Stolica-1

Aktuelna desavanja u Egiptu

2801 poruka u ovoj temi

Душа ме заболи када овако нешто прочитам. То је културно наслеђе света и не могу да верујем да ће и тако нешто да оде у руке власника најдубљег џепа. :sad2:

Eeeee,na zalost tako je to......"budale progovore,pametni ucute a fukara se obogati"

Evo nesto lepo za one koji vole Egipat i Hurgadu

http://www.youtube.c...feature=related

Lepo je zar ne :kapetan:

Izmenjeno (Infoputnik)
spojene poruke clana, pisane jedna za drugom
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pokraden Egipatski muzej u Kairu

Osam vrednih antikviteta, uključujući statue faraona Tutankamona, ukradeno je iz Egipatskog muzeja u Kairu, saopštio je egipatski državni sekretar za antikvitete Zahi Havas.

Svaki put kada sam obilazio Muzej mi je prolazilo kroz glavu u kakvom je jadnom stanju. Tri prsta sloja prasine, stare legende, lenji cuvari koji knjavaju u cosku. Bilo je samo pitanje vremena kada ce se nesto tako desiti. Narod gladan i bos. Malo je poznato da su tokom 2008. i 2009. bile organizovane antivladine demonstracije i provaljivanja u drzavna skladista hrane. Verovatno je neposredni izvrsilac dobio neku sitnu kintu da odradi ovaj poslic a artefakti neprocenjive vrednosti su zavrsili u privatnoj kolekciji. Verovatno je da ih niko nece videti decenijama. Mislim da bi trebalo da se zapitamo sta je sa nasim kulturnim blagom koje se legalno prodaje na aukcijskim sajtovima tipa Limundo. Pogledajte samo koliko numizmatickih bisera, praistorijskih figurina, antickih fibulai sl odlazi u privatne kolekcije, cesto i van granica Srbije.

Izmenjeno (ljerka)
skracen citat
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U pravu si, ali ja se ipak nadam da će ti predmeti biti vraćeni u muzej jednog dana. Nema smisla da tako nešto čuči u nečijoj privatnoj kolekciji.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Uh, toga se i ja plasim! Tj plasi me pomisao da na vlast mozda dodju neki ekstremni ili malo vise ekstremniji ljudi koji zele da od Egipta naprave 'pravu' muslimansku zemlju ...

Mislim da nema razloga za strah. Egipat jeste muslimanska zemlja i broj vernika je mnogo veći nego npr. u Tunisu ili u Turskoj. Mnogim Egipćanima se na čelu može videti nešto kao modrica, što je zapravo žulj koji se stvara od molitve, jer se pri molitvi zemlja dodiruje čelom. Kada se čuje poziv za molitvu, mnogi prekidaju posao na nekoliko minuta i odlaze u džamiju ili se mole na radnom mestu. Ovo se može primetiti i u turističkim mestima. Generalno gledano, jesu veliki vernici, mada svoje ubeđenje ne nameću strancima. S druge strane, u nekim sredinama povremeno postoji nasilje prema Koptima, koji su hrišćani monofiziti, ali srećom, ovo nije endemska pojava.

Kada se govori o ekstremistima, tu se prevashodno misli na one koji bi se pravili pametni i pokušavali da ratuju ili da izazovu neki sukob, pre svega sa Izraelom. Koliko sam stekao utisak, nije u pitanju religija sama po sebi, već bilo kakvo mtalasanje na međunarodnom planu. Što se tiče partija konzervativne orijentacije, ne verujem da bi se čak i one igrale vatrom, niti da bi pokušale da oteraju turiste koji se "nemoralno" baškare po plažama. Naprosto, Egipat je siromašna zemlja koja nema dovoljno razvijenu privredu, resursi su nedovoljni i za sopstvene potrebe, a demonstracije su im nanele ogroman gubitak, koji će sigurno trajati i kada u Kairu prestanu sva politička okupljanja. Ko god da im dođe na vlast bi morao da učini sve kako bi dokazao da je Egipat bezbedna zemlja u kojoj turisti mogu da se odmaraju, jer bi u suprotnom sekao granu na kojoj sedi. Uništavanje ionako slabe egipatske privrede bi svakog vlastodršca moglo preskupo da košta, pri čemu ne mislim na novac.

(*)

Pre izvesnog vremena sam citao da 70ih godina u Egiptu zene uopste nisu morale da se pokrivaju - pustali su snimak sahrane nekog egipatskog vladara - a na ulicama je bilo milion ljudi i bas su skrenuli paznju na to koliko je bilo zena i da NIKO nije nosio burke ...

Sad,ja se nadam (ako je to njihova zelja i jedan deo demokratizacije koju zele) da ce ukinuti nosenje burki ...

Sta znam...

Ja jos nisam bio u Egiptu ... on mi je uvek u planu jer sam veliki ljubitelj njihove staroegipatske kulture, ali od Evrope jos nije na redu...

Egipćanke ni danas ne moraju da se pokrivaju, bar prema slovu zakona. Iako su većinom pokrivene, u Kairu ili Aleksandriji mogu se videti i one koje su obučene kao Evropljanke, premda ne toliko slobodno. Egipatski ustav propisuje da se zakoni bar implicitno moraju slagati sa islamskim normama, a islam je odavno favorizovan u odnosu na ostale religije. Kopti su pre nekoliko godina dobili još neka prava, ali to nije na nivou evropskih standarda.

Izmenjeno (Infoputnik)
polemika politickog karaktera nije dozvoljena, korekcija posta
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Svaki put kada sam obilazio Muzej mi je prolazilo kroz glavu u kakvom je jadnom stanju. Tri prsta sloja prasine, stare legende, lenji cuvari koji knjavaju u cosku. Bilo je samo pitanje vremena kada ce se nesto tako desiti. Narod gladan i bos. Malo je poznato da su tokom 2008. i 2009. bile organizovane antivladine demonstracije i provaljivanja u drzavna skladista hrane. Verovatno je neposredni izvrsilac dobio neku sitnu kintu da odradi ovaj poslic a artefakti neprocenjive vrednosti su zavrsili u privatnoj kolekciji. Verovatno je da ih niko nece videti decenijama. Mislim da bi trebalo da se zapitamo sta je sa nasim kulturnim blagom koje se legalno prodaje na aukcijskim sajtovima tipa Limundo. Pogledajte samo koliko numizmatickih bisera, praistorijskih figurina, antickih fibulai sl odlazi u privatne kolekcije, cesto i van granica Srbije.

Odlican opis stanja u Egipatskom muzeju.Tamo kao da je vreme zastalo u godinama Nasera.Cak i muzeji u Beogradu,onoliko koliko ih radi(2.5 mozda i tri) znatno su savremeniji,po koncepciji pa i tehnicki, od jednog od najznacajnih muzeja u svetu.

Kao i vecina vas koji ste boravili u Egiptu,imao sam priliku da makar nakratko da zavirim u ovdasnje drustva . Nisam pisao o boravkue , jer je forumasica Cekiceki je u svojim detaljnim postovima prenele i mnoge moje utiske.No,ono na sta i danas pomislim kada se setim proslogodisnjeg letovanja jeste osecaj slicnosti sa atmosferom u Srbiji devedesetih pa i dvehiljaditih...

Svuda po Egiptu su se mogli videti spoljni znaci patriotizma i "stabilnosti"-zastave,secanje na 6. oktobar i vracanje Sueca,bilbordi sa Mubarakovim "mislima",policija u belom sa dugim cevima koja je trebalo da stiti turiste ali i gradjanje Egipta.No,u isto tom drustva je prevara promovisana u nacionalnu posebnost.To mnogo hvaljeno cenkanje,na dokovima kod tvrdjave Faros u Aleksandriji,na platou Gize,u najvecem orijentalnom bazaru u Kairu ili kakvoj radnji sa papirusima u Hurgadi za mene je brzo dobijalo prepoznatljive obrise prodavanja roga za svecu,sto inace srecem na bilo kom buvljaku u Beogradu,Pancevu,Subotici,Pozarevcu. Takav utisak steklo je dosta saputnika iz moje grupe.O raznim marifetlucima oko hotela i soba,koje sam i sam doziveo, pisano je ovde dosta,...Lopovluk svuda ima isti miris i ukus i daleko je od bilo kakve egzotike.

Drustvo koje radi na baksis je totalno korumpirano te osudjeno na propast.Zbog toga Egipcanima zelim ne novu vladu,vec sveukupni novi pocetak.Ako su to mogli Turci,zasto ne mogu i oni?

Izmenjeno (Infoputnik)
spojene poruke clana, pisane jedna za drugom
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Душа ме заболи када овако нешто прочитам. То је културно наслеђе света и не могу да верујем да ће и тако нешто да оде у руке власника најдубљег џепа. :sad2:

Isto!

Ja jos uvek ne mogu da dodjem k'sebi sta su ' oslobodioci' uradili (ili doprineli) sa muzejem u Bagdadu!

Jedan od sigurno 10 najvaznijih svetskih muzeja je sada sta???

Uh... bolje d ane pisem vise jer se naljutim

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Lepe vesti Marija, nadam se da ce veoma brzo srediti i zbog njih a i zbog nas koji nismo stigli do sada da ih obiđemo!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo nesto lepo za one koji vole Egipat i Hurgadu

http://www.youtube.c...feature=related

Lepo je zar ne kapetan.gif

jeste, hvala beogradjanjine, sad si me vratio na proslogodisnje letovanje...wink.gif ah,...jedva cekam letowink.gif

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nema na cemu.Drago mi je da sam ti osvezio lepe uspomene.Svima nam je zao kada bilo gde trpe i narod i zemlja a posebno kada se to dogadja u zemlji koja nam je draga i koju planiramo da obidjemo prvi ili 101 put.Neka

taj video bude moj doprinos stabilizaciji prilika i nagovestaj ponovnih lepih putovanja u Egipat jos ove godine.

Izmenjeno (ljerka)
obrisan citat, direktan odgovor na post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jos jedan mali - muzicki - doprinos temi

o zemlji koju volimo - Egiptu

:zvizduk:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mislim da je Argus izbacio povoljniju ponudu od proslogodisnje za Egipat. Spirit priprema...

Ja iskreno jedva cekam da opet odem na to Crveno more...Nadam se da ga necu propustiti i ove godine..

Po informacijama nekih ljudi koje sam tamo upoznala oni ocekuju da ce za 20-ak dana turisti poceti da im dolaze ali cekaju april kada Rusi krecu ga opsedaju ovu zemlju, a nas i Rusa to je vec 300 miliona pa... zvizduk.gif

nek ide zivot

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I ja ponovo pocela da razmatram ovu destinaciju na prolece, nesto se mislim danas kako nisam ovih dana citala da se nesto desava, ako bude mirno i u narednom periodu :zvizduk:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

jos jedna vrlo ohrabrujuca vest. danas sam dobio mail od prijateljice iz poljske koja mi kaze da ce poljske agencije krenuti sa obnavljanjem letova za egipat od 1. marta, jeeeeeiii!!!! a ja jedva cekam da nasi polete da odem svojoj kuci i da me malo ogreje sunce!!!! pozdrav svima.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kakva je situacija u zemlj uopste, posto ne verujem da bih isao na letovanje u neko mesto koje je mirno a u nekom mestu u blizini nemiri :huh: ?

Kakva je situacija u Kairu??

Hvala i pozdrav!

Izmenjeno (azurna obala)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26030
    Ukupno tema
    868463
    Ukupno poruka