aleksandra_

Nekretnine u Grckoj

366 poruka u ovoj temi

Quesito – Trasferimento mobilia da un Paese extra UE:

Ho la necessità di trasferire dei mobili di mia proprietà da un Paese che non fa parte dell’ Unione Europea. Quali sono gli adempimenti doganali richiesti in questi casi?

Risposta: Per beni personali importati da persone fisiche che trasferiscono la loro residenza normale da un Paese al di fuori dell’Unione Europea ad uno all’interno della Unione, è consentita l’importazione in franchigia dai diritti doganali (articoli da 3 a 10 del Regolamento CE 1186/2009 che dal 1° gennaio 2010 sostituisce il Regolamento CEE n.918/83 e art. 3 del DM n. 489 del 1997) ammesso che:

• l’interessato trasferisca la sua residenza normale nel territorio della Comunità dopo averla avuta fuori dell’Unione da almeno dodici mesi consecutivi;
  • i beni personali importati siano stati utilizzati per un periodo di almeno sei mesi nel luogo di precedente residenza

Namestaj iz zemlje van EU moze da se preseli u zemlju EU, ako vlasnik namestaja menja mesto boravka i iseljava se iz zemlje van EU i useljava (prijavljuje boravak) u EU, pod uslovom da je ziveo najmanje 12 meseci van EU i koristio namestaj najmanje 6 meseci. Vrednost tog uvoza jeogranicena, tj. postoji fransiza preko koje privatnom licu nije dozvoljen uvoz.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nešto slično postoji u našem CZ, ali se odnosi na stvari koje su oslobođene plaćanja carine i PDV-a i mogu da uvoze ljudi koji su živeli i radili u inostranstvu (ne bih u detalje da ne idemo u off ). Ako je strano lice vlasnik nekretnine u inostranstvu sigurna sam da postoji legalan način da uveze stvari za lične potrebe. Neću ništa napamet da pišem, potrudiću se da se bolje informišem da bi oni sa nekretninama u GR ipak znali šta im je činiti :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ovde ne moze da unese nista vise od bilo kog turiste, jer kako su nam jednom rekli, "mozete da kupite pola Italije, ali to vam ne daje pravo da zivite u Italiji". U Grckoj je drugacije, tamo kupovinom nekretnine koja vredi vise od 250.000 eura, stices pravo boravka.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nego, dok ne proučim bolje CZ EU, pošto nigde nismo pomenuli da bi Petar Petrović hteo da izbegne plaćanje uvoznih dažbina u Grčkoj, onda uvek postoji mogućnost da Petar Petrović u Toroniju nađe nekog komšiju Sakisa Ruvasa koji ima i državljanstvo i boravak pa lepo na njegovo ime da uveze, njemu to niko ne brani :-P Carina svakako neće da posećuje Sakisa da proverava da li je Natuzzi završio u njegovom mezonetu ili kod komšije Srbina :-D

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Po kom osnovu fizicko lice da uveze polovni namestaj iz inostranstva, ako nije prethodno ziveo u inostranstvu? Novi moguce da moze, ali ne znam do kog iznosa, uz placanje PDV-a, naravno, a mozda i carine, to ne znam.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

...uvek postoji mogućnost da Petar Petrović u Toroniju nađe nekog komšiju Sakisa Ruvasa

Neo, svaka ti cast, ulepsala si mi dan :D I hvala na lepom objasnjenju.

Imamo i grckog drzavljanina u porodici pa cemo mozda iskoristiti i tu mogucnost kad dodje vreme kupovine (u februaru ili martu).

U samom startu ako kupujemo ugaonu garnituru ovde mogla bi razlika da bude minimum 400 evra. Trpezarijski sto i stolice smo vec nasli ovde, razlika u ceni sa onim sto bi kupili tamo, je 150 evra. Set za tv sa policama ovde je oko 400 eur, u Grckoj dobar set ne mozes da nadjes ispod 700 evra. Da ne pominjem spavace sobe, duseke itd...

U Grckoj je takodje problem sto ako u jednom salonu kupis npr. samo bracni krevet, nece da ti ga donose iz Soluna na Halkidiki. A ako i hoce, onda ti dodaju na cenu 100 evra.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mali off. I pitanje za jelenait. Kako se može kupiti stan u Italiji, Bolonja npr. Samo za ličnu upotrebu. I kolike su mesečno troškovi tipa, porez zajedničko održavanje zgrade?

O Grčkoj je puno napisano, da li je slično u Italiji,

Uostalom pored Grčke trba razmisliti o Španiji, u Majorci apartmani su oglašavani za 1000 eur.

Da proširimo temu na druge mediteranske države može i na novom topiku

Izmenjeno (kaloss)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Treba se držati teme, ako je potrebno biće otvorene na podforoumima tema koje će obrađivati nekretnine za te zemlje.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postoje spediterske kuce koje rade prevoz , selidbe i transport namestaja i MORATE da ih angazujete kad se selite iz jedne drzave u drugu, kao i kad zelite da prevezete nov namstaj (to je klasican izvoz bez obzira sto ste fizicko lice , mozete da se oslobodite PDV ovde ali placate PDV drzave u koju uvozite namestaj - po invoicu plus carinu jer mi nismo zemlja EU, a uvozite u EU zemlju).Da li uvozite kao srpski ili grcki drzavljanin, nema veze, u nekoj zemlji PDV mora da se plati (na nesto sa ovolikom vrednosti jednostavno se ne moze izbeci i ici na TAX FREE varijantu kao kod shoppinga krpica ) i carina (osim u slucaju kad su svi materijala dobara koje su uvozi poreklom iz EU , a to dobiti za namestaj kod nas , ne znam.....mozda). Mada kod novog ne vidim svrhu kupovine ovde jer ako ga izvozite , placate transport (koji je jako skup- to je ceo kamion na medjunarodnoj liniji) , usluge speditera , PDV , carina. Ukucajte u google pretrazivac i izaci ce Vam par spediterskih kuca u Srbiji koje se time bave , nazovite ih i dobijete odgovore iz prve ruke .

Izmenjeno (tatjanca)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mali off. I pitanje za jelenait. Kako se može kupiti stan u Italiji, Bolonja npr. Samo za ličnu upotrebu. I kolike su mesečno troškovi tipa, porez zajedničko održavanje zgrade?

O Grčkoj je puno napisano, da li je slično u Italiji,

Uostalom pored Grčke trba razmisliti o Španiji, u Majorci apartmani su oglašavani za 1000 eur.

Da proširimo temu na druge mediteranske države može i na novom topiku

Glupo mi je da otvaram novu temu zbog posta koji ne verujem da će imati nastavak. Proces kupovine u Italiji je vrlo sličan onom u Grčkoj, ali cene nisu slične, a i porezi su znatno veći. Ako nekoga ipak nešto interesuje, može slobodno da mi se obrati privatno.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

bio sam na sitoniji ove godine, 4 godine na zakintosu i jednom na kefaloniji, krfu, kritu i u paraliji. oduvek sam planirao penziju da provedem na moru. iako je zakintos moj izbor, nerado priznajem da je severna grčka na svega 700km od beograda i da je solun super grad za sve potrebe. na kasandri pride poznanici imaju kuću u kojoj žive oko 4-5 meseci godišnje (penzioneri su) a javiše da ima jedan mali plac u neposrednom komšiluku.

malo je reći da sam zainteresovan, a činjenice su sledeće:

- plac je mali svega oko 300 kvadrata

- postoji šupa na njemu od 44 kvadrata koja se mora srušiti, ali koliko sam razumeo nije moguće uraditi ništa više od podizanja objekta u istim dimenzijama

- objekat je podignut 1979

- postoji struja i voda

- plaža je na 300m

- plac je na 10m od magistralnog puta

i dok ste vi polemisali ovde o nameštaju :) ja sam za vikend otišao da pogledam o čemu se radi i imao sam prilike da sednem sa agentom za nekretnine i pogledam papire, ugovor za struju, vodu i porez koji je plaćan.

voda je tromesečno bila 50€, porez 120€ godišnje.

cena je jako povoljna, početna cena je bila 20.000€, ali prethodni zainteresovani kupac koji je odustao od kupovine je dogovorio 16000€. Ja ću svakako ponuditi još manje obzirom da je mali plac i da je objekat čak ružno i gledati.

generalno poznajem proceduru jer sam pročitao skoro sve, ali...

e sad je momenat da od nataly čujem šta je prvi korak. ne mislim na otvaranje poreskog broja i računa. već zaista kako dođavola da nađem advokata. nije moguće samo poslati mail. jednostavno nisam siguran šta dalje!

Izmenjeno (whitekangaroo)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

i dok ste vi polemisali ovde o nameštaju :) ja sam za vikend otišao da pogledam o čemu se radi i imao sam prilike da sednem sa agentom za nekretnine i pogledam papire, ugovor za struju, vodu i porez koji je plaćan.

Pre svega jako mi je drago da procitam da nas ima sve vise i vise u Grckoj i zelim vam puno srece u celoj proceduri ako odlucite da nastavite :) Meni neki rekose da gresim, ali izgleda da nas ima bas mnogo koji smo "pogresili".

Ja se ne razumem mnogo kad je u pitanju kupovina zemljista, ali znam da vam je i za to (kao i za stan) prvi korak pre svih ostalih, provera zemljista u katastru koju mora odraditi advokat. To vam advokat moze odraditi dok ste u Srbiji, ne postoji razlog da za to idete ponovo u Grcku.

Poslacu vam u pm detalje o advokatu. Ne morate joj pisati mail, mozete je pozvati telefonom, zena odlicno govori srpski jezik, i reci ce vam sve sto je potrebno i dati vam verovatno i neke okvirne troskove. Konacne troskove cete verovatno znati tek nakon provere u katastru.

Ja je mogu od srca preporuciti, jer je zena zaista ispostovala sve receno i zavrsila nam sav posao na vreme.

Da li vam je mozda agent rekao nesto o troskovima i proceduri koja vas ocekuje?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

nataly hvala puno!

agent je rekao da su njihovi troškovi 1000€ fixno, a da advokat košta 150-250€, notar da je 1,5% ukupne vrednosti.

e sad, znam da je prethodni potencijalni kupac već proveravao papire, ali možda bih ja to opet radio.

kako to da advokatica govori dobar srpski? :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zivela je i studirala u Srbiji 6 godina :)

Ovo su inace bili nasi troskovi. Advokat je bio 850 eur, a drugi su nam trazili oko 1000 evra i vise. Oni su svi bili iz Soluna. Mozda advokati na Kasandri uzimaju manje, ovi iz Soluna moraju minimum 3-4 puta da odlaze u Katastar na Halkidiki.

Objektivna vrednost: 46.259,30 EUR (na koju se placa 3% porez na promet)

Troskovi uplate preko banke: 15 EUR

Porez na promet: 1387,78 EUR + 3% taksa = 1429,41 EUR (uplacuje se na racun)

Notar: 1100 EUR (ugovor ima 28 strana, advokatica uspela da skine cenu sa 1500 na 1100)

Upis u katastar: 400 EUR

Advokat: 850 EUR (ukljucuje: proveru nekretnine, zastupanje pred poreskom sluzbom - izdavanje poreskog broja, priprema ugovora sa notarom, upis u katastar, sudski prevodilac).

Struja i voda - uvodjenje: oko 900 EUR

Zadnja stavka (struja i voda) bi vas kostala oko 50-70 evra, jer radite samo promenu vlasnika.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

e sad, znam da je prethodni potencijalni kupac već proveravao papire, ali možda bih ja to opet radio.

Ja bih vam savetovala da zbog mirnog sna ipak to uradite. Znam da su neki nasi ljudi (naviknuti na prevare kod nas) cak insistirali da se dva puta radi provera: jednom pred pocetak procedure i drugi put pred potpisivanje ugovora.

Grcka nije kao Srbija po tom pitanju, ja njihovom sistemu malo vise verujem, ali nije na odmet jednom proveriti.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26499
    Ukupno tema
    887579
    Ukupno poruka