zazolina

Mani

113 poruka u ovoj temi

Vidim da se jos poneko interesuje za ovaj deo Peloponeza,mozda je dobro da sve bude pod jednim naslovom?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedini Mani za koji znam je prema Turskoj, na granici sa Bugarskom?

Ti pominješ Peloponez?

Možda te nisam razumeo o kom delu Poloponeza pričaš?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uf, Mani je najneobicniji i najludji deo Peloponeza. I zasluzuje ozbiljno istrazivanje. Par slika da podstaknemo ljude da posete Mani

Vathia

manib.jpg

mani1r.jpg

mani4.jpg

Okolina pecine Diros

spilladirou1.jpg

Izmenjeno (frodo)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedini Mani za koji znam je prema Turskoj, na granici sa Bugarskom?

Ti pominješ Peloponez?

Možda te nisam razumeo o kom delu Poloponeza pričaš?

Potez od Gythia do rta Tainaro(mislim da se taj rt tako zove),mislim i da je to najjuznija tacka kopnene Grcke.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uh Frodo,kada vidim ove slike i sunce...sada bi krenula!Setih se da sam ovu fotografiju,the last gas station,vec videla u nekom postu na temi Peloponez,ticalo se upozorenja da se dobro natankuje gorivo kada se krene u obilazak ovog sela Peloponeza!Jesi li bio?Kada?Utisci?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uh Frodo,kada vidim ove slike i sunce...sada bi krenula!Setih se da sam ovu fotografiju,the last gas station,vec videla u nekom postu na temi Peloponez,ticalo se upozorenja da se dobro natankuje gorivo kada se krene u obilazak ovog sela Peloponeza!Jesi li bio?Kada?Utisci?

Prosle godine, bas u vreme strajkova u Grckoj. To je bila jedna od retkih pumpi na kojoj je bilo goriva. Pa meni Mani izgleda potpuno nadrealno, kao da ne pripada Grckoj, tacnije kao da pripada nekoj drugoj planeti. Arhitektura gradova i sela se potpuno razlikuje od svega drugog na Peloponezu. Kamena ima na pretek, sve kuce su od kamena. Od rastinja ima samo maslina, a izmedju maslina naredjano kamenje u vidu ograda. Moje jedino objasnjenje je da su morali da otkopavaju kamen ne bi li posadili masline, pa su ga redjali oko njih posto nisu znali sta bi s njim. Potpuno nadrealno.

Neko je na forumu rekao da ako je Peloponez "stg. completelly different" u odnosu na Grcku na koju ste navikli, onda je Mani "stg. completelly different" u odnosu na Peloponez. U potpunosti se slazem sa tim.

Najjaci utisak na mene je ostavilo selo Vathia, danas napusteno, poznato po kamenim kulama (vidi sliku). Takodje i pecina Diros. Pecina se obilazi camcem, sto daje posebnu draz. Na zalost vodici (vozaci camaca) pricaju iskljucivo na grckom, ali pecina izgleda fenomenalno. Ako se dobro secam ulaz je bio 12€. Glavni grad prefekture Areopolois nije na moru, i pogadjate vec.... ceo je u kamenu. Celo poluostrvo Mani je neverovatna kombinacija plavog mora i surovog krsa.

Izmenjeno (frodo)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo stigli i mi!

Dvadeset i neki dan sunca mora,mira....nikada dovoljno....

Zeleci da izbegnemo one uobicajene turisticke destinacije u Grckoj,odlucili smo da se nekoliko narednih odmora posvetimo Peloponezu.Prosle godine je to bila Argolida,a ovog leta Lakonija,posebno onaj njen deo koji nazivaju Mani.

59508689.th.jpg

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uh,odakle poceti?

Moram priznati,i unapred se izvinjavam svima koji ne dele moje misljenje,da me je Argolida malo razocarala.

Mani me je ocarao.

Zato i kazem,odakle poceti sa opisom,kada je sve vredno pomena?

Naselja kao nikla iz stene, potpuno napustena ili sa par stanovnika,neizbezne kule uz kucu,odlika ovog kraja(posebno mi se dopalo sto i u novogradnji ne odustaju od ovog stila,tako da se i potpuno novi objekti uklapaju ni najmanje ne narusavajuci ovaj jedinstven krajolik),bezbrojne crkvice sa freskama kojima ni vreme nije moglo da oduzme nadahnuce kojim ih je neki davni umetnik posvetio Bogu,pecine koje vas poput vremeplova vracaju u daleku proslost planete,kristalna voda,zivopisne taverne u kojima vas docekuju ne kao gosta vec kao davno izgubljenog rodjaka,i na odlasku vam pune kola pomorandzama,da se nadje usput...Sva sreca da smo poneli sa sobom dovoljne kolicine rakije da im uzvratimo dobrotu!

Evo sta nas je docekalo u apartmanu koji smo rezervisali iz Bg.,za dobrodoslicu!

img1526j.th.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Smestaj:

Smestaj smo rezervisali iz Bg.Ponuda preko interneta je slaba,i iznenadjujuce je skupo,obzirom da ovaj kraj nije toliko(jos uvek)na meti turista.Stranaca ima malo,najvise smo ih vidjali u onim motorvanovima(valjda se tako zove?)i izazivali su u nama zavist samo tako,jer sta ima lepse nego kao puz parkirati svoju kucicu tamo gde ti se dopadne?Na primer,ovde?

img1631pj.th.jpg

Mozda,nekog leta,nikad se ne zna...

U svakom slucaju,kada smo jedan dan otisli do Stoupe,otkrili smo zasto ih nema-svi su tamo!Ali o tome kasnije...

Dakle,smestaj.MM,koji je uvek opremljen svim mogucim mernim instrumentima,jer,ne daj boze da slucajno ne znamo u svakom trenutku koja je nadmorska visina,geografska sirina/duzina,pritisak,temperatura i slicno,je ovog puta odokativnom metodom utvrdio da su nas prevarili,jer je u opisu pisalo da je kuca udaljena od mora 30 metara,a eto ni do plaze nije toliko,nego bar 50 do linije peska a do vode ima i 80....

Evo,pogled sa nase terase,a vi premerite sami(odokativno)!

img1562ps.th.jpg

Kuca se nalazi na plazi Mavrovouni,nekih 3 km.od Gitija,i u blizini imate sve sto vam je potrebno,supermarket,pekaru,restorane u kojima mozete poruciti hranu ili uplatiti obrok.

U dvoristu je natkriveni parking za goste,tako da ne ulazite u kola kao u rernu,stoje u hladu.Okolo je slatka bastica i jedna mala kucica,mi smo zakljucili da je to prvobitna,rodna kuca,sada naravno sredjena i posebno ekskluzivna,i stvarno,bas se kolo srece okrece,eto ti koji su bili najsiromasniji i imali najlosiju i neplodnu zemlju uz more i ko zna kako se zlopatili da prezive,njihovi potomci zahvaljujuci bas takvoj zemlji,odnosno lokaciji sada zaradjuju za zivot.

U dvoristu je i rostilj,mozete ga koristiti ako zelite.

Soba je prostrana,cisti se svakodnevno,posteljinu i peskire menjaju na tri dana.Naravno,klima,tv,frizider malo veci nego sto je uobicajeno,da mogu da naguram sve one sladolede koje smo pazarili u Lidlu.Jedini u tom kraju se nalazi u mestu Skala,otprilike 13-14 km.od Gitija.

Sve u svemu smo(nakon provere i tacnog utvrdjivanja udaljenosti kuce od mora)bili zadovoljni smestajem i lokacijom,cini mi se da je to dobro mesto za bazu,bolje nego sam Gitio koji nema gradsku plazu,morate da se(uglavnom)pentrate stepenicama do sobe jer je grad postavljen uz brdasce,ili na primer Vati,koji ima lepu plazu,mozda i lepsu od Mavrovounija,ali nemate u blizini nikakvu prodavnicu,vec u snabdevanje morate kolima.

Plaza Mavrovouni

mavrovouni.th.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zazo, jedva cekam nastavak klap.gif ...

Taj jug nam je zadatak za dogodine, hocu sve detalje, sta, kako , gde ... Ne znam zasto, al' iz svih prica sticem utisak da je nekako najteze isplanirati upravo ovaj deo Peloponeza, da je tesko naci pravu bazu, da putevi nisu neki i sl. Da li je moguce naci jednu bazu za oba juzna prsta ili se mora seliti ?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putnice,

Prvo da ti kazem da sam vec danima zelena od zavisti sto se nisam dosetila da na putu ka Atini prodjem preko Evie,ali kradem ideju za sledecu godinu,posto ponovo planiramo Lakoniju,ali sada sa zadrzavanjima od po par dana u svakom mestu jer smo ove godine uspeli da obidjemo samo najpoznatije,a svakako mi je malo samo jedan dan Elafonisosa,nismo uspeli da se organizujemo za Kitiru,ostala nam je neispunjena zelja da posetimo Kiparisi za koji sam cula svasta lepo,ali treba prejahati preko planine,i to se ne isplati za samo par sati boravka,a neka mesta smo bukvalno protrcali,a mislim da je steta,treba im posvetiti vise vremena.

Gitio(i okolina)nije losa baza za oba kraka,ali sa ovogodisnjim iskustvom bih se ipak opredelila da budem smestena po nekoliko dana u Gitiju,obidjem okolinu,a onda se premestim na pr.u Arhangelos,ili Neapoli.Stotinak kilometara tamo i nazad u jednom danu naravno nije neizvodljivo,ali je,bar prema mom misljenju,bespotrebno gubljenje vremena koje se moze iskoristiti na bolji nacin.

Putevi su sasvim ok,cak i oni lokalni,a problem oko pronalazenja baze je upravo u cinjenici da je gotovo sve,cak i najneznatnije naselje,vredno da se vidi,obidje,dozivi,a to je prilicno tesko izvesti sa jednog mesta,a jos biste i da se malo kupate....mislim da ni jedan dan nismo sa plaze otisli pre 22h.

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putnice,

Prvo da ti kazem da sam vec danima zelena od zavisti sto se nisam dosetila da na putu ka Atini prodjem preko Evie,ali kradem ideju za sledecu godinu,

Verujem ti laugh.gif , nemas pojma koliko sam ponosna na sebe sto sam se toga setila (moram malo da se hvalim blush.gif ), to je bio pun pogodak ovogodisnjeg letovanja. Mene Argolida nije razocarala jer sam znala sta me ceka, stvarno smo puno toga obisli, a sa Evijom i mnogo vise od planiranog, tako da sam stvarno prezadovoljna ucinkom ovog letovanja.

A sad hvatam zalet za Mani i onaj drugi prstic, kako se vec zove ... Mi smo prosli kroz Kiparisiu lane, ali ne znam sta ima tamo posebno, jesam nesto propustila ?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo,nastavljam!

Ali prvo da napomenem da mi se negde petnaestog dana dogodila katastrofa u Monemvasiji,kada mi je,dok sam se pentrala na neki zid da bolje uhvatim u kadar tvrdjavu,ispao fotoaparat i raspao se na nesklopive komadice.Iako je MM dao sve od sebe da ga reanimira,i tome posvetio dobar deo noci,probudio me je negde oko 4 ujutro da mi saopsti da nam je,na zalost,fotoaparat ipak umro.Budzetom nismo imali predvidjenu kupovinu novog,tako da neke od fotografija koje prilazem nisu moje,da ne bude zabune!Posebno mi je doslo da se izujedam po ledjima sto nisam imala cime da slikam onu lepotu od Elafonisosa.....ali tesim se da je onaj mir koji me je ispunio tokom boravka na tom ostrvu ionako tesko zabeleziti nekim tehnickim sokocalom!

Gitio:

Gitio je grad cije postojanje seze u daleku proslost.Bio je fenicanska luka,glavna luka Sparte,a sada je uspavani gradic na pocetnoj tacki Manija.

375 godine pre nove ere je citavu oblast pogodio razoran zemljotres cije su posledice oblikovale obalu onako kako je vidimo danas.Na primer, Elafonisos je sve do tada bio poluostrvo,a u zemljotresu je uzak deo koji ga je spajao sa kopnom potonuo,i pretvorio ga u ostrvo.

Na pojedinim delovima danasnje luke u Gitiju se i dalje mogu videti potopljeni ostaci iz antickog perioda.

Najznacajniji arheoloski lokalitet u Gitiju je svakako teatar,iz prvog veka.

gythionantikestheater.th.jpg

Gitio je smesten na obronku brda Akumaros(inace Grci ga ambiciozno nazivaju planinom).Mnoge zgrade neoklasicnog stila su ostale dobro ocuvane,dajuci posebnost samom mestu.

img1572p.th.jpg

img1567d.th.jpg

Ono sto mi se izuzetno dopalo je autenticna grcka atmosfera koja jos uvek nije uzmakla pred turistickim zahtevima.Citavom duzinom setalista uz obalu su taverne,poslasticarnice,riblji restorani,kafanice u kojima se sluzi uzo i,deluje mi,za koju god da se odlucite,necete pogresiti,kada god smo bacili pogled na tanjir ispred gosta,bilo je njam,njam!Mi smo bili nekoliko puta na veceri,uvek u drugom restoranu,i zaista je sve bilo ukusno.Cene su uobicajene,mozda cak i malo nize nego,na primer,u Nafpliu.

Arheoloski muzej je smesten u zgradi Gradskog doma(koju je inace projektovao Schiller,1891,u neoklasicnom stilu).Ulaz je 6 e.,a sama postavka je relativno zanimljiva,nekoliko zanimljivih bogato ukrasenih mermernih sarkofaga,skulpture,keramika,uglavnom sve iz rimskog perioda.

Jedan od najlepsih delova Gitija je ostrvce Kranai,povezano molom sa kopnom.

img1564qt.th.jpg

Sa ovog ostrva su,prema legendi,Paris i Jelena,pobegli u Troju.On je navodno tu zaboravio,bezeci,svoj slem,na grckom kranos,te odatle ime ostrva.

Ne znam sta vi o tome mislite,ali ako je Paris bio onako njanjav kao sto je predstavljen u filmu,pitam se sta joj je sve to trebalo.I jos kakve je sve posledice imalo,bar da je bio frajer,kao recimo Hektor,pa nek ide zivot,a ovako...

Na ostrvcetu je smestena i kula Tzannetakisa Grigorakisa,revolucionarnog vodje,(odnosno njegove porodice),koju su poklonili gradu,i sada je u njoj smesten Istorijski i etnografski muzej Manija.

10906360.th.jpg

Na samom kraju ostrva je svetionik,sagradjen 1873,od mermera iz lokalnih kamenoloma,inace cuvenog kvaliteta(kazu,mogu samo da verujem na rec)i mala kapelica,nisam se setila da pogledam kome je posvecena.Inace,ostrvce je jedno od retkih,ako ne i jedino mesto u Gitiju gde mozete da uhvatite malo hlada medju borovima,ostalo je sve gori more,tope se planine!

59340401.th.jpg

Ovo je zgrada hotela Aktaion,na koji su posebno ponosni,i stranci koji dolaze u Gitio uglavnom tu odsedaju.

hotelaktaiongythion01.th.jpg

Ja sam ipak najvise bila impresionirana lokalnom antikvarnicom,svakako svratite ako vas put nanese ovamo,nalazi se na glavnom setalistu,negde na sredini,nemojte da vas odbije neverovatno prasnjav izlog,to je deo imidza.Odmah u blizini je i prodavnica sa toliko raznovrsnom ponudom na malom prostoru da je zaista vredna pomena.Imaju sve,od tanjira,dvogleda,farbe,cetke,peraja,igracke,kupace kostime,planinarsku opremu,ronilacku opremu,tiganje,patike,knjige,bicikle...neverovatni su!

Ostale prodavnice su uglavnom sa uobicajenom ponudom dzidzica za poklone.

Ukoliko ocekujete da U Gitiju obavite neki soping,makar i najmizerniji,nemojte da se nadate.Ponuda je vise nego skromna,a cene su u skladu sa atinskim.To se ne odnosi na neke sitnice,kao recimo papuce za plazu(kupljene jedne slatke za 2 e!),a prisutni su i izgleda neizbezni Kinezi,sa njihovom robom,ali,za utehu,izbor je bolji od onog na novobeogradskoj pijaci.

Vezano za garderobu,da vam ispricam jedan zanimljiv dogadjaj.Dok smo jednog jutra setali po Gitiju,zaustavila me simpaticna strankinja,i pitala me gde sam nabavila haljinu koju nosim,bas takvu trazi uzaludno!Objasnila sam da sam istu sama sasila rucicama vrednicama te da je tako unikat,i salile smo se da joj je posaljem UPS-om kada se vratim kuci,posto joj se bas dopala.Posle mi je bilo zao sto joj je nisam poklonila,sve se odigralo ispred te kineske radnje,mogla sam samo da uskocim unutra i kupim nesto drugo,da bas ne setam u kupacem,ali eto,nisam se setila u momentu.

I na kraju,da li nam se Gitio dopao,da!Ima posebnu atmosferu,kao uostalom citava oblast.Nije los izbor kao baza za obilazak,mada bi moja preporuka bila da vam posluzi samo za Mani,a da se prebacite na prvi krak za obilazak Monemvasije,Elafonisosa...I u odnosu na ostala naselja u okolini(izuzev Stoupe i Kardamilija),Gitio je,sto rece MM,Las Vegas!

Gitio nema gradsku plazu,ali su zato neke od plaza u neposrednoj blizini ocenjene kao najlepse na Maniju.Kako smo ih ocenili mi,pisem sutra!

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Verujem ti laugh.gif , nemas pojma koliko sam ponosna na sebe sto sam se toga setila (moram malo da se hvalim blush.gif ), to je bio pun pogodak ovogodisnjeg letovanja. Mene Argolida nije razocarala jer sam znala sta me ceka, stvarno smo puno toga obisli, a sa Evijom i mnogo vise od planiranog, tako da sam stvarno prezadovoljna ucinkom ovog letovanja.

A sad hvatam zalet za Mani i onaj drugi prstic, kako se vec zove ... Mi smo prosli kroz Kiparisiu lane, ali ne znam sta ima tamo posebno, jesam nesto propustila ?

Mogu ti reci da imas na sta da budes ponosna,svaka cast!

E sad,ti verovatno mislis na Kiparisiu na Jonskom moru,a ja mislim na Kiparisi koji se nalazi u istoimenom zalivu,na potezu izmedju Leonidija i Rihee(valjda se tako cita!),i ako se ide od Gitija,stize se putem Gitio-Skala-Vlahiotis-Molai-Metamorfosi-Rihea-Kiparisi.Citala sam na nekim sajtovima o tom mestu,puno ga hvale kao raj za ronjenje,ali i kao mesto koje je zbog svoje nepristupacnosti zadrzalo originalni duh i izgled.Svakako planiramo da odemo tamo sledece godine,da proverimo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mogu ti reci da imas na sta da budes ponosna,svaka cast!

E sad,ti verovatno mislis na Kiparisiu na Jonskom moru,a ja mislim na Kiparisi koji se nalazi u istoimenom zalivu,na potezu izmedju Leonidija i Rihee(valjda se tako cita!)

Mi smo lane isli od Kilinija zapadnom obalom dole do Finikunde pa smo prosli kroz mesto Kiparisia ili tako nesto ... ali izgleda da ne mislimo na isto.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka