aleksandra_

Nekretnine u Grckoj

369 poruka u ovoj temi

Postoji 6 razlicitih poreza na nekretninu u Grckoj. Od 2012. taksa na nekretnine u vanrednoj situaciji (2 rate, placa se uz racun za struju), FAP - regularni porez na posedovanje nekretnine - prva rata (za 2010. godinu) trebalo je da bude placena do januara 2013. Zatim 2011. i 2012. koje tek treba da se plate. Opstinska taksa (TAP), kako joj ime kaze, ide opstinama. Svi ovi porezi ce, najverovatnije, od 2014. biti ujedinjeni u jedan jedini porez. Najverovatnije da ce nekretnine katastarske vrednosti manje od 100.000 biti oslobodjene proeza. Priho od izdavanja ce se, najverovatnije, placati po stopi od 10% za sve iznad 12.000 eura. Posedovati nekretninu u Grckoj tesko da se isplati.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ok, dakle, za neki apartman ili manji stan, vrednosti 35.000 - 40.000 nema poreza nekog značajnog ili eventualno, neće biti uopšte poreza...

ja je ne kupujem da bi mi se 100% isplatila, uzela bih nešto što mogu da funkcionalno podelim na dve celine, jednu izdajem (i to samo nezvanično) a u drugoj da provedemo godišnji odmor koji mi je nešto duži, skoro celo leto, a to nema cenu.

na kraju krajeva, uštedeću nekih 1500e koliko svake godine potrošim na letovanje,a verovatno će doći neki dinar od izdavanja.

trošiću na svakodnevni život kao i ovde.

u agencijama kažu da ako se izdaje, svaka nekretnina sebe otplati za 10ak godina...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To sto kazu u agencijama, moze da se okaci macku o rep. Njihov cilj je da prodaju i uzmu proviziju, a ne da zastite kupca. Za deset godina ne moze da se isplati investiciji ni u drzavi u kojoj je trziste nekretnina u usponu, a kamoli u Grckoj.

Mislim da se u Grckoj, u ovom trenutku, isplati kupovina samoza licno uzivanje, dakle, za onoga ko zeli da ide uvek na to isto mesto i nema problema da izdrzava cele godine tu nekretninu, pa ce otici vise puta tokom godine ina duzi perio preko leta.

Zaista ne znam kakva nekretnina i gde u Grckoj moze da se nadje za tako male pare, a pogotovo da moze jos i da se podeli na dva dela i da bude u dovoljno dobrom stanju za izdavanje. Mislim da ce u Grckoj biti sve teze izdavanje na crno, a pogotovo strancima, jer stranac mora da ima prijavu boravka, koju najcesce ne traze, ali mogu i da zatraze. Svi oni koji izdaju apartmane strancima, prijavljuju ih u policiji. Sigurno da ima i izdavanja na crno, ali rizik nije samo onoga ko izdaje, nego i onog ko iznajmljuje, moze da ima problema prilikom izlaska iz zemlje. Kazen su vrlo visoke, a u cilju suzbijanja crne ekonomije u Grckoj, situacija moze samo da se poostri.

Takodje, pitanje je po kojoj ceni se moze izdavati nekretnina tako male vrednosti, a treba racunati i na troskove struje (pranje posteljine i peskira, klimatizacija itd.).

U povracaj investicije obicno se racuna ne samo priohod od izdavanja, nego i revalorizacija nekretnine, do cega u Grckoj nece doci jos najmanje nekoliko decenija, tako da ce realna vrednost nekretnine opadati, a i takvu vrstu nekretnine je, prakticno, nemoguce prodati. Trziste nekretnina je jos koliko - toliko zivi za nekretnine u gornjoj klasi.

Da bi se kupila nekretnina, morate da imate notera, geometra i racunovodju. Noter je nesto slicno drzavnom advokatu, kojise bavi svim legalnim stvarima, eventualnim nepravilnostima, hipotekom itd. Geometar ili gradjevinski inzenjener obavljaju inspekciju gradnje. Racunovodja pomaze kod prve prijave prihoda iobjasnjava fiskalna prava i obaveze. Svi oni su na racun kupca.

Da bi se kupila nekretnina, obavezno je otvoriti fiskalni broj gradjanina, sto je besplatno.

Porez se placa na osnovu "objektivne vrednosti" (svaka zona ima svoje vrednosti koje odredjuje grcka fiskalna uprava), a ne na osnovu cene kupovine.

Potrebno je otvoriti tekuci racun u Grckoj, kao dokaz da je novac dosao iz inostranstva i ne podleze oporezivanju.

Takodje, postoje zone u kojima je moguce, kao stranac, kupiti nekretninu samo uz dozvolu boravke i Ministarstva odbrane.(pogranicne zone, neka ostrva - Krit, Rodos...).

Obicno se ostavlja kapara od 10%, a za sredjivanje formalnosti nakon potpisaivanja ugovora treba 5 - 8 nedelja. Na kraju se placa porez, provizije i ostali troskovi kupovine, koji iznose 13% - 15%.

Kada se kupi nekretnina, potrebno je izvrsiti prijavu prihoda fiskalnoj upravi (formular E9). To je obaveza svih vlasnika nekretnina, bez obzira gde zive.

Eto, to je otprilike procedura

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To za prijavu boravka stranaca kojima se stan ili soba izdaje na kratak rok nije tacno. Konkretno, ja sam preko airbnb iznajmila sobu u Kopenhagenu s drugaricom na nedelju dana i vlasnik nam nije trazio nikakve podake, prema tome nije nas prijavio policiji. Nesto drugo je izdavanje na duzi rok. Verovatno Mia03 misli na ovu prvu vrstu izdavanja.

Za 35.000-40.000 moze da se kupi stan od 70 kvadrata u Solunu (ni ja nisam verovala dok nisam videla svojim ocima), a na Halkidikiju moze da se nadje stan od 40 kvadrata za te pare. Toliko sam uspela da vidim za nekih 20 minuta koliko sam gledala po netu, a kad budem gledala detaljnije sigurno cu naci jos povoljnije. Moji prijatelji iz GR su mi to potvrdili. I ja bih vrlo rado kupila stan te velicine na Halkdikiju, posebno zato sto imam veliki odmor. Naravno da svake godine mogu da odem na drugu destinaciju 10 dana, ali ne mogu bas da finansiram boravak od na primer mesec dana (a i zasto bih, realno), a i od svega sto sam do sada videla, a dosta sam videla, Halkidiki je jedino mesto na kome bih volela da imam kucu (posebno su mi lepe one kuce na putu od Pefkohorija do Haniotija, ali to je vec preskupo).

A to da li se isplati ili ne, ne mislim ni da je posedovanje stana u Beogradu isplativije prosto zato sto su kupovne cene stanova previsoke, a cene iznajmljivanja veoma niske, pa stan ne moze da se otplati ni za 20 godina. Iskreno, mislim da je isplativije imati stan na Halkidikiju za 35.000 evra, nego neku jadnu garsonjeru u zagadjenom i deprimirajucem Beogradu - ili sta vec moze da se kupi u BG-u za 35.000 evra.

Izmenjeno (Tijuana)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da, zaprepastila sam se kad sam videle cene stanova u Grckoj, mada ne znam koliko se ispalti. Naravno, ko moze sebi da dozvoli izdrzavanje nekretnine (nije pocetna investicija strasna), sto da ne.

Sto se tice prijavljivanja, tacno je. Hoces da kazes da ti je izdat stan u Kopenhagenu bez uzimanja licnih podataka; ni prilikom rezervacije, ni prilikom boravka? To nije legalno u Evropi, sigurna sam, kao ni u Srbiji, a posebno u EU za drzavljene van EU. Ako je neko to uradio, nije postovao zakon, na sopstvenu odgovornost. Takve stvari su prilicno ceste u zemljama Mediterana, jer su i kontrole retke, ali kome se desi da ga pri izlasku iz zemlje pitaju gde je boravio, a on nema dokaz, to moze vrlo skupo kostati i njega i onoga ko mu je izdao stan. Isto se odnosi ina boravak kod familije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da. To nije bio stan, nego soba. Ili na primer, kad sam dosla u Barselonu na magistarske studije nasa zena kod koje sam dosla da zivim me je odmah odvela u policiju i prijavila, ali svaki sledeci put kad sam dolazila kod nje na 10 dana nikada nismo isle u policiju, kao sto ona nije prijavljivala ni ljude koji su mi dolazili u posetu dok sam zivela tamo. U stvari, mislim da ima neki vremenski rok nakon koga se prijavljuje (tipa boravak duzi od 3 meseca), jer kad bi isli u policiju svi oni koji svrate u neku zemlju na 2-3 dana to bi bio opsti haos. Tako da ja realno mogu da kupim stan na Halkidikiju i da rasirim glas preko prijatelja da to izdajem leti po nekoj povoljnoj ceni, ko ce da zna da li su oni moji kucni prijatelji i da li su oni meni dali na ruke 300 evra ili ne? Ja sam u poslednje 3 godine isla u Solun skoro svake druge nedelje i nikada me niko na aerodromu nije pitao gde cu da odsednem, nikada.

A sto se tice toga da li se isplati, mislim da je ovo jedinstvena prilika da se kupi nekretnina na moru, i to na tako lepom mestu kao sto je Halkidiki, jer je to inace mnogo skupo. Gledala sam i cene stanova po Atini, ali tamo vec nije tako jeftino (ta regija me ni ne zanima jer je za nas predaleko, ali sam samo htela da uporedim cene).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da. To nije bio stan, nego soba. Ili na primer, kad sam dosla u Barselonu na magistarske studije nasa zena kod koje sam dosla da zivim me je odmah odvela u policiju i prijavila, ali svaki sledeci put kad sam dolazila kod nje na 10 dana nikada nismo isle u policiju, kao sto ona nije prijavljivala ni ljude koji su mi dolazili u posetu dok sam zivela tamo. U stvari, mislim da ima neki vremenski rok nakon koga se prijavljuje (tipa boravak duzi od 3 meseca), jer kad bi isli u policiju svi oni koji svrate u neku zemlju na 2-3 dana to bi bio opsti haos. Tako da ja realno mogu da kupim stan na Halkidikiju i da rasirim glas preko prijatelja da to izdajem leti po nekoj povoljnoj ceni, ko ce da zna da li su oni moji kucni prijatelji i da li su oni meni dali na ruke 300 evra ili ne? Ja sam u poslednje 3 godine isla u Solun skoro svake druge nedelje i nikada me niko na aerodromu nije pitao gde cu da odsednem, nikada.

A sto se tice toga da li se isplati, mislim da je ovo jedinstvena prilika da se kupi nekretnina na moru, i to na tako lepom mestu kao sto je Halkidiki, jer je to inace mnogo skupo. Gledala sam i cene stanova po Atini, ali tamo vec nije tako jeftino (ta regija me ni ne zanima jer je za nas predaleko, ali sam samo htela da uporedim cene).

Potpuno se slazem, zato sam i napisala, ko moze da izdrzava tu nekretninu, neka je kupi, uopste nije ideja za odbacivanje. Sto se tice izdavanja na crno, sigurna sam da i mnogi Grci to rade, radi se svuda, jedino ne znam kako ce se razvijati situacija u Grckoj, s obzirom na veliko neplacanje poreza koje imaju. Izdavanjem na crno, ostvaruje se prihod na crno, u protivnom, treba praviti poreske prijave. Moguce da ce kontrole, pogotovo tog prihoda od izdavanja, narednih godina biti sve stroze, pretpostavljam da se i za to moze naci neki izlaz.

Boravak u EU je ogranicen na 3 meseca, preko 3 meseca ne da nije potrebno prijavljivanje u policiji (mozda je preko 3 dana, ali mislim da je stvar u tome sto se ljudi toga ne pridrzavaju - i moji dolaze kod mene, pa nikada nikoga nisam prijavljivala), za duze od 3 meseca potrebna je dozvola boravka, koja se moze dobiti samo na osnovu necega - ili posla, ili studija ili porodicnog pridruzivanja, ali mora da se ceka van zemlje ili da se izadje i udje ponovona jos 3 meseca.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da oživim temu, mnogi su u međuvremenu kupili nekretninu u Grčkoj ili su se informisali. Mene interesuju troškovi, i to prilikom kupovine koliki je trošak pored redovne cene i šta sve uključuje: notara, advokata itd. Koliko je godišnje održavanje i šta sve uključuje, tipa porez, čišćenje, računi itd. I na kraju me interesuju vaša iskustva sa izdavanjem, da li su zainteresovane naše agencije ili ako se lično izdaje kako se kreću kirije po mesecima. Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U Kavali, mi plaćamo redovne troškove mesečno na nivou od oko 250-300 eura, za kuću od 85 m2. Porez (zbirni) je bio oko 750 €, za 10,11,12 i 13. (mislim, žena je plaćala). U ALX, stan od 65 m2 redovni troškovi su 150 €, porez zadnji je bio 190 €. Žena radi u poreskoj upravi (da je tako nazovem), pa se vodimo da tamo živimo, te je jeftinije za oko 50% (porez). Sada će popusti ostati samo za pogranične regije - ostrva.

U ALX su stanovi jeftiniji nego u Beogradu, u Kavali je nešto manje jeftinije nego u BG. Usluge pri kupovini su oko 2500 €. (često i manje).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko sam shvatila vi živite u Grčkoj,mene interesuje koliki bi bili mesečni troškovi u mesecima kada je stan prazan a koliki kada se živi. Moram da pitam šta j eALX, i hvala na odgovoru

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

tasko,

isto i mene....

troškovi režije za manji stan, oko 40m2, kada se boravi u njemu i kada je prazan...

koliko je porez za tu nekretninu, da li ima nekih dodatnih troškova budući da jedan stranac poseduje tu nepokretnost i kako se to tretira....

molim odgovore.....

Izmenjeno (mia03)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

prepostavljam da vas zanimaju redovni troškovi (kao kod nas komunalne priznanice), pretplata za struju, i porez za Solun, ili negde drugde ali pored mora.

- za halkidiki i solun, prilikom kupovine nepokretnosti po ceni iz "poreske uprave" (izlazi se na teren i preocenjuje se zgrada, objekat i lokacija za objekte posle 01.01.2006. izlazak službenika je 150€) dodaje se 9% za halkidiki ili solun (inače zavisi od regije ide od 7% - 11%), regionalna taksa na zbirni iznos je još 3% fiskno svuda.

- ako se kupuje nekretnina izgrađena (sa dozvolom o upotrebi) posle 01.01.2006. taksa je 19%, i mislim da je od 01.01.2014. podignuta na 25%, stim što neplaćate one prve dve takse.

- pogranične oblasti (npr. Trakia, ostrva uz tursku granicu, od skora i sa Albanijom) ne može se kupiti bez državljanstva, odnosno sa izmenama od 01.01.2014. mislim da može, ali je užasno skupo, a ukoliko imate državljanstvo i tamo živite imate umanjenja za min 50%, na to se dodaju broj članova domaćinstva i sl.

Tašta (ženina majka) je skoro u Polihronu prodala stan od oko 40 kvadrata (dve sobe i kuhinja), kod onog parkinga, gleda u parkić za 25.000€. Troškovi su bili sa porezom (uveden je mislim od 2010) i svim propratnim uslugama, struja, voda, smeće i dr. bili oko 2300€ godišnje.

Da bi kupili nekretninu morate u toj oblasti od lokalne "poreske uprave" dobiti poreski broj, za građane van EU mislim da je potrebna i dozvola o boravku i posedovanju nekretnina (moram za to pitati ženu pa ću napisati tačnije) i potreban vam je naravno pasoš. Morate otvoriti račun u banci u Grčkoj, kao što je gore napisano i preko njega vršiti uplate i isplate. Ovo ste uradili da vam se, kada se prijavite ponovo u poreskoj upravi po obavljenoj kupovini ne bi naplaćivali takse za, da kažem rentiranje, jer će vam to računati kao app za rentiranje (mislim) a ne za život, te se prijavljete koliko ljudi živi, kada (da li svih 12 meseci ili ne i sl.)

Da li je nešto pomoglo?

ALX-Alexandroupolis

Da dodam, porez na nekretnine se ne izračunava kao kod nas, već se gleda ukupan prihod i vrednost nekretnine, ali ako ne koristite za rentiranje, porez zavisi od regije i ide od kataloške vrednosti od 0,02 - 0,05%. Ali dosta toga se menja u 2014. te su ženina familija skoro sav višak (u tome su štedeli) prodali.

I još jedan dodatak, za nekretninu do 150.000€ se ne plaća porez državi, samo regionalni od 0,02 - 0,05%

Izmenjeno (jermenin)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dozvola boravka nije potrebna za kupovinu, a posedovanjem nekretnine ne moze se steci pravo boravka.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li ima neko najnovije informacije o cenama za Grcke nekretnine od ove godine?

1.Koliko kosta 1m² za stan u nekom mestu na Halkidikiju.

2.Koliko kosta Notar i sve takse do uknjizbe?

3.Koliki vremenski period je potreban da se sprovede sva papiriologija do zavrsnog uknjizenja?

4.Da li moze ovlasceno pravno lice neki Notar ili Advokat da obavi neke poslove bez nas?

5.Koliki bi bio porez pri kupovini na stan od 50m²?

6.Koliki bi bili troskovi na godisnjem nivou za komunalije i sve ostalo ako vlasnik stanuje samo mesec dana u toku godine a u svim ostalim mesecima stan je prazan?

7.Da li novi vlasnik moze da stekne pravo stalnog boravka u Grcku ako prilozi Adresu stalnog stanovanja u nekoj Drzavi Evropske unije i posedovanje neogranicenog boravka (Vize) iz neke zemlje Evropske unije?

Ustvari ovo pod br.7 mislim da automatski ima pravo stalnog boravka ako dolazi iz Evropske Unije sa vizom neogranicenog boravka i stalnom prijavom te zemlje iz koje dolazi.Mislim da ako neko dokaze da ima stalni boravak u Evropskoj Uniji moze da bude neograniceno u bilo kojoj Drzavi koja je u EU?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka