.html

Izmenjeno (shonebg)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@shonebg. Vrlo zanimljiva lakcija. Visoke ocene, ali i dosta skuplje po noćenju za iste datume u odnosu na L. Ipatis.

Još bih dodala i ovo u vezi sa putovanjem po Peloponezu: :brm: rekla bih da je oko 400 km po danu optimalno da bi se osim upravljanja automobilom i videlo nešto, zastalo na mestu koje nije pomenuto na internetu i udahnula Grčka kakva se ne vidi vožnjom autoputevima. :turista:

I na Peloponezu ako se silazi od Parte, prava je šteta ne "svratiti" u Arhajsku Olimpiju...

Izmenjeno (GOTAM)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slazem se sa Putnicom za ovo presecanje preko Elefsine i Tebe.....dva puta smo tuda isli,oba puta smo se vukli iza kamiona koji tuda dosta saobracaju,verovatno zbog izbegavanja putarine.....prosle godine deo autoputa od Tripolija ka Kalamati nije bio zavrsen i nije bilo naplatnih rampi,ove godine malo-malo pa po 2-3 evra....mogu da pogledam koliko smo tacno dali za putarine.....posto ove godine opet idemo na Mani,resili smo da malo promenimo rutu i da se spustimo od Patre,uz obalu......

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kojim putem ici? Preko Atine ili ovim preko Arte? Koja je bolja varijanta?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26309
    Ukupno tema
    877527
    Ukupno poruka