Phillippe

Broj Fotografija Sa Putovanja

86 poruka u ovoj temi

U kom formatu, JPEG , TIF ili RAW

Ja fotografišem samo u RAW-u. ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

RAW format je zakon + Adobe Lightroom 4 (izasla je ver 5 doduse beta verzija) + PS CS5 ili CS6 = dobitna kombinacija.

Na letovanju u proseku snimim od 700 do 1 000 fotografija više u RAW, a manje u JPEG formatu, od toga kuci izbrišem višak sličnih scena, i ostavim one "najbolje". a od "najboljih po mom kriterijumu" napravim kolaž u DG Foto Art-u i to predstavim rodbini, društvu ili ovde na forumu... Što kolaž? Pa relativno veliki broj scena strpam u relativno mali broj kolažnih fotki koje se brzo pregledaju.

Generalno, retko se oko (mene) nas mogu naći postmatrači koje baš baš zanima gde smo bili i šta smo videli, običan narod nema fotografsku kulturu i Vaše putovanje ne doživljava ni približno onako kao Vi. :turista::zid:

Na kraju, one najbolje fotke završe u foto albumu, ipak najviše volim da vidim "živu" sliku, veličine 13x18cm !

Izmenjeno (DraganV)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To sam bas i ja pomislila, retko koga interesuju nase fotografije, moje fotografije ne interesuju ni mog rodjenog sina. Mislim da tu nije stvar fotografske kulture, ili, ako jeste, radi se o fot. kulturi autora. Bas juce ili danas sam gledala jednu foto-turu sa, cini mi se, vise od 100 fotografija. Rado pogledam sve nove fototure, ovo je bila prva koju nisam odgledala celu. Previse fotografija, u nizu po 10 fotografija istog objekta, pritom snimljenog nocu, neke ostre, neke mutne, neke fotografije sa sadrzajem koji je nemoguce identifikovati ili koji je potpuno neinteresantan...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slazem se Jelena sa Vama. Jako je tesko u danasnje vreme animirati ljude, predstaviti neku destinaciju ako ne znate kako. Neko cak ni recima ne zna da prenese impresije a kamo li na digitalnom medijumu zvanom fotka. Zato sluzi literatura, da nas amatere necemu nauci, oplemeni. Tu je i gomila foruma i clanaka na Internetu, samo je problem sto se danas zivi jako brzo i svi hoce nesto na brzinu, instant, niko nije voljan da nauci zanat.

Velika je razlika izmedju vlasnika foto aparata i fotografa (naprednog amatera ili pro). Skljocanje onako bez veze nema nikakvog smisla.

Ako se posmatrac ne zagleda u vasu fotografiju vise od 2 sekunde, onda posao foto prezentacije niste dobro uradili. To kaze statistika i rec ljudi od struke.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da je bitnije da osoba-amater koja se bavi fotografijom prvo mora da ima oko za fotografisanje, osjećaj i viziju u glavi šta se to fotografiše, naravno da je bitan izbor fotoaparata, formata (RAW, JPEG, TIFF, DNG....itd), ali bez ovog prije navedenog nema ništa. Sa razvojem digitalne tehnologije, a samim tim i ''digitalaca'' veliki broj ljudi je počeo da se bavi fotografisanjem što je po meni jedan odličan hobi,a nekome i profesija, međutim veoma je mali broj kavlitetnih snimaka, ali tako je to u svakom zanimanju na kraju pobjeđuje kvalitet. Na jednom putovanju bio sam na brodu gdje su većina turista bili Rusi i većina njih je imala okačene o vrat veoma moćne fotoaparate koji koštaju jedno malo bogatstvo ali samo nekoliko njijh je znalo da ih upotrijebi na pravi način. To je uglavnom kod njih bila stvar prestiža da on ima fotoaparat i da se to vidi, a šta će sa njim da radi osim da ga nosi oko vrata pojma nemaju ni oni.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam sad na zadnjem putovanju umesto foto aparata (standardnog) koristio iphone kao sredstvo za fotografisanje i zadovoljan sam slikama.

Nekih 2200 fotki za 34 dana puta. Bar nisam morao da brinem o tome da li na kartici ima dovoljno mesta i nisam morao da se ogranicavam.

Mada, skoro 500 slika je slikano u Ermitaž muzeju i u Puškinovom muzeju.

U papiru je napravljeno 140 slika. Mojih omiljenih/ najboljih.

Izmenjeno (Phillippe)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi sa svakog putovanja donesem izmedju 3 i 4000 fotografija, ako je duze od 10 dana, onda i do 4500. Broj zavisi i od toga gde se ide, da li se obilaze gradovi ili se ide na more, planinu, od vremenskih uslova-jer ako padne kisa na objektiv, nista od slikanja dok se ne osusi, pa ga onda cuvamo kisobranom :D

Izradimo obicno do 100 najlepsih, obrisemo sve mutne i pogresne. Kada idemo negde na jedan dan, napravimo do 500 fotki.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dok nisam isčitala celu ovu temu i vaše komentare o prikladnom broju fotografija napravljenih na nekom putovanju mislila sam da sam ja najgora od sve dece,makar su tako govorili. :dosada:

U zavisnosti od destinacije,vremenskog ostanka na putovanju zavisio je i broj fotografija napravljenih dig.aparatom :turista: tj.nigde bez istog i 16gb sd kartice,pa makar i na jedan dan i tako to obično bude od 200-2000 fotografija, sa većih putovanja, i 80% napravljenih slika čine pejzaži, znamenitosti i slično...u zavisnosti od broja napravljenih fotografija uvek napravim album za svoju dušu u formatu 18 x13 sa obično 100-ak sličica koje s vremena na vreme pregledam da se podsetim... :stidljivko:

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za 24 dana koliko bio na odmoru preko zime

18 dana Maroko i 6 dana Italija

napravio 1465 slika

Preko vikenda moram da selektujem koje radim za album :)

Nekako ispade da imam najvise slika iz Chefchaouen-a :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

.. Na jednom putovanju bio sam na brodu gdje su većina turista bili Rusi i većina njih je imala okačene o vrat veoma moćne fotoaparate koji koštaju jedno malo bogatstvo ali samo nekoliko njijh je znalo da ih upotrijebi na pravi način. To je uglavnom kod njih bila stvar prestiža da on ima fotoaparat i da se to vidi, a šta će sa njim da radi osim da ga nosi oko vrata pojma nemaju ni oni.

Što bih ja voleo da budem malo kao ti Rusi, pun novčanik para i jedno dve tri "ljute" makine oko vrata čisto da se nadje, i boli me uvo za sve, :dance: :dance: :dance: kao ovog momka (slika sa Interneta)

stock-photo-crazy-paparazzi-with-many-ca

Pročitao sam skoro članak nekog američkog fotografa-turiste koji je posetio Pariz. Čovek je unajmio lokalnog "kolegu" da ga vozika po gradu od lokacije do lokacije, vidikovca do vidikovca gde nema turista, dakle nevezano za glavne turističke rute već sporednim putevima što bi se reklo. Rezultat toga je bio da je Amer imao jako mali broj fotografija Pariza ali što je bitno gotovo sve su bile vrlo interesantne, kvalitetne tako da mu nije trebao godisnji odmor da ih sredi, sortira i sl. Tako covek nije morao da jurca po Parizu glumeći ludog Japanaca koji uslika 10 000 fotki pa tek ih onda gleda kući. Ostalo mu sasvim dovoljno vremena da uživa u čarima grada.

Mi sa našim standardom verovatno ne možemo to da priuštimo iako je cifra bila oko 150$ čini mi se, ali eto načina da se novac pametno uloži, ko ga ima naravno.

Izmenjeno (dimic_bata)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima ljudi koji ne mogu da se obuzdaju kada je skljocanje u pitanju. Kazem skljocanje zato sto mnogi to rade. Pucaju u nedogled, jurcaju naokolo samo da bi slikali i u toj pomami ne stignu golim okom da vide, dozive i shvate. Verovatno tek kad dodju kuci gledaju gde su bili. Ja namerno nisam nabavila karticu sa vecom memorijom da ne bi dosla u iskusenje isto tako da poludim. Slikam ono sto me je dotaklo, sto mi se ucinilo zanimljivo,sto me podseca na neku licnu pricicu. Sto sam starija i zbog toga sto tokom godina postajem senilna pa ako nema fotografije ja zaboravljam. Vec na licu mesta brisem ono sto je bas lose jer znam da, ako to ne uradim odmah, nikad necu.A boga mi, s obzirom, kako postajem zaboravna, moracu da pojacam ipak memorijsku karticu :predaja:

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dok smo koristili filmove nismo skljocali u nedogled. Za sliku se namestalo i doterivalo. Bila su nam dovoljna dva filma sa po 36 snimaka za celo letovanje. Danas slikamo u nedogled. Nije lose medjutim te fotografije su zanimljive samo nama koji smo na njima. Usled pravljenja foto tura na sajtu treba se drzati manjeg broja fotografija kako potencijalni posetilac ne bi odmah odustao od gledanja.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dakle, Šri Lanka, 15 dana = 996 fotki

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prosecno na putovanjima gde god bio, ispucam preko 1000 slika do 2000 :kamera:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pokušavam da se vratim sa putovanja sa što manje fotografija, ali se potrudim da svaka bude "profi" :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka