Sladjana Maric

Putopis:Prošlost i sadašnjost (Dvorac Češki

Prošlost i sadašnjost (Dvorac Češki Šternberk)

U povratku iz Praga na oduševljenje svih putnika, vođa puta je rešio da nas odvede do dvorca koji nije bio u programu našeg putovanja.

Nalazi na putu Prag-Brno, stim što se kod mesta Šternov skreće sa glavne magistrale.

Kroz više od 760 godina dvorac Češki Šternberk (ČESKÝ ŠTERNBERK) dominira pejsažom centralnog toka reke u mirnom malom zaseoku u predivnoj zelenoj dolini na kosini kamenite obale reke Sazava.

510dvorac-ceski-sternber.jpg

Od strane romantičnog pesnika nazvan je „Biser Posazave“ (Posazava je predeo oko reke).

Dvorac je sagradio 1241.godine Zdeslav Divišov koji mu je i dao ime Šternberk, u skladu sa tadašnjim običajima. Porodično aristokratsko obeležje Šternberga je zvezda (Šternberk je Česki izgovor istog imena, a označava zvezdu-dvorac) i datira iz istog perioda a predstavlja grb na kojoj je osmokraka zvezda.

580porodicni-grb-na-kome.jpg
Jedan skoro neverovatan i zaista jedinstven aspekt Češkog Šternberga je to da zamak pripada direktnom potomku čoveka koji je sagradio dvorac, Zdeslava Šterberga. Rani gotski stil je skoro sakriven unutar jezgra skturkture kakva je danas, produkt nekoliko različitih perioda rekonstrukcije. Arhitektura je pretrpela seriju promena, od kasnog gotskog stila na radovima na zidinama, kroz ekstravagantan rani barok u obnovi enterijera, koji ga je učinio udobnim mestom boravka. Obilazak dvorca vodi kroz 15 bogato opremljenih soba. Posetilac prolazi kroz veliku, raskošnu „Dvoranu vitezova", koja ima brojne istorijske eksponate, a zatim kroz ornamentnu "Kapelu Sv. Sebastijana". Zatim, obilazak se nastavlja do „Žute Odaje” u stilu ranog baroka i namestajem Luja XVI,

a zatim u „Damske Odaje”. Posetioci prolaze kroz biblioteku, koja sadrži nekoliko hiljada knjiga a oslikao ju je Petar Brandl,

601bibliotekakoja-sadrzi.jpg
zatim kroz veliku trpezariju, bogato opremljenu u kojoj je i kolekcija portreta važnijih članova porodice Štrenberg.

Zatim dolazi antre u orijentalnom stilu i soba za doručak, u kojoj se nalazi kolekcija sjajnih srebrnih figurica i nameštaja u cvetnim motivima. Oni koji su zaineresovani za geneologiju, mogu uživati u izloženom porodičnom stablu koje je napravio Jirži Šternberg: slika prikazuje 6 generacija i ima portrete 63 člana porodice u onovremenskim odelima i uniformama.

625porodicno-stablo-koje.jpg
Posetioci mogu da osete atmosferu Rokokoa, Bidermajera, Baroka, okruženi mnogim umetničkim radovima u navedenim stilovima, kako budu prolazili kroz sledeće četiri sobe. „Lovačke Odaje”, gde su trofeji okačeni po zidovima, zainteresovaće one koji vole lov.
653soba-15-alovacke-odaj.jpg

Najzad, izlazne stepenice ce nas odvesti tamo odakle smo i krenuli u obilazak ovih 15 soba. Tu su 3 velika platna naslikana od strane Filipa Šterberga, koja prikazuju scene iz bitaka u 18, 19 i 20 veku.

Šternberg kolekcija bakroreza je zaista jedinstvena. Istorija 30 godišnjih ratova je tema ove kolekcije. Sadrži 545 bakroreza sakupljenih od strane Jiržija Šterberga ranih godina 20 veka, a ova kolekcija se smatra jednom od najznačajnijih postojećih kolekcija ove vrste.

Interesantna kolekcija istorijskih oružja, naslikanih na vrednom porcelanu i brojni primeri manjih umetničkih dela iz prošlog veka, zaokruzuju obilazak.

Dvorac me je iskreno opčinio svojom lepotom i samom činjenicom da u njemu još uvek živi potomak graditelja dvorca. Ovaj užitak dugujem vođi puta Iloni i ovim putem joj od srca zahvaljujem.

Iz turističkog vodiča možemo videti istoriju dvorca kroz vekove:

1241 Zdeslav Šternberg sagradio zamak

14. vek Zidine su popravljene i izgrađene 3 kule povezane sa zamkom bedemom

1465 Zdenjek Šternberg vodi Zelenogorski ustanak protiv kralja

1467 Zamak pada pod naletom kraljeve vojske koju vodi Jirži Podebrady

Oko 1500. Rekonstrukcija i proširenje oštećenog zamka, poboljšan sistem odbrane, izgradnja cilindrične severne kule i Dungeon-a

1627 Pobunjenici zauzimaju dvorac

1670 Italijanski umetnik Karlo Brentano obnavlja enterijere

1712 Jan Vaclav umire, ne ostavljajuci muškog potomka, Holicy grana loze Šternberg nestaje i zamak odlazi u posed seriji drugih porodica

1751 Donja palata je sagrađena odmah do okružujucih zidina

1841 Zdenjek Sternberg iz porodicne loze iz Konopišta, kupuje zamak

1949 Zamak je nacionalizovan

1992 Zamak je vraćen u posed trenutnom vlasniku, Zdenjeku Šternbergu

Ostale fotografije dvorca mogu se videti u foto albumu:

Dvirac Češki Šternberk I

Dvorac Češki Šternberk II

Izmenjeno (Sladjana Maksimovic)

Hvala ti na ovom opisu zamka.

Jedna stvar me zbunjuje

Ako je Zdenjek Sternberg kupio zamak 1841 godine a vracen mu je 1992 i sada 2011 zivi u njemu nesto nije u redu sa godinama. On bi imao 170 godina. Da nije u pitanju njegov potomak ili je greska u godini 1841.

Baš lepo Slađana. Hvala na divnom opisu.

Hvala ti na ovom opisu zamka.

Jedna stvar me zbunjuje

Hvala.

Dragane,u porodičnoj lozi Šternberk je bilo više Zdeslava,bilo ih je i 1465.god. a verovatno i između te i 1841.god.Ovaj kome je dvorac vraćen je jedan od potomaka,jedini koji je iz te loze još živ i na žalost nema potomaka.

Baš lepo Slađana. Hvala na divnom opisu.

Hvala Annice.

jedini koji je iz te loze još živ i na žalost nema potomaka.

Evo ja se prijavljujem za usvajanje. biggrin.jpg

Lepo opisano,Sladjo!Slike su odlicne,porodicno stablo je bas interesantno....

Simpaticna prica o ovom, meni nepoznatom dvorcu.

Lepo si nas provela kroz njegove sobe, istoriju, a i fotke su ti dobre.

Hvala Sladjo !

Lepo opisano, Sladjo! Slike su odlicne, vrlo zanimljiv putopis. Pozzz...

Hvala svima.Veliki pozdrav!

Super mala reportaza!Hvala !

Ovakve stvari te bas nateraju da i ti posetish ta mesta...

Elem,ja moram da pitam,bas me zanima

Kako je to - tek tako - ad hoc - cini mi se, odluceno - da se poseti zamak???

To se ne radi bas (cesto) ako uopste

Hvala

U pravu si,elem,mi smo trebali da obidjemo dvorac Karlstajn,kada smo stigli receno nam je da je u fazi restauracije i bili smo uskraceni za taj obilazak.Naavno da smo svi bili razocarani,ali sta je tu je,U povratku za Srbiju,Ilona se setila da je ovaj dvorac usput,tj.malo skretanje sa glavnog puta i ponudila da nam nadomesti sto nismo uspeli da obidjemo Karlstajn.Na zadovoljstvo svih putnika uspela je u nameri.Sjajna je.To je bilo 2007.i savetujem svim putnicima koji ce uskoro ici za Prag da obavezno zamole vodju puta i u povratku napravi malo odstupanje od plana i skrene 3km.od glavnog puta.

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post

Lep dvorac i lepe fotografije. Bravo Slađo! :klap:

Hvala Cvrca!!! :):) :)

Takodje sam imala priliku da posetim zamak krajem avgusta prosle godine. Mene je odusevila okolina i pogled koji se pruza na reku. U sklopu zamka je i restorana-pivnica, suvenirnica, kiosk, a mislim da cak ima i mali muzej lutaka. Ono sto mi se nije svidelo jeste taj novi deo, koji se ne uklapa u ostatak, boje su vestacke i ne idu lepo sa namestajem. Dok su glavna dvorana, zuti salon, damski salon, biblioteka.. itd. zaista lepe. Sve u svemu ovaj zamak je idealan za predah nakon napornog obilaska Praga. Ja sam kupila i kratak vodic o zamku, kosta oko 2e, a opet je lepo podsetiti se gde si bio! :)

Ako ste u prilici da stajeta na putu za Prag je i dvorac Dobris, koji je kopija Senbruna i lep za videti.

Nova sam, pa ne znam kako da i ja podelim fotografije, uporno mi govori da su prevelike iako sam ih smanjila.

Hvala Sladjana sto ste me podsetili ne ovaj lep obilazak :)