budvaa

Iran

101 poruka u ovoj temi

kao sto naslov kaze

idem poslovno u iran pa imam nekoliko slobodnih dana tamo , sta da se obidje ?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li neko zna kakva je procedura za vize, da li je mogu uzeti na Iranskoj granici???

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moze ako dolazis avionom a pri tom imas povratnu kartu,ali ta viza se izdaje na 15 dana.Mislim da bi ipak trebali proveriti u samoj ambasadi,jer se procedura oko dobivanja iranske vize prilicno menja,samo cena vize ostaje ista-50 e.Od gradova koji su vredni posete svakako je mozda i najlepsi Isfahan,Siraz,Persopolis,Jazd.Inace sam autobuski prevoz po Iranu je skoro pa djabe(takva je situacija sa celim Bliskim istokom),a ni avio prevoz nije skup,recimo Teheran-Isfafan oko 40 e.Nisam bio,ali iz price mojih drugara poprilicno je jeftina zemlja za turisticke obilaske. :D Do Irana se moze lagano i kopnenim putem,jer postoje bus linije Istanbul-Teheran za 35-45 e a putuje se nekih 30 sati.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

evo ja idem u iran pa nekad krajem avgusta kad se vratim pricacu vam o ljepoti te misticne zemlje kako je opisa u svojim putopisima legendarni zuko dzumhur :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav kriki-niki i lep provod!

Ja sam upoznao jednu ženu i jednog dečka, Irance. Divni ljudi. I ja se nadam da ću jednog dana da odem u njihovu zemlju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Veliki povratak Kriki-Niki.

Sta da vam kazem? Vratila sam se iz ove predivne zemlje. Isla sam prvo za Istanbul, a odatle za Tabriz, Teheran, Kom, Isfahan, carobno selo Kandovan staro 4000.g. gdje ljudi zive u kameno-zemljanim kucama, Siraz, Perzopolis, pa odatle za sjever Meshed, pa obalom Kaspijskog mora, pa na planinu Abal, pa ponovo Teheran, Tabriz, Istanbul....i konacna destinacija Sarajevo. Nemam sad vremena da pisem sve detaljno, ali cu postirati jedan filmic, jedan youtube koji sam napravila, pa ako koga zanima pojasnjenje neke slike ja cu da pojasnim. Samo da napomenem da je u Iranu serijatski zakon pa svi moraju da nose marame, pa sam i ja kao turista mjesec dana nosila maramu.

Pozdrav za sve forumase!

th_ffffffffff.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sve me interesuje,pocev od toga gde ste spavali,jer tu imamo najmanje informacija,cene hostela-hotela,sta ste klopali,cene transporta izmedju gradova i vreme trajanja,ma pisite o svemu,uskoro idem na taj putbiggrin.jpg

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sad nemam vremena da ti pisem, ali gledacu da ti napisem veceras. Sorry. No, dok nenapisem ti odgledaj taj gore postavljeni youtube i reci mi kako ti se slike svidjaju. Samo klikni dva puta na onu sliku gore. I reces mi kako si odlucio da ides tamo?

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slike su lepe i imaju stila,a ti opusteno ,kad budes mogla,imamo vremena.biggrin.jpg Iran sam davno nanisanio,samo ici cu preko Gruzije i Jermenije u jednom pravcu,za manje od 2 meseca.Voleo bih vise da kazes o tom selu,gde se nalazi i o planini Abal,jer o drugim destinacijama se puno vise zna.Pzd

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kriki niki nemoj samo cejlonu da pishesh na private pishi ovde na forumu i nas zanima. Bas je pre par dana na foxu bio Iran u emisiji Svet na dlanu i meni se mnogo dopao:)

p.s. filmic nije los steta sto nisi okrenula uspravne slike.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tasha,kod Cejlona nema private,sve javno prikazuje za dobrobit ovog foruma i nas putnikabiggrin.jpg

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ma znam nego me je ona uplasila kad je napisala "sada nemam vremena da TI pishem..."plezko.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma kakvi pisacu javno, naravno, da svako ko naumi poci u Iran moze ovo procitati.

Dakle, moj put je isao ovako: Sarajevo- Istanbul sa turskih airlensom, gdje sam provela 4 dana, a odatle busom smo krenuli za Iran. Prvo smo dosli u Tabriz, trgovacku metropolu poznatu po skupim perzijskim cilimima, a nakon toga Teheran. Mala digresija: kad sam krenula u Iran svi su mi rekli da sam luda, jer u jeku nereda i padova iranskih aviona moze samo ludjak poci, no, ja te nerede, niti bilo sta negativno nisam niti vidjela niti osjetila. Malo me uhvatio strah kad smo dosli u Teheran, ali Teheran je ogroman , ima 14 miliona da ni jedan taksista u potpunosti ne zna cio grad, prema tome, i kad su bili ti neredi to je bilo daleko daleko od mene ko zna gdje. Teheran me razocarao. Siv je i ima puno siromasnih kvartova.

Odatle smo krenuli za Kom. Taj grad je poznat po nekim dzamijama, vjersko-studentski centar, a tu je zivio i studirao njihov nekadasji predsjednik Homeini.

Odatle smo isli prema Isfahanu (e tu sam spavala 2 noci u hotelu-muzeju Abbas se zove, i ima 7 zvijezdica), zatim Siraz i Perzepolis odakle smo iranskim avionom odletjeli prema sjeveru zemlje, tj. Kaspijskom moru.

Cejlon mi je rekao da kazem nesto vise o selu Kandovan i o planini Abal. Ja sam na gugulu nasla da je selo staro 800.g., a meni su rekli 4000 godina, e sad sta je tacno veze nemam. Selo je carobno, podignuto je u vulkanskim stijenama, a kao sto rekoh carobno je taman toliko da kad dodjes u njeg imas osjecaja kao da si usao u knjigu Gospodara prstenova i medju hobite, vilenjake i sl. Toliko je nestvarno, toliko je lijepo....Neko kaze da je selo slicno Kapadokiji u Turskoj, ali i to da je mnogo mnogo ljepse. Nalazi se blizu Tabriza. Kad sam se vratila iz Irana sve mi se pomjesalo da sam mislila da se to selo nalazi negdje u blizini Isfahana, ali ne, ne, bato, blizu Tabriza, stoga ako odes u Iran dob ro ces se naputovati ako hoces da ga vidis. U tom dijelu zemlje Kandovan je nesto najvrednije sto moze da se vidi, biliv mi.

Planina Abal...sto se tice planine Abal, mogu kratko reci vau! Planine su im VAU! Cula sam da su skoro uhvatili neke amerikance, lude turiste koji su nekako uspjeli krisom preci granice Irana, pa su i ovi snimili i uhvatili i smjestili u zatvor. To se radilo vjerovatno o travel freakovima, kojima je bilo bitno da vide iranske planine, koje su PRE PRE PRE PRELIJEPE. Zato me i ne cudi sto su smogli hrabrosti da nekako dodju u iran. Iranci mrze amerikance i ako slucajno imas americku vizu u pasosu vjervatno neces moci dobiti iransku vizu, sto vazi i u obrnutom slucaju. Sa iranskom vizom koju imam u pasosu tesko da sad mogu u USA, sem ako ne poderem pasos i ne izvadim novi da se ne zna gdje sam bila.

Proputovala sam cijelu zemlju. Bila sam 1 mjesec. Spavala sam u najboljim hotelima, ali...sve je to placalo Ministarstvo nafte Irana, jer sam vodila neku djecu na ekskurziju. Nisam potrosila ni pfening, tako da ne znam koliko kostaju hoteli, hosteli, hrana i sl. Mogu ti samo reci da pazis sta jedes, jer ja sam dobila proliv koji mi traje dugo, sad ce mjesec dana i dva puta sam isla doktoru...vjerovatno sam nesto pojela...

I na kraju moram reci i ovo. Obzirom da sam ja isla u grupi, sa djecom, imali smo i cuvare-tjelohranitelje, vodice, sto znaci da smo bili sigurni gdje god smo isli. Nisam sigurna da li bih smjela sama ili u manjoj grupi otici u Iran jer su strani turisti u Iranu rijetki, a odmah te uoce, jer se ite kako razlikujes od njih. Ne znam jel ides na svoju ruku ili s nekom agencijom, ali u svakom slucaju moj savjet ti je da se dobro pazis, cuvas lovu i ako vec nesto pitas, obrati se muriji a ne nekim tamo slucajnim prolaznicima. Imaces muke pri sporazumjevanju JER NIKO NIKO NE PRICA ENGLESKI JEZIK.

Sretno ti i javi se prije nego krenes.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imamo neko pocetno znanje persijskog,a i destinacije nas uce da se snalazimo bez engleskogbiggrin.jpg .Hvala ti na savetima i opisu,i ako se setis jos neceg ,javi nam.Recimo,jel ti je Isfahan najlepsi,i kakav je Jazd,jel vredan posete?biggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma sta je ovo s forumom, uzasno mi koci. Daj moderatori sredite ovo!

U Jazdu nisam stigla otici.ž

Isfahan ima predivan most. Tu sam spavala u hotelu Abbas hotel-muzej sa 7 zvjezdica. Hotel je WOW. To sebi nikad ne bi mogla priustiti da mi nisu placali drugi. Ako vec ides u Iran, idi pravo na jug. Nerece mi kako ides? Sam na svoju ruku ili preko agencije i kako si uopste isplanirao put? Koliko vas ide?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka