Esfigmen

Pa sta ako ima nasih...!

218 poruka u ovoj temi

Jeste zanimljia tema jer zapravo govori o našim naravima...

Ja nemam problem sa "našim" ljudima koje srećem na pojedinim mestima. Skoro nikada se ne "družim" sa njima jer jednostavno u tim momentima, nemam potrebu za te vrste sklapanja prijateljstava, druženja..

Ako sam sa porodicom, pošli smo zajedno da bi uživali u predelima koje svi volimo i danima koji predstoje i to nam je primarna aktivnost. Duge šetnje i zajedničke večere su nešto što nam je dragoceno i zaista ne osećam nikakvu potrebu da se nešto kao družimo sa našim ljudima bilo gde da sam.

Ako sam sam, za to imam razloga i tek tada mi ne trebaju druženja i neka adhok prijateljstva, a samo zbog toga što smo eto, "naši"

Ne razumem izlive veselja i osećanja kad se na nekoj udaljenoj lokaciji sretnemo kolima pa nastane trubljenje, mahanje, samo poljupci fale...

I sve to nekako, ali moram ipak da kažem da se "naši" nekako u velikom procentu prepoznaju u "beleme svetu", ne svi naravno ali mnogo, previše za moje shvatanje.

- Koliko sam puta u hotelu čuo ciku i vrisku dece i onda dranje jednog ili oba roditelja, pa jurnjavu da stignu decu koja se rastrčala, uz obavezno pokoja psovka i na kraju naravno, vaspitni šamar ili dupe strada.. Pa onda deca vrište iz besa... Bez da gledam i čujem u velikom procentu pogađam da su to deca nekih "naših"

- Koliko puta u prodavnici negde (ne uvek Grčka) naši ljudi kupuju, preturaju po stvarima, bacajući na sve strane a obraćajući se prodavcima isključivo na srpskom, kao da je to normalno da cela Evropa govori i srpski jezik. Pa kad još čujem dovikivanje žene mužu dok bira skulpturice grčkih junaka, "'el ovaj Ahil veći junak od ovog Zevsa kad je toliko skuplji???"...

- Događaje na plažama da ne pominjem, od bacanja otpadaka, opušaka, pelena, cepanja lubenica i bacanje kora, vođenje deteta da piški u plićak.... Galama i bahatost...

- Na parkinzima lako prepoznajem "naše" kad su prekriveni papirima, ćebadima, zakačenim štipaljkama, unutra haos od šerpi, lonaca i nekih kutija...

- Usput u šetnji, na terasama se uz kaficu sluša Ceca i Rajko Horizont iz sve snage, svi primorani slušaju te etradne "umetnike". Pa još kad započne neki posebno važan "hit" krene ustajanje i tri prsta uz otegnuto i domoljubno "joooooj..." uz zviždanje kroz zube...

Ima još podosta... ponekad me prosto sramota jer su to "moji".

Naravno, dešava se da sretnemo sjajne ljude svih nacionalnosti, pa i "naših" ali se kvalifikacija "sjajni ljudi" ne stiče automatski jer su eto "naši"

Sad, ne kažem ja da nema i kod drugih toga ali ruku na srce, nema ili jaaaako retko kod Belgijanaca, Engleza, Nemaca, Francuza.. a ima kod nas, Bugara, Rumuna, Rusa....

I na kraju ja se sa adhok "našima" ne družim ni kod kuće, zašto bi onda druga država bila izuzetak? Društvo i prijateljevanja ipak biramo drugačije.

Doduše, kakva nam je obrazovna slika, kulturološki profil i sistem vrednosti, još smo dobri... Nažalost, to je već 20 godina naša stvarnost. Teško je to promeniti.

Izmenjeno (codemaker)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

cetiri zene koje naglas pricaju o depilaciji prepona i o svojoj brasilijani...bez teksta

Pa kad ih niko ne razume!!!! :klap::klap::klap: :klap:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste zanimljia tema jer zapravo govori o našim naravima...

Apsolutno se slazem sa svim navedenim!!!

Nama se desavalo da nam se osoblje raznih hotela cudi, jer se ne ponasomo kao ostali "nasi"!

A sve to zbog REALNIH, PRAVIH VREDNOSTI!!!

Mi smo nauceni da: MOLIM I IZVINITE zaista vredi, a tako i mi ucimo nasu decu i na to smo ponosni.

Prava vrednost je nauciti sebe i svoju decu na pravila pristojnog ponasanja i ophodjenja! E to je snaga!

Svako moze da se bahato ponasa i da misli da je to normalno!

Pokusajmo da svi mi pojedinacno popravimo o Srbiji i Srbima! Neka nam to bude vodilja!

Izmenjeno (Infoputnik)
predugacak citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

... obraćajući se prodavcima isključivo na srpskom, kao da je to normalno da cela Evropa govori i srpski jezik.

Al' obavezno se viče i razlaže na slogove da bi stranci bolje razumeli! :kolce:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma i ja sam Rumune, Bugare, Turke svrstao u negativnu konotaciju, ne znam kako si razumeo da sam Rumune ili Turke naveo kao bolje od naših turista.

Moramo ipak biti realni, onaj ko često putuje vani (ne samo Grčka dakle), može vrlo lako da prepozna "naše" ljude. U Londonu sam zaradio 15 funti kad sam se jedno poslepodne kladio sa drugarima da ću po načinu prelaska ulice potrefiti da li su "naši" ili jako blizu "naši" (Bugari,Rumuni - Šiptare ni ne pominjem). Po funtu za svakog pogođenog.

Sećam se jedne godine, doduše ne tako skoro, videh na vratima samoposluge u Minhenu, na srpskom napisano "molimo Srbe da vrate kolica u samoposlugu"

U Paraliji se svašta može videti, mada, iskren da budem, barabar sa Bugarima i Rumunima, mrtva trka.

Na aerodromu u Čikagu sam prisustvovao sceni kad jedan "naš" galami iz sve snage jer neće da prihvati da ne može u avion preko reda, već kako se prozivaju segmenti sedišta. Sam i goropadan, dok ga na kraju obezbeđene nije odvelo negde na hlađenje.

Drugi jedan "naš" je prilikom skidanja cipela tako efikasno smradom ko zna kada opranih nogu, zapahnuo i policajce i saputnike da su oko njega stvoili krug... a "baja" se mejući obraća pajtašu sa kojim je putovao nešto u stilu "viš' bre kako nas se plaše"

Mene je umesto njega bilo sramota...

Naravno, negde na nekoj udaljenoj destinaciji, ako sretnem nekog "našeg", ljubazno klimnemo glavama ili se pozdravimo sa deobar dan, ali to zaboga ne znači poziv na kaficu i druženje uz šljivku... A toga ima, ljudi odjednom smatraju da su upravo stekli najboljeg prijatelja...

Sve to potiče iz kućnog vaspitanja, i edukacije uopšte.

Nažalost tu smo tanki.

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da.... Oprosti, nisam pročtao dobro post. U Minhenu stoji taj natpis, ali u celoj "zapadnoj civilazaciji" postoji ona mala spravica na kolicima gde kupci ubacuju kovanicu, jer samo tako se ljudi mogu "naučiti" da vraćaju kolica. Znači, nisu Srbi napravili taj problem sa nevraćanjem kolica. Taj problem postoji.... Možda je baš neki građanin Minhena koji ne voli Srbe to napisao - plastificiram malo. U istom tom Minhenu je moj otac doživeo da ga neće poslužiti jer je Srbin. Ne želim napisati nacinalnost tog idiota, jer ne želim da ovo izraste u nacionalističko prozivanje!

Nisu Srbi najgori. Ljudi bre, pa šta je očekivati od većine Srba kada nam je period mira najduži 40 godina. To uđe u gene. Da krene svako od svoje porodice istraživati, shvatio bi da su mu preci u protekle četiri generacije bili ratnici - da nema generacije koja nije ratovala, a sa četiri generacije pre te četiri generacije je ista stvar. Na žalost! Samim tim istorija nam je usadila u podsvest pokazivanje hrabrosti i kur.enje! Obzirom kakva nam je istorija bila i kakvih sve problema imamo u proteklih 20-ak godina, mislim da ovo ponašanje ne čudi. Naravno, da nam to mnogi neće prihvatiti kao opravdanje, ali šta je tu je! Pored svega toga ZNAM da nismo najgori!!! Pored svakog lošeg primera "naših", može se navesti loš primer drugih! Mislim da nam ostaje da se složimo sa Nemosom u njegovoj konstataciji i da nam je zaista potreban viši nivo lične kulture.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste zanimljia tema jer zapravo govori o našim naravima...

Covece,pa ti kazes da smo mi mnogo gori od Engleza :lol: :klap:

Neverovatno!

Izmenjeno (Infoputnik)
predugacak citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Спадам у оне који се стиде када виде земљаке који су дивљачни, али је моје искуство са нама у задњих пар година сасвим пристојно.

Тамо где идем ван земље, много већи проблем су Мађари, Чеси, да и не спомињем ноторне Немце и Енглезе, који се просто распусте, као деца на екскурзији. Ко није доживео да се на одмору поплаши пијаних и надуваних "будала из ЕУ", не зна о чему причам. Мени је много већи проблем прљање природе, него улица. Улице неко и почисти, а природу много теже.

Срби се ипак већином понашају коректно или чак сасвим пристојно. То и домаћини виде и не колутају очима на нас, нити нам се мање "радују".

Ипак, сматрам да су то породичне и личне вредности. Ако је неко навикао да овде баца смеће, бацаће и тамо, ако га не виде. Већина људи када види потпуно чисту улицу нагло постане фина и не прља је додатно. А они који ни код куће нису бацали, тек ту неће бацати, тј. видеће како је то када већина не баца. Мислим и на странце и на нас.

У Србији сам се пријатно изненадио у неким градовима, или бањама. Пречесто су извор штроке неадекватна места за ђубре, него инат и неваспитање.

Поздрав!

Izmenjeno (Ton_majstor)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

...Raspuste k'o deca na ekskurziji.... klap.gifklap.gifklap.gif Lepo si me nasmejao za dobro jutro!!! Hvala.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako mi se to sto vidim ne dopada izbegavam u sirokom luku pocevsi od onih sto po stajlingu jos podsecaju na spotove Dr Igija, pa zatim oni sto svoje mobilne konverzacije obavljaju na svim mogucim mestima na kojima postoji znak "Silence". Ne podnosim slikanje u muzejima ispred svakog moguceg eksponata: kao David i ja smo frendovi ili drzanje Davida za ...komentarisanje tipa:Jao vidi Mona LIza ili jao sto im je lep WC ima i toalet papir...Izbegavam kolektivna razgledanja grada i ture tog tipa jer mi ponekad dodje da povratim od komentara nasih

sve,sve, ali ovo za toalet papir....vrh! I sve je istina!

ipak, meni ne smeta da sretnem nase na odmoru, cak, sta vise, bude mi drago. Da li cu se upustiti u konverzaciju i druzenje sa njima, zavisi od mnogo faktora. U svakom slucaju, cak i da idem sa drustvom na odmor, volim opustenu varijantu, a ne ko vezana creva!

Izmenjeno (profesorka)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Letovao sam preko 10 godina u Grckoj, i u Haniotiju sam video Engleze koji su se najgore ponasali i koje svi ogovaraju i smeju im se. A sto se tice Srba nikad necu o njima reci nista lose, jer nisam takav!

Nemanja Nele Ilic.

P.S. Kad sam u 4. srednje bio na ex u Ceskoj rekli su nam da je zabranjeno pusenje na javnim mestima i po ulici, a onda sam video pandura koji je rekao, ma pusi, pij drogiraj se, ovo je EU, to je ovde normalno.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na parkinzima lako prepoznajem "naše" kad su prekriveni papirima, ćebadima, zakačenim štipaljkama, unutra haos od šerpi, lonaca i nekih kutija..." -

:klap::):D:klap: meni licno ne smetaju vecina stvari,ali mi paznju privlaci gordost sa kojom koracaju ulicama nekog grckog seoceta,samo zato sto su dosli na more u Grcku ,kao ovde smo domaci znamo sve i svakoga,ma tu letujemo vec 20 godina ,ma opusteno.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905056
    Ukupno poruka