smile :)

Sami na putovanju

79 poruka u ovoj temi

Prvi put cujem da je neko imao bilo kakav problem

te vrste

u Turskoj

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Знам да не могу да се пореде и не желим да их поредим, али заиста стојим иза тога да са каквим ставом наступим, такви ће и људи бити око мене.

Прошла сам и ја своју школу.

Од скупљег плаћања ствари за које знам праву цену ( такси ) јер све време се трудим да будем пријатна па ме протумаче као овцу за шишање, до оног стартовања на сваком кораку, али кад не добију осмех и благи став, одмах се одмакну.

Izmenjeno (alanya84)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slazem se donekle da stav pomaze. Vidis, ja nijednu neprijatnost ama bas nigde nisam dozivela u Turskoj. Naprotiv, veoma su prijatni i ljubazni, odlicni su trgovci, cenkanje se podrazumeva, ali oni znaju meru i kako da ugode... U Egiptu je drugacije. Veruj mi da mi je posle godisnjeg bio potreban jos jedan odmor da se odmorim od sve te vreve i gungule. Svako te vuce za rukav, svako bi nesto hteo da pita, da ponudi neku uslugu... Svi te startuju i tu stav ne pomaze. Uostalom, da si posetila i neke druge muslimanske zemlje uvidela bi da postoje velike razlike medju njima. Ovako je besmisleno diskutovati i pricati napamet neke stvari.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moja preporuka ti je da Evropu svakako mozes da obidjes i sama, dok su muslimanske zemlje rizicne za solo putovanja.

Ja se neslažem sa ovim. Proputovao sam samostalno dosta islamskih zemalja i sretao često putnice, iz raznih zemalja koje su putovale bez problema. E sad dal je bilo nepristojnih pogleda, ili neko dobacivanje to i nije tako važno. Islamske zemlje, kao i tzv. zemlje trećeg sveta su zahtevnije. Potrebna je pre puta mala priprema, proučiti običaje u toj i toj zemlji, propise, da li ima regija koje su nesigurne itd., biti spreman na stalno cenkanje, na jezičke probleme, ponekad na javašluk. Ono što je često dobra strana ovakvih zemalja je što je sve jeftinije nego po Evropi i što možete videti neke stvari koje su jedinstvene za taj deo sveta. Takođe nije ista situacija u svim muslimanskim zemljama. Iz mog iskustva najgore je u Egiptu i Tunisu, gde i ima najviše turista Evropljana i gde svi u turistima vide pokretni dzak para i svi pokušavaju da mu iskamče neku lovu. Recimo u Siriji, gde ima mnogo manje stranaca, to je mnogo, mnogo manje izraženo, a u Iranu toga uopšte nema. Još nešto, kad se kaže muslimanske zemlje, to je isto ko kad bi rekli hrišćanske zemlje. Razlike su ogromne između raznih muslimanskih zemalja. U pitanju su različite nacije, rase, kulture itd. Recimo Iranac, Egipćanin i Turčin imaju između sebe zajedničko, kao što su među sobom slični Šveđanin, Bugarin i Portugalac. Da nedavim, postoje bezbedne i manje bezbedne, tj. nebezbedne zemlje za putovanja. One koje su nebezbedne, nebezbedne su za sve i za muškarce i za žene. Ono što bi ja preporučio nekom ko do sada nije samostalno putovao i ko želi da ide solo na put, nek prvo proba sa nekim jednostavnijim putovanjem po Evropi, a posle može gde hoće, uključujući i muslimanske zemlje (naravno kad prođe ovaj pičvajz koji je zahvatio dobar deo arapskog sveta).

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto se tice Turske nikada nisam imala ni jedan jedini problem,tako da mogu slobodno da kazem da je za mene Turska i dalje favorit:cool:,jer i kad sam setala sama po gradu nisam imala nikakva neprijatna iskustva

Izmenjeno (goca)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovako je besmisleno diskutovati i pricati napamet neke stvari.

Не причам напамет, говорила сам за Турску конкретно, не за неку другу земљу. Јер, као што већ рекох... не могу да се пореде Турска и Египат и не желим да их поредим.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Знам да не могу да се пореде и не желим да их поредим, али заистастојим иза тога да са каквим ставом наступим, такви ће и људи бити окомене."

Sve je ok, ali ovaj drugi deo nikako ne stoji, a napisano je tako kao da se ne odnosi samo na Tursku. Potrudi se da budes malo preciznija kako ljude ne bi dovodila u zabludu. :cvetak:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo, kao neko ko je proputovao mnogobrojne muslimanske zemlje - u koje Turska i Egipat vise spadaju kao "dobro, ajde, i njih tu da svrstamo" - da dodam misljenje.

Kao sto neko rece na prethodnoj strani, bitno je da zena, ili covek, svejedno, koji putuje, sam ili u drustvu, bude samosvestan!

Veoma je tacno je i to da kako se budete postavili, tako ce se i prema vama ophoditi ljudi koje budete sretali - bilo to u Egiptu, Tunguziji, Saudijskoj Arabiji ili Japanu. A bit samosvestan podrazumeva da se ponasate i postavite svuda isto - sa postovanjem, uzdrzanosti, konzervativnim oblacenjem, itd. Ako takav stav vec nemate, nezavisno gde zelite da putujete, onda bolje da ne putujete.

Nista preciznije od tih saveta ne moze da se da, posto se svaka zemlja, kao i, uostalom, ljudi koji je cine, razlikuje po mentalitetu, kulturi, ophodjenju.

Egipcani nisu nista manje navalentni u nadi da zarade prema muskarcima nego prema zenama - to je stvar njihove kulture (ili manjka doticne, zavisi kako zelite da gledate) i nije indikator ugrozene bezbednosti za zenu koja putuje sama.

Da ne duzim, Baki70 je vec sve ono sto bih dodala napisao.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putujem veoma cesto, uglavnom sa prijateljima, ali sam putovala i samostalno i uvek sam se super provodila. Cesto ljudi ne mogu da se uklope i to nikada ne treba da bude izgovor da negde ne odete - torbu u ruke, osmeh na lice i pozitivan stav! Zaista nigde nisam imala neki veci problem, svugde se ponasam i oblacim na isti nacin, nisam konzervativna, daleko od toga da sam vulgarna, dakle najnormalnije.

No, ja u Egipat, posle toliko iskustva, nikada ne bih isla sama niti bih to bilo kome preporucila! U Tunis da, u Tursku da, svugde po Evropi da, i to bez agencije, ali u Egipat ne! To ne znaci da ce vam se nesto ekstremno lose dogoditi tamo, ali da cete imati milion svakakvih ponuda i da vas nece tek tako ostavljati na miru bez obzira na uctivost i vase ignorisanje, to sigurno da! Mozda to nekom i prija, mozda to nekome toliko ne smeta, ali ja definitivno nisam od tih.

Dakle, i sto se tice "samosvesti", samo donekle se slazem. Stav jeste veoma bitan, ali isto tako ne zaboravite u kakvu zemlju odlazite i sta ocekujete od odmora. Zaista smatram da se lepo ponasanje podrazumeva, a sto se tice oblacenja ono treba da bude primereno svugde, ne samo u muslimanskim zemljama. Narocito kada putujete sami.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

.........

Zaista nigde nisam imala neki veci problem, svugde se ponasam i oblacim na isti nacin, nisam konzervativna, daleko od toga da sam vulgarna, dakle najnormalnije.

................

:klap: ... Ovo me je nasmejalo - bas zato sto si 100% u pravu!

Ja sam namerno rekla konzervativno oblacenje, a ne normalno, zato sto sam primetila da kod nas (kao i u drugim zemljama Evrope) mlade i lepe devojke smatraju gole stomake, bretelice, sorcic-gacice i slicno, sasvim 100% normalnim oblacenjem :lud: ...

Cak i ovde na forumu su neki pljuvali po Egipcanima zato sto su "popreko" gledali na zenu u bretelama i kratkom sorcu - kao u fazonu "kakvi seljaci, na 50 stepeni ocekuju da je zena obucena u rolku"! Naravno, to uopste nije tacno, al' ajde ti njima objasni sta bi trebalo da bude normalno :lud: :lol: ...

Ili drugi, koji uopste nisu mogli da shvate da ako su vec u Rimu kada je toplo, a zele da obilaze crkve i sl., to ne mogu da cine u minicima/sorcicima i bretelicama ..... da vidis kako su se bunili kada ih ne puste unutra ili ih nateraju da "obuku" nesto papirno preko .....

Na nasu zalost - zivimo u vremenu gde merimo "normalu" kroz iskljucivo ekstrem i sa jednog ekstrema idemo u drugi, a da postoji nesto izmedju kao da uopste nismo svesni. Naravno, ne svi, ali vecina :tuga:.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putujem veoma cesto, uglavnom sa prijateljima, ali sam putovala i samostalno i uvek sam se super provodila. Cesto ljudi ne mogu da se uklope i to nikada ne treba da bude izgovor da negde ne odete - torbu u ruke, osmeh na lice i pozitivan stav! Zaista nigde nisam imala neki veci problem, svugde se ponasam i oblacim na isti nacin, nisam konzervativna, daleko od toga da sam vulgarna, dakle najnormalnije.

No, ja u Egipat, posle toliko iskustva, nikada ne bih isla sama niti bih to bilo kome preporucila! U Tunis da, u Tursku da, svugde po Evropi da, i to bez agencije, ali u Egipat ne! To ne znaci da ce vam se nesto ekstremno lose dogoditi tamo, ali da cete imati milion svakakvih ponuda i da vas nece tek tako ostavljati na miru bez obzira na uctivost i vase ignorisanje, to sigurno da! Mozda to nekom i prija, mozda to nekome toliko ne smeta, ali ja definitivno nisam od tih.

Dakle, i sto se tice "samosvesti", samo donekle se slazem. Stav jeste veoma bitan, ali isto tako ne zaboravite u kakvu zemlju odlazite i sta ocekujete od odmora. Zaista smatram da se lepo ponasanje podrazumeva, a sto se tice oblacenja ono treba da bude primereno svugde, ne samo u muslimanskim zemljama. Narocito kada putujete sami.

Lav, ja sam išla i u društvu ali i sama i u Tunis i u Egipat i u Tursku, preko turističkih agencija. U Tunisu sam čak išla sama od Hamameta do glavnog grada Tunisa vozom i niko me nije čak ni pogledao, a kamoli da sam nešto neprijatno doživela.

U Egiptu sam bila jednom sama, a jednom sa drugaricom, oba puta preko agencije. Apsolutno NIKAKVE razlike nije bilo u bilo čijem ophođenju prema meni kada sam bila sama - potpuno je bilo isto kao i kada sam bila u društvu. Dakle, potpuno je pogrešno reći da je bolje ne ići u Egipat sam(a) - ako ne volite nasrtljive prodavce/muškarce nemojte uopšte ići u Egipat. Ako pak možete da se isključite iz svega toga i ne dozvolite da vas to spreči da obiđete (jednom ili više pute, u društvu li bez njega) tu fantastičnu zemlju, onda svakako nema NIKAKVE potrebe da zazirete od toga da idete i sami. Vućiće vas za rukav i pozivati na piće bez obzira na to da li ste u društvu sa nekim ili ne.

Ja bih išla za sada preko agencija, ali znam i za ljude koji su išli u sopstvenom aranžmanu i nisam čula da se nekome nešto loše desilo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:klap: ... Ovo me je nasmejalo - bas zato sto si 100% u pravu!

Sad si i ti mene nasmejala, jer smo vec pricale o tome i slozile se oko "normale". Poslala si mi i neke fotkice na kojima su prikazani modeli jedne sjajne kreatorke iz Omana. Jako kvalitetni materijali, prilicno svedeno, ali istovremene veoma zanimljivo i seksi! :D

Bretelice i sorcice necu posebno komentarisati osim sto cu se ponovo sloziti sa tobom. Nazalost, ne samo mlade devojke, vec i mnoge zene u godinama ne znaju sta znaci biti prikladno odeven, ali izgleda da je televizija ucinila svoje i los ukus i kic vec odavno ovde caruju! :rolleyes: Cak i da zanemarimo estetiku, mnogi, nazalost, ne znaju da siroka i svetla odeca od prirodnih materijala predstavlja zastitu od jakog sunca i da je na visokim temperaturama mnogo prijatnije biti bas tako obucen. Kao ni ti ne smatram da je takvo odevanje konzervativno, vec sasvim normalno, ali verovatno da smo u manjini. :cvetic:

@Jasminas

Slazem se i sa Vama, uzivajte i putujte! Mnogim zenama ne smeta "nasrtljivost", vec uzivaju u flertu i na taj nacin se zabavljaju. Ne kazem da ste Vi takvi, samo konstatujem da postoje i takve i ako se osvrnete oko sebe prepoznacete mnoge.:D

Sto se mene tice, neka hvala! Planiram ponovo u Egipat kada se ova situacija smiri, ponovo u drustvu prijatelja! I pored moje "konzervativnosti" i bogatog iskustva, ne bih volela da tamo budem sama. Mogla bih Vam navesti mnogo razloga tj. situacija zbog kojih je to tako i koji su, sigurna sam, i Vama poznati. Ali stacu ovde.

Izmenjeno (Infoputnik)
spojene poruke clana, pisane jedna za drugom
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja vam devojke najvise volim da idem sama, bilo gde..nekada moram malo da se socijalizujem pa idem sa drustvom, ali najbolje je sama. Radim sta hocu, kad hocu i kako hocu. Mozda to ima veze sto zivim sama i navikla sam na komfor samostalnog bivstvovanja. Moja okolina kaze da sam sebicna, verovatno i jesam, ali bar sam sebicna za svoje pare..

Ove godine idem na more sa drustvom u Grcku u junu, uplaceno, i vec razmisljam kako da eskiviram..ne bi bio problem da imam apartman za sebe, ali posto drugi nisu u materijalnoj mogucnosti, moram da delim sa drugaricom..valjda cu preziveti. Ali zato, u septembru odoh sama u Egipat, necu nikom ni da pricam do par dana pred put. Vec sam bila sama u Egiptu i bilo mi je bas super. Doduse, upoznala sam ljude tamo i izlazila i druzila se sa njima, ali bez presije. Ako hocu negde, hocu, a ako necu ne moram - to je ta fora. U Egiptu cak odem uvece sama u kafanu na pivce kad ozednim, malo oni Arapi trt-mrt, ja kazem, hvala, zurim, aj kam tumorou i sve ok. Pa nisu oni nista gori od nasih dzibera i smaraca. Ljudi pokusaju, ali te ne naskacu i bacaju kesu preko glave. To je turisticko mesto i tu su zene same mnogo bezbednije nego u, recimo, Bronxu..

Sto se tice obilazaka gradova, bila sam u Istanbulu sama i takodje mi je bilo skroz super. Sama sam kupila avio kartu i rezervisala hotel preko bookinga, em me nije ispalo nesto skuplje, em sam bila u hotelu koji mi se svidja, em sam isla gde sam ja isplanirala i radila sta sam ja htela. U hotelu su bilo nenormalno ljubazni i predusretljivi, a na ulici me nije niko cimao, osim prodavaca, a u restoranima sam imala rezervacije iz hotela i bili su takodje ok..mozda su se malo domundjavali i gledali prema meni, ali sta to ima veze sa mnom?

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

[quote name='smile :)' date='15. feb 2011 - 15:38' timestamp='1297780700' post='317230']

Interesuje me kakva su iskustva ljudi koji su isli sami na putovanja? Postoji mogucnost da nikom od ljudi koje poznajem, ne odgovara termin puta kad i meni, pa razmisljam da odem sama na neki kraci put ili mozda cak i na letovanje sama preko neke agencije. Volela bih da saznam misljenje ljudi koji imaju takva iskustva.Nemam bas puno iskustva sa putovanjima, pa me zanima da li de smorite ako odete sami na putovanje ili na odmor od 10-tak dana...? Vise me izludjuje da pristajem na neke kompromise za odmor jer se ne poklapaju termini, ili su problem pare ili nesto deseto, pa razmisljam da sama odem na put.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

[quote name='smile :)' date='15. feb 2011 - 17:26' timestamp='1297787172' post='317310']

srce.jpg

Nemam jos uvek...Verovatno bih prvo u aprilu ili maju nekih par dana negde blize, jer ne mogu duze da ostajem a za letovanje nemam predstavu gde bih isla...Resila sam da mi ove godine nista ne propadne, jer ne mogu nabrijati dogovora koji su mi propali i ne zelim vise da zavisim ni od koga..Imas li neku ideju gde bi bilo najbolje nekih par dana u maju da provedem..?Naravno, ne bih neko ludilo preskupo, jer me vise zanima da putujem i ostanem dan duze nego da budem u nekom hotelu ludilo...Nisam ni za neki uzas,ali ne mora nista specijalno

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905030
    Ukupno poruka