Billy The Kid

Prirodne lepote Slovenije - putopis

27 poruka u ovoj temi

Čitajući teme o Bledu, Bohinju i Kranjskoj Gori naišao sam samo na opise navedenih mesta ali nisam video da je neko preporučio izlete i prirodne atrakcije koje treba videti kada se tamo nalazite.

Kada sam ja išao na Bled ideja je bila da smo locirani negde blizu jezera i da je šetnja oko istog, uz nezaobilaznu posetu tvrđavi i ostrvu na samom jezeru, od prilike jedino što nas tamo očekuje, al sam se prevario. Izbor smeštaja je pao na moju suprugu koja je posle dugog istraživanja po netu utvrdila da je najbolje da budemo u Garni hotelu Berc, i bila je u pravu.

Hotel je prelep, uređen u stilu starih planinskih kuća.

dscf3488.jpg

dscf3491.jpg

dscf3492.jpg

Ne treba da napomenem da je besprekorno čist i da je osoblje više nego ljubazno. Nude uslugu na bazi noćenja sa doručkom, i to kakvim doručkom. :) Mene je recimo fasciniralo to što nam je vlasnik hotela, Luka, rekao da ako nam nešto zatreba u toku noći (kafa, sok, sendvič) sami siđemo u trpezariju i uzmemo šta nam treba i samo napišemo na ceduljici šta smo uzeli da bi mogao to da nam obračuna. Ne smem ni da zamislim kako bi to funkcionisalo kod nas, ali to je već neka druga tema.

Taj isti vlasnik, koji inače radi i na recepciji, nam je prvi dan dao mapu Bleda i Bohinja na kojoj nam je zaokružio mesta koja bi trebalo videti i restorane i kafiće koje nam on preporučuje. Uz tu mapu nam je pozajmio i knjižicu The Julian Alps of Slovenia - Mountain routes and short treks. To je sjajna knjiga koju preporučujem svakom ko planira neki walking holiday po Sloveniji. Ja sam svoj primerak pribavio odmah po povratku kući. Tražio sam da je kupim u Sloveniji na više mesta ali je nisam našao. Na kraju sam je naručio preko neta, sa onog sajta čije ime počinje sa A. :)

Prvo mesto koje smo rešili da obiđemo je kanjon reke Radovne poznatiji kao Vintgar. On se nalazi na nekih 4 kilometra severo-zapadno od Bleda. Do samog ulaska u kanjon se možete dovesti kolima i ostaviti ih na parkingu. Na ulazu se nalazi kolibica gde se kupuju ulaznice (4€za odrasle), suveniri, pića, ... Tura je organizovana tako da se svo vreme krećete uz samu reku Radovnu delom po obalama a delom po drvenim mostićima koji se prepliću sa jedne strane reke na drugu. Samo kretanje duž staze nije naporno i možete ići i sa malom decom.

dscf2996.jpg

dscf3013.jpg

dscf3060.jpg

dscf3086.jpg

dscf3156.jpg

Staza je dugačka nekih 1,5 do 2 kilometra a na kraju (ili napočetku u zavisnosti sa koje strane dolazite) se opet nalazi kolibica u kojoj se možete osvežiti. Nazad se možete vratiti istim putem ili zaobilaznim, kroz šumu. Mi smo se odlučili za ovo drugo.

dscf3163.jpg

dscf3164.jpg

Taj put je malo naporniji od onog kroz kanjon ali ništa specijalno. Staza vas vodi kroz šumu do jednog proplanka na kome se putevi razilaze i treba ići onim desnim (zbog toga je ona knjižica tako dragocena :)). Tim puteljkom se ide uz brdo do izlaska iz šume i crkve Svete Katarine.

dscf3166.jpg

dscf3182.jpg

dscf3196.jpg

dscf3202.jpg

Od crkve se opet ide desno, puteljkom koji vas jednom padinom kroz stada koza, ovaca i goveda koja tu pasu vodi pravo do parkinga. Nama je za celu šetnju, sve sa malim detetom koje sam nosio u kenguru, trebalo oko 3 sata.

Dalje nas je put odveo u Podkoren kod Kranjske Gore. Samo mesto, selo je lepo za videti ali ništa više. Možda je u vreme skijaške sezone ok pošto je u blizini staza, ali van sezone…

dscf3496.jpg

dscf3498.jpg

dscf3506.jpg

dscf3548.jpg

Tu smo pogrešili što nismo odseli u samoj Kranjskoj Gori pošto smo jedini stranci, ili bolje rečeno ljudi koji nisu iz Podkorena bili mi. Čak smo bili jedini gosti hotela, idealna scenografija za horor film. :) Uprkos tome što se moja žena plaši da gleda horor filmove, nisam mogao odoleti da fantaziram na tu temu pa se sve završilo njenom besanom noći. Nije namerno. :)

Izmenjeno (Billy The Kid)

Od prirodnih atrakcija i pešačkih ruta koje bih ja izdvojio su Zelenci tj izvor Save Dolenke, Tromeja ili tromeđa između Slovenije, Austrije i Italije, i letaonica Planica koja nije prirodna, ali je svakako atrakcija.

Do Zelenaka se može doći na dva načina. Prvi je staza koja od Kranjske Gore preko Podkorena vodi do Rateča i Italijanske granice. Drugi i jednostavniji način je kolima, magistralom koja vodi prema Italijanskoj granici do parkinga pa onda stazicom kroz šumu. Mi smo išli na oba načina i preporučujem drugi pošto peške nismo uspeli da pronađemo. Sami Zelenci su u stvari jezero na čijem dnu izvire voda iz kupastih izvora. Voda je kristalno bistra. Uz jezerce se nalazi drvena staza kojom dolazite do kućice u kojoj se nalaze osnovni podaci o samom lokalitetu. Nas nije poslužilo vreme ali kažu da su slike jezera u kojem se ogledaju planinski vrhovi napravljene po vedrom vremenu božanstvene. Verovaćemo im na reč.

dscf3561.jpg

dscf3563.jpg

dscf3603.jpg

dscf3610.jpg

dscf3619.jpg

Na Tromeji nismo bili ali mogu da postavim par sličica koje je uslikala ženina sestra (namerno ne kažem svastika, nekako mi je ružna ta reč :)) godinu dana pre. Nadam se samo da me neće tužiti za copyright. :) Znam samo da se do neke tačke može doći kolima iz Rateča, a onda put pod noge.

p1030689.jpg

p1030720.jpg

p1030704.jpg

p1030701.jpg

I na kraju samo par slika Planice na koju se nisam peo ali planiram jednom. Mogu samo da zamislim kakav se prizor pruža sa vrha! Inače do same letaonice se dolazi istim onim magistralnim putem do Rateča pa skretanje levo za Planicu.

dscf3651.jpg

dscf3648.jpg

Na kraju bih opet svima toplo preporučio da nabave ili pozajme od nekoga ONU knjižicu. Rešiće vas mnogih nedoumica, a o samom planiranju odmora da i ne govorim.

Voleo bih da i od drugih čujem iskustva i preporuke vezane za Sloveniju i ovakvu vrstu odmora.

Ja mogu samo da kažem da sam oduševljena! :klap:

Prelepu turu ste imali, prelepe predele videli, prelepe fotografije napravili. Svaka čast!

Nadam se da ću tako i ja jednog dana... :)

supruga i ja se upravo nalazimo u sloveniji.smesteni smo u laskom.drugu godinu za redom dolazimo ovde na prolecnu relaksaciju 5-6 dana.prosle smo godine imali slicno putesestvje kao vi.obilazili smo kranjsku goru,bled,postojnu,planicu(popeli se do pola i isplazili jezike do poda),...

ove smo se godine odlucili za malo mirniju varijantu.u smislu da cemo vreme provoditi u termama i mahom setati laskom i okolinom.s tim sto smo za sutra planirali obilazak primorja.koper,portoroz i piran.vreme nam je perfektno suncano je i toplo.

sto se slovenije i prirodnih lepota tice ja prosto nemam reci.odusevljen sam.priroda je neverovatno lepa ali me posebno fascinira odnos ljudi prema prirodi i prema zivotnoj sredini uopste.sve je nestvarno cisto,uredno i ocuvano.imam utisak da ovde ni trava nije ista kao kod nas u srbiji.nema zbunja,vrzine,blata.ni pored puta a ni na asvaltu.sve je uredno,pokoseno,skockano,cvece na sve strane.jednostavno raj.

daleko smo mi od njih par vekova.sve to ide iz glave.

Izmenjeno (talija)

Očekujem da nam donesete neku lepu sliku, priču, ... :zvizduk:

Pozdrav Talija,

Verujem da uzivaš. Ja sam prosle godine bio u Laškom, a sledeće nedelje idem u Šmajerske toplice pošto je bio povoljniji aranžman. I ja razmišljam na jedan izlet do mora pa te molim napiši kako si prošao. Prošle godine sam posle mnogo vremena prošao od Ljubljane preko Idrije, Tolmina, pa dolinom Soče, preko Boveca na Kranjsku goru i Bled i Bohinj i stvarno je prelepo. Što ti kažeš, daleko su ispred nas, a kako mi se čini nikada ih nećemo stići bez obzira na sve lepote koje i mi imamo u izobilju.

Pozdrav i lep provod

@ Billy The Kid

Oduševljena sam tvojim detaljnim i sjajno urađenim :klap: opisom vaše ekskurzije, u sopstvenoj režiji. Toliko da si me podstakao da se učlanim i javno ti se zahvalim :]]]

A pored svega toga, rešila sam i da ovog leta odem u Sloveniju. :turista::D

Svaka pohvala, još jednom! :sator:

marazile

Hvala mnogo na lepim rečima! :thankyou2:

Sjajnooo Billy :klap:

I ja mnogo volim Slovenijicu i planiram da joj se opet vratim i otprilike slicnu turu napravim sa jos nekim obilascima :D

daleko smo mi od njih par vekova.sve to ide iz glave.

I ja sam imala takav utisak kad sam je prvi put obisla, toliko sam ocarana svime da nemam reci, sve je predivno, i sto kazes tamo ni trava nije ista nego je nekako zelenija i lepsa :D Priroda je fenomenalna :klap:

Billy the kid prelepa tura....u kom periodu ste bili? Mi idemo za 1.maj 4 dana na Bled. Prosle godine smo na povratku iz Italije svratili 2 dana u Terme Catez i odusevili se prirodnim lepotama Slovenije. Ove smo se odlucili za Bled. Da li biste nam preporucili jos neke izlete sem gore pomenutih? Ako je neko bio u Postojinskoj jami u skorije vreme neka nam kaze utiske...