zazolina

Mani

113 poruka u ovoj temi

Mogu ti reci da imas na sta da budes ponosna,svaka cast!

ako se ide od Gitija,stize se putem Gitio-Skala-Vlahiotis-Molai-Metamorfosi-Rihea-Kiparisi.

Uh, sto bi rek'o Volodja ko ce popamtiti sve te nazive. Kad neko prica o oblasti gde nisam bila i nabraja tako, ja stalno moram sa strane da drzim mapu i gledam o kom mestu se radi .... dok ne savladam materiju wink.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

a prisutni su i izgleda neizbezni Kinezi,sa njihovom robom,ali,za utehu,izbor je bolji od onog na novobeogradskoj pijaci.

E Kineza vala svuda ima ... i stvarno im je ponuda 1000 puta bolja od nase. Ja sam imala peh i pocepala moje omiljene bermude na letovanju. Jos sam u BG htela da kupim neke ali nigde nisam nasla ono sto mi odgovara, jurila po Nafliu po finim radnjama, ma nema sanse ... Na kraju se iznerviram i udjem kod Cajniza i nadjem bas ono sto mi treba po smesnoj ceni klap.gif ... obrni, okreni, nista bez njih ...

Vezano za garderobu,da vam ispricam jedan zanimljiv dogadjaj.Dok smo jednog jutra setali po Gitiju,zaustavila me simpaticna strankinja,i pitala me gde sam nabavila haljinu koju nosim,bas takvu trazi uzaludno!Objasnila sam da sam istu sama sasila rucicama vrednicama te da je tako unikat,

E i ja sam dozivela nesto slicno ... Kupila ja u BG u nekoj kineskoj radnji fenomenalnu lanenu haljinu, sa nekim originalnim sarama u stilu Pikasa, ma istog momenta mi zapala za oko, a nije uopste kostala puno. Kad sam je setala po Nafliu nema zene koja se nije okrenula za mnom, toliko su svi napadno gledali u moju haljinu ... Kad sam posle pregledala fotke bilo mi je jasno i zasto, toliko je originalna i upecatljiva, tako se dobro fotka, pravo umetnicko delo ... Kaze mi muz u Nafliu na onom trgu samo se moja haljina isticala u masi. Eto jos jedan klap klap klap.gif za Kineze ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Drago mi je da je tema malo ozivela i da sve vise ljudi otkriva Mani, koji je zaista nesto posebno. Ja sam prosle godine imao strasnu zelju da obidjem Monemvasiju, tako da je ona izabrana za bazu na jugu Peloponeza, sa dva izleta ka Maniju. Potpuno neocekivano, Monemvasija (koja uzgred zasluzuje svako postovanje) meni je ostala u potpunoj senci u odnosu na Mani.

Zazolina, ocekujem nastavak price.... sta ste sve obisli?

Mani ce svakako biti glavni predmet istrazivanja kada se sledeci put budem vratio Peloponezu. Ove godine je nekako posle dve godine lutanja Peloponezom pala Lefkada (moram da kazem konacno, posle visegodisnjeg odlaganja). Naravno da zahvalnost dugujem Putnici i njenom sada vec cuvenom putopisu ;).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Monemvasija (koja uzgred zasluzuje svako postovanje) meni je ostala u potpunoj senci u odnosu na Mani.

Auu, al' me meracite za taj Mani zvizduk.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Auu, al' me meracite za taj Mani zvizduk.gif

Taman je vreme da pocnes da planiras za dogodine ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Taman je vreme da pocnes da planiras za dogodine wink.gif

Pa sta mislis da radim svo ovo vreme novine.gif ....

Sto rekla Isidora Bjelica, cim dodjem s jednog krstarenja ja vec gledam gde cu na sledece ... potpuno je razumem, to je pasija koja ne popusta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Plaze(i jos ponesto)u okolini Gitija:

Vec sam pisala da smo bili smesteni na plazi Mavrovouni,koja se nalazi kada se od Gitija krene putem prema Aeropoliju.

To je uvala duzine oko 3 km.i u njoj je smesteno nekoliko plaza koje su okicene plavom zastavicom.Nije mi bas jasno cime su to zasluzile,jer nema bas ni svih onih sadrzaja koji se podrazumevaju na plazama sa ovom oznakom,a i u neposrednoj okolini se nalazi nekoliko mnogo lepsih plaza.Mavrovouni je pescana plaza,voda je cista i topla,ali mala neprijatnost na citavom tom potezu je vetar,meltemi,koji duva svakodnevno izmedju 12-18h.Nije toliko problem u talasima,vec sto vas pesak siba ne bas najprijatnije.Primetili smo da se mestani uglavnom kupaju ujutro od 8-10h.,i posle podne,odnosno uvece posle 19h.,a na plazi mozete sedeti sve do 22h.,mirno je,nije mrak i nema komaraca,valjda ih taj vetar oduva.Na samoj obali,na liniji plaze se nalazi niz taverni u kojima se moze vecerati u potpuno opustenoj,domacoj atmosferi.

Inace,ova plaza,i plaza Glifada,sa druge strane Gitija,prema Skali,su zasticena mesta na kojima morske kornjace(caretta caretta)polazu jaja.Svuda se mogu videti obelezena gnezda,sa zapisanim datumom kada su polozena.

carettacaretta10.th.jpg

Plaza Mavrovouni

8042838ecdwzrihgtph.th.jpg

Kada krenete nanize,uz obalu,nailazite na plazu Vati(Vathi)

img1530es.th.jpg

img1530ds.th.jpg

Vrlo slicna Mavrovouniju,ali manja i nekako ususkanija,pescana,takodje vetrovita.Na plazi,nekih desetak metara od vode,imate i prirodnog hlada.

Na potezu prema Kotronasu se nalaze jos neke interesantne plaze do kojih mozete stici glavnim putem,ali je moj predlog da kada skrenete ka Vati plazi nastavite uskim putem uz samu obalu.Put je solidan,nema puno drugih kola tako da necete morati cesto da se sklanjate da biste se mimoisli,a daleko je zanimljiviji.

img1530ds.th.jpg

img1539q.th.jpg

img1538ay.th.jpg

Sledeca plaza u nizu je Kamares,i u produzetku,Ageranos.Ova plaza nam se veoma dopala,smenjuju se sitan sljunak i pesak(a ponegde i sve izmesano),mozete parkirati kola uz samu plazu.Voda je divna,cista

img1533u.th.jpg

plaza je gotovo pusta,i tu smo se nekoliko minuta divili ludorijama jednog delfina,na samo nekoliko metara od obale.

img1531ub.th.jpg

Ali,i odavde nas je oterao vetar,tako da smo nastavili ka Kotronasu.

img1605e.th.jpg

img1540r.th.jpg

Poslednja plaza na ovom potezu je Skoutari,nama najlepsa.Sastoji se iz tri mala zaliva,u prva dva je pescana plaza,ali je u srednjem,najmanjem,pesak finiji,samo sto je taj deo kao usecen u stenu i rano ostanete bez sunca,a treci je krupan sljunak i tamo se retko ko kupa,a sluzi i kao mala marina.

img1543o.th.jpg

img1534g.th.jpg

img1536p.th.jpg

dscf0473w.th.jpg

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kada smo vec dan proveli na plazi Skutari,resili smo da uvece produzimo do Kotronasa,koji je udaljen odatle nekih 17-18 km,i da malo prosetamo.

92802073228943c89acm.th.jpg

Put vas vodi pravo na mali mol,i sa druge strane su skiljava svetla par restorana.Posle kraceg razmisljanja da li da se parkiramo tu,odlucujemo da ipak produzimo ka centru,uzbrdo,nadajuci se da je mozda malo zivlje.Dok vijugamo sve uzim i uzim puticem,u susret nam bauljaju retki turisti(zakljucujemo po ,,vecernjoj,garderobi)koji iz onog mrklog mraka zmirkaju zaslepljeni farovima kao zecevi,i mestani,koji naviknuti na tminu kao slepi misevi,zure nanize,svi u pravcu suprotnom od naseg.Stizemo i do centra mesta,u vidu minijaturne prodavnice,i male crkvice.Jedva uspevamo da se okrenemo,i vracamo se nazad,jer je zapravo epicentar dogadjanja bas na onom malom molu,i oko one dve tavernice.MM,koji je imao neke primedbe dan ranije na velicinu Gitija(a on velicinu i zanimljivost nekog mesta meri prema broju i snabdevenosti prodavnica sa ronilackom opremom,te je tako njemu i Nafplio prilicno bezvezan gradic),priznaje,da je u odnosu na Kotronas,Gitio velegrad,sa izuzetno bogatim i raznovrsnim nocnim zivotom!

Onako uparadjeni se vracamo kuci i veceramo na nasoj terasi,reseni da se sutra dodjemo ponovo,po danu.

Preko dana,Kotronas je bajkovit.Ususkan ispod planina,u mirnom zalivu,spava izmesten iz vremena sadasnjeg,kao da postoji u nekom paralelnom svetu,utisak kome inace nismo mogli da se otmemo u mnogim naseljima Manija.

40916901.th.jpg

Inace,Kotronas je bio jedna od opcija kao baza za Mani,i sada smo sigurni da nismo pogresili sto smo se ipak odlucili za Gitio.Ukoliko zelite potpuni,ali potpuni mir,a da ste ipak u naseljenom mestu,i da vam ne smeta sto do plaze(koja je lepa)morate da se spustate nizbrdo,i jos gore,da se vracate uzbrdo,sem ako niste smesteni u onom jedinom hotelu(a i to je pretenciozan naziv),i sto snabdevanje zavisi od one jedine prodavnice,Kotronas je divno,slikovito mesto za vas.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da se vratim plazama oko Gitija,ali sada iduci na drugu stranu,prema Skali.Prva u nizu na koju nailazite je Selinica,sa plavom zastavicom,pescana,vetrovita,i,ako je to uopste i koliko moguce na plazama Manija,sa guzvom.

U produzetku je Glifada,sa onom cuvenom nasukanom olupinom broda.Inace,svuda se ova plaza naziva Selinica,nama su neki mestani rekli da je to Glifada,ko je u pravu ne znam,tek to su prve dve plaze posle Gitija.

img1574fj.th.jpg

Odmah iza Glifade,u maloj uvali,sa tavernom na vrhu,okruzena zbunjem lovora(koji je odlican u vecernjim casovima protiv komaraca,izmrvite i protrljajte po rukama i nogama),pescana,je plaza koja se nama u okolini Gitija najvise dopala,i tu smo dolazili nekoliko puta,posebno sto u okolini ima lepih mesta i za ronjenje i za snorkling.Sada tek vidim ovu travu na plazi,slucajnost,plaza je bas cista,i tu je zavetrina,tako da ima manje talasa i voda je bistra.

img1579hp.th.jpg

Po ovim ostrvcima cete prepoznati gde da skrenete sa puta na plazu Glossa.

img1576yj.th.jpg

Sama plaza je za nas ukus malo fensi,ali su zato ostrvca raj za snorkling

img1577d.th.jpg

img1576yj.th.jpg

Tu,kod ovog od obale najudaljenijeg ostrvca,na onoj strani ka pucini,sam imala jedno od neprijatnijih iskustava,koje se posle pretvorilo u uzivanje,ali je trebalo preziveti...Naime,dok sam ronila da gnjavim jednu hobotnicu,odjednom sam vise osetila nego videla neku ogromnu senku kako pliva ka meni.Posto stvarno ne znam nikoga kome prvo ne padne na pamet ajkula,brze-bolje sam bukvalno zabatrgala ka stenama i plicoj vodi,i onda videla da je to zapravo velika morska kornjaca!Uopste se nije plasila,dozvolila je da ronim oko nje,ocigledno navikla na ljudsko prisustvo jer je imala i prsten sa brojem na peraju,cupkala travicu na dnu,cak me i popustljivo vukla za sobom kada sam se uhvatila za oklop,i onda lenjo otplivala u dubinu.Posle ovog susreta smo jos nekoliko puta naisli na njih,i ovde i na drugim plazama,ali na manje,bar po mene,dramatican nacin.Svakako nezaboravno iskustvo!A zasto se mm pojavio tek posle par trenutaka,kada je i meni postalo jasno da je kornjaca u pitanju,to je tema za razmisljanje....;)

Slede plaze Mantilou

img1575fn.th.jpg

Kalamaki,Trinitsa

img1560y.th.jpg

Svaka od ovih plaza je lepa na svoj nacin i svaka ima posetioce koji je smatraju najlepsom,najboljom,najcistijom...Ono sto je nasa najveca zamerka,ako se to moze tako nazvati,je jak vetar koji je na njima izgleda neizbezan.Naravno,da ga nema,tesko bi bilo izdrzati temperature koje su svih dvadeset dana naseg boravka bile iznad 37 stepeni,ali na momente je neprijatno jak,nosi pesak i cupa suncobrane(mm insistira da napomenem da nas NIJEDNOM nije bio iscupan,zahvaljujuci genijalnom,originalnom projektu podupiraca koje je on osmislio protiv svih vrsta vetrova suncobranskih neprijatelja),a onda odjednom,predvece,sve stane,more se pretvori u staklo,sve se smiri,upitomi i utisa i vi u trenutku zaboravite sve muke sa vetrom i uzivate u ovom u svakom pogledu jedinstvenom krajoliku.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zazo, po ovoj tvojoj prici zakljucujem da je na Maniju Gitio najveci grad, ako se tako moze reci, jesam dobro shvatila? Mislim na ta dva prsta Mani i Vatika (je'l se tako zove onaj gde je Monemvasija) koji su veci gradovi i da li postoje, tipa Naflio, ili je sve to ipak manje? Nekako ne mogu da steknem predstavu.

Nama je nekako bas vazno da uvece ima da se izadje u neko vece mesto ... ne volim nocu ta mala ribarska mesta gde nema nekog nocnog zivota... sem ono vecerica u taverni.

I za sada se tvoji opisi svode samo na plaze, je'l ima na Maniju nekih znamenitosti ili nekih drugih stvari za obilazak, ili ti jos nisi u putopisu stigla do njih?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ha,ha,ima znamenitosti,nego jos dotle nisam stigla,smorise me ovi na poslu,a imam jos celu sledecu nedelju odmor,pa cu brze pisati.

Na ta dva prsta ,odnosno na Lakoniji,najveci grad na obali je Gitio,mada je mu je Neapoli po velicini slican,mada mislim da je ipak manji,ali nesto kao Nafplio ni priblizno ne postoji,mislim na velicinu.Gefira,to je onaj gradic pored Monemvasije,je minijaturan,a o Monemvasiji cu pisati posebno,ali to definitivno nije mesto za boraviti duze.Lepa je za videti,ali vise od dva sata vam ne treba,sve sa ruckom.:D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vazi, cekam nastavak ....bas sam nestrpljiva ....blush.gif

S jedne strane ti, sa druge strane Boba ... a ja samo pamtim utiske i pravim itinerer za sledece leto ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zazolina lepi opisi...

Mi krećemo za nedelju dana na Peloponez u Mavrovouni i jedva čekam...:-)

Čitajući tvoj putopis vidim da nismo pogrešili u izboru mesta za odmor...

Imam pitanja o vetru - da li pravi visoke talase ili ne? Hoćeš li nam odati tajnu uspešno postavljenog suncobrana? :-)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Seprili,talasi nisu visoki,ali je vetar jak,narocito izmedju 11-12-17-18h.

Tajna uspesno postavljenog suncobrana je u nekakvim posebnim sipkama(4 kom)kojima se moze podesavati visina u odnosu na suncobran, i kocici(oni spiralni,za pesak)za svaki ponaosob,mm taj sistem razradjuje vec par godina,a suncobran nam je definitivno najveci na plazi,dobro je da obicno tamo gde idemo nema puno kupaca ,da se ljudi ne prepadnu!:DVidecu da li imam neku fotografiju bez njega(mm)izvaljenog ispod svojih ruku dela(a mnogo je ponosan na taj izum,i sve se zlurado smesi kada krenu da lete drugi suncobrani po plazi).

Gde ste smesteni na Mavrovouniju?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Smešteni smo u Kalypso stodios:

http://www.kalypso-studios.com/

Da li ti je poznato?

Našli smo je preko interneta... Nadam se da nije daleko od najbliže plaže...mada idemo autom tako da planiramo obilazak više plaža - idemo vašim stopama :klap: ( odštamapala sam tvoj putopis ).

Mi smo postavljanje suncobrana u vetrovitim uslovima uvežbavali prošle godine na Tasosu ali nam nije uspelo - odleteo je - što bi tvog mm sigurno nasmejalo...:)

Ako imaš još neki savet, preporuku i sl javni...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905029
    Ukupno poruka