mirarbi

Tasos - putopisi, opisi, fotografije, video snimci...

434 poruke u ovoj temi

Ono crno nisam, ja crno ne pijem, gospođa pije.

Produžili smo boravak još dva dana, pa će nam zafaliti keša.

Pozdrav svima,

Želim da vam se prvo zahvalim na vašim postovima koji su meni zaista puno pomogli, ne samo u odabiru Tasosa kao destinacije za letovanje, već i mesta Limenarija, vile Kiparisou ( argus od 20 avg do 1 septembra) i što je još važnije plaža i seoceta koje treba posetiti.

Posebno bih istakao postove od srnebambi na 19oj strani. Hvala od srca

Na samom početku putovanja obradovalo nas je što su u autobusu imali priključnice pored sedišta što nam je omogućilo da lakše podnesemo put, koji iskreno nije uopšte ni bio jako dug

Trajektom smo prešli iz keramotija u glavni grad Limenas , koji na mene nije ostavio neki jak utisak, Autobus je išao sa zapadne strane jer kako smo i sami utvrdili taj put u odnosu na zapadni ima manje krivina i uspona.

Stigli smo oko 11 h i naravno čekali smo da nam se sobe srede što je bilo gotovo u periodu od sat sat i po.

Vila je na odličnoj poziciji , na samoj plaži ( varijanta ustaneš i utrčiš u more umesto tuša) pa se lepo vratiš i popiješ kafu) ili provedeš dan negde po ostrvu ali se okupaš još jednom kad se vratiš :)

Definitivno to joj je najveća prednost

Sve sobe imaju prostrane terase a sa sprata se extra vidi more.

Smeće su iznosili svaki dan, tri puta su nam menjali peškire i posteljinu.

Gazdu možete videti samo uveče kad zaliva travicu

Wifi nema ali mi smo lagano hvatali signal iz obližnjeg Navagio bara

Plaža ispred vile je mnogo bolja nego što su to ovde opisali, ima kamenja pri ulazu u vodu ali nije ništa strašno, ježeve i meduze nismo videli niti se iko žalio na to.

Poučeni iskustvima drugih poneli smo raid koji je bio dovoljan za zaštitu od komaraca. Ja sam poneo i autan za šetnju uveče i sedenje na terasi.

Već poznata radnjica kod Bugarina i Bosanke je takođe za svaku pohvalu, cene malte ne najpovoljnije asortiman pristojan, oni ljubazni. Posebno bih preporučio tzatziki na meru :)

20150810064119.jpg

Svako jutro sam se budio u NV i gedao Tasos. Možda jednom i odem tamo.

Izmenjeno (leviathan)

Prvih par dana smo odvojili za istraživanje samog mesta i okolnih plaža.

Osim naravno gradske plaže, najbliža samoj Limenariji je Metalija. Do nje se dolazi ili stepenicama sa kraja šetališta pored Palatakija zaštitnog znaka Limenarije ili sa magistrale na putu za potos.

Sa magistrale se nalazi mermerni krug horoskopski, a sa ove druge strane napušteni rudnik zgrade postrojenja i sam Palataki koji je zapravo bio rezidencija NEca koji je i posedovao rudnik.

Plažica je malena i interesantna. Iznad plaže je jedan simpatičan kafić u borovom hladu.

Ulaz u vodu ume da bude klizav zbog kamenih ploča ali ništa strašno.

Pešice smo otišli i do tripitija koji se nalazi malo dalje na drugoj strani Limenarije.

Ova plaža nije ostavila na mene neki poseban utisak za delimično je šljunkovita delimično je pesak veoma slična kao i plaža u samoj Limenariji.

Tu smo na samoj plaži uzeli ležaljke koje dobiješ uz piće i lepo proveli dan.

Do Potosa smo otišl autobusom, cena karte 1.8 autobu8s je kasnio 20ak min. Polazak je sa raskrsnice u Limenariji gde je Pireus banka ali nema klasične stanice. Čak ni neka klupica.

Potos je lepo malo živo mestašce. Deluje mi za nijansu jeftinije od Limenarije dosta kafića uz obalu i dosta življe uveče.

Plaža počinje posle mola lučkog i na tom početku je jako uska, ležaljke u 4 reda do samog mora i prilično nabijene jedna uz drugu

Čim se malo pomerite odatle, druga je priča, postoji jedan deo tog zaliva totalno divlji pa se nastavlja na San Antonio plažu. Plaža je lepa peskovita a na tom zadnjem delu se postepeno spušta u dubinu.

Odatle smo nastavili u Pefkhari, simpatično mestašce lepi kafići koji se nadnose nad plažu, koja je delimično peščana sa kamenjem u vodi

Postoji šetačka staza skroz do metalije i vrlo je prijatno tuda hodati kad prođe ona glavna žega. Ispred same Metalije je jedna lepa divlja plaža na kojoj smo se slatko iskupali,

Kako ne. ... i ja sam pre 15 godina mislila da nikada Thassos videti neću, pa evo .:cvetak::dance::suncase:

sve je samo stvar volje i dobre organizacije ... i stižeš svuda ...

***

Perikle,

Iskren opis svega.

Jel to bila agencija ili solo režija ...

Šta ti je potpis samo ... mislim neka slika, a ne vidi se ...

Izmenjeno (Biljana 2302)

Biljo , išao sam preko argusa, napisao sam u prvom postu.

U samoj luci u Limenariji su tri broda koji organizuju krstarenje oko južnog dela ostrva.

Cena je ista 20 eura ( preko argusa taj isti brod 28 eura)

polazi se u 9 vraća oko 17 . Doručak je marmelada buter i čaj ili kafa, a ručak suvlaki ( dva ražnjića) makaroni salata i čaša ili kole ili vina.

Ide se do malog ostrvceta na zapad, pre alikija ( ne znam mu ime)

tamo se kupa, zatim ima jedna pauza za pecanje. daju ti strune i mamce,

još jedan kupanjac na divljoj plaži , zatim odlazak do skale marion i tamo malo veća pauza.

Plažica je tamo ok pesak u vodi šljunak, mestašce jako maleno.

U povratku još jedno kupanje na plaži do koje se samo brodom mkože doći.

Ništa spektakularno ali prijalo je jedan dan na brodiću i na vodi.

Previdela sam ... sorry :cvetak:

Posle toga smo iznajmili kola ( nas 4oro) i platili smo ih 80 eura za tri dana, agencija Spidi.

Prvo smo posetili Jolu zbog pešačenja koje je zaista bolje obaviti ujutru, a i tad je manja guzva tako da je sve baš kao na slikama. Voda bistra i prelepa kupanjac vrhunski  a mesto za slikanje zaista top

Usput smo sretali ljude sa decom, malim bebama i čak dušekom.

Pošto je u ptanju prirodni bazen u stenama u koji morate da uskočite , a ipentrate se na delu koji prelivaju talasi za decu definitivno nije.

Sledeća plaža je bila Paradjz koja je na mene ostavila i najbolji utisak

Prelep sitan pesak, postepeno spuštanje obale i fantastični talasi su bili pravi doživljaj. na samoj plaži su par kafića cene pristojne

Ležaljke su 7 eura, dva komada plus suncobran

Posle toga smo otišli do Teologosa, malenog sela u turskom stilu i klopali u taverni Stelios

Jagnjetina i jaretina su bili izvanredni. Bašta im je odlična , sve u svemu samo pohvale

I naravno kupili smo med kod bradate žene :D

Sledećeg dana smo obišli Aliki koji kao plaža nije ništa naročito ali je arheološko nalazište vredno obilaska, kamenolom koji je sada delimično pod vodom, ostaci stubova pogled sa brda

vredi se malo pentrati :)

Obišli smo imanastir arhanđela Mihajila , jako je lep i šteta je što je veći deo zatvoren za turiste

pogled je fenomenalan

Posle toga obišli zlatnu obalu ili zlatnu plažu koja je priča za sebe

veliki zaliv, plaža od predivnog peska voda topla i bistra

Ova plaža i rajska su za mene najbolje na ostrvu

Ležaljke su dve plus suncobran 5 eura

odatle smo krenuli ka Saliari što je definitivno bio promašaj

Mnogo je bolje doći do ove plaže iz Limenasa jer je sa ove strane put katastrofa

Porto Vati smo samo prošli

Salijara ima taj prelep beli sitan šljunak i pesak ali je jako mala

a pošto smo mi bili u popodnevnim časovima bila je gužva i voda je bila jako prljava

U nekim drugim okolnostima bi sve to bilo mnogo lepše

Pošto smo kola imali samo 3 dana obišli smo malo i istočnu stranu, plaže na toj strani nam se nisu svidele, ali je Prinos jedno prelepo malo seoce gde smo popili kaficu i nauživali se

Obišli smo i skalu Prinos kao i glavno mesto Limenas.

Meni se posebno dopala Panagija sa svojim mostićima izvorima i prelepom arhitekturom i od ovih sela po unutrašnjosti ostrva ona mi je i najlepša

Tako kad sve saberem zadovoljan sam ovim letovanjem , Tasos me nije razočarao i preporučio bih svakome ko nije bio

Limenarija je odlično mesto za bazu

Iznajmljivanje skutera ili još bolje kola će vam omogućiti da zaista obiđete sva ta seoca i svako će naći nešto po svom ukusu

Izmenjeno (Aleksandar Perikle)

iii sutra pravac na tasooos :D

"Iz sela Mikros Prinos se skreće na put koji vodi do manastira Agios Panteleimon. Put do manastira je odličan, asfaltiran, sa fenomenalnim pogledom na pučinu. Jedini problem je što manastir nije radio. "

****

Odlična su ti zapažanja. :cvetic:

Nikada ni jedan drugi manastir nisam zatekla da radi, osim manastira Svetog Arhangela Mihaila.

Manastiri uvek rade, ali ne primaju goste kad bilo....Mi smo takodje naisli na isti natpis, iako je trebalo da manastir bude otvoren. .Pozonili smo, sačekali i monahinja nam je otkljucala vrata. Kako nas je bilo desetak, usli smo u dve ture. Nije to ni približno onome što smo vidjali u manastiru  Sv.Arh,Maihaila.

Pa da li se isplati juriti da bi se video i taj manastir ili ne ...

I mi smo u povratku iz Potosa svratili do manastira koji nije radio.

Vrata su bila zaključana i manastir je otvoren 2 puta u toku dana ali ne znam tačno vreme. Mi smo bili tu oko 2-3 sata slikali se na vidikovcu i produžili dalje.

Nažalost put nas više nije vodio na tu stranu tako da ćemo u manastir svratiti neki drugi put.

Pa da li se isplati juriti da bi se video i taj manastir ili ne ...

Definitivno se nikad ne isplati juriti ni za cim kad si na odmoru. Jednostavno, ako se stvori prilika, iskoristi je...ali iz ove price oko manastira, rekla bih da cete naici na zakljucana vrata i ako je to vreme kada je dozvoljen obilazak. U manastiru su samo 2 monahinje i nekako je logicno da vrata budu zatvorena inace fizicki ne bi mogle da proprate ulazak i izlazak, a da pritom obavljaju svoja redovna poslusanja.

Fraola ima informaciju da  su u manastiru Sv.Arh.Mihaila 44 monahinje, tako da je tamo protok ljudi veliki, ali je moguce drzati sve pod kontrolom.