zazolina

Mani

113 poruka u ovoj temi

A meni je bilo zao sto smo mm i ja bili smoreni od puta,nekako nam prolete vreme,ne ispricasmo se!Bice bolje drugi put!

Stupa je zaista na tom delu najpopularnije letovaliste,ali je potpuno novo naselje,nema onog grckog duha.....Ali,ima svojih prednosti,i nije bez nekog svog,osobenog smeka......

Svasta za to fotografisanje,meni niko nista ne rece prosle godine,Jos je u toj radnji(Aeropoli je mesto)prodavac jedan mnogo simpatican momak,lepo smo se ispricali,ja slikala.......

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa ja ne znam da li to spada pod Areopoli, ja mislim da ne ... to je ono mesto kad ides za Diros pa dodjes tu i odatle se spustas putem ka pecini. A moja slika je identicna, to je ista radnja ... nije bilo nikakvog momka, samo ta baba roga :azdaja: ... Ja sam cak nesto shvatila iz njene price da ona trazi da joj platim sto slikam, ali sam je iskulirala :) Ma sou, stvarno prvi put da neko povisi ton otkako idem u Grcku ...

A vreme uvek proleti, bas pricam sa mm kako mi se cini da smo opet dosta propustili, pa vidim kod Jelene sta je sve obisla i opet ima stvari koje nismo videli ...

Nego htedoh da te pitam, dole sam videla nesto sto ni u jednom drugom delu Grcke ne vidoh. Naime, tamo u Skali najvise, mada i svuda uokolo ima jako puno nekih kao Indusa, Pakistanaca, svi idu u onim njihovim tunikama i odezdama, svi crni ko ugalj i ima ih jako puno. Vidjala sam ja u drugim delovima Grcke njihove Cigane, sve sa cergama, ali ovi su potpuno drugaciji ... i bas se pitam odakle su i kako stigose tako daleko. Nama se cini da rade na onim plantazama kojih stvarno ima ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bas sam sad pogledala gde je tacno ona radnjica na GE, to je mesto Lefkies pored Pyrgos Dirou ... tu se stize kad se ide glavnim putem od Areoplija ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ahaha, tacno ista mi se stvar desila u toj radnji, po povratku iz pećine, ja stala da slikam, kad neko viče iznutra. Lepo predjem uličicu pa se nakupujem suvenira kod jedne žene i momka, ljubazni i strpljivi, ostala sam pola sata. A, u kafani preko puta, vrtelo se prase na ražnju, tog dana je bilo 41 C. (2. avgusta). A, Areopoli je šarmantan, šik, romantičan gradić, svratismo u jednu kafanicu na piće, prelep ambijent, pored crkve odmah,to što nije na obali ne oduzima mu ni malo od lepote. Šteta što smo morali dalje, verovatno je uveče još lepši.

Putnice, nemoj propustiti Kitiru, nikako, sve se bojim "provaliće je" (mada su šanse za to male, bar u julu) Italijani, Francuzi, oni ipak znaju šta je lepo.Od naših, srećom, ta opasnost ne preti.

Ja se polako oporavljam od povratka u Bgd, a u tome mi pomaže razmišljanje o sledećem letovanju, voleli i da to bude Lesbos.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Meni se Areopoli jako jako dopao, ima tako divne kafice, bastice za sedenje, bas bih mogla da kuliram po ceo dan ... Steta samo sto nema dovoljno vremena ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Tek kad sad vraćam film, vidim da sam mogla još štogod videti i duže ostati.Srećom, tu je Jelena,pa sve ono što nismo stigli, ona će lepo prikazati, pa kao i da smo bili.

Nego, ja na Maniju isto videh imigrante, to su bili Pakistanci. Baš kad stigosmo na Kitiru, na vestima je bilo da je neki ilegalni emigrant,Pakistanac (ima više od 700.000 ilegalaca iz Avganistana, Bangladeša i Pakistana) zaposlen u hotelu na Parosu kao baštovan, napao devojku (Grkinja) pokušao da otme telefon ili nešto slično,tek, sve se završilo sa silovanjem, devojka se jedva oporavlja, a njega su morali da premeste na drugo ostrvo gde ga umalo nisu linčovali.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Posto smo prosle godine obisli onaj deo Manija koji nazivaju Dubokim,ove godine smo se odlucili za malo pitomiju varijantu ovog misticnog poluostrva na Peloponezu,ukoliko na Maniju ista moze biti opisano kao pitomo.

Ova oblast se naziva Spoljnji Juzni Mani,i proteze se na nekih 40 km.od Areopolija do Kalamate.

exomanimap.th.jpg

Za bazu smo odabrali mesto Stupa,jedno potpuno netipicno naselje za ovaj kraj,ali odlicno kao baza za obilazak,sa svim sadrzajima potrebnim da bi vam boravak bio ugodan.

dscf2197k.jpg

Uploaded with ImageShack.us

U antickim vremenima Stupa je bila poznata pod imenom Lefktro i bila je jedan od prvih gradova koji su proglasili nezavisnost od Sparte.I danas sa druge strane glavnog puta,iznad Stupe postoji naselje Lefktron.

U gradu gotovo da i nema starih zgrada,sto i nije cudno ako imamo na umu turbulentnu istoriju citavog kraja.Stalni napadi Turaka i pirata su primorali stanovnistvo da se povuce u unutrasnjost i sigurnost svojih utvrdjenih domova.Sama Stupa je bila nenaseljena sve do Grckog rata za nezavisnost.Cak i sada je broj stanovnika tokom zime veoma mali.Mestom,sem Akropolja koji mestani zovu Kastro,i na kome se nalaze neznatni ostaci utvrdjenja iz 1252 god.dominira nova crkva koja je u izgradnji,odmah pored manje,stare crkve.U vezi te stare crkve postoji interesantna,istinita prica o njenom nastanku,koja oslikava i mentalitet Maniota.Kada su prvi posleratni stanovnici pristigli u Stupu,isli su na nedeljnu sluzbu u crkvu u starom naselju Lefktron.Ali,kada god bi stigli,pevnice male crkve bi vec popunili mestani Lefktrona,ne bas prijateljski nastrojeni prema pridoslicama,koji su ostajali napolju.Jedne nedelje,ogorceni Stupljani su dosli u praskozorje i smestili se u crkvi iz koje ih je izbacio pop cim je stigao i video sta se desava.Ogorceni,vratili su se u svoje mesto(udaljeno nekih 150 metara).Usput,svako od njih je poneo po jedan kamen i doneo ga do polja koje je pripadalo starom Lazaru,koji je odlucio da ga pokloni za izgradnju crkve,i to kamenje je bio njihov simbolican doprinos pocetku izgradnje stupljanske crkve Svete trojice.Zanimljivo je da tu novu crkvu danas koriste stanovnici oba mesta,a stara crkva u Lefktronu je napustena.

Stupa je danas steciste engleskih turista tokom leta,a mnogi od njih,ukljucujuci i naseg letnjeg stanodavca,su izabrali da ovde zive,daleko od cuvene engleske magle i prohladnih leta.Upravo su Englezi koji ovde stalno borave uticali na specificnost i razlicitost Stupe u odnosu na naselja koja se nalaze u blizini.Ali su joj dali i sarm simbioze dva tako razlicita sveta ujedinjena u malom zalivu ispod mocnih planina.

dscf1948u.jpg

dscf1922o.th.jpg

dscf2198uq.jpg

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Stupa je poznata i po tome sto je u njoj,tacnije na plazi Kalogrija,nastala cuvena knjiga Grk Zorba Nikosa Kazantzakisa.

Kazantzakis je kao mlad i potpuno nepoznat pisac dosao u okolinu Stupe,u Prastovo,da pokrene proizvodnju u rudniku lignita i organizuje prevoz do obale.Kao pomoc i kao predradnika je angazovao inzenjera iz severne Grcke,i tako je Zorba stigao u Stupu.

Zorba je ziveo u kucici na Kalogria plazi,ispred koje su uvek stajali sto,stolice i pice za putnike namernike.Sam Kazantzakis je cesto tu sedeo i pisao prve redove svoje knjige koja ce ga kasnije proslaviti.

U jednoj autobiografskoj noveli,koju je napisao neposredno pred smrt,Kazantzakis pise:

Ako bih u zivotu trebao da izaberem svog duhovnog vodju,ili kako se to u hinduizmu zove gurua,ili duhovnog oca kako to kazu kaludjeri na Svetoj gori,ja bih uvek izabrao Zorbu.

Spomenik Nikosu Kazantzakisu u Stupi

dscf1949i.jpg

Plaza Kalogria

dscf1904pi.jpg

dscf1905w.jpg

dscf1909g.jpg

Kucice-stacarice na samoj plazi,za koje ce vas ubedjivati da je bas tu ziveo i u zivotu uzivao Zorba licno su bezobrazno skupe za iznajmiti,ali uvek ima onih koji su spremni da plate koliko treba da bi okusili boemski zivot.

dscf1903lp.jpg

Kalogria plaza vazi za jednu od najlepsih na Peloponezu,i,da nije tolika guzva na njoj,verovatno i jeste.Ovako,ne mozete bas da uzivate kada morate da preskacete peskire i lezaljke da biste se dokopali vode.Ako vas put nanese ovde,vidite da izbegnete kupanje u desnom uglu plaze,zbog mnogobrojnih izvora hladne vode koji vas neprijatno iznenade dok opusteno plutate,naivno srecni sto oko vas nema plivaca.Ubrzo saznajete i zasto je tako,kada vas talas nanese u ledenu zonu.

U nastavku plaze Kalogria se nalazi zaliv sa stazicom kojom mozete prosetati uz obalu,pod uslovom da prvo savladate dvadesetak metara lomatanja po ostrom stenju.Obzirom da su turisti u Stupi vecinom Englezi koji,koliko sam mogla da primetim daleko vise od suncanja i plivanja vole da pesace unaokolo takmiceci se sa kozama ko ce pre da se uzvere na neko brdo,ovaj zaliv je vrlo posecen.

dscf1907v.jpg

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pored Kalogria plaze,Stupa ima i veoma lepu pescanu gradsku plazu,koju zovu Glavna plaza,koja se proteze duz setalista.I pored toga sto se nalazi u samom mestu,guzva nije tolika koliko bi se moglo pomisliti ako se ima u vidu lokacija.Voda je uvek bistra i topla,sa bezbroj malih hobotnica koje snjuraju unaokolo......

dscf1950g.jpg

Na setalistu je bezbroj kafica,taverni,poslasticarnica.......od 20-02 je zatvoren saobracaj u ulici uz plazu,mada ni preko dana nije zaguseno vozilima.Ipak,tesko da cete uspeti da se parkirate uz samu obalu,ali zato u mestu postoji nekoliko parkinga koji se ne naplacuju.Niko se nece naljutiti ni ako se parkirate u njihovim maslinjacima......

U nastavku Glavne plaze,iza malog rta i lucice se nalazi jos jedna plaza,Halikoura.Nista posebno,uska plaza ispod bedema,mesavina peska i sljunka,ali skrovita i zgodna za brzo kupanje ako vas mrzi da idete do velike plaze,ili ako je tamo guzva.

dscf1947w.jpg

i pored velikog broja taverni,kafica,poslasticarnica,Stupa je tiho mesto koje vec oko jedan po ponoci spava mirnim snom pravednika.Nema glasne muzike kojom se klubovi takmice medjusobno i privlace goste,nema guzvi i vike,vec grupa lokalnih muzicara ide od jednog do drugog restorana sa repertoarom popularnih pesama.Poneka taverna ima i stalno angazovane svirace i pevace koji izvode,na tradicionalnim instrumentima,jos tradicionalniju muziku.Sad,nije da nam nisu bili zanimljivi prvo vece,ali dvadeset i prvo sam se nosila mislju da ih zadavim,i jedino odlicna hrana koju su tu sluzili nam je davala snage da ih slusamo.Bar jedno vece da su se presli i odsvirali nesto veselije......Ipak,da budem fer,Mani i njegovi stanovnici su ziveli teskim zivotom,bez mnogo radosti,i muzika je odraz njihovih sudbina na ovoj okrutnoj steni koja hrli u more.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Juzno od Stupe,ako vozite glavnim putem ka Areopolisu,nailazite na slikovito ribarsko mesto Agios Nikolaus koje mestani zovu njegovim slovenskim imenom,Selinica.

dscf2175f.jpg

dscf2176i.jpg

Ukoliko ste bas mazohisticki raspolozeni prema sebi,do Selinice se od Stupe moze dosetati(ili dobatrgati,posto temperatura vec oko 9 ujutro bude 32-3 stepena,a preko dana oko 40 uz ogromnu vlaznost)stazom koja u Stupi pocinje kod skole i crkve Svete Trojice.Treba vam oko sat vremena da prvo kroz polje,onda maslinjak,pa ispod Kastra i onda uz obalu stignete do Agios Nikolausa.Vec sam napomenula da su turisti ovde mahom Englezi koji obozavaju da setaju unaokolo,pa je citava oblast pokrivena dobro organizovanom mrezom pesackih staza koje mozete preci sami,ili uz pomoc vodica,sa organizovanim nocenjima ukoliko se odlucite na vece pesacke ture.Naravno,ova vrsta turizma je rezervisana za prolecne mesece kada temperature nisu tako visoke i kada vazduh sa obliznjih planina uspeva da svoju svezinu pruzi do same obale.Mozete se u ovu avanturicu uputiti i predvece,ali onda obavezno ponesite sa sobom baterijsku lampu i obujte patike.

Ako vam se cini da je Stupa tiha,treba da vidite Agios Nikolaus.Citav zivot,i dnevni i nocni( :hahaha: )je organizovan oko male luke,ali zato ovde mozete da osetite pravi duh ovog podneblja,karakteristicnu gostoljubivost Maniota i onaj osecaj da ste dobrodosli,samo zato sto ste putnik namernik.Posebno se oduseve kada otkrijete da niste Englezi nego Servikos,a tek kada izvucemo uvek spremnu rakiju......prici nikad kraja!

dscf2177f.jpg

dscf2179bx.jpg

Otprilike oko kilometar posle Agios Nikolausa se nalazi plaza Pantazi.

dscf2178j.jpg

Dalje putem uz obalu nismo isli,do Agios Dimitriosa i Trahilie,ostavili smo za sledece leto.Istina,prosle godine smo se provezli tuda po mrklom mraku,zahvaljujuci nasoj mudroj GPS Neveni,koja je tvrdila da je tuda najblize za povratak u Gitio...hmmmm......

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ako krenete na suprotnu stranu prema Kalamati,na samo par kilometara od Stupe,ususkan u zelenilo,siri se Kardamili.

dscf2074m.jpg

Istorija ovog mesta seze daleko u proslost.Pominje ga jos Pausanije,nazivajuci ga Kardamos,po sinu Laokona,prvog kralja Lakonije.U Homerovoj Ilijadi to je jedan od gradova ponudjenih Ahilu kao odsteta za uvredu koju mu je naneo Agamemnon uzevsi za sebe robinju Briseju(a koja je Ahilu bas zapala za oko).Pausanije navodi i postojanje svetog prorocista u Kardamiliju,a postoji i legenda da su bas ovde sahranjeni blizanci Kastor i Poluks,plod veze Zevsa i Lede.Zevs se,kako bi osvojio lepoticu,prerusio u labuda i tako obljubio usnulu lepoticu.Ona je potom snela dva jajeta:iz jednog su nastali Kastor i Poluks,iz drugog nista manje slavne Helen i Klitemnestra.

Danas je Kardamili sarmantan gradic koji uspesno odoleva da poklekne pred turistima,cuvajuci jos uvek svoj identitet.

dscf2062w.jpg

dscf1921x.jpg

dscf1925w.jpg

dscf1926w.jpg

Mozda je ocuvanju autenticnosti Kardamilija pomoglo i to sto je,obzirom da u samom gradu nema plaze,nezanimljiv za duzi boravak vecem broju turista.Ako posle crkve koja se nalazi u centru,okruzena lepim parkom

dscf1915s.jpg

skrenete putem levo,posle kilometar-dva stizete na plazu Ritsa.Plaza je prekrivena belim sljunkom,sa prirodnim hladom u pozadini.Ovde uvek pomalo duva,tako da je boravak u ovoj zaslepljujucoj belini prijatan i pored izuzetno visoke temperature.

dscf1912q.jpg

dscf1913k.jpg

dscf1914a.jpg

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ipak,ono sto Kardamili cini posebnim jeste stari grad,odnosno utvrdjenje porodice Trupakis.Starom gradu,koji se nalazi na uzvisenju iznad savremenog Kardamilija,mozete donekle prici i kolima,ali nije problem ni ostaviti auto na asfaltiranom delu puta i prosetati se do zidina.

dscf2059.jpg

dscf2037.jpg

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

dscf2034t.jpg

dscf2033g.jpg

dscf2055z.jpg

dscf2054i.jpg

Na samom ulazu u kompleks,nekoliko starih kuca je renovirano i pretvoreno u apartmane za izdavanje.Imam utisak da je ideja da se napravi neka vrsta pandana Monemvasiji......

dscf2041k.jpg

dscf2060v.jpg

Porodica Trupakis,za koje se veruje da su stigli kao izbeglice iz Mistre nakon sto je grad pao pred Turcima 1461,je izgradila utvrdjenje kao pokazatelj svoje moci i uticaja.Prva skonista su nasli u pecinama u okolini,poput mnogih stradalnika.Maniati su do tada vec razvili gotovo tradiciju pronalazenja spasa pred neprijateljem u obilju pecina koje obilno nudi mocni Tajget.Postoji veliki broj utvrdjenih pecina sirom Manija.U lokalnom dijalektu,rec ,,trupa,,znaci pecina i odatle je poteklo prezime citavog klana Trupakis-ljudi iz pecina.....

Izgradnja porodicnog kompleksa je zapoceta u 17 veku,a dovrsio je u 18 ,,kapitanios,, Panajotis Trupakis sa svoja cetiri sina:Mihalisom,Petrosom,Teodorosom i Janisom.

Kao najstariji sin,Mihalis je nasledio centralni deo utvrdjenja sa crkvom Sv.Spiridona,dok su se ostala braca naselila u okolne kule.Mihalis je postao drugi po redu ,,bej,,Manija 1779 i vladao je do 1782 kada je obezglavljen po nalogu sultana.

Njegov sin,Murzinos Trupakis je postao glava klana i po njemu je glavna odbrambena kula dobila ime Murzinusova ratna kula.

dscf2035fh.jpg

Sada je na celom potezu starog gradu u toku velika rekonstrukcija postojecih objekata,zapoceta 2005 godine.Dva poslednja ziva predstavnika porodice Trupakis,Marija i Evandjelina Boukovalea su poklonile kompleks Grckoj,pod uslovom da bude pretvoren u muzej.

dscf2042c.jpg

Uploaded with ImageShack.us</p>

<p>dscf2038o.jpg

dscf2039.jpg

Uploaded with ImageShack.us</p>

Tokom godina,mnogi putnici su vodjeni drzavnim poslovima,ili jednostavno avanturizmom,zalazili na teritoriju Manija.Jedan od njih,Englez Kokerel,ostavio je zapis o tome kako je izgledao poglavar porodice Murzinos Trupakis i njegovo utvrdjenje,1813 godine:

Njegov zamak cine dvoriste i crkva,okruzeni kulama.Tu je kamena klupa ispred ulaznih vrata gde on sedi okruzen vazalima i rodjacima koji svi stoje,sem ako nisu pozvani da sednu.Seljani mu prinose darove,voce,cvece,med....Na izbocini stene je kula motrilja gde se drzi straza danonocno.Sve odaje utisak feudalnog zivota koji je tesko zamisliti u Engleskoj devetnaestog veka.......

Jedan drugi tekst daje sliku polozaja i moci kojom je raspolagao poglavar klana:

Svakog podneva i veceri on naredi da se zvoni pred obrok,javno pozivajuci sve koji su u nevolji ili koji to zele,da obeduju,i nema dana a da najmanje pedeset do sto ljudi,potpunih stranaca,bude nahranjeno.

Sa starog grada se pruza divan pogled na Kardamili sa jedne,i obronke planine Tajget sa druge strane

dscf2040a.jpg

dscf2046d.jpg

Samim kompleksom,sem glavne kule(koja je potpuno zatvorena trenutno zbog rekonstrukcije)dominira impresivna crkva sv.Spiridona,veoma neobicno za ovaj kraj,ako se ima u vidu da je sv.Spiridon svetac-zastitnik Krfa.

Crkva je sagradjena pocetkom osamnaestog veka,na temelju starije,nepoznate crkve,u stilu popularnom u sakralnoj arhitekturi tog doba,sa iznenadjenjima u stilu gotskih prozora i ponegde lokalnih uticaja.

dscf2044p.jpg

<p>dscf2047s.jpg

dscf2051i.jpg

URL=http://imageshack.us/photo/my-images/138/dscf2049f.jpg/]dscf2049f.jpg

dscf2050ba.jpg

dscf2052c.jpg

I jos nekoliko detalja iz starog grada......

http://img802.imageshack.us/img802/1576/dscf2048j.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Iz Kardamilija,levo sa glavne ulice,pored knjizare,odvaja se put za dva najbliza seoceta-Sv,.Sofiju i Petrovuni.Vec prvi kilometar vas kao vremeplov prenosi u jedan sasvim drugaciji svet,u kome je vreme prestalo da tece stotinak godina unazad.....

dscf2075m.jpg

dscf2076u.jpg

dscf2077d.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26507
    Ukupno tema
    887861
    Ukupno poruka