baki70

Grčka u koju se ređe ide

52 poruke u ovoj temi

Veria je grad u centralnoj Makedoniji od nekih pedesetak hiljada stanovnika. Nekad se ovaj grad zvao Beroja i misli se da su njegovi žitelji bili Tračani, Brigi. Za vreme makedonske dominacije bio je drugi po značaju makedonski grad posle Pele. Tokom rimske vladavine ovde je propovedao apostol Pavle. Zato danas u Veriji ima par spomenika posvećena Sv. Pavlu. Tokom vizantijskog perioda ovaj grad je jedno vreme držao Samuilo, zatim su ga zauzeli i Normani, a posle pada Carigrada 1204. god. i Latini. Naravno za vreme cara Dušana i Veria se se našla u srpskom carstvu. Tada se ovaj grad zvao Ber. Od 1436. pa sve do I Balkanskog rata Ber je bio u turskim rukama. Verija je interesantan grad u kome ima i ponešto da se vidi. U ovom mestu ima dosta vizantijskih crkava, pa ga zbog toga zovu još i Balkanski Jerusalim. Osim crkava sačuvan je i jedan deo grada sa tradicionalnom balkanskom arhitekturom. Turista nema, odnosno za jedan dan kolko sam ja bio tamo nisam video ni jednog stranca. U gradu postoji svega par hotela. Nedaleko od Verie nalazi se Vergina, jedan od najznačajnijih grčkih arheoloških lokaliteta.

arh1.jpg

arh3.jpg

arh4.jpg

arh5.jpg

arh6.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

arh2.jpg

arh7.jpg

arh8.jpg

arh9.jpg

arh10.jpg

crkva1.jpg

Jedna od mnogobrojnih vizantijskih crkava ovog grada.

crkva2.jpg

crkva3.jpg

hrasth.jpg

Na ovaj hrast su svojevremeno Turci obesili nekog poznatog grčkog crkvenog velikodostojnika.

verijakula.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Didimotika je grad u Trakiji i spada u jedno od najudaljenijih mesta, kopnenim putem, od grčke prestonice. Od Atine do Didimotike ima nekih 900 km. Didimotika je posebno bila značajna tokom vizantijskog perioda. Ovde je krunisan Jovan Kantakuzin. Naziv Didimotika bi značio dvostruki bedemi. Danas Didimotika ima oko 20.000 stanovnika. Ovde osim Grka ima i puno Turaka, pa je valjda zbog toga sve malo musavije nego što sam navikao po drugim grčkim gradovima. Grad se sastoji od novog i starog dela. Stari deo grada je na brdu i smešten je unutar nekadašnjih vizantijskih bedema. Tamo ima još starih kuća koje su sačuvale stari balkanski izgled. Najznačajnija građevina Didimotike je Bajazitova dzamija. Ovo je najstarija turska dzamija u Evropi. Njenu izgradnju je započeo Murat, a završio Bajazit 1368. god. U pitanju je četvorougaona građevina sa jednim minaretom i krovom na četiri vode. Inače, Didimotika je jedno kratko vreme bila osmanlijska prestonica i to od 1361. god do 1365. god. kada je Murat preneo prestonicu u obližnje Jedrene.

96525934.jpg

Stari deo grada.

74802158.jpg

Kuća uklopljena sa vizantijskim bedemima.

12600848.jpg

15518110.jpg

Crkva u starom delu grada.

73268487.jpg

88232990.jpg

34461251.jpg

17544701.jpg

Bedemi Didimotike

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

70147123.jpg

Pogled na grad sa tvrđave.

23096105.jpg

61684170.jpg

Bajazitova dzamija.

94908301.jpg

75184821.jpg

70681920.jpg

Glavna crkva u Didimotici i borbeni avion ispred nje.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sjajno Baki, ja se rado pridruzujem ekipi koja ide putevima kojim se redje ide klap.gif ...

Na jednom sajmu turizma sam uzela bozanstven prikaz Pele, toliko su lepo uradili katalog, najbolje od svih ostalih Grka ...

Meni je jos uvek san onaj Mikro Papingo, Zagori ... moram naci nacina da doprem donde ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Seres, ili ti po srpski Ser se nalazi u Makedoniji. Grad ima blizu 60.000 stanovnika. Ser je bio jedan od značajnijih gradova Dušanovog carstva. Njime je upravljao i despot Uglješa Mrnjavčević sve do svoje pogibije u Maričkoj bici 1371. godine. Ser je lep, zanimljiv i prilično živ grad. U njemu ima nekoliko hotela, ali je u prepodnevnim časovima popriličan problem naći parking mesto. Najznačajnija građevina u ovom mestu je velika bazilika iz 13. veka posvećena Sv. Teodoru. Na brdu iznad grada nalazi se Serska tvrđava. Usput se prolazi pored crkve Sv. Nikole. Utvrđenje je prilično zapušteno i slabo sačuvano. Najinteresantnija je kula na čijoj jednoj strani se nalazi natpis od opeka, kao i prikaz šlema. Natpis većim delom nije čitljiv, tako da postoji više njegovih tumačenja. Najverovatnije se vezuje za vladavinu cara Dušana, a i prikazani šlem je istog tipa kao i onaj na Dušanovom grbu. Na tvrđavi se nalazi jedna kafeterija, tako da možete da uživate uz piće u panorami ovog grada. U gradu postoji još par crkava iz nešto mlađih perioda, kao i par dzamija. Jedna od njih je baš monumentalna, ali je u strašno lošem stanju. Da bi se došlo do nje mora da se probija kroz neko šiblje i krš. Arheološki muzej se nalazi u zgradi bezistana iz 16, 17. veka. Muzej nije ništa posebno. U gradu se nalazi i veoma interesantan muzej Sarakačana, ili ti Karakačana. Meni se taj muzej baš dopao. Već sam rekao grad je veoma živ i pun je kafića i restorana. Nedaleko od grada trebalo bi da se nalazi značajan manastir Sv. Jovana, koji ja na žalost nisam posetio, jer u vreme kada sam obilazio Ser nisam znao za njega.

93628650.jpg

Nekadašnji bezistan, sada Arheološki muzej.

24580725.jpg

Bazilika Sv. Teodora.

53855846.jpg

43474916.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

45465298.jpg

Pogled na grad sa tvrđave.

55285652.jpg

Crkva Sv. Nikole.

81889162.jpg

Kula na kojoj se nalazi Dušanov natpis.

16711218.jpg

Natpis cara Dušana.

97197427.jpg

64291859.jpg

29866155.jpg

Dzamija.

81364828.jpg

30382766.jpg

40775074.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sjajno Baki, ja se rado pridruzujem ekipi koja ide putevima kojim se redje ide klap.gif ...

Na jednom sajmu turizma sam uzela bozanstven prikaz Pele, toliko su lepo uradili katalog, najbolje od svih ostalih Grka ...

Meni je jos uvek san onaj Mikro Papingo, Zagori ... moram naci nacina da doprem donde ...

Hvala Putnice, i ja sam se nameračio na tu Zagorohoriju. Planiram jedan detaljan obilazak Epira, međutim svaki čas pronađem po nešto novo u tom delu Grčke. Grčka je krcata interesantnim stvarima gde god da mrdneš. Polako malo po malo.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Interesantni opisi gradova o kojima malo znamo, ili gotovo ništa ne znamo, a često su na putu ka letnjim destinacijama na koje idemo. Svakako bi trebalo stati,obići i videti nešto od toga, umesto što večito žurimo. Naravno zaslužuju ti gradovi da ne budu samo usputni već i sam cilj putovanja, možda ne nešto dugo ali svakako više od od par sati ili bar iskombinovati više gradova i obilaziti.

Mi smo ove godine prvi put išli u Grčku, išla sam ja ranije, ali suprug nije, tako da govorim o zajedničkom putovanju, išli smo kolima na Lefkadu i naravno prošli smo u blizini Verie i ne samo nje već toliko gradova i mesta smo prošli, a da nismo zastali. Nažalost imali smo kratak godišni odmor, pa smo žurili, večita žurba :tuga: :angry: Jako mi je krivo što nismo nešto usput videli, zastali, obišli, pojeli.... Želja mi je da to uradim, da opušteno polagano putujemo, da zastanemo kad god nam padne na pamet, da prespavamo negde , da obidjemo to mesto/ grad/selo... da uživamo :)

Sjajno baki70 !!!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala mikap,

Ja ne volim klasična letovanja, nego volim da obilazim pre svega istorijske, arheološke, pa i prirodne znamenitosti. Zato sam i posetio ova mesta o kojima sam nešto malo napisao ovde. Uglavnom ne izaberem jedno mesto u koje se zabodem, već budem par dana u jednom gradu, pa onda u drugom i tako redom. Moram da ti kažem da to kod mene nije ni malo opušteno, pošto obično jurcam da bi video što više. Inače, pre puta dobro proučim oblast koju obilazim i napravim plan, koga se uglavnom pridržavam. Manje ili više opušteno putovanje, to pre svega zavisi kolko je plan ambiciozan. Takođe zavisi i od količine love kojom raspolažem, kad imam dosta para, onda je putovanje malo opuštenije.

PS. spomenula si u svom postu, da želiš da zastanete, da nešto vidite, obiđete, pojedete - Upravo u ovakvim neturističkim mestima sam pronalazio najbolje taverne i najbolju klopu u Grčkoj. Uh kad se samo setim kokorecija u Veriji, ili škampa u feti iz nekog malog ribarskog sela, kome sam i ime zaboravio.

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dopada mi se ova tema jako. Sto rece mikap, vremena uvek malo zbog posla, ali je definitivno ovde sad dat jak utisak tog dela. Kako imam rodbinu u Grckoj, a kuma se bavi restauriranjem ikonostasa, slusala sam lepe price o lepim i manje poznatim mestima (nama). Naime, mi znamo za plaze i uz plazu, ponekad obidjemo usputna mesta koja su manje-vise komercijalna. Dopada mi se natpis i kula Cara Dusana, eto i da sam otisla ne bih znala sta da gledam, a jos gore da vidim i ne znam sta je. Dopada mi se Bazilika koja je tako ocuvana i slatka.....a jos vise me zainteresovala gradnja samih kuca uz zidine....Hvala na ovom lepom opisu i slikama.

Koliko mi se cini, Turska je u arhitekturi ostavila jak uticaj?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nažalost ove godine tj. prošle mi smo i imali takoreći par dana, tačnije 8 dana smo bili na letovanju, pa ajde da se vadim da stvarno nije bilo nekog vremena za usputne obilaske, sve zajedno sa putem 10 dana, s tim da nismo imali smeštaj već smo na licu mesta tražili , a nismo ni stigli preterano da se pripremimo za destinaciju i okolinu, jer smo 3 dana pre toga rešili da idemo i na frku se pokupili i krenuli. :)

Tako i ja večito kažem opušteno, a onda takav tempo sebi i dragom zadam, da posle putovanja mi treba par dana odmora, da dodjem sebi i da u svojoj glavi obradim informacije i slike svega onog što sam videla. Obično smo u frci da što više vidimo i samo jurcamo :D Nego ovde sam pod opušteno smatrala, da ne moram tamo negde, gde god, da stignem tad i tad, već da opušteno razvučem put, pa kad stignemo , stigli smo :) naravno ovo nekad zavisi i od količine novca koju imamo na raspolaganju. Jedino večito ti neki godišnji tj. putovanja na koje idemo su knap uklopljeni u suprugov godišnji odmor, pa na kraju se sve svede na neku ludnicu i jurnjavu, ali ima vremena putovaćemo mi još puno :)

Kad smo bili klinci, smo uvek išli na kampovanje, imail smo kamp kućicu i uglavnom smo išli u Grčku. S tim da tata nikad nije hteo previše dugo da vozi, nije dolazilo u obzir da vozi noću, tako da smo uvek negde spavali. U odlasku u Grčku bi spavali u Skoplju , a u povratku u Nišu. Obično bi svuda usput stajali, obilazili manastire, crkve, arheološka nalazišta.... šta god smo mogli. Još bi on uvek sa sobom nosio knjigu "Grčko čudo" iz koje bi nam čitao što same istorijske činjenice, što nešto iz grčke mitologije. :)

To je ono što mi sad jako fali, ali kao što sam rekla ima vremena :)

Izmenjeno (mikap)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dopada mi se ova tema jako. Sto rece mikap, vremena uvek malo zbog posla, ali je definitivno ovde sad dat jak utisak tog dela. Kako imam rodbinu u Grckoj, a kuma se bavi restauriranjem ikonostasa, slusala sam lepe price o lepim i manje poznatim mestima (nama). Naime, mi znamo za plaze i uz plazu, ponekad obidjemo usputna mesta koja su manje-vise komercijalna. Dopada mi se natpis i kula Cara Dusana, eto i da sam otisla ne bih znala sta da gledam, a jos gore da vidim i ne znam sta je. Dopada mi se Bazilika koja je tako ocuvana i slatka.....a jos vise me zainteresovala gradnja samih kuca uz zidine....Hvala na ovom lepom opisu i slikama.

Koliko mi se cini, Turska je u arhitekturi ostavila jak uticaj?

Hvala Infoputnik,

Jeste problem u vremenu, jurnjavi, novcu itd. (kod mene konkretno je problem samo u ovom zadnjem), ali problem je i u Grčkoj, mnogo bre toga zanimljivog imaju. Ja sam često putovao u Grčku i planiram još u budućnosti te sam napravio neki dugoročni plan tj. podelio je na oblasti (prema svojim interesovanjima), koje mogu u jednom putovanju da obiđem, pa idem redom. Nego, mi je nekako Grčka tu odmah blizu, pa ovo što mi je ostalo da još posetim stalno ostavljam za kasnije, posle nekih daljih putovanja. Što se tiče turskog uticaja u arhitekturi, ja sam već dugo u rebusu da li su te balkanske kuće sa doksatima, turska ili možda vizantijska ostavština.

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jeste problem u vremenu, jurnjavi, novcu itd. ,

Sanjam o danu kad cu imati i vremena i mogucnosti pa natenane kroz Grcku. Sad kuburimo i sa jednim i sa drugim (kad gazda kaze moze samo 15 dana odmora dodje mi udarac.gif ). A jos gori od gazde su mi kolege koje kazu a sta ce ti toliko odmora, nama je dosadno i 10 dana kmeee.gif ....

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Što se tiče turskog uticaja u arhitekturi, ja sam već dugo u rebusu da li su te balkanske kuće sa doksatima, turska ili možda vizantijska ostavština.

Ne znam. Treba imati u vidu da je Turka ovde bila od 15 veka pa sve do 19 veka. Nije malo za kompletan uticaj. Kako je i poznato da su svuda gradili mnogo toga, otuda i najstarija dzamija koja je ostala. Drugo, Makedonija je prikljucena Grckoj tek nakon Prvog svetskog rata. Mnogo turskih porodica je ostalo ovde, jer je zemlja plodna. Inace, takve gradjevine se zaista mesaju sa vizantijom....ko ce ga znati.

Da li si mislio obilaziti Pelu (mozaik lova na lavove), Filipi i ostaci drevnog grada kralja Filipa II? O Trakiji sam skoro razmisljala kako bih mogla da je obidjem. Nekako i tamo retko se ide, i malo prica.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25889
    Ukupno tema
    862325
    Ukupno poruka