baki70

Grčka u koju se ređe ide

52 poruke u ovoj temi

Iskreno da kazem gledam ove Bakijeve postove po ne znam koji put i ne secam se da sam na forumu procitao i video nesto bolje.

Baki70 svaka ti cast!

c011.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Biljo, Volođa, drago mi je da vam se dopadaju ovi moji prikazi nekih grčkih mesta i hvala na pohvalama. Naravno da svaka pohvala prija, ali ipak moram da izdvojim pohvale ljudi kao što ste recimo vas dvoje, koji ste osim standardnih korisnih putničkih informacija ovaj forum mnogo unapredili sjajnim putopisima iz Grčke (mislim na volođina dva iscrpna grčka putopisa) i čuvenim fototurama (naravno mislim na Biljine fototure).

Pozdrav

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Očekivala sam neočekivano, ali ovo je odlično :klap:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala gene, idemo dalje...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ALISTRATI PEĆINA , SERRES , MACEDONIA , GREECE

Alistrati pećina je je jedan od najznačajnijih prirodnih spomenika u celoj regiji (čak i u Evropi) i nalazi se 6km jugoistočno od sela Alistrati u oblasti zvanoj "Petroto". Pećinu su slučajno otkrili lovci 1959. godine i otvorena je za javnost od 1998.godine.

Fosilni ostaci faune nalaze se u sedimentima manjih i većih dimenzija unutar pećine i stari su preko 3 miliona godina...

Pećina je dekorisana bajkovito čistim belim stalaktitima čija visina je u nekim odajama impozantna sa puno ornamentike i ekscentrike (stalaktiti koji rastu na sve strane !!!), dok su metrima dugi viseći stalaktiti sa svodova pećine spektakl za sebe koji oduzima dah.

Pećina Alistati je prirodni Notre'Dame. Možda ste obilazili stalaktitne pećine i ranije, ali vam možemo garantovati: Nijedna nije kao Alistrati!

Njene dimenzije su zadivljujuće. Pećina se prostire na najmanje 25000m2 i duga je oko 3km sa jedinstvenim i veoma retkim ekosistemom. Imate osećaj kao da ste u nekoj podzemnoj katedrali. .

Visina svoda varira između 8 i 30 metara tako da se nećete osećati klaustrofobično. Odlično je uređena i slobodno je možete posetiti sa decom. Otvorena je za javnost u dužini od 1 km. pri čemu se spuštate do 70 metara ispod zemlje. Temperatura je ujednačena i nikada ne prelazi 17 stepeni.

U pećinu se ulazi kroz tunel. Put za obilazak vodi uređenom i osvetljenom stazom kroz prilično veliku dvoranu. Većina bočnih prolaza je zatvorena ne samo za javnost već i za speleologe kako bi se zaštitila osetljiva fauna pećine.

U pećini živi 36 vrsta mikroorganizama i među njima jedinstveni Alistratia Beroni - endemska vrsta koja živi u izmetu slepog miša i pronađena je samo ovde, a ime je dobila po naučniku koji je otkrio (Beroni) i mestu Alistrati.

Ono od čega zastaje dah je raznovrsnost stalaktita i stalagmita različitih oblika, širine i starosti.

Stalaktiti (ono što visi sa tavanice) sa dužinom koja varira od nekoliko santimetara do više metara.

Stalagmiti se formiraju na podu od kapi vode koja sadrži visok stepen karbonatne kiseline. Kada stalagmit dostigne visinu i dodirne se sa "svojim" stalaktitom dobija se nova forma - stub, a ovde ih ima i u obliku harfe i stubova Partenona.

Helaktiti mogu da "rastu" na krovu, podu i na zidovima i vrlo su interesantni jer se pružaju haotično - i na gore, i na dole, i u stranu. Ovde sila teže nema nikakav uticaj na rast.

Zavese se formiraju tako što voda prodire kroz najfinije pukotine u stenama na krovu formirajući fascinantne kamene draperije.

Male sferične formacije se nazivaju biseri, a vrlo interesantni hecendriti "rastu" na stalaktitima i stalagmitima u tamnijoj boji i zovu ih "brokoli" po obliku koji imaju.

Sve ovo pokazuje kako je pećina Alistrati najlepša i najslikovitija u Grčkoj, a verovatno i u Evropi, jer je ovde priroda pokazala svu svoju snagu u formiranju detalja i impresivnih kamenih formi.

Kompleks pećine ima veliki parking, suvenirnicu, informacioni centar, restoran i lepo uređeno dvorište.

Ulaz je 8€ za odrasle i uvek se ulazi organizovano sa vodičem koji vrlo lepo objašnjava strukturu ovog podzemnog blaga.

Obilazak traje oko sat vremena a snimanje i fotografisanje u pećini nije dozvoljeno, tako da je snimak koji možete videti upotpunjem slikama sa zvaničnog sajta.

U letnjim mesecima postoje i ture koje turističkim vozićem vode u 15-ominutni obilazak kanjona reke Agitis koji je u neposrednoj blizini pećine.

Prema Grčkoj mitologiji - Had, gospodar pakla, je oteo Persefonu, ćerku Boginje Demetre, i doveo je do kanjona gde se veruje da je bila kapija podzemnog sveta.

Ovo nismo obišli jer od septembra do maja turistički voz saobraća samo vikendom.

http://www.youtube.com/watch?v=_LcYs7_jrtY

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li u lokalitetima severne Grčke u blizini Halkidikija:Filipi,Pela... imaju izleti sa vodičem?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25905
    Ukupno tema
    862831
    Ukupno poruka