budvaa

Iran

101 poruka u ovoj temi

Proveo sam dve,mogu reci jako lepe godine u Iranu i ako nekom treba pomoc neka se javi.Obisao sam ga uzduz i popreko,i doziveo ne samo kao turista nego i kao stanovnik.Price o bezbednosti su smesne,uglavnom sam se svuda kretao sam,i nigde nisam sakrivao svoje versko opredeljenje i sl.(sve zajedno sa brojanicama i krstom).Ljudi se dosta razlikuju u zavisnosti od dela zemlje ali nigde necete imati problem.Ako nekom treba neka pomoc oko bilo cega neka se javi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko znam Hafizov grob nalazi se u Shirazu... moze li malo vise informacija o tom gradu?

Moze li malo opsirnije o mestima koje obavezno treba posetiti i kakav je transport izmedju njih?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Shiraz je po meni najlepsi iranski grad,kada se sve okolnosti uzmu u obzir(klima,ljudi,sam grad...) i za nijansu je slobodniji od vecine ostalih gradova.U pravu si tamo se nalazi Hafezov grob,kao i jos nekoliko grobnica koje mozes obici.Naravno nikako ne treba zaobici Perspolis,koji se nalazi samo par kilometara od Shiraza.Zatim Quran Gateway,bazar naravno kao i u svim vecim gradovima,zatim dosta prelepih parkova,tj. basti...Sto se tice gradova koje treba posetiti to su po meni uglavnom pominjani Tabriz,Teheran,Isfahan,Shiraz,Mashhad,Babol(zbog Kaspiskog jezera)...Prevoz izmedju svih pomenutih gradova postoji avionski,koji za svetske prilike nije uopste skup i naravno zbog razdaljine medju gradovima mnogo brzi,ali i odlican autobuski i taxi prevoz koji je izuzetno jeftin i dosta dobro povezan i jednostavan.Kao sto sam vec popmenuo ne trebate brinuti za bezbednost,desetinama puta sam putovao kao jedini stranac u autobusu,taxiju i sl. i nikada mi se ni jedna neprijatna scena nije dogodila.Sto se tice mesta i lokacija pojedinacno pitaj,pa cu ti rado odgovoriti.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pisi nam malo o Teheranu.... negde sam procitala da nije bas turisticki interesantan, pa me interesuje sta je u njemu vredno obilazenja?

I malo o tom gradu na Kaspijskom jezeru....

Obzirom da si tamo ziveo, moze li malo vise informacija o kulturi, ishrani, hotelskom smestaju,da li govore strane jezike, koja valuta se najbolje kotira i sl..... Da li zene strankinje moraju nositi maramu?

Pisi.... pisi.... :biggrin: nemoj da se stidis :biggrin:

Mozda bi trebao da napises jedan mali putopis o toj zemlji, da te smaram gomilom pitanja koja su mi na umu...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo za sada da odgovorim,pa cim skupim malo vise vremena mozda i bude taj putopis ako nekoga zanima.Sto se tice Teherana,delimicno bih se slozio da nije turisticki interesantan kao neki drugi gradovi,ali ga definitivno vredi posetiti.Zaista je ogroman,tako da je nekad brze stici avionom do njega,nego od aerodroma do hotela:)Sastoji se od dva dela bogatog i siromasnog,tj juznog i severnog,tako da je velika razlika u kom se delu nalazis.Vredni obilaska su Milad tower,koji sada predstavlja simbol Teherana,sa restoranom na vrhu,zatim azadi tower,ulica Valiasr(Teheranska Knez Mihajlova:)) ,mnostvo parkova,bazara,ski centar nedaleko od Teherana,ako nekoga to zanima...i uopste obilazak samog Teherana kao grada.Sto se tice Babola,to je tipican iranski gradic,mali za njihove uslove,ali dovoljno velik da bude zanimljiv.Nalazi se na Kaspijskom jezeru,tako da je najvise zbog toga interesantan.Sto se tice same kulture,ljudi u Iranu...to je po meni upravo i najbolji deo Irana.Ne znam koliko se to moze osetiti kada boravite tamo krace kao turista,ali nadam se da moze.Doduse i tamo se ljudi razlikuju zavisno od dela zemlje tako da zapadni deo Irana,pogotovo Azerbaijan(Tabriz,Urmia...) ima po meni najkulturnije i najobrazovanije ljude.Sto se tice stanih jezika,ja se ne bih slozio da niko ne prica engleski,moj utisak je da je procenat onih sto znaju engleski manji nego kod nas,ali opet dovoljan da mozete da se snadjete.Pogotovo kada su mladji ljudi u pitanju.Kao i u vecini azijskih zemalja najbolje se kotira dolar,i moze se relativno lako zameniti svuda.Hotelskog smestaja ima u svim kategorijama,i cene su za nase uslove dosta povoljne kao i vecina stvari tamo.Sto se tice ishrane,svinjskog mesa naravno nema,ali su tu riba,piletina,junetina...uglavnom u vidu kebaba,mnostvo salata,koje oni jedu pre glavnog jela...Sto se tice nekih specijaliteta preporucio bih abgoosht(ovcetina sa leblebijama i povrcem,koja se jede na specifican nacin) i ghormeh sabzi.Sve zene moraju nositi maramu,i to je obavezno,iako je vecina zena pogotovo devojaka protiv toga.Sto se tice vere mene su sami Iranci pitali da li zelim da me odvedu u pravoslavnu crkvu,nigde nisam sakrivao svoje versko opredeljenje i nikad nisam imao problem oko toga.Eto toliko za sada:)

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zahvaljem na dosadasnjim informacijama, u iscekivanju putopisa, jos nekoliko pitanja:

1. U kom delu godine je najbolje posetiti Iran?

2. Koja su arheoloski najinteresantnija mesta osim Persepolisa?

3. Da li si bio u Hamedan-u i Qom-u ? Tvoji utisci...

4. Koliko bi dana trebalo ostati u toj zemlji, da se lepo obidje?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I ja bih putovala u Iran, ali zanimaju me informacije vezane za cene u ovoj zemlji, konkretno hrane ukoliko je neko u privatnom smestaju. Koliko vidim, niko nije pisao o tome :-(

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Generalno je sve relativno jeftino u Iranu. Noćenje u jeftinijim osrednjim hotelima kreće se od 5 do 15 eura. Vožnja busom od recimo Teherana do Isfahana (440km) me je koštala oko 5 eura. U pitanju je moderan Volvo bus (tokom vožnje služe sokove, keksove i sl.). Po Iranu voze dve vrste buseva moderni luksuzni Volvo i prastari Mercedes autobusi. Ovi drugi su još značajnije jeftiniji. Razdaljine do 200 km od grada do grada mogu se preći i taksijem. To baš nije tako jeftino, ali ako vas ima više pa podelite troškove nije tako strašno. Recimo jedan taksista nas je tri dana vozi po okolini Širaza (Persepolis, Nakš e Rostam, Pasargada, Bišapur, Firuzabad itd.) za ukupno 100 eura, ali u pitanju je velika kilometraža.Ulaznice za lokalitete i muzeje su bagatelne. Hrana je jeftina. U jeftinijim restoranima recimo kebab i koka kola je 1 ili 2 evra, pa recimo do 5 u boljim. Kolko se sećam mislim da nigde nisam platio klopu više od 10 eura, a veoma sam ješan. Problem kod hrane je što ima relativno malo restorana koji služe nešto drugo osim kebaba (ražnjići u tri varijante: jagnjeći, od mlevenog mesa i pileći) tako da se spremiš da će ti to tamo biti glavna klopa.

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Baki, reci mi moraju li sve zene nositi hidzab, negde sam procitala da moraju, a i to mi ne bi predstavljalo problem iako nisam muslimanske veroispovesti??

Nisam znala da je euro valuta. Odgovaralo bi mi sto vise konkretnih informacija jer planiram da idem sama u toku sledece godine, ukoliko budem uspela to da ostvarim. Na nedelju-dve bih otisla....Karaj ili Tehran, ali bih obavezno obisla i Esfahan i jos neke zanimljive lokacije. To je neki grub plan..

Evo usput da pitam i kada je najpogodnije otici tamo kada su vremenski uslovi u pitanju?

Sta si ti sve obisao i okvirno koliko je novca potrebno za recimo nedelju dana (ukoliko placas smestaj, sam se hranis)?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Za žene je obavezna marama. Valuta je rijal, a cene sam ti samo ugrubo pretvorio u evre. Navodno je bolje poneti evre, nego dolare. Kurs je bolji, a neke banke ne primaju dolare. To je podatak iz LP, imao sam samo evre, pa nisam proverio. Što se tiče vremenskih prilika ja sam putovao tamo u maju i vreme je bilo ok. Čuo sam da su tokom marta i početkom aprila česte kiše. Obišao sam: Teheran, Isfahan, Jazd, Širaz (Nakš e Rostam, Nakš e Radzab, Persepolis), Firuzabad (Tang e Dzogan, Gur, Bišapur), Šuš - antička Suza (zigurat Čoka Zanbil), Šuštar, Kermanšah (Tak e Bostan, Bisotun), Hamadan, Kazvin, Alamut (asasinska tvrdjava) i Tabriz. Koliko je potrebno para tamo za nedelju dana, ne znam šta da ti kažem. Neke sam ti cene već rekao, u principu najskuplji je put do tamo. Mislim da ti je nedelju dana baš malo za toliki put, po meni trebalo bi ti najmanje desetak dana za obilazak Teherana, Isfahana, Jazda i Širaza. Slobodno pitaj šta te zanima rado ću ti odgovoriti.

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja bih se prikljucio sa par informacija.Sto se tice valuta,dolar se takodje svuda prima,u svim bankama i skoro da je svejedno da li ces poneti eure ili dolare,jer je i odnos kursa skoro isti kao u srbiji.Sto se tice vremena,mislim da je najbolje prolece,mada dosta zavisi i od lokacije jer npr. zimi izmedju Tabriza i Siraza zna da bude i 15 stepeni razlike.Dok leti zna svuda da bude dosta toplo,pogotovo sto se ne mozes kretati u kratkim rukavima,bez marame i sl.,tj. u sorcu ako si musko npr.Slazem se da je 7 dana zaista malo,pogotovo obzirom na cenu puta,jer ako se vec plati karta dodatnih nedelju dana tamo ne povecava toliko trosak,a daje ti dovoljno vremena da mozes da vidis dosta toga.Sto se tice hrane i pica uglavnom je sve dosta jeftinije nego kod nas,pogotovo u prodavnicama.A osim kebaba,imas i dosta njihovih jela koje treba probati,a neka sam vec nabrojao ranije na ovoj temi.Takodje cu rado odgovoriti ukoliko ima nekih pitanja.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I zaboravih,sto se tice taxija,Baki mislim da si zaista previse dao taksisti,jer sam ja za neke razdaljine od nekih 400-500km placao po 6-7e sa jos troje u kolima,i imao vozaca koji me je za 100$ vozio ceo mesec po gradu i okolini,a najmanje tri-cetiri puta na dan sam isao negde.U svakom slucaju sa njima se zaista vredi cenkati,i ponekad biti malo bezobrazan.Mada slazem se da je autobus najisplativija i potpuno ok varijanta.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozdrav. Ne sumnjam da sam taksi platio mnogo skuplje nego što je realno, ali ja sam stranac koji je tamo banuo i neznam sve cene, relacije itd. Ti si tamo živeo i naravno da si prolazio jeftinije nego ja. Što se tiče hrane, opet ista priča znao si gde su dobri restorani itd. Uspeo sam i ja da probam i nešto drugo osim kebaba: dizi, fesendzan, korešt, neki kamilji gulaš itd. ali veoma često u kafanama u koji ma sam bio u ponudama je bilo samo kebaba. Ja sam zaboravio da spomenem cenaknje o kome si pisao, ali bi nešto dodao. Moj je utisak da se u Iranu ne mogu spustiti cene kao po nekim arapskim turističkim zemljama tipa Egipat, Tunis, Jordan gde se na kraju dodje na 10 posto od početne cene.

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slazem se u vezi cenkanja,ali mislim da u svakom slucaju treba spustati cene,jer neretko znaju strancima da stave cenu koja je dosta veca od realne,sto je i logicno obzirom na ne toliko veliki broj stranaca.Video sam to na sopstvenom primeru,kada su uglavnom ostajali zateceni,kada bi im se obratio na farsiju(naucio sam dovoljno za zivotno sporazumevanje),i odmah uz smesak menjali pricu,tj cenu:)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26499
    Ukupno tema
    887595
    Ukupno poruka