cika sreta

Slovenija - vinjete, pumpe, propisi...

97 poruka u ovoj temi

Upravo tako. Ja sam i napisao da su vinjete obavezne na svim "javnim putevima" što su autoputevi, obilaznice i hitre ceste (pandan našim magistralnim putevima - ali sa po dve trake). Ne ubijaju se oni na godišnjem nivou, jer plaćaju godišnju vinjetu u iznosu od 95 evra (da odete i da se vratite do Niša kod nas treba 14) i ne brinu: ova vinjeta čak važi 14 meseci ( u decembru prethodne, celu tekuću i u januaru sledeće godine).

Čovek je da bi došao do Čateža, verovatno ušao kod Bregane (dakle na javnom putu) i iako ima do Termi na Savi manje od deset kilometara vinjeta je jasna. Evo još jedne slične, ali malo preglednije mape, kao Blažina sa obaveznim korišćenjem vinjete. Pozdrav.

http://www.dars.si/Dokumenti/3_cestninski_sistem/karta%20vinjete%202011.pdf

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hm, smešno je da u švajcarskoj gde je plata 3-4000 fr vinjeta 25 eur a u sloveniji gde rade za 500, 600 eur vinjeta 100 evrica (i to je dobro, bila je do skoro minimalna bruto plata oko 500€ a 70% njih rade za minimalac) . To je samo dokaz kolko nemaju para i privredu.

Ja u slo imam neku svoju firmu i tacno znam kakve su bonitete drugim firmama i koliko su u minusu. Rade samo za kola da se spolja vidi a unutra smrad, budja jer ne kreče po 15 god. To znam iz prve ruke zato sto se između ostalog bavim molerajem i fasaderstvom. A tek druge kazne kolike su, pa preko poreza ti uzmu pola i od onog malog sto zaradis. Kad država ne živi od privrede ona živi od poreza. Balkan ostaje balkan.

Izmenjeno (ids)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U stvari je tamo jos gore nego sto si napisao,oni tesko zive ,verovatno se jedva i prehranjuju,daj boze da se nekako izvuku iz bede.

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Poceo sam ovu temu sa namerom da se pozalim na nekorektnost slovenacke policije i carinika prema turistima, ali vidim da se sve razvilo na objasnjenje o placanju putarine. Ziveo sam u brezicama bezmalo 8 godina do raspada mile nam drzave. Mislim da odlicno poznajem Slovence i njihov mentalitet. Trabalo mi je 20 godina da ponovo odem tamo, misleci da je ipak situacija malo bolja, ali prevario sam se. Slazem se sa Blazom da je dezela lepa zemlja, treba je obici da se vide prirodne lepote, npr. godinama sam isao na Bled na skijanje, prizori su neponovljivi, ali svu tu lepotu prirode zamagli njihova neljubaznost prema svima koji dolaze sa istoka. Cak ni prve komsije hrvate ne vole nista vise od nas. Definitivno imaju problem sami sa sobom, jer sebe neopravdano uzdizu iznad svih drugih, a u sustini su "mali" ljudi. Pa zar mi toliko volimo silne Engleze, Hrvate , Slovence i druge koji dolaze da se provedu kod nas??? Naravno da ne volimo, ali ih ni ne mrzimo, samo postujemo to sto dolaze kod nas da potrose koju paru. E kod njih nisu cak ni iste pare jednog Srbina ili jednog Nemca. Napisao sam vec da sam poslao mail slovenackoj ambasadi o nemilom dogadjaju. Pa oni se nisu potrudili ni dan danas da odgovore jednom nezadovoljnom turisti. E to je bruka, njihova naravno. Dakle ljudi, ako volite prirodu, ako ste spremni da vas mozda neko ponizi, da vas ne usluzi dok ne zavrsi da usluzuje Italijane , Nemce i ostale i da dozivite jos poneku neprijatnost, posetite Sloveniju. Sto se mene tice ja cu da je obilazim u sirokom luku.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ја нисам никада била. Да будем искрена, немам ни неку жељу да одем. А моји нису били дуго дуго времена из истог разлога који си навео и ти чика Срето.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Onda mozemo u Rumuniju ili Bugarsku,tamo nas verovatno cene.

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja u slo imam neku svoju firmu i tacno znam kakve su bonitete drugim firmama i koliko su u minusu.

A ti baš voliš da otvaraš firme tamo gde nema posla za tebe. Siroti Slovenci nemaju para za krečenje, fasade im trule i otpadaju od starosti, a ti rešio da ih prosvetliš, a oni se ne daju!

Hajde ljudi, manite se ćorava posla, čitajte malo šta pišete...

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Gde vi odoste, ljudi. Opet, ponavljam. Koliko god puta isli u Sloveniju u poslednjih par godina ne zna se koji put smo bili lepse docekani i prijatnije se osecali. A, narocito topao boravak smo imali kada bi ljudi culi da smo iz Srbije, jer istorijski posmatrano Slovenci imaju pozitivan odnos prema Srbiji. A poredeci nas i Hrvate, cinjenica je da bas njih i ne mirisu. Elem, poslednje iskustvo, po odlasku poklon paketic, u restoranu hotela okacena srpska zastava, sta god smo trazili odmah smo dobili, svi pricaju srpskim jezikom i trude se da pricaju sa nama na istom pa cak i ljudi koji jedva da su bili rodjeni kada se stara drzava raspadala.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Neprijatno je to što se dogodilo a naročito kazna od 300 eura. To je ipak previše. Ja imam nameru da ove godine prvi put odem u Sloveniju na Bled. Mislim da se dobro treba raspitati pre svakog odlaska u neku zemlju ali ipak čoveku nešto promakne. Mislim da ne treba razmišljati o tome da li nas neko voli ili ne. Ja mogu da volim ili mrzim samo nekoga koga poznajem. Ljubav ili mržnja kada su u pitaju narodi danas je potpuno prevaziđena. Ljudi mogu da budu ponosni na svoju zemlju ako je ona čista, kulturna i bogata i mislim da Slovenci imaju na čega da budu ponosni.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ništa ne bih ni dodao ni oduzeo. A Bled je fantazija i to ja pravi primer kako se Slovenci odnose prema svojim resursima. Dosta ima na posebnoj temi o Bledu.

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slovenija je predivna i mi smo bili 3 puta u godinu dana. Toliko smo odusevljeni zemljom da svako zimovanje ili praznicni odmor na kraju provedemo tamo. Slovenci su izuzetno ljubazni i trude se da pricaju neku verziju S-H jezika da bi ih razumeli.

U Catezu smo bili vec dva puta i cinjenica je da me boli dusa da dam 15 E za tih par km autoputa ali sto se mora-mora se i nema diskusije. Postoji lokalni put koji ide paralelno sa autoputem levom stranom ispod dvorca Mokrice ali i on se na kraju spaja s autoputem jer je sam granicni prelaz na autoputu. Cak i da ides tuda na kraju zavrsis na autoputu i ne mozes im dokazati da si dotle dosao nekim lokalnim puticem.

Nama je sad bilo najgore sto smo bili na zimovanju 8 dana. Vinjeta vazi 7 dana pa smo morali kupiti mesecnu od 30 EUr samo zbog tih pola dana vise. I sta da radimo, morali smo.

I tako da se slazem s ostalima, obavezno se treba dobro informisati pred put. Uostalom zato postoje ovi forumi da jedni drugima prenesemo iskustva i upozorimo na ovakve stvari

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da se dobro treba raspitati pre svakog odlaska u neku zemlju ali ipak čoveku nešto promakne. Mislim da ne treba razmišljati o tome da li nas neko voli ili ne. Ja mogu da volim ili mrzim samo nekoga koga poznajem. Ljubav ili mržnja kada su u pitaju narodi danas je potpuno prevaziđena. Ljudi mogu da budu ponosni na svoju zemlju ako je ona čista, kulturna i bogata i mislim da Slovenci imaju na čega da budu ponosni.

Apsolutno se slazem!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sa Slovenijom imam samo najbolja iskustva!

Putarine su im najjeftinije od svih evropskih zemalja u okruzenju, hoteli i hrana fantasticni, cene sasvim korektne, ljudi prijatni, Srbe vole, Hrvate mrze....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zivela sam u Sloveniji prethodnih godinu dana....a jos Slovenacki nisam naucila. Toliko se trude da sa mnom govore nas "Juznjacki" kako ga zovu. Oko 90% ljudi koje sam sretala - sto mladjih sto starijih su bili vise nego ljubazni.

Sto se vinjeta cuvenih tice - da, ona nije potrebna za lokalne puteve, kojima moze da se dodje i do Cateza.

Medjutim, ono sto je nevolja je ta granica.

Za one koji imaju hrvatske pasose, mozda ce koristiti ova informacija - postoje lokalni granicni prelazi, koji su samo za hrvatsko-slovenacke drzavljane, i koji se nalaze upravo na tim lokaklnim putevima, tako da moze da se prodje bez vinjete. Ali, ako jedan nema hrvatski pasos - nece pustiti ni kola da prodju.

Inace, vinjete se kupuju svuda, tako da ako vas vec puste u prolaski prema Catezu, ne morate insistirati da ipak uzmete vinjetu, vec mozete uzeti u Catezu samo za povratak.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jutros naleteh na jedan zanimljiv clanak pa me zanima da li 7 njemu ima istine?

http://m.klix.ba/vijesti/regija/ukoliko-vam-se-automobil-pokvari-u-sloveniji-pripremite-300-eura/131204097

S obzirom da u februaru planiram put Venecije i Milana, valja znati sta da ocekujem za ne daj boze.

Izmenjeno (Stevang)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka