Blok

LIMNOS

167 poruka u ovoj temi

 

Драгане, нема на чему и други пут. Пробаћу да ти одговорим по субјективном искреном осећају.

Знам да мислиш да су североисточна егејска острва са хладнијим морем. Није то далеко од истине. Ипак постоје изузеци, и они из мог искуства су следећи. 

Поменута Котсинас, Ксабеља на Лезбосу и Кервели на Самосу само су неке. Па ето на том Карпатосу (друга група острва, али исто важи за нижу температуру мора) "градска" Пигадја плажа када сам ја био била је топла вода.  Био је ту и Лефкос:) Такође кад смо на теми Лимноса, вратио бих се на Земату, једну од најлепших плажа које сам видео икада.

Ето, можда најбоље да напишем да на свим поменутим плажама температура воде је таква да се човеку не излази.

У компарацији са поменутим дестинацијама, са твоје стране,могу најкраће да одговорим да у време када сам ја био ту нема неке осетне разлике. Да сад не напишем да је топлије на плажама које сам поменуо. Све је то ту негде, и зависи вероватно не само од године, већ и од дана.

Ево Драгане, ситуацију око Котсине сам описао, а и дан данас не могу да верујем да је тако било. Ипак било је.

Sve ovo ohrabrujuce zvuci. Zakljucak je da covek mora da renitra auto da bi stigao do tih par plaza na kojima ce moci lepo da se iskupa, a i Lezbos i Limnos su bas velika ostrva. Meni nekako posle iskustva sa Naksosom (a bio sam na jos dosta ostrva koja pripadaju Kikladima i nigde voda nije bila tako hladna), za kupanje sve manje prijaju destinacije gde ne mogu da se isplivam i gde mi je za ulazak u vodu potrebno par minuta pripreme.

Recimo moje iskustvo sa tim istim Karpatosom iz 2010.godine je bilo dosta prijatno, temperatura mora je bila na vecini plaza oko 24 stepena sto je bilo sasvim fino za sam pocetak jula.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Драгане, ја се на Наксосу у Агиа Ани  где сам био смештен накупах за све паре (2014. године). Топле су биле и остале плаже мање више, А на Псили Амосу легендарној плажи код места Клидос вода као у ђакузију. Ипак да не скрећем пуно са лепог Лимноса.

Мање више, иако неких правила има, правило је да нема правила, ма колико збуњујуће звучало.

На крају крајева, и температуре ваздуха су из године у годину све веће.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

prica o tome da je voda na limnosu hladna je klasican mit o severno egejskim ostrvima koji su formirali oni koji su prve godine kada su domace agencije radile lezbos, bili tamo i posle pricali da su morali da se kupaju samo na hotelskom bazenu jer je voda bila hladna. znaci na lezbosu ne na limnosu. ja sam godinu dana pre toga bio na lezbosu i voda nije bila najtoplija ali daleko od prica da se nije moglo kupati tako da odgovorno tvrdim da je to bullshit, da ne govorim da lezbos ima nekoliko mesta gde izvire topla mineralna voda u moru i gde je uzitak neverovatan.

 

od 2015 letujem na limnosu, idem nekoliko puta godisnje i za sada nisam uspeo da se posteno okupam samo za prvi maj ove godine, mada sam i tu nasao dugacke kamene ploce u plicaku dubine 50-70cm gde se voda ugrejala. vec krajem juna ove godine na nekim plazama je voda bila neprijatno topla i vrlo blizu spoljne temperature od 27-28C. krajem avgusta i pocetkom septembra je bilo savrsenih 24-25 a s obzirom da je zahladnelo to je cesto bilo iznad temperature vazduha.

limnos je jedan od poslednjih bisera grckog turizma, prelep, jeftin, nenarusen masovnim turizmom. vecina srba gravitira oko mirine i nikada ne upozna najlepse delove ostrva. neki ljudi placaju hiljade evra za slicna iskustva u prirodi, recimo island cija vulkanska struktura jako podseca na neke delove limnosa. ipak, drago mi je da je ostrvo zazivelo a mislim da ce tek rasti kod domace klijentele je je apsolutno najpostenija ponuda koja postoji, sve cene na ostrvu su najnize u celoj grckoj a kvalitet je najcesce fenomenalan.

Izmenjeno (grau)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pitanje za poznavaoce Limnosa

Vredi li izabrati mesto Moudros kao bazu.

Vrlo smo aktivni na odmoru, voznja nam nije problem. Nisam jos detaljno istrazivala ostrvo a volela bi sledece letovanje tamo da provedem, gledam na Bookingu smestaje  pa mi je najprihvatljiviji  po ceni  Vila Panorama u Moudrosu. Svaki savet dobro dosao :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

По мени не. Најбоља је сама Мирина.

У Мудросу нисам запазио ништа битно, ни импресивно. Мало је и забачен, а у близини су солидна два Фанаракија (и чини ми се плаже поред војне базе!?), што је предност. Ни аеродром није далеко. Опет, ове плаже  поред свих других, нису субјективно за сваки дан.

Такође у близини је и Лицна плажа која је слабо посећена (по мени због неупућености), а није лоша и у склопу ње има солидан ресторан, баш за оне који знају.

Лимнос није крцат туристима, а део око Мудроса, још мање. Онако је то по мало условно речено "дивље".

Па ко воли...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kao sto je Srbko napisao Moudros sam po sebi nije najbolje mesto na ostrvu ali sa konceptom koji planiras - auto pa vozikanje - bice ti OK izbor. Ioanako ti Vila Panorama apartmani nisu u samom Mudrosu nego par kilometara pored na po meni dobroj strateskoj poziciji za dobre plaze u blizini Mudrosa i na jugo istokuostrva.  Mana je sto moras da palis auto da bi se bucnuli u vodu ali to vec znas. Da, Myrina je mnogo bolje mesto ali u sustini njene prednosti padaju u vodu nakon 1-2 dana kada sve obidjes i vidis da je glavna stvar na Limnosu mobilnost da sto lakse dodjes do razudjenih atrakcija, a glavne sigurno nisu ni blizu Mirine. Sa druge strane, Mudros Mirina je oko 30km, stize se za pola sata prijatne voznje pa eto jos jednog lepog izleta iz Mudrosa.

Mene je Mudros vise podsetio na jug Italije, na uspavani mali gradic iz kog su svi otisli (u mafiju :)) i ostavili par servisnih biznisa. Ima nekoliko marketa, pekara, mesaru, 3 taverne, 2 apoteke, lekara, prodavnicu opreme za pecanje i ronjenje, 1 odlican kafe koji toplo preporucujem (Pousula), impresivno vojnicko groblje i memorijal iz I Sv.rata i to bi bilo to. Nikakva znamenitost, nista.

Medjutim ova lokacija je dobra zato sto su u neposrednoj blizini neke pristojne plaze, od kojih su moje dve preporuke Havouli na strani zaliva i Red Rock na strani otvorenog mora, po meni najbolja plaza na ostrvu koja bi se mogla nazvati uredjenom, cija je jedina mana sto gleda na pogresnu stranu - istok. Sto se Fanarakija tice, u 2017 Mikro Fanaraki nije imao zakupca tako da je plaza ostala neuredjena i prilicno prljava zato sto se niko nije organizovano bavio ciscenjem djubreta, sem samih gostiju koji bi se povremeno samo organizovali. Makro Fanaraki ne volim, ove godine je imao problem sa morskim travama koje su se nagomilale preko zime pa je prilikom ciscenje toga razrovan jedan deo plaze. Pored toga ima i Bugara koji mi smetaju, ali opet, verovatno preterujem. OK je kao porodicna opcija. 

Iz Mudrosa su mnogo blize neke od najboljih destinacija na ostrvu koje se nalaze na severno istocnom kraku ostrva, kao sto su plaze Zamatas, Neftina ili Sarivar, takodje i neke istrazivacke anticke lokacije kojih nema na zapadnom delu. Ono sto je malo dalje u poredjenju sa Mirinom je pustinja Gomati kao i geoloske formacije na severozapadnom delu, kao i dve ugostiteljske lokacije - izuzetna taverna Flomari kod plaze Gomati i restoran Mantela u Sardesu.

Sto se pomenute "Licne" tice, pretpostavljam da se misli na Lihnu (Lychna). Plaza je zapostavljena, to je tacno, zato sto se vlasnik obliznje taverne nije mnogo potrudio da je uredi malo vise od onoga sto mu je priroda ostavila, mada plaza nije prljava. Sa druge strane ko ima malu decu i voli dugacak plicak, plaza je savrsena jer ti treba jedno 50 metara da udjes u vodu do struka. To povlaci i druge stvari - ovo je plaza sa jednom od najtoplijih voda na ostrvu. Ako imate decu, na delu plaze koji je malo povucen nalazi se bugarski surf kamp za decu gde mozete da se sa vlasnikom (Hani) dogovorite da vam nauci decu da voze dasku. Hani je inace premazan svim bojama, prvo trazi neke bolesne pare ali ako ima mesta, dogovoricete se kao i svi Balkanci - cenjkanjem. Na toj plazi ima dosta onih velikih narandzastih skoljki koje mogu biti lep suvenir, lako se roni do njih i na maloj su dubini - bukvalno metar dva.

Ako postoji ijedan razlog da se ide na ovu plazu onda je to blizina sela Lychna (500m od plaze) u kome se nalazi najbolja kafanica na ostrvu koja se zove Ennia Po'xs ("lako cemo" na lokalnom dijalektu). Nalazi se na centralnom seoskom trgu odmah pored crkve i nemoguce je promasiti. U visokoj sezoni bude krcato do vrha i ljudi dolaze iz svih delova Limnosa da jedu najbolju hranu u krugu od nekoliko hiljada kilometara.

Ne postoji nikakav razlog da se jede u taverni na samoj plazi u Lihni, imam pouzdana saznanja iz prve ruke da je vlasnik krimos (vozi Audija 80 ukradenog u Bosni) i da je hrana opasna po zivot. Mozete da popijete frape ako mu legnete u lezaljke, dalje od toga ne bih isao pored Ennia Po'Xs tih 500m dalje.

Ako se odlucis da odes, dobices jos nekoliko tajnih tipova.

Pozdrav

Izmenjeno (grau)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Мени топоними баш не иду увек најбоље ;) Та Лицна има ресторан на крају који се зове чини ми се Посејдон. Ту су сунцобрани без везе раштркани, по нека лежаљка, раздрндана, запуштено ту и тамо (ако је то та Лицна?).

Није ту ни писало како се зове плажа (бар да сам ја видео) па додатно сам сад у збуну.

До имена сам дошао тако што сам кући гледао карту, и деловало је да је то то.

На тој плажи ми се заглавио ауто у песак (први и надам се последњи пут), Једноставно на крају уског асфалтног пута при покушају да окренем назад мало сам скренуо са истог и точак ми је пропао у песак. Грк из таверне коју сам поменуо је са својим пријатељима пробао на све начине да ме извуче и није ишло.

Е сад долазимо до Бугара (што ми личи да је у питању иста Лицна због помињаног кампа).

Дошао батко са џипом, узео импровизани прибор за вучу и извукао ме.

Након тога, нико није желео пиће, ја сам остао у ресторану и плажи, јео, добио лепу част у виду шкољки и уза уз наручено пиће, газда ми сам правио јело које није било у јеловнику и био сам задовољан.

Хоћу да кажем, да није деловало као нека крими прича.

Плажа јесте са дугим плићаком, а вода, није ми остало у сећању да је била претопла, можда и јесте.

Ако је то, то, жао ми је што нисам знао за камп и само сеоце. Не толико због таверне, већ због осалог. Поменута Мантела је по мени прецењена. Добро се једе на Лимносу малте не где год се седне.

Хавоули сам помињао у посту по доласку са летовања, а то је плажа поред војне базе из претходног поста (у тренутку се нисам сетио назива).

Мислим и да има два Ред рока, од којих један није вредан помена у налази се када се иде ка Плаки (колико ме сећање служи). Како тај не ваља, други нисам ни тражио.

Што се тиче Земате, слажем се и додајем, за мене најбоља плажа на острву, а одлична је и Нефтина и Сотира. Значи у том делу најбоље плаже по мени.

Тешко је и једно иоле веће острво да се обиђе како треба и овим се показало (мислим на своје искуство).

А где су сва та прелепа Грчка острва? "Битку" са њима још нико није добио ;)

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

@grau      @Srbko

Dečaci divni ste :cvetic:, hvala mnogo. Cini mi se da će ovaj Moudros biti OK , samo jos da prelomim. Moram ponovo da iscitam temu da pronadjem nesto o  trajektima, koja je cena, odakle ide itd.  Mi bi  u septembru, prva polovina

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odgovoricu ti za trajekte odmah posto je to trazi malo logistike - gledaj da hvatas Nissos Rodos ili Nissos Mykonos trajekte jer su najbrzi (3.5h) i najkonforniji (glanc novi, imaju i wifi). Express Pegasus je frekventniji ali je sat vremena sporiji i dosta stariji. Feriji idu samo iz Kavale, 770km od Bgd kroz Makedoniju. Put kroz Bugarsku ne preporucujem.

Srbko, znaci pocecu i ja Lihnu da zovem Licna. Jeste to je taverna Posejdon u kojoj nikada nijednog gosta nisam video, dobro preterujem ali nikada nekoga da jede. Doduse ja nisam bio tamo u visokoj sezoni, nikada izmedju 10.7 i 20.8 kada je mozda drugacije, ali taverna ima jako losu reputaciju medju lokalcima kao jedan od razloga sto je plaza u Lihni nerazvijena, jer je taj lik koji te je castio zapravo prevarant koji godinama vec ne placa zakup vlasniku tog prostora, sto je bio umesan u kradje iz kuca u selu itd itd. Posto su moje veze sa otokom i lokalcima malo dublje, ne pada mi napamet da istrazujem da li su u pravu, dovoljno mi je bilo da vidim da vozi audi na stare albanske table od pre 10 godina na cijem sam zadnjem sedistu video stare bosanske tablice. Kradena roba.

 

Batko sa dzipom, tacnije verovatno onim vozilo koje ima kao otvoreni teretni deo pozadi je doticni Hani koji drzi kamp, koji pocinje nekih 10m od tacke na kojoj si se zaglavio. I ja sam vise puta ali sam se uvek nekako cupao.

Red Rok je samo jedan, kada se krene za Poliohni pa izadje sa tog puta i makadamom dodje do ove lepotinje:

 https://www.facebook.com/redrock.lemnos/

ja sam ostrvo obisao iz pet poseta a planiram da se tamo duze zadrzavam u buducnosti. tako da se slazem da ne moze odjednom, minimum je 3x ako neces da brzas. plus sto ima toliko skrivenih stvari i lokacija za koje treba vreme. 

 

 

redrock3.jpg

redrock1.jpg

redrock2.jpg

Izmenjeno (grau)
4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

У реду grau, Лихна ;) Види се да си био више пута него ја. Поштујем.

Око Ред Рока, ми и даље није најјасније, али да не збуњујем више, у сећању ми је да је постојао путоказ за РР након изласка из Плаке!? Ако је то то, онда је моја мистерија решена. Деловало је да не вреди посете, али можда грешка?

Полиохни, за мене непознато, сад ћу да погледам, ето заитересовало ме...

Има тих неких мало скривенијих плажа на Лимносу. Неке нисам успео ни да нађем (Макрис Јалос, Агиа Варвара)

Написао сам искуства са Посејдоном, а не сумњам да је ситуација онаква какву си и описао. Мене су задужили, ја сео на ручак да пробам да се одужим, иако сам хтео да окренем и како сам написао заглавио, и био задовољан.

Лепе фотографије. Мистериозни (за мене) РР ?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sta znaci PP?

http://alternatrips.gr/en/north-aegean/lemnos/red-rock-beach-next-most-ancient-city-europe

Ovo je pricica o Red Rocku sa mapom. To je jugoistok ostrva, skroz obrnuta strana od Plake koja je severoistok. Red Rock je lose obelezen ali prvi put kada provalis putokaze na glavnoj ulici posle je lako. U principu prati se skretanje za Poliochni i onda se na pola puta za Poliochni sidje na makadam kada se vidi par neuglednih drvenih putokaza, na jednom od njih pise Red Rock ili Kokkino nešto :)

 

Plaka je inace jedno neobicno mesto ali bez narocitih znamenitosti. Kao i u susednoj Panagiji veliki deo populacije su izbegli iz Male Azije 1923 pa je i dan danas mesto blago depresivno, mada su stanovnici vredni. Najvise je Grka izbeglo sa susednog turskog ostrva Imbros odnosno Gokceada pa se jednom godisnje u februaru desava festa posvecena secanju na te dogadjaje. Najbolji ribari ronioci na Limnosu su odatle, ja sam u junu video kernje izmedju 17 i 25kg koje su hvatali harpunom, koje su zavrsile u mojoj omiljenoj taverni u Licni :D. Takodje se tu pravi divan med od timijana, mozda najbolji koji sam jeo u Grckoj.  Plaze oko Plake i Panagije su meni bezveze pre svega zato sto su na pogresnoj, istocnoj strani, ali su na zapadnoj kao sto smo rekli mozda i najbolje na ostrvu - Zamatas, Neftina itd.

Izmenjeno (grau)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

РР - Ред Рок :)

Плака за мене труба. Не видех ни поштену плажу...

Ах та Лицна ;) Хвала на корисним информацијама. Штета што људи који су добри познаваоци појединих острва не пишу чешће/ више.

За мене сад вероватно касно. Гледам нека друга острва, али нешто слабо иде за сад.

Izmenjeno (Srbko)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Što kasno, jednom ko nijednom. Ja sam nakon Lefkade, Paksosa, Sifnosa, Lezbosa, Itake, Piliona, znači sve premijum destinacija u Grčkoj, završio sa traganjem i odlučio da do daljeg idem samo na Limnos. Ako budeš dolazio sledeće leto, imaš poziv za piće u Licni :D, aleksandrijsi muskat iz obližne vinarije Hazigeorgiju je ozbiljno dobro belo vino. A mozda bacimo nesto i na zub.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Хвала пуно на позиву :)

За под зуб само Посејдон ;)

Лезбос најбољи !

Ове године неко од кикладских, ето Сифнос нпр.

Мене кочи што идем преко агенција...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ako ces na sifnos javi se da ti nacrtam logistiku i sta da bukiras kao smestaj. nema sanse da ne bude jeftinije od agencija, kojih za tamo ionako nema. airserbia do atine, brod od pireja do sifnosa, u luci te saceka gazda, odveze 10km do apartmana koji su 150m od plaze, tamo si sve vreme, rentacar ti treba 1 dan da vidis ovo sto ne moze lokalnim saobracajem ili peske. sta da ti kaze, kusta zna sta valja a on ima kucu na sifnosu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka