baki70

Grčka u koju se ređe ide

52 poruke u ovoj temi

Eleusina

Ovaj lokalitet se nalazi i industrijskom predgrađu Atine. Bio je nastanjen još od bronzanog doba. U mikenskom periodu uveden je kult Demetre, vrhovne boginje Eleusine. Grad je više puta razaran: Kserks 480 pne, Kostoboci 170 pne, Alarih 395, a krajem V veka sredili su ga hrišćani. Ovaj grad je pre svega bio poznat po Eleusinskim misterijam, najmističnijim antičkim orgijastičkim svetkovinama. Najznačajnija građevina na ovom lokalitetu je telesterion. Kvadratno svetilište u kome su prinošene žrtve i obavljani različiti rituali (iz vremena Perikla). Pored toga ovde se mogu videti ostaci Demetrinog svetilišta, koje je imalo velike propileje. Tu je bio i izvor Kaliroje pored koga su žene ovog grada pevale i igrale u čast Demetre. Zatim: trijumfalni luk u čast Demetre, Kore i cara Hadrijana, bunar, mali propileji, zid i kula iz vremena Pizistrata, magacin za žito, stoa. Na kraju akropolja su pritanej i pompeon, gde su čuvana sveta kola kojima su dovožene Demetrine relikvije iz Atine. Zanimljivi su i ostaci Plutonovog hrama sa pećinom u kojoj je po mitu nestala Kora. Tu je i hram iz rimskog doba posvećen carici Sabini, poistovećenoj sa Demetrom, zatim veliki medaljon cara Marka Aurelija itd.

Ovaj lokalitet mi se veoma dopao i preporučujem ga. Nisam siguran, ali čini mi se da je radno vreme ovog lokaliteta bilo do 15 h, bez obzira dal je turistička sezona ili ne.

75882771.jpg

79531663.jpg

73355275.jpg

Likurgov zid.

40323489.jpg

Telesterion.

92654396.jpg

Telesterion

35119912.jpg

50893256.jpg

59128274.jpg

76040128.jpg

Plutonov hram i pećina.

61993894.jpg

Žrtvenik za spaljene žrtve.

63117699.jpg

Veliki propileji.

38772495.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

baki, ovo je stvarno odlicno. Hvala ti na ovim slikama i odlicnim, konkretnim opisima. Cesto razmisljam (pogotovo kada sam u Grckoj), gde god da pocnu da kopaju, ima nesto...prava riznica. Cudna zemlja, okruzena morima, dobar polozaj....svasta ima u njoj. Negde sam napisala da za tri zivota ne bi covek uspeo da je obidje. :novine:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala Infoputnik,

nastavljamo priču o tri lokaliteta na Atici.

Prvi je Ramnunt. U pitanju je jedna od luka stare Atine. Grad je bio poznat pre svega po hramu Nemeze. Prošlog proleća kada sam ja posetio ovaj lokalitet, njegov donji deo ka moru je iz ko zna kojih razloga bio zatvoren za posetioce. Ovo što sam ja uspeo tamo da vidim je apsolutno truba.

ram2p.jpg

ram1y.jpg

ram3l.jpg

Sledeći na redu je lokalitet Brauron. Ovaj grad je bio poznat po Artemidinom hramu, kao i po Ifigenijinom svetilištu. Na žalost ja sam zakasnio prilikom posete ovom lokalitetu, te ovde postavljam samo jednu fotku slikanu spolja.

braur.jpg

I na kraju Maraton. Ovo mesto je čuveno po Maratonskoj bici. Danas tamo može da se vidi tumul u kome su sahranjena 192 atinska ratnika poginula u toj poznatoj bici. Može da se obiđe i replika stuba koji je podignut u čast pobede u ovoj bici. Deo originalnog stuba se nalazi u Muzeju Maratona. Muzej je mali, ali zanimljiv. Njegova glavna atrakcija su delovi tzv. Egipatskog hrama iz rimskog perioda. U okviru muzeja nalazi se i prostorija u kojoj se nalazi nekoliko kamenih humki. U pitanju su praistorijski grobovi iz bronzanog doba.

Što se tiče Maratona, nema bog zna šta da se vidi, ali ukoliko vam je usput nije loše da se poseti.

mar1j.jpg

Tumul u kome su sahranjeni atinski ratnici poginuli u Maratonskoj bici.

mar2t.jpg

Replika stuba podignutog u čast pobede u Maratonskoj bici.

maratkraj.jpg

Praistorijske humke u muzeju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Istmija je jedno od četiri mesta gde su se u antičkim vremenima održavale Panhelenske igre. U Panhelenskim igrama nadmetali su se takmičari iz raznih grčkih država. Najznačajnije su bile Olimpijske igre, a postojale su i Pitijske (Delfijske), Nemejske i Istmijske. Lokalitet Istmija je baš, baš truba, ali ima veoma zanimljiv muzej u kome se nalaze neki baš interesantni i neobični eksponati, kao što su recimo sačuvana antička drvena vrata, ili fantastičan mozaik od staklene paste itd.

istm.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nedaleko od poznatog arheološkog lokaliteta Korint nalazi se zanimljiva srednjevekovna tvrđava Akrokorint. O njoj se već pisalo na temi Peloponez, pa ću ovde postaviti samo nešto fotki.

36628972.jpg

17620148.jpg

90339864.jpg

33816526.jpg

54030528.jpg

78109606.jpg

21022349.jpg

97965546.jpg

73170067.jpg

65609182.jpg

73632914.jpg

34293744.jpg

84385984.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sledeći na redu je Argos. O ovom sam već negde pisao na forumu, ali ću ovde to da manje više ponovim i da postavim par slika.

Argos je jedan od značajnijih antičkih grčkih gradova. On je inače bio važno mesto još u mikenskom periodu. Lokalitet se nalazi u samom modernom Argosu i nije mnogo velik, tako da može da se relativno brzo obiđe. Tu mogu da se vide ostaci termi, odeon i egipatski hram (sve iz rimskog perioda). Najinteresantniji je grčki teatar, koji je uklesan steni. Ovo pozorište važi za jedno od najlepših u Grčkoj. Preko lokaliteta prolazi ulica, a sa druge strane te ulice nalaze se skromni ostaci agore. Na brdu Larisa iznad grada je srednjevekovna tvrđava (neki njeni delovi su iz starijih perioda, čak iz mikenskog). Do samog utvrđenja može da se stigne kolima. Tvrđava je relativno dobro sačuvana, ali prilično zapuštena. Inače sa nje je jako lep pogled na grad. Sve ukupno meni je bilo ok, ali ništa spektakularno.

24495415.jpg

43401994.jpg

Egipatski hram.

34279951.jpg

Pozorište.

46256867.jpg

22968726.jpg

Tvrđava na Larisi.

98151165.jpg

Pogled sa tvrđave na Argos.

65947674.jpg

55717356.jpg

60641363.jpg

28232492.jpg

94093384.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na redu je Tirint.

Legendarni mikenski grad u kome je po mitu rođen najveći grčki junak Herakle. Prva iskopavanja ovog grada je započeo još Šliman. Tirint se nalazi na jednom manjem uzvišenju i okružen je tzv. kiklopskim bedemima. Lokalitet nije velik i može da se brzo obiđe. Ne očekujte ništa spektakularno ipak je ovo građeno pre 1000 i kusur godina.

70384928.jpg

97977416.jpg

54651889.jpg

25034430.jpg

96729869.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kad smo već kod mikenskih lokaliteta aj da spomenemo i Pilos.

Pilos se nalazi u Meseniji, a poznat je po tzv. Nestorovoj palati iz pozno mikenskog perioda. Palata je nazvana po legendarnom kralju Nestoru, koji je jedno vreme vladao gradom Pilosom. Ova palata je prostor dimenzija 170 x90 m. Zidovi ovog kompleksa su od kamena i ćerpiča, a sačuvani su do visine od oko 50 cm. Nema tamo da se vidi bog zna šta. U jednoj velikoj prostoriji (megaron) nalazi se jedna kružna konstrukcija, sa rupama od 4 stuba, koja je protumačena kao nekadašnji tron. U jednoj od prostorija nalazi se jedna mala keramička kada. Takođe ima i par pitosa (velikih posuda za čuvanje hrane) ukopanih u zemlju i to je sve. U obližnjem naselju je muzej, koji je već dosta zanimljiviji. Tu se nalaze razni predmeti, od kojih bi izdvojio tablice pisane linearom b, kao i delove fresaka (mada se najbolje freske odavde nalaze u muzeju u Atini). Sve u svemu, po meni možete da preskočite Pilos.

67526584.jpg

55845702.jpg

34183037.jpg

48571241.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

jako lepo i zanimljivo napisano, propraceno mnostvom fotografija......svaka cast na trudu :klap:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bravo i veliki trud si ulozio...hvala ti sto to delis sa nama. odlicno!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala Anča. hvala Mirko.

Drago mi je da vam se dopadaju ovi moji kratki prikazi nekih grčkih mesta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pre nego što sam posetio Spartu, znao sam da tamo nema šta da se vidi, ali sam ipak odlučio da provedem neko vreme u gradu nekadašnjih čuvenih ratnika. Što se tiče antičkih ostataka ovog grada oni su neznatni. Par zidova po samom mestu i skromni ostaci na manjem brdu iznad grada. U Sparti postoji i muzej koji nije loš.

62293605.jpg

16294020.jpg

U pozadini se vidi moćne planine Tajget.

88507024.jpg

Moderan spomenik Leonidi. Na postamentu se nalaze reči koje je izgovorio ovaj spartanski kralj kada su Persijanci tražili od njega i 300 njegovih Spartanaca da im predaju oružje. Leonidin odgovor je bio u fazonu ,,Dođite da nam ga uzmete,,

40519066.jpg

Vepar iz muzeja.

11184844.jpg

Skromni ostaci pozorišta.

28652234.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

O hramu Apolona Epikura u Basama sam već nešto pisao na temi Peloponez, al ću ovde ukratko da to ponovim. Ovaj dobro očuvani hram se nalazi u kamenjaru Arkadije na 1131 metar nadmorske visine. Ovde je Apolonov kult uspostavljen još od VII veka pne. Prvobitna arhajska svetilišta su na ovom mestu više puta obnavljana i proširivana. Sadačnji hram je delo čuvenog arhitekte Iktina, a podignut je u periodu od 420 pne. do 400 pne. Interesantno je i što na ovom hramu možete videti sve tri vrste stubova. Iktin je staru kapelu okružio velikim dorskim stubovima (peripteros). Duž bočnih stubova naosa postavljeni su jonski stubovi, a u sredini se nalazio jedan korintski stub. Unutrašnjost naosa nekad je krasio friz na kome su pretstavljene borbe sa kentaurima i amazonkama, a koji se sada nalazi u Londonu. Čuveni starogrčki putopisac Pausanija je napisao da je ovaj hram za njega, posle hrama u Tegeji, najlepši u celom Peloponezu. Apolonov hram u Basama se nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine. Hram je podignut na fantastičnom mestu, na vrhu planine od koje počinje dolina koja se dalje pruža sve do Jonskog mora. Put do tamo je krivudav, stalno je uspon, a i asfalt je na nekim mestima oštećen, ali ništa strašno. Inače, ja sam tamo išao prošle godine i dobrim delom puta mogle su se videti posledice nekog od pređašnjih požara, koji je izgleda dobru štetu naneo ovoj regiji. Ono što malo umanjuje doživljaj posete Apolonovom svetilištu je veliki šator ispod koga se nalazi hram, zbog restauracije. Ono što je dobro (barem prošle godine je tako bilo) je što je lokalitet otvoren i posle 15h, čak i kad nije turistička sezona.

72022631.jpg

Na putu do Basa.

43705807.jpg

Ogromni šator pod kojim se nalazi hram.

86628295.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I na kraju dve fotke slikane negde u zapadnom Peloponezu.

72327706.jpg

Mikenski most.

49779706.jpg

Simpatična stara crkvica.

To bi bilo to. Eventualni nastavak uslediće nakon nekog budućeg putovanja po Grčkoj.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moram da dodam još par fotki meni najomiljenijeg grčkog mesta Monemvasije

Pričicu o Monemvasiji i još slika imate u mojoj foto turi pod imenom Grčka 6.

30604928.jpg

76967673.jpg

21321925.jpg

56919536.jpg

78224699.jpg

30214070.jpg

68768498.jpg

67550411.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka