15561 poruka u ovoj temi

kakav je put lamija-amfissa-itea-most (kvalitet puta, konfiguracija terena)? jako me privlači peloponez, pogotovo nafplio - grad se čini kao pravi biser...

pozdrav

3-4 puta godišnje putujem na Peloponez i samo jednom idem preko Atine pa na Korintos i dalje za Spartu itd... Prema Atini se jako bryo stigne (od Evyonija do Atina ima 550km i to se lagodnom vožnjom prođe za 5 sati uz stajanje za kafu). Stvarno vredi videtio i perfektan novi autoput Atina Korintos sa par fenomenalnih mostova a sve vreme fantastičan pogled na more sa leve strane.

Ostale posete vozim iskljucivo od Lamije desno pa Amfissa, Itea, Galaxidi pa prema mostu. Taj put poznajem maltene kao svoj džep, ako uzmeš u obzir da tako putujem već 10 godina što bi trebalo da znači da sam 60 puta prošao tim pravcem.

Skreće se kod Lamije par kilometara pre spomenika bici za Teremopile. Preporučio bih da nastaviš malo dalje i zastaneš na ravnom delu puta a sa leve strane ćeš videti lep spomenik posvećen bici i Filipidesu kralju Spartanaca tog doba, koji su na tom mmestu izginuli.

Vratiš se posle malo nazad i skreneš prema Amfissi. Pošto skrećeš levo, pripazi jer je tu veoma brza deonica a nema nadvožnjaka ili sličnoi i nije dobro obeleženo. Pogotovo ove godine sam u februaru išao tuda i sad je na tom potezu veliko gradilište, grade nastavak autoputa.

Prvi deo puta prema Amfissi je veoma zanimljiv i za one sa jačim motorima pravo zadovoljstvo )ja vozim A6 i uvek na toj deonici uživam maksimalno :) ). Put ide uzbrdo, dobar hrapav asfalt, sa dve trake uspinjanja i jedna na dole. Ima krivina ali su jako lepo rešene i dušu dale da se malo "nagazi" jer ni leti nešto nema saobraćaja posebnog.

Kad se malo "izduvaš" nailaziš na put sa dosta krivina i potrebno je da veoma pažljivo voziš, uživajte u predelima koji podsećaju na vrleti Crne gore.

Neka te ne zavaraju prave deonice pa da se suivše zaletiš jer put ume odjednom da se pretvori u ozbiljne serpentine.

Pravo zadovoljstvo nastaje kad se približavaš Itei (gde prolazisš pored ogromnih plantaža maslinjaka) i krećeš prema Galaxidima, jedno sjajno mnlo mesto na morskoj obali. Uvek tu zastanem, odveyem se do rive i natenane pijuckam frape pre nastavka. Usput ćej proći kroz nekoliko malih mesta uz more, kako ideš prema mostu i mene veoma podseća taj krajolik na ex-YU putovanje jadranskom magustralom... Mnogo je lepo.

AKo imaš vremena, možda bi trebalo da skreneš levo i posetiš Delfi. Neponovljivo i nije daleko od skretanja pa se možeš lako vratiti. Samo nemoj ni pomisljati da prespavaš u Delfima! Ovog februara sam prespavao u lepom prijatnom hotelčiću (velikih i nema) i platio 150 evra samo za prenoćište sa doručkom.

Začudilo me je što ni leti na potezu Galaxidi-most nema ni približan broj turista kao na drugoj strani korintskog zaliva gde leto sve vrvi od turista. Sa zaljenjem mi domaći ljudi rekoše da tuda prolaze najviše vozači kamiona i mali bnroj turista, a stvarno je prelepo.

Dakle, deo od Galaxidi prema mostu nije za trke, lepo natenane vozis i uzivas u smenjivanju krajolika.

Kad stignes u mesto iz koga se penjes na most (na vrh mi jezika kako se zove a mrzi me da otvaram kartu) Prolazi se kroz uske ulice i malo je komplikovano utrefiti na most, što me jako čudi da nemaju velike i jasne znakove. Pogotovo neposredno pre početak mosta imas dva nelogična semafore koji te najpre povedu u potpuno suprotnom pravciu a onda vrate na pravac...

Sam most je fenomenalan ali je cena prelaska svake godien veca. Pretprosle godine sam platio prelazak 10 evra, prosle 10.40 a ove cini mi se 11.50 ili tako nesto. Jesto mnogo ali vredi videti.

Ako ides prema Korintu, preporučujem STARIM putem jer je veoma živopisno i prosto ćeš želeti da staneš u svakomm mestu kroz čije ćeš uske ulicčice voziti.

Ja uživam u voznji BG-Korint-Sparta više nego igde i ti ćeš garantujem ti ako kreneš ovim putem :)

Izmenjeno (codemaker)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav za sve na forumu :)

Razmišljam da idem kolima na Tasos,e sad hteo bih da znam da li je potrebno imati atest za plin prilikom prelaska granice,imam ugrađen plin u auto ali ga ne koristim.

Hvala u napred :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav za sve na forumu :)

Razmišljam da idem kolima na Tasos,e sad hteo bih da znam da li je potrebno imati atest za plin prilikom prelaska granice,imam ugrađen plin u auto ali ga ne koristim.

Hvala u napred :)

Već je bilo postavljeno pitanje.

U Srbiji su počeli da kažnjavaju mada sam mislio da će od sep 08 kada bude novi zakon

Šta reći....zavisi na koga naletiš i u Mak, i u Grčkoj

Trebalo bi da imaš da te ne bi zezali....

To je isto kao i za vizu individualnu.....na sajtu ambasade Gr piše jedno a treba ti još (koje postoji na forumu) dokumentacije

Bolje uradi ako imaš vremena i para

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

AKo imaš vremena, možda bi trebalo da skreneš levo i posetiš Delfi. Neponovljivo i nije daleko od skretanja pa se možeš lako vratiti. Samo nemoj ni pomisljati da prespavaš u Delfima! Ovog februara sam prespavao u lepom prijatnom hotelčiću (velikih i nema) i platio 150 evra samo za prenoćište sa doručkom.

Vidim da ste dobar poznavalac Grčke , uživam da prošitam Vaše komentare.

Želim ipak da dodam da Delfe treba barem jednom posetiti ( mada je meni to jedno od omiljenih mesta u Grčkoj, i kad god idem tom rutom, baš i planiram da svratim) i da se ipak može naći jeftiniji, a kvalitetan smeštaj.

Mogu Vam preporučiti hotel Acropole - koji se inače nalazi u donjem nizu - dakle, kad udjete u Delfe skrenete desno - sve sobe imeju terase sa kojih se pruža neverovatan pogled sve do Korinta.

Prošlog leta cena noćenja sa doručkom u dvokrevetnoj sobi bila je 64 eura.

http://www.delphi.com.gr/acropole/index.html

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@trotter

Svakako nećeš pogrešiti ako kreneš u obilazak Peloponeza, a Nafplion je jedno od najlepših mesta u Grčkoj .

Naravno ,obavezno uključiti Olimpiju, Mikenu i Epidaurus.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da ste dobar poznavalac Grčke , uživam da prošitam Vaše komentare.

Želim ipak da dodam da Delfe treba barem jednom posetiti ( mada je meni to jedno od omiljenih mesta u Grčkoj, i kad god idem tom rutom, baš i planiram da svratim) i da se ipak može naći jeftiniji, a kvalitetan smeštaj.

Mogu Vam preporučiti hotel Acropole - koji se inače nalazi u donjem nizu - dakle, kad udjete u Delfe skrenete desno - sve sobe imeju terase sa kojih se pruža neverovatan pogled sve do Korinta.

Prošlog leta cena noćenja sa doručkom u dvokrevetnoj sobi bila je 64 eura.

http://www.delphi.com.gr/acropole/index.html

NAravno, Delfe treba posetiti ako se ikako može. To je jedno od mesta u Grčkoj (uz atinski Akropolis) gde se nekako sav naježim kad pođem u obilazak... Dok se penjem do vrha, kroz glavu mi prolaze sve one legebde i priče o ovom mestu. Nesto neponovljivo.

Predpostavljam da se može smeštaj naći i jeftinije, ako čovek nije zahtevan turista :) Ja sam da kažem već turista i "izvesnim godinama" i hedonistički nastrojen pa biram hotele koji su malo skuplji jer volim udobne, opremljene i "ušuškane" hotele što bliže "mestu događaja" gde o ničemu ne moram da brinem :)

U svakom slučaju, greota je proći iole blizu Delfija i ne posetiti, makar jedno poslepodne.

Ovog sam februara sam za cerku i sina našao izuzetno lepe majice sa slikom i grčkim napisom "Delfi" samo mi je bilo žao što i moji nisu samnom pa mi se nije duže ostajalo u gradu. Prespavao, malo prošetao, popio dve kafe i nastavio put.

Zanmljiva ruta u povratku je Galaxidi - Delfi - Teba i tu izbiti na autoput prema Lamiji i krenuti levo (umesto da se vracate opet preko Itea i Amfisse kroz brda). I u Tebi imaju zanimljive lokalitete a i tada svakako nećete omašiti kod LAmije spomenik bici kod Termopila.

Ako zastanete kod tog spomenika, predjite i put, dakle prekoputa monumenta i idite malo uzbrdo, naićićete na malu nadgrobnu ploču, grob, spomenik Spartanskom kralju Filipidesu i njegovim junacima. Na ploči piše nešto poput "...došli smo ovde da položimo život za otadžbinu..." Malo ljudi zna za tu ploču ali je stvarno vredi videti, tako mala, neugledna a jasna u poruci - prava Spartanska poruka generacijama koje dolaze.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

NAravno, Delfe treba posetiti ako se ikako može. To je jedno od mesta u Grčkoj (uz atinski Akropolis) gde se nekako sav naježim kad pođem u obilazak... Dok se penjem do vrha, kroz glavu mi prolaze sve one legebde i priče o ovom mestu. Nesto neponovljivo.

Predpostavljam da se može smeštaj naći i jeftinije, ako čovek nije zahtevan turista :) Ja sam da kažem već turista i "izvesnim godinama" i hedonistički nastrojen pa biram hotele koji su malo skuplji jer volim udobne, opremljene i "ušuškane" hotele što bliže "mestu događaja" gde o ničemu ne moram da brinem :)

U svakom slučaju, greota je proći iole blizu Delfija i ne posetiti, makar jedno poslepodne.

Ovog sam februara sam za cerku i sina našao izuzetno lepe majice sa slikom i grčkim napisom "Delfi" samo mi je bilo žao što i moji nisu samnom pa mi se nije duže ostajalo u gradu. Prespavao, malo prošetao, popio dve kafe i nastavio put.

Zanmljiva ruta u povratku je Galaxidi - Delfi - Teba i tu izbiti na autoput prema Lamiji i krenuti levo (umesto da se vracate opet preko Itea i Amfisse kroz brda). I u Tebi imaju zanimljive lokalitete a i tada svakako nećete omašiti kod LAmije spomenik bici kod Termopila.

Ako zastanete kod tog spomenika, predjite i put, dakle prekoputa monumenta i idite malo uzbrdo, naićićete na malu nadgrobnu ploču, grob, spomenik Spartanskom kralju Filipidesu i njegovim junacima. Na ploči piše nešto poput "...došli smo ovde da položimo život za otadžbinu..." Malo ljudi zna za tu ploču ali je stvarno vredi videti, tako mala, neugledna a jasna u poruci - prava Spartanska poruka generacijama koje dolaze.

Posto vidim da si dobar poznavalac Peloponeza, zanima me da li si ikada obisao ostatke nekadasnjeg utvdjenja-poslednjeg bastiona Vizantije, Moreju koje se nalazi u unutrasnjosti ostrva?

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto vidim da si dobar poznavalac Peloponeza, zanima me da li si ikada obisao ostatke nekadasnjeg utvdjenja-poslednjeg bastiona Vizantije, Moreju koje se nalazi u unutrasnjosti ostrva?

Pozdrav

Naravno, jedan od smestaja dok sam u Grckoj je i u Sparti...

Moreja je zapravo staro ime Peloponeza a tvrdjava i ostalo se nalazi kraj malog sela Mistra. Selo Mistra se nalazi oko 10km od centra Sparte i tu se nalazi i ne samo utvrdjenje vec i crkva i jos neki lokaliteti. Jako je lepo ocuvano i izgleda impozantno kad se gleda nagore prema brdu.

Medjutim, ja licno, vise volim da obilazim lokalitete starih grckih predela, ipak je isterivanje turaka iz Moreje bilo 1460 godine a mene zanim Grcka barem 1500 godina od tog vremena unazad :)

Naravno, sve sto nam prica o istoriji je zaista vredno videti, nema pogovora. Moreju sam posetio do sada par puta, vecinom kad mi dodju neko gosti dok sam u Sparti, pa ih povedem tamo.

Medjutim i u samoj Sparti postoji zanimljiv muzej a nad Spartom je isto lokalitet ali i na tom brdu je i hotel, pa je poseban dogadjaj prespavati u drevnoj Sparti i ujutro se probuditi sa pogledom na nekadasnju prestonicu Spartanaca :( Tu je nekada spavao i Filipides...

Meni je Sparta uvek nekako tajanstvena jer nekako kao da krije svoje poreklo, istoriju, dogadjaje. U samom gradu bi covek ocekivao vise naznaka o drevnoj Sparti. Ali ja to ne vidim, ne kao da se ljudi stide Sparte, vec vise nesto u stilu "ko razume, shvatice", nesto kao "onaj kome je stalo osetice duh Sparte, drugima ne vredi mnogo pricati"...

Uopste, Peloponez je zaista veliki i ima toliko istorije u sebi da je nemoguce sve videti, osetiti, snimiti u kratkom periodu. Ja vec 10 godina posecujem Peloponez i svaki puta nadjem nesto novo i odusevim se nekim novim lokalitetom.

Naravno, drevna Olimpija do koje se iz Sparte stize jako zavojitim putem je mesto mog licnog hodocasca. Jos nisam propustio nijednu godinu da ne odem. Proci kroz mali slavoluk na pocetku stadiona, stati na onaj olimpijski stadion, okrenuti se prema delu koji je nekada bio svecana loza, i prepustiti se masti i osecanjima... Uvek me jos dugo nakon povratka tog dana drze zmarci koje osecam kad zamislim huk gomile kad zapocnu borbe za slavu i kad pozdravljaju sampione...

Ponekad prespavam u mestu Olimpija u jednom od hotela i satima bazam za svoj gros...

Peloponez je problem jer je pre svega veliki a sa hiljadama lokaliteta koje bi trebalo videti. Nemoguce je to obici u smislu neke turisticke ture. Treba imati vremena i sredstava, kola i zelju i polako obilaziti sve to i polako shvatati velicinu te nekadasnje civilizacije.

Jedne godine sretnem na platou kod Korintskog kanala klince iz Panceva, medicinska skola mislim. Pitam ih kuda idu, rekose mi da su eto namerili danas da obidju Korint pa sutra u Atinu pa kuci... Bi mi zao sto nece videti sve ili mnogo jer rekose da idu dalje u Patru (100km) sto znaci sat voznje pa rucak pa mozda jos neko mesto i eto veceri i noci, treba se vratiti u Atinu...

Definitivno treba kolima.

Sto se mene tice, jos cu dugo bazati Grckom, zemljom koju volim.

Izmenjeno (codemaker)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naravno, jedan od smestaja dok sam u Grckoj je i u Sparti...

Moreja je zapravo staro ime Peloponeza a tvrdjava i ostalo se nalazi kraj malog sela Mistra. Selo Mistra se nalazi oko 10km od centra Sparte i tu se nalazi i ne samo utvrdjenje vec i crkva i jos neki lokaliteti. Jako je lepo ocuvano i izgleda impozantno kad se gleda nagore prema brdu.

Medjutim, ja licno, vise volim da obilazim lokalitete starih grckih predela, ipak je isterivanje turaka iz Moreje bilo 1460 godine a mene zanim Grcka barem 1500 godina od tog vremena unazad :)

Naravno, sve sto nam prica o istoriji je zaista vredno videti, nema pogovora. Moreju sam posetio do sada par puta, vecinom kad mi dodju neko gosti dok sam u Sparti, pa ih povedem tamo.

Medjutim i u samoj Sparti postoji zanimljiv muzej a nad Spartom je isto lokalitet ali i na tom brdu je i hotel, pa je poseban dogadjaj prespavati u drevnoj Sparti i ujutro se probuditi sa pogledom na nekadasnju prestonicu Spartanaca :( Tu je nekada spavao i Filipides...

Meni je Sparta uvek nekako tajanstvena jer nekako kao da krije svoje poreklo, istoriju, dogadjaje. U samom gradu bi covek ocekivao vise naznaka o drevnoj Sparti. Ali ja to ne vidim, ne kao da se ljudi stide Sparte, vec vise nesto u stilu "ko razume, shvatice", nesto kao "onaj kome je stalo osetice duh Sparte, drugima ne vredi mnogo pricati"...

Uopste, Peloponez je zaista veliki i ima toliko istorije u sebi da je nemoguce sve videti, osetiti, snimiti u kratkom periodu. Ja vec 10 godina posecujem Peloponez i svaki puta nadjem nesto novo i odusevim se nekim novim lokalitetom.

Naravno, drevna Olimpija do koje se iz Sparte stize jako zavojitim putem je mesto mog licnog hodocasca. Jos nisam propustio nijednu godinu da ne odem. Proci kroz mali slavoluk na pocetku stadiona, stati na onaj olimpijski stadion, okrenuti se prema delu koji je nekada bio svecana loza, i prepustiti se masti i osecanjima... Uvek me jos dugo nakon povratka tog dana drze zmarci koje osecam kad zamislim huk gomile kad zapocnu borbe za slavu i kad pozdravljaju sampione...

Ponekad prespavam u mestu Olimpija u jednom od hotela i satima bazam za svoj gros...

Peloponez je problem jer je pre svega veliki a sa hiljadama lokaliteta koje bi trebalo videti. Nemoguce je to obici u smislu neke turisticke ture. Treba imati vremena i sredstava, kola i zelju i polako obilaziti sve to i polako shvatati velicinu te nekadasnje civilizacije.

Jedne godine sretnem na platou kod Korintskog kanala klince iz Panceva, medicinska skola mislim. Pitam ih kuda idu, rekose mi da su eto namerili danas da obidju Korint pa sutra u Atinu pa kuci... Bi mi zao sto nece videti sve ili mnogo jer rekose da idu dalje u Patru (100km) sto znaci sat voznje pa rucak pa mozda jos neko mesto i eto veceri i noci, treba se vratiti u Atinu...

Definitivno treba kolima.

Sto se mene tice, jos cu dugo bazati Grckom, zemljom koju volim.

I ja takodje, Grcka mi je zaista neiscrpna inspiracija.

Elem, meni je zanimanje za Vizantiju u potpunosti jednako sa onim za anticku Grcku, tako da mi je Moreja/ Mistra jedno od mesto koje cu nadam se biti u prilici da posetim.

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto se mene tice, jos cu dugo bazati Grckom, zemljom koju volim.

Bože zdravlja...takođe...hteo sam da se zahvalim na malom putopisu sa peloponeza. stvarno cenim kada se neko u svakom postu iskreno potrudi da pomogne i dočara mesta na kojima je bio.

pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav za sve na forumu :)

Razmišljam da idem kolima na Tasos,e sad hteo bih da znam da li je potrebno imati atest za plin prilikom prelaska granice,imam ugrađen plin u auto ali ga ne koristim.

Hvala u napred :)

Na granicama i u Grckoj niko ti ne trazi atest za plin. Medjutim, imaces problema u nasoj zemlji ako te zaustave a punjac ti je na vidljivom mestu (recimo pored onog za gorivo). Zakonski si obavezan da posedujes saobracajnu dozvolu u kojoj je naznaceno da imas i mogucnost voznje na plin (nikoga ne interesuje da li ti plin koristis ili ne). U nasoj zemlji se vise ne izdaju knjizice u kojoj pise da ti je plinski uredjaj atestiran, vec ti samo u saobracajnu dozvolu udare pecat (nalik onom za bonove od pre par godina) da posedujes plinski uredjaj. Atest ti je negde oko 5000, i treba ti nekih 10-20 dana da zavrsis to(najvise se ceka na uput iz saobracajne policije) a sve ostalo je relativno jednostavno.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Idem u julu na Kefaloniju.Blage veze nemam kojim putem da idem,pa iskusne molim da mi kazu bar mesto iz kog se trajektom prelazi na ostrvo,a za dalju organizaciju cu sam.Hvala!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Idem u julu na Kefaloniju.Blage veze nemam kojim putem da idem,pa iskusne molim da mi kazu bar mesto iz kog se trajektom prelazi na ostrvo,a za dalju organizaciju cu sam.Hvala!

Na Kefaloniju je najblize a i najbolje da ides trajektom preko Lefkade. Tamo ces stici ili preko puta koji vodi na Krf (prostiji za snalazenje), sto znaci ides na Janjinu pa zatim na recimo Igumencu i onda se vozis pored mora do Lefkade. Na trajekt se ukrcavas iz Vasilike koja je na krajnjem jugu.

E sada, kada se vracas red bi bio da posetis Meteore, tako da se onda ponovo imas dve kombinacije. Iz Lefkade obidji zaliv kao da se vracas nazad prema Igumenci a zatim nekoliko km posle Prevese imas odvajanje za Artu i Janjinu. Tu dolazimo na te dve kombinacije: Prva je da ides gore na Janjinu (super put, mozes ga iskoristiti i za dolazak na Lefkadu), a zatim od Janjine ides prema Trikali (na tom putu su Meteori), zatim naravno ides prema Larisi. Druga kombinacija je put koji ide od Arte do Trikale (tim putem nisam vozio i zaista ne znam kakav je).

Nadam se da ti je auto ok. jer su ovi putevi fino zahtevni kako za vozace tako i za automobile.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na Kefaloniju je najblize a i najbolje da ides trajektom preko Lefkade. Tamo ces stici ili preko puta koji vodi na Krf (prostiji za snalazenje), sto znaci ides na Janjinu pa zatim na recimo Igumencu i onda se vozis pored mora do Lefkade. Na trajekt se ukrcavas iz Vasilike koja je na krajnjem jugu.

E sada, kada se vracas red bi bio da posetis Meteore, tako da se onda ponovo imas dve kombinacije. Iz Lefkade obidji zaliv kao da se vracas nazad prema Igumenci a zatim nekoliko km posle Prevese imas odvajanje za Artu i Janjinu. Tu dolazimo na te dve kombinacije: Prva je da ides gore na Janjinu (super put, mozes ga iskoristiti i za dolazak na Lefkadu), a zatim od Janjine ides prema Trikali (na tom putu su Meteori), zatim naravno ides prema Larisi. Druga kombinacija je put koji ide od Arte do Trikale (tim putem nisam vozio i zaista ne znam kakav je).

Nadam se da ti je auto ok. jer su ovi putevi fino zahtevni kako za vozace tako i za automobile.

Puno hvala za detaljne preporuke!Sto se tice auta,nov je,tako da to nece biti problem.Da ne znas,mozda,kolike su putarine od ulaska u Grcku do Preveze?Ja sam do sada isao samo na Halkidiki i na Tasos,gde ih nema,a za ovu regiju ne znam.Ako sam pitao nesto o cemu je vec bilo reci,uputite me na kojoj temi da trazim to sto me zanima,da vas ovde ne smaram.Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka