AleksandraNis

7 dana u Moskvi

40 poruka u ovoj temi

Milena,zaista korisne informacije.Ja se spremam polovinom septembra da posetim Moskvu na 7 dana,pa bih iskoristio tvoju raspoloženost da pomogneš i postavio par pitanja:

-znam da nije potrebna viza,ali sam čitao na netu da je po dolasku u Moskvu potrebno prijaviti svoj boravak organima Ruske Federacije.Šta to konkretno znači,i da li se završava na aerodromu ili eventualno u nekoj policijskoj stanici?Navodno,nemanje dokumenta sa pečatom o boravku,povlači visoke kazne ako te legitimiše policija.

-da li u muzejima i galerijama ima informacija na engleskom jeziku ili jeneophodan audio gajd?

-da li je lako na ulici dobiti informaciju ako tražiš neko mesto,na engleskom.Čitao sam isto po internetu da se uopšte ne govori engleski.

-koliko je komplikovano snaći se za prevoz od aerodroma do centra grada?Pod ovim mislim,da li su pravci za autobuske i voznu stanicu dobro i višejezično obeleženi.Koji je najjeftiniji prevoz do grada i gde vas isporuči?

-kakvo vreme može da se očekuje polovinom septembra,i što se tiče temperature i što se tiče padavina?Znam da ovo ne znaš jer si putovala u junu,ali pitanja su i za ostale forumaše.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kolko ja znam zaista je potrebno prijavljivanje u Rusiji u roku od 7 dana. To se obavlja u stanici milicije, a mislim da može da vam to odradi i hotel u kome odsedate. Tako je po zakonu, ali u praksi niko ne gleda na to. Ja se nisam prijavljivao kada sam bio u Rusiji, a lično poznajem gomilu ljudi koji su boravili i po mesec dana u Rusiji, nisu se prijavljivali i niko od njih nije ima problema na izlasku iz zemlje. S obzirom da ti ostaješ 7 dana nebi trebalo da ti je potrebna prijava. Proveri sve ovo, ali kao što rekoh čak i da po zakonu treba da se prijaviš, najverovatnije neće biti nikakve frke ako to ne uradiš. Što se tiče sporazumevanja ja sam svuda po bivšem SSSRu koristio srpski i nigde nisam imao problema.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Milena,zaista korisne informacije.Ja se spremam polovinom septembra da posetim Moskvu na 7 dana,pa bih iskoristio tvoju raspoloženost da pomogneš i postavio par pitanja:

-znam da nije potrebna viza,ali sam čitao na netu da je po dolasku u Moskvu potrebno prijaviti svoj boravak organima Ruske Federacije.Šta to konkretno znači,i da li se završava na aerodromu ili eventualno u nekoj policijskoj stanici?Navodno,nemanje dokumenta sa pečatom o boravku,povlači visoke kazne ako te legitimiše policija.

-da li u muzejima i galerijama ima informacija na engleskom jeziku ili jeneophodan audio gajd?

-da li je lako na ulici dobiti informaciju ako tražiš neko mesto,na engleskom.Čitao sam isto po internetu da se uopšte ne govori engleski.

-koliko je komplikovano snaći se za prevoz od aerodroma do centra grada?Pod ovim mislim,da li su pravci za autobuske i voznu stanicu dobro i višejezično obeleženi.Koji je najjeftiniji prevoz do grada i gde vas isporuči?

-kakvo vreme može da se očekuje polovinom septembra,i što se tiče temperature i što se tiče padavina?Znam da ovo ne znaš jer si putovala u junu,ali pitanja su i za ostale forumaše.

evo i ja da se priklju;im temi :)

Ja sam se iz Moskve vratila pre desetak dana, boravila sam svega pet (na zalost). I vec ti zavidim sto putujes. uzivaces!!!

1. Sto se tiče prijavljivanja, ja se nisam prijavljivala, ali su mi pravili problem na pasoskoj kontroli na aerodromu, po povratku u Srbiju. Možda sve zavisi od carinika na koga naletiš, ali je užasno neprijatno. Sreća da sam krenula ranije na aerodrom, inače bih izgubila let (kao što se dogodilo mom prijatelju pre par meseci - isti slučaj, s tim što je on boravio 12 dana u Moskvi). Bukvalno me držao pola sata!!!! Rekla sam mu da sam informisana da za boravak ispod sedam dana nije neophodno da se prijavi boravak ...

u suštini, kako sam ja razumela ove Ruse kod kojih sam boravila, za boravak ispod sedam dana NIJE neophodno da se prijavi boravak, za duže JESTE. Ako odsedaš u hotelu, reci im da te prijave. Mislim da je oko 400-500 rubalja prijavljivanje. Sad, na tebi je da odlučiš.

2. Ono što je meni razočaravajuće za Ruse je što skoro NIGDE nemaš ništa na engleskom da pročitaš. Sve je na Ruskom. Čak i kad dodđeš na biletarnice jedva se sa onim šalterušama sporazumevaš. uvek moraš da moliš nekog mladog Rusa koji zna engleski (takvo je bar moje uiskustvo). U crkvama u Kremlju imaš flajere na engleskom, ali ti savetujem da se dooobro informišeš ako ides solo šta ćeš da vidiš, da kupiš neku dobru knjigu da bi znao u šta gledaš :hahaha: ......Istorija im je sjjjjjaaaajna...i sve je nenormalno zanimljivo. Ja sam posetila Tretjakovsku galeriju, Savremene umetnosti, ne mogu da se setim sad naziva još jedne galerije u kojoj je u to vreme bila izložba Matisovih radova.......Mada mene galerije nisu toliko impresionirale koliko manastiri i crkve..

3. Na ulici ne brini, lako ćeš se sporazumeti jer dosta Rusa priča engleski.

4. Ne znam na koji aerodorm slećeš, ja sam letela iz Budimpešte Wizz-om i sleteli smo na Vnukovo. Imaju često kombi prevoz do centra, onda odatle na metro pa dalje..... Nije strašno. Mislim da je prevoz od aerodroma do te stanice metroa, bio oko 250 dinara. SLično kao kod nas.

5. Vreme u septembru je ok....mada Rusi kažu da su tada baš velike vrućine (možda se setiš pre dve godine je bio ogroman požar u Moskvi baš u septembru).......

Eto...nadam se da sam ti pomogla bar malo. Ako ti bude još nešto trebalo, piši.

Pozdrav!

Srećan put, opusti se i uživaj...Moskva je fantastična. Ne propusti Novodevičji manastir i letnju rezidenciju Caričino. PRELEPO je!!!!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@Mia,@Baki - Hvala vam na informacijama.Mislim da ću se potruditi da završim tu proceduru,ne bih da mi neko neugodno iznenađenje pokvari utisak o Rusiji,u koju prvi put idem.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Koliko kosta votka u prodavnici?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

5-10 euro

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Još par informacija pred put:

-najbolji (najpovoljniji) prevoz od Šermetjeva do grada (smeštaj u Arbatu)?

-neki dobar vidikovac za fotografije Moskve "sa visine" ?

Hvala...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Aeroexpress, kupi povratnu kartu unapred preko interneta, jeftinije je. Udoban voz, ima wi-fi u njemu, stize za 40ak minuta do grada, stanica Beloruskaja. Posle metroom do Arbata.

http://www.aeroexpress.ru/en/sheremetyevo.html

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ako se neko nađe u nedoumici - za kraću turističku posetu nije potrebna nikakva prijava boravka,jednostavno se nakon sletanja,a pre pasoške kontrole,popuni formular u kome se navedu lični podaci,trajanje boravka u Rusiji,adresa hotela ili mesta u kom se odseda,službenik to pečatira zajedno sa pasošem,i to bi bilo to.

Inače,svaka preporuka za posetu Moskvi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ni u jednoj zemlji ne moras da prijavljujes boravak, ako spavas u hotelu, hostelu i bilo kom drugom mestu kome ostavljas svoje podatke. Moras da se prijavis kad spavas kod prijtelja, poznanika, rodbine...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

meni su tek sad stigla ova obavestenja, sorry, ali vidim da je Mia78 pomogla :) ja idem verovatno ponovo u moskvu febr-mart. ja tamo pričam na ruskom,pa ne znam za engleski :)

evo vam 1 korisne informacije :)) :ja sam izgubila migracionu kartu,pa sam se malo iscimala i nervirala oko toga, međutim kad sam se vracala bio je divan momak na šalteru i nije mi pravio problem,pustio me bez probl.da idem, samo sam mu rekla da je bila u pasošu i da treba da je tu, da nemam pojma gde se zagubi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Planiram da putujem u Moskvu u junu. Interesuje me dali su veliki redovi za posete muzejima: Tretjakovskaja galerija, Puškinov muzej likovnih umetnosti, Oružana palata u Kremlju i dijamantska riznica... Dali se kupovinom ulaznice preko interneta može izbeći čekanje u redovima? Dali neko ima iskustva sa karticama Moscow Pass?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam bio u martu prosle god. i nisu bili neki redovi, mozda se malo duze cekalo kod Tretjakovske galerije ali i to je islo relativno brzo. Nisam obisao oruzanu palatu, mislim da su ture za bile u 10, 12, 14:30 i 16:30h, ako se nesto nije menjalo, pa treba tempirati vreme. Do Moskve je verovatno najjeftinije Wizz-om iz Budimpeste, ja sam povratnu kartu tada platio oko 45e. Od Vnukova se moze i busom 611 ili 611c (stanica je preko puta terminala) do metro stanice Yugo-Zapadanaya, pa odatle je lako. Ovo je jeftinija varijanta, cena karte je 30Rub na trafici ili 50Rub kod vozaca ali ako se kupi kod vozaca onda vazi 90min i ukljucuje i jednu voznju metroom. Inace najpametnija stvar je onaj smart card (Без лимита поездок) koji se najcesce uzima na 3 ili 7 dana (cene 400 ili 800Rub) i sa njim mozes da se vozis neograniceno metroom (ne znam za druge oblike prevoza, mada ne verujem da osim metroa i treba nesto drugo) u tom periodu.

ISIC kartica za studente je isto dobra stvar ali iz nekog razloga ni na jednom mestu u Moskvi nisu hteli da mi je prihvate (kao mogu samo ruski studenti), ali zato u St. Peterburgu je svugde prosla. Inace do St. Peterburga sam isao vozom, u odlasku Sapsanom (brzi voz, oko 4h mu treba) a u povratku nekim nocnim vozom na sprat. Oba voza su ekstra, u ovom drugom naravno moze da se spava i putuje celu noc, sve cisto/udobno/itd. 

Sto se cena tice nisam primetio da je nesto preskupo (u smislu smestaj/prevoz/ulaznice), za hranu/pice verovatno zavisi od osobe do osobe. Bio sam 7 dana ukupno, nisam se nigde prijavljivao niti su mi to trazili.

P.S. Zaboravio sam da napomenem, karte za voz sam kupovao preko sajta tutu.ru (moze i paypal-om da se plati), jer na zvanicnom sajtu rzd.ru nece da prihvati nase platne kartice, bar meni nije htelo nijednu. Preko ovog sajta ima neka mala provizija ali je sve funkcionisalo ok. Stigne karta, istampas je i to je to.

Izmenjeno (johnny888)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala na odgovorima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26536
    Ukupno tema
    888595
    Ukupno poruka