budvaa

Iran

101 poruka u ovoj temi

Možda nekome pomogne prilikom putovanja ili čisto kao informacija. Putopis je objavljen na mom blogu, ako imate kakvo pitanje, tu sam (naravno, ako znam odgovor). Sretno!

Procitah ovo, i super je, i ja sam bio u Iranu, tacnije u Teheranu i Esfahanu u oktobru 2009, takodje ako i ja kako mogu da pomognem sa korisnim savetima vezanim za Iran tu sam.

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@ voyager- svaka cast, izvanredan putopis !

@ b747 - ako si iz Srbije, molim te za detalje oko viza, transfera do Teherana i sl....

Kad je najbolje tamo ici i koliko je dana optimalno potrebno da se vidi Teheran, Esfahan, Persepolis, Yazd Siraz?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo mogu i ja da ti odgovorim. Viza se bez problema dobija u ambasadi u Beogradu. Nije ti ništa potrebno od dokumenata osim pasoša.Viza se čeka oko 10 dana. Ja sam ovako izvadio vizu, jer sam išao za Iran kopnom i ostao tamo oko mesec dana. Koliko sam čuo, ko ide avionom može da je dobije po sletanju na aerodrom i ona važi dve nedelje. Što se tiče transfera može avionom, postoji i bus koji ide iz Istanbula. Ja sam išao vozom iz Istanbula i bilo je ok. Voz je putovao 75 sati, ali nije neki problem jer su kupei fini, ima vagon restoran itd. Išao sam u maju i vreme je bilo ok. Meni je Teheran bio najmanje interesantan od ovih gradova koje si navela, ali ipak je to prestonica i treba je posetiti. To je ogroman, moderan grad zagadjen i ružan. Tamo mora da se obiđe Nacionalni muzej. Može da se poseti i Muzej stakla i keramike, Muzej dragulja, Golestan palata, bivša američka ambasada tj antiamerički murali, Azadi toranj, Teheranski bazar, Homeinijev mauzolej. Meni je bio interesantan i muzej Šehida (posvećen Iransko-iračkom ratu). Najinteresantniji deo Teherana mi je bio Rej. Po meni za Teheran ti je dovoljno tri dana. Esfahan je sjajan: Imamov trg, gomila velelepnih dzamija, stari mostovi, jermenska četvrt Dzolfa itd. Mislim da može da se fino obiđe za dva dana. Što se tiče Širaza mislim da ti je dosta tri dana, s tim da jedan ceo dan bude rezervisan za izlet do Persepolisa, Nakše Rostama i Radzaba i Pasargade. Za Jazd recimo izdvojiti dva dana. Mene je stari deo Jazda oduševio, sve kuće su od ćerpiča i lepa, uske ulice, vrata sa intersantnim zvekirima, kule hvatači vetrova na sve strane, kalotasti rezervoari za vodu itd. Na obodu grada nalaze se i kule tišine gde su zoroastrijanci izlagali pticama svoje pokojnike. Toliko od mene, pozdrav

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kao sto je baki70 rekao viza se dobija bez problema ovde kod nas, samo ja nisam cekao deset dana, predao sam zahtev u ponedeljak i u sredu dosao po pasos. Treba ti jedna fotografija, popunis neki zahtev tamo kod njih, platis taksu od 50 eur u Komercijalnoj banci i to je to. Oktobar kada sam ja bio je bio odlican, bilo je toplo i suncano, ali ne previse, idealno za putovanje.

Ja sam isao Turkish -om karta je bila BEG - IKA - BEG 530 EUR, preko Istanbula, u kome se dosta ceka na transfer jer je let bio kasno nocu. U Teheran smo dosli rano ujutru, uzeli taxi do hotela, koji smo prethodno rezervisalio preko mejla. Zvao se ATLAS i u istoj je ulici gde i bivsa Americka ambasada, 500 m od nje. Cena dvokrevetne sobe je oko 660,000 rijala. Ima naravno tamo da se nadje i jeftinije ali je onda to losije i kupatilo je deljeno, pa... Pa imali smo svega 8 dana za Iran tako da smo 5 bili u Teheranu i 3 u Esfahanu. Ostale stvari nisam ni pokusavao da obidjem, drugom prilikom. Teheran je ogroman i ako hoces da osetis grad i ljude treba malo duze da se zadrzis tamo. Baki70 je napisao sve sta je zanimljivo da se vidi. Ako te zanima jos nekih detalja oko puta slobodno pitaj.... pozdrav

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja bi samo dodao i preporucio da vizu izvadis ipak u Bg,jer znam za par slucajeva kada su jednostavno odbili da daju vizu na aerodromu,iako sam je ja u nekoliko navrata vadio bas tamo, ali posto je ipak dalek put ne treba rizikovati bas ni malo.Pozdrav.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zahvaljujem svima na brzom odogovoru i korisnim informacijama..... :srce:

Da li je neko bio na Kaspijskom moru i kakav je put do tamo? Koje mesto posetiti ?

Da li se neko spustao do obale Persijskog zaliva ?

Izmenjeno (ljerka)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja na žalost nisam bio ni na Kaspijskom jezeru, ni na Persijskom zalivu, mada sam bukvalno bio na korak od oba. Na ovom svom putu sam pre svega obilazio istorijske znamenitosti tj. uglavnom arheološke lokalitete.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko bio na Kaspijskom moru i kakav je put do tamo? Koje mesto posetiti ?

Da li se neko spustao do obale Persijskog zaliva ?

Ja sam imao priliku da budem na oba,i sto se tice puta,put je dobar kao i za vecinu ostalih mesta,a moguce su i konekcije avionom,ako vise odgovara.Sto se tice Kaspijskog mora,nije me preterano odusevilo,a mozes posetiti npr grad Rasht ili Babol(ja sam bio u ta dva sto se Kaspijskog mora tice).A sto se tice Persijskog zaliva bio sam dosta cesto u Bandar Abbas-u i jos par mesta i ne mislim da su bas vredna tolikog puta,jer nemas da vidis skoro nista sto vec neces videti negde drugo.U slucaju da bas zelis ici na Persijski zaliv preporuka je ostrvo Kish,pravo mesto za kupanje i odmor,i predstavlja najslobodniji deo Irana.Pozdrav.

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Narode,upravo se vratih iz Irana ,pa da vam prenesem neke interesantne informacije koje vam mogu pomoci ako planirate odlazak .

Mogu slobodno da kazem,da je sad pravi trenutak za posetu,ako se rukovodimo politikom da sto vise vidimo,a da sto manje platimo>).

Naime,velika je inflacija,rijal je u odnosu na dolar i evro delarvirao,sto vase putovanje cini sad mnogoooooooo jeftinijim ,i zato kazem da je sad pravi trenutak.

Nocenja se mogu naci u sasvim pristojnim hotelima za 20 s,busevi izmedju gradova su izmedju 5 i 10 .

Hrana je takoredji djabe,za 10 dana boravka na hranu sam potrosio 50 dolara,ne stedeci na cedjenjim sokovima>).

Ulaznice za lokalitete su 5000 rijala,sto mu dodje negde oko 15 dinara>)

Kako sad od 1 februara pocinje da leti iz Beograda Pegasus,eto prilike da povratni let platite kao nikad pre>)

O narodu,gradovima,lokalitetima,suvise je pricati,vec je dovoljno receno,ja potvrdjujem sve navedeno>)

Pzd

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ajde jos malo informacija. Ako se i ove godine odreknem zamene parketa u stanu eto nas u februaru u Iranu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iranke su medju lepsim zenama na svetu,ono sto sam mogao da primetim na ulici je da su u modi plasticne operacije nosica>)

Takodje,te marame kod devojaka skoro da se i neprimecuju,kosa ipak dolazi do izrazaja,samo zadnji deo glave je pokriven.

Da budem jos iskreniji ,muskarci su jos lepsi,hahaha.

Dragance,sad je pravo vreme>)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iranke su medju lepsim zenama na svetu

Apsolutno tačno. Do sad sam čuo razne priče o lepotama devojaka iz te i te zemlje. Neke od tih priča su opravdane neke ne, ali nikad nisam nešto tako čuo o Irankama. Nas je bilo trojica i odmah smo se složili, da su mnogo lepe, konsenzus. Ako nisu najlepše u svetu, u svakom slučaju su u samom svetskom vrhu.

Izmenjeno (baki70)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Još jedna informcija vezana za Iran,mada možda ne toliko bitna budućim putnicima,ali malo da se hvalim :rolleyes:

Naime,njihov nacionalni ženski rukometni tim vodi naše gore list ;) U prilogu je i fotografija,gde između ostalog možete da procenite da li su lepe ili ne :pardon:

148668_4476800551438_1605794104_n.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Najnoviji dodatak za sve koji hoce u Iran, a istovremeno molba za pomoc ako neko ovo vidi u narednih par dana.

Naime, radi se o vizi za Iran. Koliko sam video i na forumima i na sajtu ambasade, viza se lako dobija i podnosi se osnovno (dve slike, formular, osiguranje i taksa). Medjutim, prilikom podnosenja, trazili su mi POZIVNO pismo koje niko ne pominje nigde. Pozivno moze dati agencija, ali ako putujete onako solo kao ja, onda mora da vam izda Ministarstvo spoljnih poslova Irana. E sad, to ministarstvo mora da primi neku aplikaciju opet preko neke agencije, a takvih ima par na internetu koje nude svoje usluge za 30 EUR. Dakle, popuni se ponovo formular, ceka se 10 dana i oni ti navodno isposluju to pozivno pismo od Ministarstva pa sa njim ides u Ambasadu gde je procedura i dalje laka (2 dana). Ja sam ocajan jer bih trebao da putujem 24og, karte sam kupio, ali se danima vrtim, ne znajuci sta sada da radim.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne mogu da ti pomognem pošto kada sam ja bio nije bilo potrebno pozivno pismo. Probaj da kontaktiraš Cejlona preko pp, on je nedavno tamo bio. Znam da viza na 15 dana može da se dobije i po sletanju na aerodrom, proveri dali je i u tom slučaju potrebno pozivno pismo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka