codemaker

Put do Peloponeza

98 poruka u ovoj temi

Za one koji će ovog leta možda voziti autoputem Korint-Tripoli-Sparta tek informacija od danas.

Za oko 150km, koliko ima od Korinta do Sparte, putarina će vas izaći nešto malo manje od 7€!

U odnosu na putarinu na Ignazio Odos gde je sada 2.80€ (sa sve dve nove rampe, neće toliko izaći a mnogo veća kilometraža) je ovo čisto dranje bez anestezije....

Sada je autoput do pred samu Spartu, mada još rade pa ima obilazaka. Vozio sam Korint-Kalamati i odvajanje sa autoputa kod Sparte vodi na put koji je dosta loš i sa dosta krivina. Asfalt nije popravljan od prošle godine.

Inače "autoput" Patra- Korint je tek u očajnom stanju!

Najpre su mi kod Patre uzeli 3.10€ a nakon koju desetinu km još 1.80€ !!

Pri tome je to "autoput" koji nema ni jednog jedinog kilometra urednog punog autoputa, sve do Korinta!

80% se vozi kroz "baraž" od znakova za radove na putu, nema preticanja i sve je jako nezgodno za vožnju, pogotovo noću, pogotovo jer Grci i tu pokušavaju da preteknu gde se to može učiniti tako da ostane 2cm sa svake strane...

Zaprepašten sam lopovlukom na ovom "autoputu". Pitam se na osonovu čega uzimaju ljudima pare, za šta? Sramota!

Kako ga grade, ovaj autoput neće biti gotov još najmanje 5 godina, Skadar na Bojani je bila ekspresna gradnja u poređenju sa ovim "autoputom" Već godinama, ista slika, samo se visina putarine menja... Bukvalno ništa nije urađeno od prošle godine osim što je sad deo "u izgradnji" produžen na maltene celu deonicu. A šta se to gradi, izgleda ne znaju ni oni koji grade...

Sve u svemu, vozio sam danas Korint-Kalamata-Pylos-Patra-Korint i platio samo za putarine 12€ i od 250km autputa, samo je 150 bilo autoput. Znači za 150km dao sam 12 evra. To mi je izgleda novi rekord

Pitam se kakva će situacija sa cenama putarine biti na leto.

Inače, što se goriva tiče, bezolovni je otišao nebu pod oblake. Na više sam mesta video cenu 1.98

Euro dizel je izašao na prosečno oko 1.6 (ne računam Shell V-Power dizel)

Veće su i cene pića i ića po kafanama. Recimo frape u Kalamati na obali me koštao 3€

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim ja da se dranje sprema za ovu sezonu. Ako je bezolovni otisao na blizu 2 eur po litri, predpostavljam da je plin blizu 1 eur. Jel ima pumpi sa plinom na potezu od Korinta do Patre?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A ja još kukam kad će da urade taj autoput Patras - Pyrgos - Kalamata. Pa kad ga završe, udariće putarine od 20Eur za tu deonicu, kako su počeli da dižu cene. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Vidim ja da se dranje sprema za ovu sezonu. Ako je bezolovni otisao na blizu 2 eur po litri, predpostavljam da je plin blizu 1 eur. Jel ima pumpi sa plinom na potezu od Korinta do Patre?

Za plin ne znam, nikad ne zagledam ima li ga jer ga ne koristim... Tek ponekad se setim.

Danas smo išli Korintos-Atina-Tevi-Delfi-Itea-Nafpaktos-Amfilohia-Preveza, imali posla u Delfima i ovde u Prevezi.

Nećeš verovati, fotografisao sam bukvalno SVAKU pumpu sa cenama na tom potezu od skoro 600km :(

Ne znam šta me spopalo, snimao sa manijački svaku pumpu kraj koje smo prošli, pa sad ne znam gde da stavim nešto manje od 90 fotografija (drugari su tražili apoteku da kupe hloroform i da me uspavaju, jer smo zbog mene budale, stajali svakih poar kilometara :) ). Nisam snimio samo one koje nisu istakle cene, a takvih je iz nekog razloga oko 10%

Videću da stavim na neki adhok sajt, da ne opterećujem forum.

Na tim su fotografijama i valjda cene gasa ako ga ima na pojedinoj pumpi.

Koliko sam mogao da primetim, cene su nešto niže.

Ja sam točio u Korintu V-Power dizel za 1.557 po litru, što je ubedljivo manje od pre mesec dana kad sam putovao u Korint

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Imam jedno pitanje. Kad se budemo vracali iz Tola za Beograd da li je bolje da idemo sve vreme autoputem od Korinta ka Atini pa na gore ili da preprecimo od Elefsine na Tebu pa onda da se ukljucimo na autoput?

Sta je bolje sa aspekta kvaliteta puta, putarina, guzvi ?

Code, Volodja ... vi ste sigurno isli ovim putevima?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Putnice,mi smo prosle godine isli tuda,malo i sto je delovalo kao precica,malo i da obidjemo kada smo vec tu,ali vam ne bih preporucila ovaj put,sam put nije los u smislu kvaliteta,ali je uzan,i ako se nadjete iza nekog kamiona ili sl.(a mi smo se nasli iza nekoliko,taman preteknemo jednog da bi zastali iza drugog)nije lako za preticanje,posebno sto je dosta prometno i stalno neko nailazi iz suprotnog pravca.Na jednom delu postoji prosirenje,i na jos jednom su radili,mozda je sada gotovo,ali cini mi se da to ne menja puno,posto je put dosta opterecen.Ako ne zurite,predeo kroz koji se prolazi je lep,mada nista sto se ne bi moglo i preskociti.Naravno,izbeci cete putarinu u tom delu,ali ako imate neko odrediste za taj dan,mislim da vam je auto put ipak bolja varijanta,ovde cete izgubiti dosta vremena.

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Imam jedno pitanje. Kad se budemo vracali iz Tola za Beograd da li je bolje da idemo sve vreme autoputem od Korinta ka Atini pa na gore ili da preprecimo od Elefsine na Tebu pa onda da se ukljucimo na autoput?

Sta je bolje sa aspekta kvaliteta puta, putarina, guzvi ?

Ne bih preporučio "presecanje kod Elefsine. Osim ako ne želiš da vidiš i taj deo Grčke. Ne zbog loših puteva već nepotrebno silaziš sa autoputa kad već ideš kući.

Nisu potevi prema Tebi tako loši, može se sasvim lepo voziti, naravno, uz preticanje, čega nema na autoputu.

Kad kreneš autoputem prema Atini od Korinta, odmah imaš putarinu, ne sećam se više tačno koliko ali znam da nije malo. Znači to si platila kako god okreneš, nastaviš li prema Atini ili ne.

Dakle, ako te zanima samo pravac kući, idi autoputem Korint-Atina-Lamia-Larisa...

Ako želiš još malo da bazaš Grčkom, onda skreni kod Elefsine, samo pripazi da ne promašiš skretanje, tojest silazak sa autoputa. Skretanjem sa autoputa, ne dobijaš ništa vremenski.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala oboma,

mi cemo tim putem svakako proci u dolasku jer je plan da prvog dana dodjemo u Delfe, nocimo, sutradan obidjemo Osios Lukas pa nastavimo preko Tebe na Korint i Tolo. Tako da cemo se svakako upoznati sa tim delom puta.

Jedino sam razmisljala u povratku da li da se vratimo njime ili autoputem, ali mislim posle ovoga da cu vas poslusati.

Samo me interesuje apropo ovih demonstracija i ludila u Atini da li smo bezbedni ako odaberemo tu varijantu autoputem, je'l ne prolazimo kroz epicentar dogadjaja?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Naravno, ni blizu epicentra! :)

Samo uživaj jer tim putem ideš iz "ćefa" a ne iz neke računice. U tom slučaju, nije loš izbor.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Posto je tema "Putevi na Peloponezu", evo da ja dam svoje misljenje o putevima na Argolidi. Mogu reci da su sasvim ok, kako oni crveni na mapi, tako i oni obelezeni zutom bojom. Inace koristimo iskljucivo mape Road edition koje su fantasticne.

Isli smo po brdskim putevima i iako sam imala strah od nekih deonica, poput one za Malevi, u praksi je sve bilo vise nego ok. Doduse, ja sam navikla na krivine i serpentine i meni to ne predstavlja ni najmanji problem, ja se samo bojim deonica koje su uske, sa krivinama nad provalijom ... Posto su forumasi pisali da je put od Irie do Porto Helija tezi, njega smo zaobisli i isli glavnim putem.

Sve u svemu, u poredjenju sa putevima kojima smo isli lane po zapadnom Peloponezu, rekla bih da Argolida ima mnogo bolje puteve. Zaista ne bih mogla ni jednu deonicu da navedem kao opasnu i ekstremno tesku.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Joj, zaboravih da napisem najgori utisak sto se tice znakova na putu.

Krenemo mi u povratku od Korinta autoputem i ja gledam mapu i kazem muzu kako ne znam sta ce se pojaviti od znakova kad dodjemo do onog mesta gde se put racva levo za Tebu i Elefsinu i pravo prema Solunu, ne vidim ni jedno vece mesto na mapi koje bi moglo da bude odrednica .... U toj nezivesnosti pomno pratim oznake na putu i odjednom se pojavi Lamia levo i Atina desno. Gledam kartu, gledam putokaze i skontam da se to Lamia odnosi na onu racvu prema Tebi te zakljucim da treba i dalje da idemo prema Atini pa cemo tamo dalje da se odvojimo za Solun ...

Muz vozi brzo, jer ga tako teraju ovi iza, priblizavamo se racvi, ja ocekujem neki znak, jos uvek ne znam kuda treba skrenuti ...Na sred racve stoji ono bure kao razdelnik, muz vice Kuda idemo, ja u ocaju kazem Ne znam ...on samo sto se nije zakucao u bure i mahinalno skrene levo ....kao prema Lamiji... u tom trenutku ja na desnoj racvi puta, znaci tek kad se skrene desno i zadje par stotina metara, ugledam znak Elefsina i Teba ...

Jao, psovala sam im sve po spisku, pa sto ne napisase ranije Elefsina nego tek kad skrenes na desni kraj puta .... A ovo Lamija se odnosilo na onaj pravi autoput koji ide do Soluna ... Nisam mogla da verujem ...

Tako da dobro pazite na ovom skretanju ....

Takodje jos jedna poslastica dragih nam Grka, na milion mesta sam primetila da kad idete u jednom smeru puta ima znak za neko skretanje, manastir ili sta vec, a kad idete iz suprotnog smera tog znaka nema .... Primer, kad idete iz Lutrakija prema rtu gde je svetionik lepo cete naici na desno skretanje gde su 4 manastira u brdu, sa sve lepa 4 znaka sa nazivima manastira. Medjutim, kad idete od rta ka Lutrakiju istim tim putem, znaka nema ni od korova ... da li je mozda tu puna linija pa ne biste mogli da skrenete, ali opet, ako ne vidite znak ni ne znate da tu ima manastira, kad bi postojao znak cak i da je zabranjeno skretanje isli bi negde napred pa okrenuli ...

Tako da smo navikli kad nesto trazimo da obavezno citamo znakove sa leve strane puta koji su nam okrenuti ledjima, prodjemo znak, onda se cera okrene pa procita ...jedino tako se mogu naci neka zabacena mesta... provereno u praksi nebrojeno puta do sada ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

To za manastire kad ideš prema svetioniku:

Pitao sam i ja jednom nekog Grka zašto je to tako a on mi sa čuđenjem odgovori:

- Pa ko iz pravca svetionika ide da bi obišao manastire, to se uvek dolazi iz pravca Lutrakija pa onda desno???

Pa nećete valjda da bi skrenuli ka manastirima da idete skroz do svetionika pa onda nazad da bi skrenuli levo prema manastirima???

Nisam imao repliku,.. jer nisam sigiran da li mi je odgovorio uzo ili Georgios...

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A sta cemo kad manastiri zatvore vrata u popodnevnoj siesti, da cekamo ispred kapije, ili da odemo na plazu, pa da se uvece vratimo u manastire nea.gif ...

Ma biserni su, nema sta ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kakva je situacija sa plinom na Peloponezu? Mi bismo do Elafonisosa, ali mnogo zavisi toga. :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

E, stvar sa plinom je.....komplikovana. Dakle, prošle godine, jul i iavgust, plina je bilo samo u predgradju Tripolija, iz pravca Beograda se silazi sa autoputa, pa se zamotava,okolo, morala bih se podsetiti, odnosno, pitati supruga kako beše, jer mi smo to promašili u dolasku, pa smo tokom boravka na Peloponezu "skočili" do Tripolija iz drugog pravca, kako god, nije nemoguće naći, na potpuno usamljenom i zaklonjenom mestu, ali ponavljam, nije neizvodljivo.Ako Vas zanima, mogu pogledati u beleške s puta. Na toj pumpi su nam rekli da imaju još jednu takvu, ali na zapadnoj obali, mesto je Gargaljan, blizu Kalamate.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26207
    Ukupno tema
    873944
    Ukupno poruka