15561 poruka u ovoj temi

Moze, ali mislim da je bolje ici preko Lefkade. ;)

Beograd - Lefkada sa kracim zadrzavanjima je oko 13 h putovanja. Posle vozis do Vasilikija nekih 30-40 km otprilike i mislim da odatle imas trajekt. Za cenu i vreme polaska mogu da ti pitam ako se odlucis

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Svi koji sa Halkidikija ili Paralije (ili tog dela) idu na Meteore prodju tim kanjonom i napravi se pauza zbog posete manastiru Svete Petke.

A "Putnica" ce vec reci kako se ona tu denula.

Na Lefkadu se ide od Soluna desno (putem je to pravo, a na mapi je desno) preko Kozanija, Gravene, Janine, pa levo dole pored Arte prema Prevezi i prodje tunel ispod zaliva, a nasipom (Lefkada je spojena sa kopnom) se udje u glavni grad Lefki.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Beograd - Lefkada sa kracim zadrzavanjima je oko 13 h putovanja. Posle vozis do Vasilikija nekih 30-40 km otprilike i mislim da odatle imas trajekt. Za cenu i vreme polaska mogu da ti pitam ako se odlucis

Da, hvala na info.

Bio sam pre dve godinu u Nidriju (Lefkada) pa nekako imam neku predstavu o svemu.

I iz Nidrija ide trajekt na Kefaloniju (Fiskardo), a sto se tice cene i tajminga mislim da jos nisu izbacili cene i tajming za sezonu (izgleda da je jos uvek 27,5 evra auto i 6,40 evra po osobi).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putnice, a kako si se ti nasla u tom kanjonu? Putujuci ka Lefkadi?

Eh, kako...pa valjda moj nick sve govori :smorilo: ... Mada bih volela da mogu kao Codemaker da vam pricam svoja iskustva...ali ima vremena...dok stignem u njegove godine.... :kez:

Dakle jedne godine smo letovali u zalivu kod Volosa u Nea Anhialosu kako sam pisala i tad smo sasvim slucajno otrkrili tu crkvu Sv.Petke....jer sa puta nemate predstavu o cemu se radi, vidi se samo gomila parkiranih automobila i guzva...ali se ne zna povod istoj.... Tada smo doziveli jedno neverovatno iskustvo...ali ne bih ovde o tome...

Drugom prilikom smo silom prilika letovali u Paraliji pa smo taj boravak iskoristili da posetimo Meteore. Naravno tada smo vec znali za Tempe pa je poseta tom mestu bila podrazumevajuca....

Inace kod Grka kao i kod nas vlada veliki kult Sv.Petke ili Agie Paraskevi kako je oni zovu. Gotovo svuda po Grckoj se nalaze crkve posvecene ovoj svetiteljki. U Metsovu je na centralnom trgu velika crkva posvecena njoj.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To neznam, ali verujem da trajekt i sada saobraca !

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Drugom prilikom smo silom prilika letovali u Paraliji pa smo taj boravak iskoristili da posetimo Meteore. Naravno tada smo vec znali za Tempe pa je poseta tom mestu bila podrazumevajuca....

Inace kod Grka kao i kod nas vlada veliki kult Sv.Petke ili Agie Paraskevi kako je oni zovu. Gotovo svuda po Grckoj se nalaze crkve posvecene ovoj svetiteljki. U Metsovu je na centralnom trgu velika crkva posvecena njoj.

Sve citam i vidim da mi zvuci poznato i sad se setih da smo prosle godine, kada smo isli na Meteore, prolazili kroz ovaj klanac (samo sam ga ja sa mape zapamtila kao Tembi) i secam se da sam konstatovala kako je prelepa priroda oko reke Pineios, put uopste. Secam se da je uz sam put bilo dosta velikih odmorista, ali mi je sada zao sto nisam tada znala za taj manastir Agia Paraskevi... Mislim da cak ni sa samog puta nisam primetila ni manastir ni neku gomilu kola na parkingu kao sto je neko spomenuo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imam sliku ispred tog manastira od pre 12 godina. Samo da je nadjem......okacicu

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sa puta se nista ne vidi, nema nikakve oznake. Jedino na parkingu imaju one male kapelice sa slikama Sv.Petke. Inace do dole se silazi stepenicama, a kad se dolazi iz pravca Volosa da se ne bi prelazio put koji je opasan, napravili su podzemni pesacki prolaz. Tek kad se sidje dole vidi se crkva, gomila radnji sa suvenirima, pravo svetiliste.

Kad stojis na putu, mislis to je samo parking i nista vise, ali nama je masta proradila, pa smo krenuli da istrazujemo zasto se toliki ljudi tu zaustavljaju...mora da postoji neki razlog....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Code, zar je moguce da TI nisi dole bio :) ?

Da, celo mesto je posveceno Sv. Petki, ima dole kad se sidje crkva, izvor do koga se dolazi uskim ulaskom u neku pecinu, ima i restoran i prodavnice sa suvenirima. Preko kanjona vodi mostic.

Inace mesto odise posebnom energijom, ja se jezim kad sidjem dole...e sad, mozda zavisi i od vere, za mene Sv. Petka ima poseban znacaj..... :srce:

Shame on me! :)

Idem pocetkom maja u Spartu, obecavam da cu rucati u tom restoranu.

Ne umem da objasnim zbog cega nisam silazio, ali eto, ispravicemo. Doduse, pravo da kazem, ni nema neke naznake sta ima dole. Vidjao sam ljudi silaze negde na dole ali nisam znao da ima svasta nesto, osim sto na improvizovanim tezgama prodaju hiljade ikonica i slika svetaca.

Napravicu par slika tog mesta pa postaviit ovde.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E,nama je to drago mesto koje uvek obilazimo kada smo na toj strani Grcke...Prosle godine bilo je to u samo svitanje..Samo nasa petorka i sum reke,a dan se polako radja...bilo je predivno!

picture090vc2.jpg picture091bp5.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putnice i ostali, hvala na odgovorima !!!

Zakljucujem iz vasih opisa da je put do Lefkade, Kefalonije i Zakintosa veoma sadrzajan i lep. Iskreno se nadam da cu vec neke od narednih sezona proci tuda !!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Miro, ovo nije "glavni" put za lefkadu, Kefaloniju i Zakintos, mada moze i njim da se ide. Za Jonsko more mi uvek idemo novim putem preko Kozanija, cuveni Egnatia Odos. Ovim putem se ide od Paralije ka Volosu, Skijatosu, Meteorima, Atini....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E,nama je to drago mesto koje uvek obilazimo kada smo na toj strani Grcke...Prosle godine bilo je to u samo svitanje..Samo nasa petorka i sum reke,a dan se polako radja...bilo je predivno!

Sad mi je krivo, izgleda da sam propustio nesto mnogo lepo!

Jedva cekam maj mesec...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

VesnaKs: "E,nama je to drago mesto koje uvek obilazimo kada smo na toj strani Grcke...Prosle godine bilo je to u samo svitanje..Samo nasa petorka i sum reke,a dan se polako radja...bilo je predivno!"

Nisam ni sumnjala da je nasa Veca tu vec bila !!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ali kad se svrati preko dana,uvek je velika guzva i nekako...drugacije deluje,malo kao vasar...Ovog puta osecaj je bio najsnazniji,i ako se u crkvu nije moglo uci.Pogotovu silazak u pecinicu,na izvor...pa, ko nije bio svakako treba da ode...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka