ddj

Kragujevac

72 poruke u ovoj temi

Kragujevac noću

 

Izmenjeno (Genije)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Svakako izbegnite dolazak u Kragujevac vozom.....

 

Izmenjeno (Genije)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Obavezno obići u Kragujevcu:

Crkvu koju je podigao Knez Miloš Obrenović, 1818. godine,

 

Amidžin konak ( jedina sačuvana zgrada iz kompleksa dvorskih objekata Miloševog doba )

 

 

 

Izmenjeno (Genije)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

genije,

divni su snimci koje si uradio i postavio i hvala ti sto si ih podelio sa nama. Bas sam se obradovala kada sam videla da neko pise o Kragujevcu, jer sam i sama planirala da se malo posvetim ovom delu foruma. Zao mi je sto je Kragujevac zapostavljen u svakom smislu poslednjih decenija, a narocito poslednjih nekoliko godina, a mislim da ne bi smeo biti zapostavljen buduci da nam je svima mnogo dao i da bismo ga trebali cuvati u secanju, u srcu i posvetiti mu vremena , upoznati ga danas i kroz vekove. Ja bih ga nazvala "Prvi" u mnogo cemu, bar u jednom, za sve nas znacajnom, istorijskom razdoblju.

Eto i "Stare crkve" i one vazne cinjenice o njoj da je bas tu, bas u toj porti odrzana Sretenjska skupstina (1835.) i donet prvi ustav donet u Kragujevcu..Sretenjski ustav tj. Ustav Knjazevstva Srbije 

Nedaleko odatle je i gimnazija, pozoriste, trznica...topolivnica, muzeji...a, svako od tih zdanja nosi izuzetne istorijske cinjenice vazne za nas identitet.

Volela bih da Kragujevac vrati onu "turisticku slavu" koju je imao ranije, jer zaista ima bogatu turisticku ponudu nepravedno zapostavljenu. 

Izmenjeno (MakiMaka)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Drago mi je da si uživala u snimcima.

Evo još jedne interesantne i jedinstvene lokacije u Srbiji koju ima samo Kragujevac 

"Knežev arsenal"

 

 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Stara radnička kolonija 

"Autentično radničko naselje s početka prošlog veka, sa bajkovitim drvenim barakama u nizu i drvoredima mirisnih lipa koji su se pružali duž kaldrmisanih ulica, predstavljalo je simbol industrijskog razvoja grada u kome je radila prva fabrika topova na Balkanu.

Stanari radničke kolonije bili su majstori Vojnotehničkog zavoda. U jeku proizvodnje oružja, ovdašnjim radnicima su se pridružile i kolege iz drugih evropskih zemalja, pa je naselje postalo svojevrsno stecište ljudi različitih kultura, navika i jezika, čineći Kragujevac jednom od najrazvijenijih urbanih sredina u tadašnjoj Evropi.  " (izvor "POLITIKA elektronsko izdanje od  25.09.2015.g)

 

 

Izmenjeno (Genije)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ranije sam isla cesto u Kg, sada odem na svake dve godine otprilike. Idem kod drugarice, pa ne obilazimo bas puno, zato su me bas zanimali ovi snimci:)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U Kragujevcu se nalazi i veliki spomen park Šumarice, a sastavni deo parka je i jezero....

 

Izmenjeno (Genije)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Reka Lepenica

 

Izmenjeno (Genije)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Grad za koji me vežu lepe uspomene jer sam u njemu proveo 5 godina studirajući, mada je u to vreme 90-ih puno propatio i nazadovao. Drago mi da je vratio bar deo starog sjaja, a pošto mi je blizu dosta često i odlazim u Kragujevac. 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Krgujevac je 6. maja 1818. godine u manastiru Vraćevšnica proglašen za prestonicu Srbije. Ovaj predlog Kneza Miloša nahijski knezovi su na Đurđevdanskoj skupštini jednoglasno prihvatili. Kragujevac je izabran da bude „stolica Srbije“ iz nekoliko razloga. "

Kragujevac.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kragujevac u decembru

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kragujevac u januaru

 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kragujevac u februaru

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905039
    Ukupno poruka