bolestoka

Kipar

1646 poruka u ovoj temi

Moze li neko nesto napisati o tome kakav je ulazak u more na plazama u Pafosu, Limasolu i Larnaki, mislim da li je dno puno trave imam utisak kad gledam slike da je dno prekriveno travom sto mi se bas ne svidja... ne vidim da je prozirno kao npr u Napi ili Protarasu, deluje mi nekako mutno a to mi se ne dopada?

I da, jos jedno pitanje DA LI SU VELIKE GUZVE NA PLAZAMA?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kome jos treba suncobran posle 5 :D

da li je moguce da na celoj Koralnoj plazi nije dozvoljeno staviti sopstvenu lezaljku, nego je obavezno iznajmiti lezaljku i suncobran? Isto mislim i za plaza u okolini Aja Nape.

Imam nameru, kao i vecina ljudi da se setam sa plaze na plazu, pa mi je to totalno neisplativo.

Zanima me cena parkinga i da li se pored plaze naplacuje parking.

Negde sam procitala da lokalni autobusi idu do 17h, da li je to tacno?

U nedoumici sam da li iznajmiti auto ili koristiti lokalni prevoz.

Poslednje pitanje. Kakve su cene u supermarketima? Koliko na primer, kosta voce, povrce, sir, voda...?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Да. Да. Није баш охрабрујуће sad.gif

Ићи ћу на плаже које одаберем. Сунцобране нећу плаћати, јер ми не требају, а ако буду инсистирали да платим (што ми се у Грчкој никада није десило), отићи ћу са плаже. Бесмислено ми је да плаћам сунцобран за време које намеравам да проведем на једној плажи.

Знам у питању је Кипар, а не Грчка али једноставно то ми нема логике са њихове стране.

Друга је ствар да се наплаћује улаз на плажу - знаш унапред, па узми или остави.

Видећемо како ће то све испасти...

Angua, хвала на фотографијама и одговору.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@ draganns: za Larnaku stvarno ne znam, tamo se nisam kupala, a u Limasolu i Pafosu nema trave, provereno.

Guzve, naravno, ima, u sezoni pogotovu, ali nije krkljanac..Gro turista na Kipru cine Englezi, a oni uglavnom preferiraju hotelske bazene :)

@ ticerka: dozvoljeno je, pa nece niko da te bije ako doneses svoj peskir/lezaljku :). Samo, u tom slucaju moras da ides malo sa strane, centralni deo plaze je skroz pokriven lezaljkama i suncobranima i momci spartaju tamo-amo i naplacuju karte po ceo dan. Mi smo uzimali suncobran i posle 5 jer smo sa malim detetom, a vrucine su neizdrzive, ali kome ne smeta jako sunce naravno da ne mora.

Parking pored plaze ne ne placa, placa se na uredjenim, gradskim parkinzima. A to za javni prevoz posle 17h je nazalost tacno :( Ne znam sta da ti kazem po pitanju rentiranja, mozda nije lose da pokusate prvih par dana bez kola, pa ako vam je prekomplikovano, iznajmite.

Sto se cena po marketima tice, manje-vise je kao u Grckoj, mozda nekih 10% skuplje..Naprimer: http://www.cyprus-pr...ood-prices.html

@srbko: ja nikad nisam videla tamo da se ulaz na plazu naplacuje, mozda i ima takvih plaza, ali ja stvarno ne znam :) Suncobran, ponavljam, nije pod moranje, ali je potreba, pogotovu u julu i avgustu. Ima i onih varijanti gde su suncobran/lezaljka gratis, ako popijes pice u tom kaficu, mada je to redji slucaj.

Izmenjeno (Angua)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Stvarno?? :o

Auuu..ja dugo nisam bila u Grckoj, tj jesam na Halkidikiju pre 3 godine i tad stvarno nije bilo strasno. Dobro da si me opomenuo, da se ne sokiram kad odem letos...

Izvinjavam se. Kao što rekoh bacio sam samo pogled i to naravno na ono što najviše tamanim na moru, ribu i cene su ok ali zato ostalo je :lud:vidim da mi se smeši tomato turizam. Cene su paprene :zvizduk:

Je li ovo u Protarasu? Zanima me jer ću biti u Napi.

Da li znaš koje su cene ronjenja? Nešto preko sajtova gledam i ne verujem. Oko 100€...

Izmenjeno (Barkmann)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@srbko: ja nikad nisam videla tamo da se ulaz na plazu naplacuje, mozda i ima takvih plaza, ali ja stvarno ne znam osmeh1.gif Suncobran, ponavljam, nije pod moranje, ali je potreba, pogotovu u julu i avgustu. Ima i onih varijanti gde su suncobran/lezaljka gratis, ako popijes pice u tom kaficu, mada je to redji slucaj.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Izvinjavam se. Kao što rekoh bacio sam samo pogled i to naravno na ono što najviše tamanim na moru, ribu i cene su ok ali zato ostalo je :lud:vidim da mi se smeši tomato turizam. Cene su paprene :zvizduk:

Je li ovo u Protarasu? Zanima me jer ću biti u Napi.

Da li znaš koje su cene ronjenja? Nešto preko sajtova gledam i ne verujem. Oko 100€...

Ovaj cenovnik je slikan u Pafosu. Doduse, u najskupljem delu (setaliste pored mora), ali to su te cene kad si na moru, gore-dole pola evra... Pafos ima tu prednost sto ima i "gornji" (stari) deo grada, koji je udaljeniji od mora, pa tu mogu da se nadju i jeftinije taverne/kafici. U Napi toga nema. Ali je Napa generalno lepsa :srce:

Za ronjenje stvarno ne znam, nisam nikad ronila :blush:

@srbko: ma slobodno pitaj sve sto te zanima, rado cu odgovoriti ako znam. Mislim, jeste da znam stosta o Kipru jer sam bila puno puta, ali niti znam sve, niti znam sta bi drugima moglo da bude od koristi (nismo svi isti i nemamo ista ocekivanja), a ne bih da gusim, tako da slobodno pitajte. Volim da odgovaram na ova pitanja, taman mi lepo dodje kao priprema za sledeci boravak (oktobar 2011) :cool:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Angua, као што сам написао мени је све везано за Кипар занимљиво.

До неких детаљнијих информација није лако доћи, а ти си дала пуно корисних информација.

Занима ме које плаже препоручујеш осим поменутих.

Затим какви су по теби остали градови осим Пафоса.

Шта у њима вреди видети?

Да ли су цене гардеробе повољне и какав је избор?

Какве су температуре после 20 ог августа?

Да ли је море топлије него у Грчкој нпр

Храна, који су специјалитети (чуо сам за њихов мезе, претпостављам да је сличан нашем, али...)

Увек има и нешто што остави посебан утисак на туристу...

Требало би да време Кипра за туристе из Србије долази тако да је све корисно :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja sam na Kipru boravila od 06.06.-05.11. i posledlji dan kupanja bio mi je 26.10. Moglo je i posle da se kupa, ali sam se smorila, a i unervozila sam se, jer sam jedva cekala povratak kuci. Tako da ne brines za vreme posle 20.08.

Neko je pitao za travu-nema trave u Pafosu!!!

Cene su o.k. sto se garderobe tice, nesto je skuplje nego kod nas, ali moze da se nadje i jeftinije (govorim za Pafos, za ostale gradove ne znam).

Prevoz je jako los, ako nemas auto ili motor :tuga:

Plaze su uglavnom hotelske, ali nije neka narocita guzva na njima, jer su uglavnom svi na bazenu!Meni omiljena, bila je plaza pored hotela Azia u Pafosu. Nije hotelska, samo Kiprani dolaze na nju i nije guzva, a pescana i veeeliki talasi.....

Ima puno nasih, ali ne kao turista, tako da pazite sta pricate kada mislite da vas niko ne razume!

Coral beach je ogromna plaza i koliko znam, mogli su svoji suncobrani! Coralia Beach je hotelska plaza, ali ima i ljudi sa strane.....lezaljke i suncobrani uredno poredjani, ali ima mesta i za one koji nece da ih iznajmljuju....prelepa je plaza i blizu Coral beach-a!

Ronjenje im je stvarno skupo, jer uglavnom rade sa Englezima, pa su i cene takve! Englezi placaju uglavnom obuku ronjenja i dobijaju diplomu i to sve u roku od 2 dana. Sve je po PADI-ju, a kod nas je drugi sistem-zvezdice(odprilike jedna zvezda kod nas-njihov kurs koji prolaze englezi). Moze da se ide i dalje, ali to je jos skuplje (ima 5 stupnjeva...poslednji je Instruktor ronilac).

Izmenjeno (profesorka)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Хвала

Што сморила на Кипру? Ја пуно полажем на ту дестинацију. Надам се да се нећу разочарати.

Мислио сам да ли су температуре и после 20 ог јако високе?

Мало ми је сад збрка око плажа на самом Пафосу, колико их има односно да ли је плажа коју помињеш једна од оних које је Angua помињала.

Као што сам и претпоставио, изгледа ништа без кола, али то је уобичајена ситуација на коју сам наилазио на летовањима.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Temperature su jako visoke sve do polovine septembra, a i posle, samo sto tada postaje podnosljivije. 35 stepeni u hladu pocetkom septembra je najnormalnija pojava, a dugacki rukavi vam ne trebaju ni uvece :) Shodno tome, i more je dosta toplo, i moze da se kupa skroz do kraja oktobra bez problema.

Sto se garderobe tice, generalno je skuplje nego kod nas, osim u sezoni snizenja (sredina jula-1.septembar),kad bas moze da se nadje markirano po pristupacnim cenama, ali treba tome posvetiti vreme, jer osim jednog shopping centra do koga bas i ne mozete peske ako niste entuzijasti (a i nije nesto specijalno), u samom Pafosu su radnje nekako razbacane, nisu sve npr u istoj ulici, pa vam bas treba npr ceo dan da ih sve obidjete. Mada, ako ste vec u fazonu da odvojite dan za kupovinu, ja bih vam predlozila da odete do Nikozije gde se nalazi najveci trzni centar na Kipru (red velicine Delta city-ja) i gde su vam em sve radnje na jednom mestu, em lepo klimatizovano, ima i kafica, cak i jedan bioskop, pa moze da se provede par sati a da se ne smorite.

Sto se tice plaza u Pafosu, moracu da pojasnim: Pafos nije tako malo mesto i posto se njegov veci deo prostire pored mora, ne postoji samo jedna plaza. Tacnije, celom duzinom preovladjuju hoteli koji imaju izlaz na plazu koji je , kao, rezervisan samo za goste hotela (s tim sto neki to striktno postuju i stvarno je zabranjen ulaz, a neki kao Alexandar the Great koji sam pominjala, bas i ne). Onda ide jedan manji deo koji ne pripada nijednom hotelu, nego samom gradu, i tu je (ocekivano) plaza najlosija. Onda ide setaliste, gde i nemas da se okupas (visi se na ovim mojim slikama), pa onda nekoliko potpuno divljih plaza-uvalica, pa par kilometara nicega, pa Coral Bay (koji nije nista drugo nego nekoliko dzinovskih resort hotela i naselje koje je prirodno niklo oko njih, fakticki kao neko seoce pored Pafosa) gde je najlepsa plaza. S tim sto, da biste do nje dosli, stvarno vam treba prevoz, to uopste nije blizu.

A sto se tice ostalih gradova, to je stvarno stvar ukusa..mene su npr odusevila manja mesta, tipa Latchi, Polis, pa i Protaras, vec pomenuto etno-selo Lefkara, planina Trodos, a Larnaka i Limasol su me potpuno ostavili ravnodusnom, jer vise lice na mondenska turska letovalista kao sto su Bodrum i Marmaris, a manji gradovi imaju taj neki autenticno kiparski smek :) Moj muz je, npr, bio odusevljen upravo Limasolom, svidele mu se svetlosti velegrada :cool: Stvarno je nezahvalno preporucivati. U tom smislu je Pafos mozda i najbolji izbor, jer nije ni premali,ni preveliki grad. Nikozija je, vec, posebna prica..Meni je taj grad fascinantan, potpuno. I ne samo zbog toga sto je do nedavno bio podeljen zidom (uzgred, pored nekadasnjeg zida i dan-danas se nalazi kafanica simpaticnog naziva Berlin II, a rostilj im uopste nije los), nego uopste..Ne znam dal bih to umela da opisem, tj mozda bih, al trebalo bi mi malo vise prostora :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ja sam se smorila na Kipru, zato sto sam se uzelela mojih (5 meseci...nije malo) :tuga:

Angua je lepo objasnila u predhodnom postu, ali stvarno je tesko sve to zamisliti i imati neku sliku u glavi!

Pafos, generalno, jeste selo, ali je rastrkano...Gornji Pafos, Donji Pafos, Tombs of the kings (arheolosko nalaziste)...velelepni hoteli jedan do drugog, malo red prasine i pustos, opet hotel...Svaki hotel ima svoju plazu, ali mi smo bez problema isli na sve te plaze i bazene, niko nas nista nije pitao, niti zaustavljao. Imali smo prvo skuter, ali je moj decko vozio bez kacige, pa su mu zaplenili motor, dok ne plati kaznu (nije je platio...250 funti...sto je mnogo, mnogo je). Jako su rigorozni sto se kaciga tice, ako rentirate motor, kaciga obavezno!!! Posle smo imali auto, pa smo obilazili ostrvo. Definitivno, od Pafosa do Coral beach-a, bez prevoza nema sanse (cini mi se da je kolima 30min....Angua pomozi...)

Plaza koju sam spominjala, pored hotela Azia, nije ona koju je Angua spominjala! Daleko su jedna od druge...recimo da je ova moja, od te plaze, na pola puta do Coral beach-a! U svakom slucaju, kada se krene iz centra Pafosa ka Coral beach-u, prolazi se pored hotela Azia i pored te plaze (kada sam ja bila, plaza je bila "divlja"...samo pesak i peskiri...Sa glavnog puta se skrece levo na prasnjavi putic)

Lachi je o.k. ali nije pescana i jos je dalje, cini mi se 1:30h, mozda manje, vise se ne secam :lud:

Imam sve slike, ali sta vredi kada nije slikano digitalnim foto-aparatom, pa ne mogu da ih okacim na net!

Sto se hrane tice, tu bas ne mogu da pomognem, jer sam jela hotelsku hranu, ali se secam da su nas na ulici konobari non-stop saletali da udjemo u restoran.

Izmenjeno (profesorka)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prekinuse me juce, pa nisam zavrsila sta sam htela.

Elem, hrana :) Prica za sebe, stvarno. Dosta podseca na grcku, tj i tamo ima svih onih tradicionalnih grckih specijaliteta, musake, dolmades (sarme), girosi, suvlaki, cuftice od mesa i tome slicno, ali ipak ima i razlika, naravno. Najociglednija je upravo giros, koji je na Kipru uglavnom pileci, a ne svinjski, i suvlaki koji nije suvlaki nego suvla (sto ce reci da nisu majusni raznjici, nego pozamasni komadi mesa, uglavnom mesanog). Kako je Kipar do pre pola veka bio engleska kolonija, a i danas gro turista cine Englezi, nije nista neobicno da se engleska hrana sluzi u 70% lokala, znaci English breakfast koji bi po meni 'ladno mogao da zameni rucak (tost, pasulj, kobasica, paradajz, jaje, caj ili kafa i sok) na svakom cosku, kao i shepard's pie (testo punjeno mlevenim mesom) i ostali tipicno britanski specijaliteti. Znam da je stvar ukusa, al meni se to nista nije dopalo. Nekako mi bezlicno, bezukusno... Ima i internacionalne kuhinje, kao i u svakom turistickom mestu, indijska, kineska, japanska, italijanska, ma kakva hocete, al to je uglavnom bas skupo. Sto nas vraca na kiparsku :)

Apsolutni hit je meze, al neka vas ime ne zavede, ne narucujte ga ako ste malo gladni! Dobicete 12, ondnosno 18, odnosno 24 (to zavisi od restorana do restorana) porcija, i to od najmanje do najvece, gde je ono sto vam poslednje donesu maltene obrok za sebe! Meze se sluzi u vegeterijanskoj, mesnoj, ribljoj ili mesanoj varijanti, a najinteresantnije je to sto taman pomislite da ste sve videli, a ono eto ga konobar sa jos po 2 tanjira :lol: Kad je dobar, meze je stvarno gastronomski dozivljaj i ja vam toplo preporucujem da probate ako ste u mogucnosti.

Od ostalih specijaliteta, nezaobilazni su jagnjetina pod sacem (kleftiko) i kupe (mnozina kupedes), sto je vrsta peciva, ali je stvarno preukusno, lici ponajvise na nasu pirosku al sa punjenjem od mlevenog mesa. Kupedes mozete da nadjete u bilo kojoj pekari, a kad ste vec tamo, probajte i jogurt od kozjeg mleka, meni se to isto jako dopalo. E, da, obavezno, ali obavezno probajte halumi, sir od mesavine kravljeg i kozjeg mleka, to ima u svakom supermarketu i fenomenalan je i svez i grilovan. Kiprani ga jedu uz lubenice :) U boljim supermarketima ima da se nabavi prsuta (oni je zovu lunza) kuvana u vinu, to je isto super, a nije ni preskupo. Kad smo vec kod vina, Kipar ima cime da se pohvali, narocito regija oko Pafosa, probajte neko od tih lokalnih, ako volite vino. Meni se npr svideo Thisbe, lagano polu-slatko belo, mrvicu penusavo, al ne previse, osvezava, pravo letnje :)

Sto se tice slatkisa, tu je turski uticaj najocigledniji, baklave, tulumbe i ostalo ima na svakom cosku, rame uz rame uz engleske cheese cake-ove i fruity yoghurt-e, al ja ipak najvise volim cokoladne kolace, pa mogu da vam preporucim kafe-poslasticeru Vienna, tu su najbolji kolaci koje sam ikad probala, i to bez preterivanja.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Да. Тема Кипар је била заглављена у прошлим временима.

Постови су били корисни, али доста тога се као што сам написао, а и очигледно је променило.

Сада захваљујући првенствено корисницима Angua и profesorka стоји пуно боље.

Користим прилику да им се захвалом још једном на корисним постовима које планирам да одштампам, јер су кориснији него било шта друго што сам успео да нађем на нету.

На питања која си поставила, неко ће надам се одговорити, јер ја не знам одговор.

Ја сам овде за сада само за постављање питања :)

Наравно и лепо је што се Кипар као тема развија.

Мени лично је најзанимљивија дестинација (уз грчка острва).

Мислим да заслужује више простора, и да ће се тема уз помоћ постојећих и евентуално будућих корисника и даље развијати

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tetka, ako ides JATom, da cena karte je oko 300 evra. Mozes da pokusas da potrazis neke jeftinije letove, jer do septembra ima vremena. Na netu mozes i da pronadjes neki stan ili hotel koji ti odgovara. Mi odosmo u julu, upravo u sopstvenom aranzmanu.

Zanima me, kakva je voznja na Kipru?

Na nekom sajtu procitah da je totalni haos u voznji, da ne postuju pravila, isecaju put i slicno. Doduse, to je opis Britanaca, mozda je to za one koji voze u Beogradu sasvim normalno :lol:

I da li znate, placaju li se putarine i koliko? Da li su potrebne vinjete ili nesto slicno?

Sto se mojih istrazivanja na netu tice, savetujem da posetite poluostrvo Akamas i Plavu Lagunu. Ja cu sigurno otici, pa vam posle prenosim utiske :D

Angua, koliko kosta to meze, da li se secas?

Izmenjeno (ticerka)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka