bolestoka

Kipar

1646 poruka u ovoj temi

Писац Александријског квартета Лоренс Дарел је написао да је Кипар најгрчкије од свих грчких острва.

Нисам сигуран да би кипрани (који нас тако лепо угосте на свом острву) били срећни када би прочитали неке од ових коментара.

Никаква TRNC не постоји (барем није признат осим од стране Турске).

Постоји само окупирани део Кипра и тако га треба и третирати.

Фемагуста (град духова)...

Живо ме интересује како се од некад најнапреднијег летовалишта дође до града духова?

Како је написано, можда личи на Турску, али на Кипру живи грчки народ (на оном делу који туристи посећују и о коме се овде углавном пише).

Народ најстарије европске цивилизације и 5.000 година старе демократије.

Да не пишем о константној подршци коју Кипар даје Србији и нпр изгледу кипарске заставе који га приказује из једног дела, а такав је и међународно признат.

Молим кориснике да поштују ове чињенице.

Изгледа да тема Кипар на жалост не може да прође без политичких конотација.

Зато молим администраторе да овај пост не бришу, или да упозоре на други начин кориснике.

Унапред захвалан

Izmenjeno (Далекос)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bas mi je interesantno sto si pomenuo Lorensa Darela, on je ziveo u mestu gde se nalazi taj manastir Bellapais sto sam pominjala. Seoce je vrlo zivopisno, manastirski kompleks je fino uredjen, a odatle se pruza i pogled na more od kog zastaje dah. :) Ako budem imala vremena ovih dana, obesicu foto-turu iz turskog dela (ne pada mi na pamet da vodim politiku, TRNC sam koristila prosto kao najzgodniji akronim za tu regiju). :)

U Srbiji sam nailazila samo na adapter u obrnutoj varijanti, da se kod nas koriste njihovi uredjaji, pa sam ga zato uvek uzimala po hotelima, mada je naravno najbolje kupiti. Imam ga i ja sada, kostao je sitno nesto.

Ticerka, kompanije koje ne dozvoljavaju da njihov auto napusti juzni deo navesce to u ugovoru, a za ove kod kojih moze, moraces da platis neko osiguranje pri prelasku granice.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Никаква TRNC не постоји (барем није признат осим од стране Турске).

Постоји само окупирани део Кипра и тако га треба и третирати.

Грчка до Трапезунта :klap: Надам се да нико не спори велику подршку коју су нам православна браћа пружала све ове године. Има доста пријатеља Грка и Кипрана. Чини ми с да постоји извесна доза обостраног неповерња нешто као између Срба и Цетињана.

Ко ће га знати. :lud:

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav za Barkmanna :)

Darel je pored Kipra ziveo i na drugim Grckim ostrvima.

Ono sto sam napisao za Kipar je iz knjige Grcka ostrva.

O Kipru je napisao drugu knjigu (Gorki limunovi).

Voleo bih da je nadjem na Kipru, posto nisam uspeo ovde sa prevodom (ne znam da li postoji)

Slazem se, necemo o politici.

Voleo bih da niko moj post ne shvati licno, vec kao dobronamernu sugestiju.

Moje je misljenje da je Clara tako i shvatila, a jedino njoj je bila i upucena :)

Znamo svi da postoji severni Kipar, a ja i otprilike kako je tamo.

Nekoga to moze da interesuje i nemam nista protiv.

Ja licno iz principa ne bih nikad predavao pasos, sto ne rade ni kiparski Grci, a i ne vidim sta bih tamo posle svih dogadjaja imao da trazim.

Ovo je samo moje misljenje i moze da se nekom svidi ili ne, ali ono je takvo.

Sasvim ce mi za moje letovanje biti dovoljan Kipar zbog kojeg sam se i odlucio za letovanje na njemu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja se izvinjavam forumasima, jer sam unela zabunu....totalno sam zaboravila na evro!Meni i dalje kiparske funte u glavi (jos cuvam par komada u kasici prasici za uspomenu). Eto, sada se moze i u turski deo bez problema...nekada nije moglo tako...bila je varijanta, ako udjem u turski deo, to znaci da priznajem njihovu nezavisnu drzavu i onda ne mogu vise u grcki deo...bilo nekad...

sto se taxi-buseva tice, vozili su i do Pafosa (moja sestra se tako vozila do aerodroma, ali smo zvali telefonom i rezervisali mesto za nju)

Izmenjeno (profesorka)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Како је написано, можда личи на Турску, али на Кипру живи грчки народ (на оном делу који туристи посећују и о коме се овде углавном пише).

Ovde se ja malo osetih prozvanom, jer sam ja ta koja je rekla da lici na Tursku.

I da ne bude zabune, ni jednog trenutka nisam mislila na politiku, nego iskljucivo na prirodu koja je na ostrvu (a kad pogledate geografski polozaj i klimu, jasno je zasto je tako), kao i na arhitekturu. Nacin gradnje kuca je slican kao u Turskoj (sto je opet povezano sa klimom) i to su cinjenice. A sto se tice severnog dela, ja ga takodje smatram okupiranom teritorijom, i to je i razlog sto ga nikad za sve ove godine nisam posetila, a na Kipru boravim skoro svakog leta od 2001. godine. Ipak, iskreno, nije da me ne zanima :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

BLAGO VAMA!!! Dragi moji ja ne idem jer NEMA Mesta na avio liniji ni na charteru ni na redovnom tako da 24,07 propada. Treceg mi je hotel pun tako da nema mesta, ima u neki koji kostaju Boga oca, jedino da sestru prodam za 10 dana u vrh hotelu... Znaci nista... ILI mozda neki u Limasolu ima, mada ova Afrodita me privlaci ta plaža. aLI NEMA MESTA... pLACEM :tuga: :tuga: :tuga: :tuga: :tuga: :tuga: ali BAS PLACEM, MNOGO PLACEM!!!!

stevo, jesi video Kalodoukasovu ponudu? Za ovaj tvoj hotel daju promo u julu-besplatan polupansion (svedski sto)! Jesi proverio kod njih da li ima mesta na carteru?

Izmenjeno (profesorka)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi za nekoliko dana putujemo za Kipar, Limasol :klap:Citala sam ovu temu pre nekog vremena a sad kad se priblizilo iscitacu je jos jednom... Jedino sto me mozda interesuje - videla sam da ima neki izlet za Izrael, da li je neko od vas mozda bio? Koliko se putuje, koliko ostaje?? Da li preporucujete taj izlet? Mom muzu se ne ide, kaze daleko je, ali ja bih mozda i isla, ostajemo dve nedelje, imamo vremena i za to... naravno sve zavisi kakav je to izlet. A na ostale izlete koje nasa agencija organizuje, za Nikoziju i Afroditinu plazu i grad Pafos cemo ici, samo ako budu organizovani, nadam se da ce i drugi ljudi biti zainteresovani... Takodje - da li ste vidjali vegetarijanske restorane i gde se nalaze? Mi imamo uplacen aranzman u hotelu te se nadam da je takav izbor jela da cemo moci da odaberemo ishranu za nas... Ali ako bude los izbor pa ostanemo ipak gladni moracemo da potrazimo neki vegetarijanski restoran, takodje i na izletima...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Rina, i ja sam htela do Izraela, ali sam kasnije gledajuci mapu, shvatila da jeste daleko i da je jako malo vremena da bilo sta tamo vidis. Mislim da je Izrael destinacija za sebe i ja ga ostavljam za neko drugo letovanje, stvarno mislim da vredi. Ali, tvoj izbor. Licno mislim da je skupo i dugo putovanje, a realno ostaje par sati da budes tamo. Ne znam kako je to organizovano, ali to je moja procena.

I mi ostajemo dve nedelje, ali Kipar ima toliko toga da ponudi, da mislim d anecemo stici ni tamo da obidjemo sve sto bismo hteli, a kamoli jos i Izrael da posecujemo.

Sto se tice hrane u hotelu, mislim da ne treba da brines, uglavnom ima dosta povrca, bar je tako bilo u svakom hotelu u kom sam bila.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sad su se prodobrili, pa kad izbace specijalnu ponudu (a izbacuju je svakih 2-3 meseca, samo treba redovno pratiti sajt), let do Larnake sa svim taksama bude 160 evra po osobi, i to je stvano prihvatljivo, osim sto je povratak u neko gluvo doba noci pa slobodno uracunajte jos bar 50 na prevoz do aerodroma. Povoljne letove do Larnake imate i iz Soluna (za manje od 100 evra povratna, i to ide skoro svakog dana), al do Soluna sto somuna, sto se kaze...

Pošto se dvoumim između Lisabona i Kipra za drugu polovinu septembra, tj. mislim da će presuditi cena avionske karte, ako naletiš na te karte od 100, 200e, napiši:)))) Hvala

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Idem na Kipar za par dana, pa cisto da se informisem ima li u Limassolu ili Nikoziji prilike za ikakav shopping? :zaljubiska:

Cisto da znam kakve su cene i moze li ista da se nadje od onih nepotrebnih stvari koje uvek vucaramo sa letovanja? :pardon:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Rina, i ja sam htela do Izraela, ali sam kasnije gledajuci mapu, shvatila da jeste daleko i da je jako malo vremena da bilo sta tamo vidis. Mislim da je Izrael destinacija za sebe i ja ga ostavljam za neko drugo letovanje, stvarno mislim da vredi. Ali, tvoj izbor. Licno mislim da je skupo i dugo putovanje, a realno ostaje par sati da budes tamo. Ne znam kako je to organizovano, ali to je moja procena.

I mi ostajemo dve nedelje, ali Kipar ima toliko toga da ponudi, da mislim d anecemo stici ni tamo da obidjemo sve sto bismo hteli, a kamoli jos i Izrael da posecujemo.

Sto se tice hrane u hotelu, mislim da ne treba da brines, uglavnom ima dosta povrca, bar je tako bilo u svakom hotelu u kom sam bila.

Hvala Ticerka :)

Cula sam u medjuvremenu indirektno pozitivne utiske o tom izletu. Ide se nekim brzim brodom, gliserom tako necim tako da put traje nekoliko sati a vidi se dosta od Jerusalima. Tako da cemo verovatno ipak ici, ko zna da li cemo posle biti u prilici da vidimo Izrael i onda bi nam verovatno bilo zao da smo imali mogucnost a nismo otisli. No procenicemo ipak na licu mesta kada cujemo detaljno kako izlet izgleda.

I ja verujem da ce u hotelu biti ipak hrane ali sam za svaki slucaj pronasla na netu vegetarijanske restorane u Limasolu, Pafosu i Nikoziji...

Mi smo vec veceras tamo :klap:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ја сам већ био одустао од овог излета. Сада ми се вратио ентузијазам osmeh1.gif .

Лепо би било да ако ти не буде тешко напишеш пар детаља о самом излету кад стигнеш.

Да ли неко има ко може да напише утиске са Кипра од ове године?

Већ је половина јула. Ваљда је неко био osmeh1.gif

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratih se danas sa ostrva bogova, pa da vam napisem sveze utiske :D

Ostrvo je fenomenalno! Voda je divna, topla i bistra, plaze pescane, male , velike, divlje, gradske, kakve god hocete, a savetujem vam da ih menjate, jer cete svaki put otkriti nesto novo i zanimljivo :D

Neko je pricao kako na ostrvu nema zelenila. To aapsolutno nije tacno! Na sve strane su cvece, palme, ogromni fikusi, bendzamini, citrusi, borovi, banane i razno drugo rastinje. Prelepo!

Isto tako je neko rekao kako su ljudi losi, sto opet nije tacno. Ljudi su divni! Kako domacini, tako i turisti. Svako hoce da pomogne, odusevili su me, a posebno sto sam ovde cula drugacije informacije.

Sto se cena tice, suncobran ili lezaljka uglavnom kostaju 2,5 evra, pa vi uzmete sta hocete, ne ide nista u kompletu ,, nego sve na komad. Negde je kostalo 2, negde 3 evra, ali na vecini mesta je 2,5. Svuda moze da se zabode svoj suncobran i lezaljka i to tik uz more.

Paket vode (6X1,5l)kosta oko 2 evra u supermarketu, gotova jela se mogu kupiti za 3-5 evra, halumi kg oko 15 evra, nektarine 1,5-3,5 evra, pita hleb (poput nasih lepinja) oko 2 evra....

U restoranima se moze dobiti set meni (predjelo, glavno jelo i desert) za desetak evra. Kokteli u kaficima 2-3 evra, a slicno je i sa ostalim picem. Kafa kiparska (nasa turska) oko 1,20, a ostale kafe oko 2 evra (nije tacno da nema ispod 3).

Najveci utisak na mene je ostavio Protaras, sa fenomenalnom plazom i gradicem u kome imate bas sve sto vam je potrebno. Aja Napom i Nisi plazom sam razocarana i nikome ne bih preporucila da tamo ide na odmor, osim ako ne voli da pijanci i zurke non-stop. Svakako otici i videti taj grad i tu plazu, ali to bas nije pravi izbor za letovanje, osim ako niste jako mladi, nemate momka/devojku i idete u vecem drustvu.

Pafos, krstarenje Akamasom, Latchi i plaza Afroditine stene, Polis, Troodos planina, Cape Gkreko, Konnos Bay - divno, obavezno ih posetite.

Probajte halumi (ali od ovcijeg i kozjeg mleka!) grilovan u piti, odlican je. Takodje tzatzkiki salatu, opet sa pitom.

Probala sam i njihov rostilj, sarme u vinovoj lozi, cuvte, cevape, parne piletinu, stafado junetinu... sve je odlicno, probajte sta god vam se ucini zanimljivim.

Meze je bio preveliki obrok za mene, previse mi je ipak da odjednom jedem i rostilj, i sarme, i cufte i sta sve ne, tako da sam sve to probala, ali posebno :D

Inace meze za dvoje je tridesetak evra.

U svakom slucaju, najveci utisak je ostavilo more - fantasticno, bistro, prozirno, toplo.

Inace, pretoplo je, zaista. Gotovo je nemoguce setati u toku dana. To su bili u pravu oni koji su pricali :D

Stavicu verovatno i neke slike, ali sada sam suvise umorna za to.

Slobodno pitajte sta koga zanima ;)

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Свака част.

Оптимистично, позитивно и афирмативно.

Први туриста који је написао утиске од овог лета.

Види се да сте се супер провели што и мени повећава оптимизам да ће и нама бити лепо када у августу Боже здравља одемо на Кипар.

Баш сам се обрадовао овом посту :)

Ајде да сада не давим одмах са питањима.

ticerka хвала

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka