cika sreta

Slovenija - vinjete, pumpe, propisi...

97 poruka u ovoj temi

Za Novu Godinu odlucim da putujem u Terme Catez koje su na oko 8 km od granice Hrvatske i Slovenije. Na ulasku u Sloveniju "ljubazni" policajac objasnjava da se putarina placa kupovinom vinjete, ali da mi do Cateza vinjeta ne treba. Terme su divne, za razliku od neljubaznih recepcionerki, koje ima vaznija posla od slusanja srpskih turista, posto je hotel preplavljen Talijanima. Sve se izdrzi, ali kada sam u povratku dosao na granicu, istrcava carinik koji je prethodno propustio desetak vozila iz Hrvatske, Nemacke i sl. i odmah me pita gde mi je vinjeta. Objasnih mu kako sam usao i da mi je njegov kolega rekao da mi ne treba do Cateza. Naravno jedva je docekao i naplatio mi kaznu od 300 eura. A ja sta cu platim i postidjen odoh dalje, jer zaboga ostavio sam samo 1000E u njihovoj "divnoj" zemlji, a hteo sam da ustedim tih 15E za 8km puta. Koja ironija, nadam se samo da se onih desetak hiljada slovenaca lepo provelo u mom Beogradu, gde niko nije pokusao da ih pljacka. Dakle, poenta ove price je....vodite racuna ako vas put nanese u Sloveniju, nemojte da ih slusate, verovatno samo hoce da vas prevare. Trebalo mi je dvadeset godina da ponovo odem u Sloveniju.....i nikada vise necu ici tamo.

Naravno da sam mailom obavestio ambasadu Slovenije u Beogradu, ali gospoda se nisu udostojila odgovora, pa makar da mi kazu da sam kriminalac koji je pokusao da osteti dezelu za 15E.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Страшно. Читам и нажалост верујем :ljutko:

Нервира ме када после људи говоре како смо ми увек најгори, а то најчешће говоре људи који само за наше лоше стране знају. :mellow:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja shvatam zasto nas ne vole, nemamo mi toliko losih strana, generalno smo dobar narod, mnogo bolji od naseg okruzenja, ne umemo da mrzimo, dokazali smo bezbroj puta da smo dobrodusni i da umemo da prastamo, e to je nasa najgora strana, treba pamtiti...

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zao mi je pošto ste oštećeni, verovatno iz nekog nesporazuma, ali neke stvari ne treba generalizovati. U poslednje vreme porodično smo prokrstarili Slovenijom uzduž i popreko, ni najmanju neprijatnost nismo imali, čak ne zna se gde smo na bolji prijem i bolju uslugu našli. Uz to iskustva nam govore da je posebno dobar akcenat na nas stavljen čuvši da smo iz Srbije. Sloveniju smo izuzetno zavoleli i pri svakom slobodnom vremenu, zbog blizine, težimo da je posetimo.

A i što se same vinjete tiče, pravila su jasna, na ulazu u Sloveniju piše da je za korišćenje javnih puteva potrebna vinjeta, tako da i tu nema mnogo diskusije, a sad šta priča neki policajac to je već druga stvar.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na http://www.dars.si/D...n_ceste_35.aspx mozete naci mapu sa putevima za koje su obavezne vinjete u Sloveniji. U sustini, vinjete su obavezne za sve autoputeve.

Nazalost, sad je kasno za vas, ali ce mozda nekom koristiti za ubuduce.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pre polaska na put, naročito u inostranstvo, treba se dobro informisati o propisima zemlje u koju se putuje. vinjeta je obavezna makar i za tih 8 km auto puta.

A tom "ljubaznom" policajcu na granici koji vam je dao pogrešnu informaciju neka je na čast (ili možda imaju dogovor da tako deru neinformisanje turiste).

Slovenija je raj na zemlji i zaista je šteta što vam je tako neočekivan incident potpuno pokvario utisak.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam siguran,ali mislim da je vinjeta poterebna za auto put,a ne za lokalne Slovenacke puteve,tako da verovatno ako nakon granice sidjete sa auto puta nije vam potrebna.Zasto bi onda na auto putu kroz Sloveniju bile postavljene kucice za ocitavanje vinjete?

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ako sam dobro razuemela mora da se kosisti vinjeta na svim putevima u Sloveniji.

http://www.slovenia.info/si/Pogosta-vpra%C5%A1anja/Vinjete.htm?faq=191&lng=1

Motorna kolesa, osebna in kombinirana vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 tone, morajo biti od 1. julija 2008 dalje za vožnjo po vseh avtocestah, hitrih cestah v Republiki Sloveniji in ljubljanski obvoznici, opremljena z vinjeto.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To znači da su vinjete potreebne za sve autoputeve kao i za "brze puteve" što je naziv za određen broj puteva koji liče na autput ali to nisu u punom smislu i posebno su označene kao "hitre ceste".

Osim toga, zaobilaznice koji su pun autoput oko nekih gradova Ljubljana, Maribor na primer traže da se po njima vozi sa vinjetama.

Kod Maribora, recimo sa jedne strane se dolazi iz Ptuja običnim putem gde ne treba vinjeta, za ulazak u Maribor, može se nastaviti starim putem a može se brže stići obilaznicom koja će kasnije povezati autoput prema Ljubljani a ko želi sa nje silazi i direktno ulazi u Maribor.. Tada, za taj delić autoputa (obilzanice) mora da se ima vinjeta.

Slovenci su komplikovani do besvesti i "veći su pape od pape" uvek bili.. Da ne pominjem da su im vinjete najskuplje u Evropi.

Dakle, vinjete NISU potrebne ako se ne vozite autoputem.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

heheh toliko ja razumem Slovenski :)

U svakom slucaju mozda je bolje dati tih dvadesetak eura ili koliko vec kada se odluci da se krene za SLO nego da se plati kazna od 300-800 eura :(

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ukoliko bi vinjeta bila neophodna za sve puteve u Sloveniji onda bi SVAKI Slovenac morao da je ima na svom vozilu tokom citave godine,sto verovatno nije slucaj,zatim ne bi postojale kucice za ocitavanje vinjeta nego bi policija kaznjavala svako vozilo bez vinjete itd.

Sigurno je moguce od SL. granice doci do Termi Catez lokalnim putem ,oko 8km ,bez placanja vinjete,sto je i mislio carinik s pocetka teme

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

heheh toliko ja razumem Slovenski :)

U svakom slucaju mozda je bolje dati tih dvadesetak eura ili koliko vec kada se odluci da se krene za SLO nego da se plati kazna od 300-800 eura :(

Napisao sam post, kad si rekla da na SVIM putevima u Sloveniji treba vinjeta, jer nije tačno. Treba samo na tačno navedenim: autoputevima, brzim putevima i na dve obilaznice za sada (Ljubljana i MAribor) Ostalo NE treba vinjeta

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ukoliko bi vinjeta bila neophodna za sve puteve u Sloveniji onda bi SVAKI Slovenac morao da je ima na svom vozilu tokom citave godine,sto verovatno nije slucaj,zatim ne bi postojale kucice za ocitavanje vinjeta nego bi policija kaznjavala svako vozilo bez vinjete itd.

Sigurno je moguce od SL. granice doci do Termi Catez lokalnim putem ,oko 8km ,bez placanja vinjete,sto je i mislio carinik s pocetka teme

Naravno, pa ljudi koji žive tamo bi se porazbijali od plaćanja vinjeta, kad bi postojala mogućnost voziti svuda bez upotrebe autoputa. Osim toga, koliko znam, u Evropi postoji pravilo da se mora obezbediti i prihvatljivi alternativni pravac za svaki deo autoputa, za one koji neće da voze autoputem. Nikako se ne može desiti da je jedina veza grada A i grada B baš i samo autoput. Kažem prihvatljivi alternativni pravac jer ne sme to da znači da možeš od A do B stići i ako ideš 40,000km oko globusa...

Ako poznaješ puteve ili koristiš najnoviju kartu Slovenije, možeš sve te puteve gde se plaća vinjeta da zaobiđeš i putuješ po bukvalno celoj Sloveniji. Nemam kartu Slovenije pa jedino ne znam da li su "hitre ceste" posebno označene da bi ih mogao vozač zaobići prilikom planiranja puta.

Takođe, koristeći GPS sistem, moguće je zaobići autoputeve ali opet ostaje problem "hitre ceste"

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napisao sam post, kad si rekla da na SVIM putevima u Sloveniji treba vinjeta, jer nije tačno. Treba samo na tačno navedenim: autoputevima, brzim putevima i na dve obilaznice za sada (Ljubljana i MAribor) Ostalo NE treba vinjeta

da, da naravno, zato sam i stavila link i kopirala deo teksta jer nisam bila sigurna da sam dobro razumela sto se i na kraju pokazalo :) Hvala na korekciji.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naravno, pa ljudi koji žive tamo bi se porazbijali od plaćanja vinjeta, kad bi postojala mogućnost voziti svuda bez upotrebe autoputa...

Bravo codemaker.

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka