bolestoka

Kipar

1646 poruka u ovoj temi

Hvala svima na informacijama. Ipak sam se odlucila za Rodos, jer je Kipar poprilicno skup a Limasol mi nije resenje.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Je li moze neko da mi uporedi temperature na Kipru leti, konkretno pocetkom i sredinom avgusta, jer sam procitala da je jako toplo, pa je li toplo kao npr. sto je u Grckoj na poluostrvima ili kao u Egiptu? To su dve destinacije na kojima sam bila, pa pitam u poredjenju sa time, da bih znala sta da ocekujem.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nije baš tako kao što se priča. Ja sam sticajem okolnosti bio u avgustu u Egiptu i to je zbilja pakao Na Kipru je u tom periodu vruće ali ne mnogo toplije nego npr u Grčkoj. Najoptimalnije je ići u kraj avgusta početak septembra.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E hvala. I ja sam bila u Egiptu u kome je pakao i zaista ne mogu da podnesem ni tu temperaturu, ni onaj vetar vreli koji duva, ni toplo more, pa zato pitam da uporedim. Meni pocetkom septembra i odgovara, a i ovde je tada vruce, pa taman.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Да ли је неко био у хотелу SILVER SANDS и да ли често иду аутобуси из Протараса ка осталим местима (нпр. да ли постоји директна линија ка Никозији/Ларнаки)?

И имали неко искуства са роњењем на Кипру? Знам да није Египат, али да ли се има шта видети и какве су цене?

Izmenjeno (malipirat)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Да ли је неко био у хотелу SILVER SANDS и да ли често иду аутобуси из Протараса ка осталим местима (нпр. да ли постоји директна линија ка Никозији/Ларнаки)?

И имали неко искуства са роњењем на Кипру? Знам да није Египат, али да ли се има шта видети и какве су цене?

Postoji redovna linija koja se saobrća na relaciji Paralimni Aja Napa. Dnevna karta je svega 2 €. Stanice se nalaze pored svake plaže i većih hotela a busevi idu na nekih 10-20 min. Bitno je da se busevi saobraćaju do ranih jutarnjih sati tako da nema potrebe da plaćate taxi ukoliko zaglavite u nekom od klubova u Napi.

Što se tiče međugradskog saobraćaja, iz Paralimnija do Larnake i Nikozije se saobraćaju busevi. Povratna karta do Larnake je 6€ a do Nikozije 7€ (bio sam u Napi ali ne verujem da je cena nešto veća, možda 1€). Busevi možda nisu lepi na oko ali su veoma čisti i svi su klimatizovani. Zbilja nema potrebe da se zezate i uzimate rent a car ako se bojite zbog vožnje suprotnom stranom kolovoza kao u Britaniji. Bus staje na Finikoudes aveniji (glavnom gradskom šetalištu u Larnaki) i na glavnom gradskom trgu Elefterija u Nikoziji.

Što se tiče ronjenja, prilično je skupo za naše uslove jer ima mnogo Engleza, Holanđana i Skandinavaca. Ja sam se držao snorklinga i sjajno je. naravno, nije kao Crveno more ali sam video mnogo morskih stvorenja koje sam viđao u Egiptu. Highlight mi je bila prelepa raža na Cavo Greco.

Najčešće se nudi zaron kod potonulog broda Zenobia blizu Larnake gde se navodno još uvek vidi tovar.

Moj prijatelj Grk veli da sve te olupine samo prestavljaju mamac za turiste. Odvuku brod na pučinu, potope ga i eto atrakcije.

Ako te zanima još nešto, slobodno pitaj. Svakako, izabrao si odličnu destinaciju. Ja sam prilično probirljiv ali Kipar je moje najdraže odredište

Izmenjeno (Barkmann)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cao Srbko, cao, mancmelow, cao profeskorka i ostali.... Ovako odakle da pocnem a da nekazem da sam pod bensedinima zbog ovog Kipra :) Opet i ove godine Coralia beach popunjena, prekljuce sam bio u agenciji, kada mi je rekla poceo sam da placem. Tako da naj verovatnije idem 24.07, u Protaras u hotel Kapetanios bay, 3* HB, preko Filipa. Ili u Cavao maris ili eventualno Bella Napa ili Napa Plaza u Aya Napi :) Ne znam kako je Protaras-u. Ali sudeci po slikama koje gledam na netu je ok. Malo me strah od pp ali nekako cu se snaci i ovako mi je vreme da se prepolovim jer sam svinja zadrigla :P

Ako je neko bio u Protorasu neka mi kaze sta preporucuje, kakve su plaze i to. Hvala svima punooo sto redovno pisete o ovoj predivnoj zemlji. A mozda ja i ostanem tamo ako Bog da... MOzda necu da se ni vratim ali ljubav moja ima da me sutne, hm... Kipar :******

Izmenjeno (Steva89s)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Protaras je oko 10-20% skuplji od Aja Nape i uglavnom se preporučuje ljudima sa malom decom. On je mirniji, sa dosta lepih taverni ali je centar noćnog života u Aja Napi. U Protarasu je simpa plaža Fig Tree Bay. Nešto je veći plićak za moj ukus ali idealna je za ljude sa malom decom. Na izalzu iz grada imaš odličnu plažu Konos Bay, moj apsloutni favorit, sjajnu plažu kod hotela Grecian sands u Aja Napi sa sjajnim mosrkim pećinama, potom najčuveniju Nissi gde se prave MTV žurke (mada na mene nije ostavila neki poseban utisak). Izgleda fenomenalno na razglednicama ali kada dođeš shavtiš da je plićak do struka jednim delom. Dalje ka Water park se nalazi Makronisos plaža koja je veoma lepa. Da ne zaboravim i plažu u nacionalnom parku Cavo Greco i plavu lagunu

Meni se lično više dopada Napa. Ima bolju ponudu restorana, pabova, klubova, prodavnica i nekako si u centru zbivanja. Zbog veće konkurencije, cene su nešto niže.

Što se tiče love, nije ništa skuplje nego sever Grčke ili Solun (možda je Kipar i malo jeftiniji). Set meni (glavno jelo+salata+desert) je od 9-12€, točeno pivo 0,5L oko 2€, dupla votka sa Red Bullom je 3€, Pizza Hut ima akcije set za dvoje po ceni od 5 ili 6€ (ne sećam se tačno). Fora je što najveći broj lokala ima happy hours koji traju od kasno popodne do uveče, najčešće od 17:00-22:00. Tada se možete rasturiti od alkohola za male pare (kokteli po 3-4€ a ne štede na alkoholu kao ovi naši ugostitelji). Znači može sasvim opušteno da se prođe. Meni su pričali da je papreno skupo ali se ispostavilo da je sasvim OK. Naravno bilo je klinaca iz Engleske koji su ostavljali preko hiljadu funti ali to je već njihova stvar. Moji kumovi iz Švajcarske su bili u hotelu Bella Napa i bili su zadovoljni. On je na izlazu iz Nape na putu ka Protarasu. Gosti su uglavnom sa nemačkog govornog područija (Švajcarska, Nemačka i Austrija), nešto Skandinavaca i nezaobilazni Rusi no ove pravoslavne bratije ima u veoma malom broju u ovom hotelu. Ispred hotela imaš i neku prodavnicu (malo veći kiosk) koji gostima hotela daje oko 5-10% popusta.

Naravno sve zavisi od ukusa, potreba i očekivanja pojedinaca. Ako te nešto zanima, pitaj slobodno. Imaš moj detaljniji post na strani br 9.

PS viski, gin i slična pića su smešno jeftini (ne znam na koju foru), čak 25-30% niži nego u Duty Free Shopu.

Izmenjeno (Barkmann)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postoji redovna linija koja se saobrća na relaciji Paralimni Aja Napa. Dnevna karta je svega 2 €. Stanice se nalaze pored svake plaže i većih hotela a busevi idu na nekih 10-20 min. Bitno je da se busevi saobraćaju do ranih jutarnjih sati tako da nema potrebe da plaćate taxi ukoliko zaglavite u nekom od klubova u Napi. Što se tiče međugradskog saobraćaja, iz Paralimnija do Larnake i Nikozije se saobraćaju busevi. Povratna karta do Larnake je 6€ a do Nikozije 7€ (bio sam u Napi ali ne verujem da je cena nešto veća, možda 1€). Busevi možda nisu lepi na oko ali su veoma čisti i svi su klimatizovani. Zbilja nema potrebe da se zezate i uzimate rent a car ako se bojite zbog vožnje suprotnom stranom kolovoza kao u Britaniji. Bus staje na Finikoudes aveniji (glavnom gradskom šetalištu u Larnaki) i na glavnom gradskom trgu Elefterija u Nikoziji.

Što se tiče ronjenja, prilično je skupo za naše uslove jer ima mnogo Engleza, Holanđana i Skandinavaca. Ja sam se držao snorklinga i sjajno je. naravno, nije kao Crveno more ali sam video mnogo morskih stvorenja koje sam viđao u Egiptu. Highlight mi je bila prelepa raža na Cavo Greco. Najčešće se nudi zaron kod potonulog broda Zenobia blizu Larnake gde se navodno još uvek vidi tovar. Moj prijatelj Grk veli da sve te olupine samo prestavljaju mamac za turiste. Odvuku brod na pučinu, potope ga i eto atrakcije. Ako te zanima još nešto, slobodno pitaj. Svakako, izabrao si odličnu destinaciju. Ja sam prilično probirljiv ali Kipar je moje najdraže odredište

Ау баш ме сада забрину са причом да је плићак у Портарасу.

У Аја Напу нисам хтео да идем јер су ми после Мајорке

досадили пијани клинци, пуштени са ланца. Има ли нека фина плажа за пливање,

у близини Протараса?

И може ли кратко објашњење која је разлика између сноркинга и роњења

и које локације препоручујеш. Разумео сам да неке пећине спомињеш,

зар за њих није била потребна класична ронилачка опрема?

Колико сам видео од локација (сем чувене Зенобие - ни ја нисам одушевљен идејом

о намерно потонулим бродовима), нуде још:

1. EASY BAY (Ayia Napa, Protaras - 6 metres)

2. EASY BAY TWO (10 metres)

3. MANTA BAY

4. CYCLOPS BAY (wall and reef dive, with chance to see octopus's and morays. 5 - 30 metres)

5. CAVES (with holes, tunnels and overhangs. 12 metres)

6. CANYON (This dive site has good rock formations, also the chance to see stingrays. 12 - 22 metres)

7. THE CHAPEL (various depth contours and a variety of marine life. 8 - 30 metres)

Нека препорука???

И ако није превише што питам, шта би требало посетити у самој Никозији?

Из коментара сам разумео да Лимасол није симпатичан, у Пафосу се има шта видети

али опет далеко. Тако да бих се ограничио на Протарас-Аја Напа-Никозија,

евентуално Ларнака. Ако је толико лепо острво треба оставити нешто и

за следећи долазак :-)

Унапред хвала на одговору

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

HVALA BERKMAN :D :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ау баш ме сада забрину са причом да је плићак у Портарасу.

У Аја Напу нисам хтео да идем јер су ми после Мајорке

досадили пијани клинци, пуштени са ланца. Има ли нека фина плажа за пливање,

у близини Протараса?

И може ли кратко објашњење која је разлика између сноркинга и роњења

и које локације препоручујеш. Разумео сам да неке пећине спомињеш,

зар за њих није била потребна класична ронилачка опрема?

Колико сам видео од локација (сем чувене Зенобие - ни ја нисам одушевљен идејом

о намерно потонулим бродовима), нуде још:

1. EASY BAY (Ayia Napa, Protaras - 6 metres)

2. EASY BAY TWO (10 metres)

3. MANTA BAY

4. CYCLOPS BAY (wall and reef dive, with chance to see octopus's and morays. 5 - 30 metres)

5. CAVES (with holes, tunnels and overhangs. 12 metres)

6. CANYON (This dive site has good rock formations, also the chance to see stingrays. 12 - 22 metres)

7. THE CHAPEL (various depth contours and a variety of marine life. 8 - 30 metres)

Нека препорука???

И ако није превише што питам, шта би требало посетити у самој Никозији?

Из коментара сам разумео да Лимасол није симпатичан, у Пафосу се има шта видети

али опет далеко. Тако да бих се ограничио на Протарас-Аја Напа-Никозија,

евентуално Ларнака. Ако је толико лепо острво треба оставити нешто и

за следећи долазак :-)

Унапред хвала на одговору

U Protarasu nije plićak kao npr u Igalu. Ok je mada ja volim dublju vodu. Odmah nakon izlaska iz Protarasa je Konos Bay sa odličnom plažom u uvali. Ima jedan deo u koji uopše ne zalaze turisti pa možeš da uživaš do mile volje. Dno je poptuno netaknuto i prepuno školjki i kojekakvih ribica. Videćeš i sam kada stigneš tamo. Imaš jedno 7-8 plaža na potezu od Nape do Protarasa. promuvaj se malo pa ćeš videti koja to se najviše sviđa. Pored svake staje bus koji voti do Protarasa i Nape tako da opušteno.

Pod snorklingom podrazumevam ronjenj na dah i sa disaljkom znači bez boca sa kiseonikom.

Prelepih plaa ima u čitavom delu Protarasa i Aja Nape. Kažu da je istočni deo možda i najlepđi ako se zanemare plaže na severu ostvra.

U nikoziji ima dosta toga zanimljivog da se vidi, Ledra ulica, gavna pešačka zona kao Knez Mihajlova samo što je na sredini granični prelaz i bodljkiva žica. Čudan trip sa zazidanim prozorima na okolnim kućama i koturima bodljkiave žice. Na tursku stranu možeš preći ali ti treba pasoš. Dobijaš neko parče papira umesto pečata u pasošu jer Grci ne priznaju turski deo ostrva kao suverenu zemlju. Tamo sa turske strane je pravi šok. Đubre i smetlište na sve strane i bazar sa jeftinnom robom. Od znamenitosti sa turske strane možeš videti, Veliki han, džamiju, bezistan i druge zanimljive ostake prošlosti. Sa grček stranbe je to mnogi rešenije i lepše. Lep im je narodni muzej i galerija, spomenik slobode, Ledra ulica, Laiki četvrt sa suvenirnicama, kafićima i ranjama starih zanatlija, Galerija arhiepiskopa Makarija i sl. Sve je atrakcije su blčize jedna drugoj otprilike kao u Novomm Sadu, sve što je najbitnije je tu u radijusu od 1 km.

Larnaka je lepa i preporučujem da je obiđeš mada se meni više dopada Nikozija.

Možda možeš da vidiš da se iz Protarasa promuvaš do Famaguste, grada duhova. Kada su Turci izvršili desant 1974. Grci su napustili Famagustu kao izbeglice. Grad je ostao bukvalno okamenjen u vremenu. Negde se još vide zavese kako avetinjski lelujaju kroz polomljena okna.

Što se tiče onih mesta za zaron, ne znam sta da ti kažem. Nisam se interesovao previše jer je bilo malo skuplje za moj džep pa sve to x2 za mene i ženu....

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zaboravih da dodam da se u Aja Napi nalazi odličan Muzej pomorskog sveta. Veoma je lep i nesvakidašnji naročito ako se uzme u obzir veličina i značaj Aja Nape. Da me neko ne shavti pogrešno ali Napa je malo tursitičko mesto sa 3.000 stanovnika koje nema ni svoju srednju školu. Muzej je zbilja odličan.

Svakako obići manastir u Aja Napi.

@malipirat,

Opušteno možeš otići jedan dan u Nikoziju i 1 dan u Larnaku Red vožnje je tačan. Krivo mi je što nisam otišao da vidim Afroditine stene. Moja žene je živela na Kipru nekoliko godina i kaže da nije ništa spektakulrano ali sam ja opsednut tim stenama :turista:

Što se tiče Engleza ima ih ali u prvoj polovini septembra ih nije bilo u tolikom broju. Valjda im je počela škola/studije. Bilo je dosta parova i mlađih bračnih parova sa decom iz Rusije tako da od Ibice istočnog Mediterana ispade mirno porodično mesto. Bio sam u centru Nape i spavao kao top.

Bitno je da se kod njih veoma poštuje ograničenje rada diskoteka i pabova pa posle 2:00 muzika zamire a ludilo se nastavlja u noćnim klubovima koji imaju odličnu zvučnu izolaciju. Da te ne ubeđujujem previše i namećem svoje mišljenje.

Ako te zanima jođ nešto, pitaj slobodno.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima,

planiram na KIpar da idem pocetkom septembra, citala sam sve ovo sto ste napisali i hvala Vam za to,

ali mene zanimaju jos neke stvari.Planiram da budem u Larnaki ,ali zelim da iskoristim to vreme na Kipru pa da obidjem

i Pafos, Limasol,Nikoziju,Aja napu i Protaras.Da li je sve to moguce za deset dana boravka na ostrvu i da li ce me to

izaci skupo i da li uopste sva ta mesta vredi videti jer bi sve to obisla individualno bez agencije naravno.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cao Srbko, cao, mancmelow, cao profeskorka i ostali...

Стево, ако си се одлучио за Кипар, ниси погрешио. То и сам можеш да закључиш по писању на овој теми и мислим да и јесте тако.

Ове године поновићу Пафос иако ми је био чудно када неко понавља места за одмор више пута.

Мислио сам, велики је свет и тако ...

Велики је и Кипар (пишем о слободном делу), а све што сам видео, вредело је.

Међутим остало је доста тога што сам пропустио, а да знам, као и ко зна шта још што не знам.

Ове године пробаћу да бродом обиђем полуострво Акамас, јер колима нисам успео због пута који је за теренско возило које ја нисам изнајмио.

У једном тренутку сам одустао и изашао на Нео Хорио и даље на Афродитина купатила која су прича за себе (плажа, храна), тако да нисам видео Fontanu amorosa, Blue lagoon и Cape arnauti што ми је жеља.

Проблем је што из Пафоса нисам успео да нађем брод који би обишао цело полуострво. Претпостављам да би то могло из Latchia, јер из Пафоса пловидба можда мало дуже траје (овде би ми добро дошла помоћ неког од форумаша са саветом).

Сам Пафос је велики наравно не у смислу светских метропола (горњи, доњи, Geroskipou,који се наслања на њега, плаже ка истоку и ка западу). Ни то нисам видео како треба, а где су плаже око Напе и Протараса.

И на крају трип ми је да видим Mc Kenzie beach поред аеродрома у Ларнаки ( ово сам купио од учеснице форума која ју је поменула).

Није лоша ни Тими плажа поред аеродрома у Пафосу, али није то то (авиони не лете буквално изнад глава купача).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima,

planiram na KIpar da idem pocetkom septembra, citala sam sve ovo sto ste napisali i hvala Vam za to,

ali mene zanimaju jos neke stvari.Planiram da budem u Larnaki ,ali zelim da iskoristim to vreme na Kipru pa da obidjem

i Pafos, Limasol,Nikoziju,Aja napu i Protaras.Da li je sve to moguce za deset dana boravka na ostrvu i da li ce me to

izaci skupo i da li uopste sva ta mesta vredi videti jer bi sve to obisla individualno bez agencije naravno.

Мислим да је могуће и требало би обићи све поменуте градове, уз одговарајући превоз.

Мало би то вероватно било напорније, али ако постоји жеља онда је ок.

Али постоји и остало на Кипру, а за то већ треба по мом мишљењу мало више.

У сваком случају пробај и желим ти леп провод на Кипру који кида :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka