tamie

Viminacium, lumen meum

29 poruka u ovoj temi

Meni se Viminacijum dopao, posebno je zanimljivo ako nema struje, pa morate sa baterijskim lampama u paganski podzemni svet :),

Ja nisam ni znao gde tacno idem, i sta ima u Viminacijumu, al svakome ce biti zanimljiv ulazak u pagansku grobnicu...

nije bas prijatno biti u grobu, al ovo naravno nije strasno, vise je rekao bih uzbudljivo :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Potpuno se slazem! Imala sam isti osecaj! :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bili smo u subotu, porodično. Lokacija očito predstavlja veliki potencijal što shvatite kada vidite ono što vidite a onda vam vodič kaže da je tek 2-3% otkopano. I ovo što ima je zanimljivo, posebno nekropola i silazak u grobnice. Ono što je posebno dobro je briga koju odgovorni vode o samom lokalitetu, vidi se da neko tu ozbiljno radi, od veoma urednog wc do elektro vozila koje vas vozi od jedne do druge lokacije.

Par korisnih informacija. Postoje tri lokacije na kojima smo bili, kapija vojnog logora, terme i nekropola. Kada dođete kolima ne postoji nikakav znak koji vam kaže gde treba prvo do dođete i to je jedina zamerka. Dakle pratite putokaz za mauzolej. Tamo se parkirate i videćete veliki šator (cirkuski!) i pored njega objekat u kome se nalazi kafe bar i prodavnica suvenira. Tu kupite karte i na svaki sat kreće tura. Kola vam ostaju tu a voze vas elektrobusom do ostale dve lokacije. Drugi savet je da dođete malo ranije. Mi smo bili u subotu u 11h i već su nas sustigla 2-3 autobusa.

Inače trenutno se iskopava amfiteatar, nismo ni mamuta videli, on je negde na lokalitetu površinskog kopa termoelektrane, pa eto razloga da ponovo dođemo.

Naravno, slike

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

2006 septembra meseca smo posetili Viminacijum i okolinu biciklima tako da nama nije trebao vozic mada ga tada nije ni bilo.Tada je sve jos bilo u povoju ali se videlo da se ljudi trude da srede kompleks.O osecaju ulaska u grobnice,kupatila i logor je sve receno(izvan vremena) mada pomalo nestvarno izgleda i okolina, blago zatalasana brda,oranice sa kukuruzom,termo elektrana sa kopom,blizina Morave i Dunava i preko u Banatu Deliblatska pescara.To putesestvije smo nazvali : OD PECINE DO ATOMSKOG SKLONISTA,aludirajuci na Viminacijum i TE Kostolac,kolima smo inace doputovali do Skorenovca (selo nekih 7,8 km od Kovina i najjuznije madjarsko naselje u Srbiji) pa bajkove iz auta sto na asfalt,sto na zemlju...Kovin,Smederevo,pa na skelu na Moravi (LIpe-Brezane),Kostolac,Viminacijum,Drmno,Ram(tu nam skela pobeze,bila nedelja),platili 500 dindzi camac pa preko Dunava do Banata duboko u noc i Skorenovca gde smo imali smestaj,nekih 150 tak km na sicu,ludi momacki dani...Sutradan do Vrsca preko pescare,jos ludje,promasih malo temu...sorry.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Juce smo bili u Viminacium-u i odusevili se. Prethodni postovi su vec sve rekli, pa cu Vam izneti samo neke nove informacije. Cena ulaznice je 300 dinara. Nadaju se i planiraju da zavrse rimski amfiteatar do 18-og maja tako da imamo razlog ponovo da odemo :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja cu ga posetiti prekosutra, te hvala svima na informacijama na prethodnoj strani :)

Posle procitanog, bas zelim da vidim lokalitet

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ... Mozda nisam video sve sto lokalitet pruza,ali ja sam razocaran.

Video samo onaj deo pokriven satorom ili kako vec.Spustili se da vidimo freske/crteze i tu moramda priznam da je njihova Mona Liza bas zanimljiva kao i zaljubljeni pesnik

I to je bilo to

Sve ukupno 15min obilaska sa sve malim uvodom vodica.

Postotog dana posetio i Lepenski Vir

Moram da kazem da jedino Viminacijum ima zaista dobre razglednice ali i najskuplje -50 din

Dok Lepenski Vir 30

A ostala mesta 20 din ali su zaista mislim ostale iz 80ih jer su slike bas bezvezne kao i kvalitet papura tj kartona

Eto...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

...Prvi maj 2014...,hajde da posetim Viminacium...

Sta da vam kazem...,vecina ucesnika u ovoj temi je napisala sve sto ima da se vidi na ovom lokalitetu...,pa bih ja da napravim jedan drugaciji pristup celoj prici...

Preporucujem vam da dodjete sopstvenim prevozom jer je lokalitet razbacan a imacete i mogucnost da vidite i druge - po meni interesantnije stvari u okolini - od samog Viminaciuma...,iz Beograda dolazite pravcem Pozarevac-Kostolac -Stari Kostolac...,imate dva puta - jedan kroz selo Stari Kostolac i drugi koji vodi direktno do termoelektrana i Viminaciuma...,preporucujem vam da idete kroz selo da biste videli "uzas" o kome su prethodnici pisali a to je;

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0CEIQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.telegraf.rs%2Fvesti%2F798342-propadaju-vajfertove-zgrade-potpuno-ruinirane-i-pune-pacova-foto&ei=R56QU4K9N6mQ4gTvl4GQBg&usg=AFQjCNENCX943_WnPeoFFXftTveqB0TDfw&bvm=bv.68445247,d.bGE

Sta da vam kazem...,to je sudbina svih rudarskih mesta...,oni lepi,pametni i puni para kada pokupe sve sto ih zanima odlaze na druge destinacije - lepse i bolje -a ostaje sirotinja i oni koji nemaju gde...

Bas iznad tih starih zgrada nalazi se najlepse mesto i vidikovac sa pogledom na Stig ,Viminacium,i Banat sa druge strane...,to je Crkva Sv.Georgia i Vila Kapetana Todica - evo;

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0CFAQFjAG&url=http%3A%2F%2Fspomenicikulture.org.rs%2Fsr%2Fkulturna-dobra%2Ftodi-eva-crkva-svetog-georgija-u-kostolcu&ei=R56QU4K9N6mQ4gTvl4GQBg&usg=AFQjCNEmrrmp6hHZtRIiuzuJHq3d9yNmjg&bvm=bv.68445247,d.bGE

Mesto izgleda zaista fantasticno - svuda okolo vinogradi,vocnaci,livade...,idila...,obavezno ga posetite...

I Tako dodjete do Viminaciuma...,prethodnici su rekli vec sve pa bih ja samo da dodam da je amfiteatar skoro zavrsen i da se groblje mamuta prebacuje u okolinu ovog lokaliteta tako da ce to biti jedan novi sadrzaj - svakako zanimljiv.. Meni licno se najvise dopala "Rimska kuca" - odnosno upravna zgrada i sediste lokalitea koja je uradjena kao kopija rimske kuce toga vremena...,sta da vam kazem ...,cist hedonizam...,dodjite i vidite...

Od mesta u okolini vam preporucujem da posetite Manastir Rukumija i Manastir Nimnik...

Vece polako pada i ja polako napustam ovo mesto...,slusam pesmu neke ptice koja stvarno lepo peva...,rekao bih da je slavuj...,ali ovde tu pticu zovu Surmilivoje...

Toliko

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

http://www.boom93.com/info/lokalne-vesti/22267/park-mamuta-otvara-vrata-30.-juna.html

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fin program u subotu:

http://archanthis.org/medunarodni-dan-dunavskog-limesa-danube-limes-day-u-srbiji/

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko bio skoro da vidi Viminacijum kako izgleda :razmislja: ...mi planiramo da napravimo izlet na putu prema Grčkoj pa nas interesuje jel' vredi skrenuti s'puta da se vidi ovo mesto? :turista:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam da li ste već bili, ali evo od mene jedan prilog za "up-date".

Juče sam vodio klince u Viminacium i, ako govorim striktno o lokalitetu (iako se slažem sa tužnim izgledom napuštenih zgrada u Kostolcu) prijatno sam iznenađen viđenim. Obično mi ne koristimo dovoljno ono što smo nasledili, ali ako se "po jutru dan poznaje" ovo bi trebala da bude dobra osnova za uspešnu destinaciju.

Hajmo od početka:

Arheološki lokalitet Viminacium, kod Kostolca, bukvalno na obodima površinskih kopova . Jedno od veoma značajnih Rimskih utvrđenja sa naseobinom na Rimskom putu Via Militaris.

Lokalitet se nalazi oko 100 km od Beograda a sa autoputa se isključuje kod Požarevca, dalje na Kostilac a zatim ka termoelektrani. U stvari, sve ovo je nepotrebno, jer je put izuzetno (i opet neočekivano dobro) obeležen znakovima – bukvalno na svakoj raskrsnici kada se skrene ka Kostolcu. Što bi rekao Alvirko, „pohvale putarima“ :D

Sam lokalitet se sastoji od 4 uređene iskopine + muzej u okviru „Rimske kuće“ + lokalitet sa skeletom mamuta. Grupni obilasci su na svaki sat, i traju oko 2 sata sa vodičem. Nije potrebno zakazivati a ulaznice za odrasle koštaju 500, stariju decu 300 RSD a deca do 10g ne plaćaju.

Nije deo programa, ali ko želi može da pogleda kako izgleda površinski kop sa uređenog vidikovca, odmah do lokaliteta, a u „Rimskoj kući“ postoji i mogućnost smeštaja u 2- i 3-krevetnim sobama.

Evo, više detalja o tome imate na sajtu: http://www.viminaciu...language=srpski

Sve u svemu, preporuka za kratak izlet.

Evo nekoliko slika sa lokaliteta (grobnica i kupatilo) :

IMG_7753.jpg IMG_7759.jpg

Rekonstrukcija dela amfiteatra (koji je originalno i bio od drveta):

IMG_7763.jpg IMG_7767.jpg

Rimska kuća sa muzejskom postavkom:

IMG_7774.jpg IMG_7775.jpg

IMG_7781.jpg IMG_7785.jpg

IMG_7799.jpg

Postavka sa skeletom mamuta:

IMG_7806.jpg

Nije mamut, ali odlcna kamuflaza :laugh:

IMG_7813.jpg

Dečja igraonica:

IMG_7822.jpg

T.E. Kostolac u blizini:

IMG_7827.jpg

Jedan savet: ako možete, bolje doći ranije, pogotovu u letnjim mesecima. Kasnije može da bude gužva. Mi smo krenuli u obilazak u 10 a kada smo kretali (oko 12:30), parking je već bio krcat kolima posetioca.....

Izmenjeno (damal)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zna li neko kako se stiže kolima do Viminacijuma iz pravca Smederevske palanke ???

Izmenjeno (Milos Andjelic)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Snašao sam se za put, na tamo nam je bilo lako jer ima putokazi ... ali malo lutali u povratku po mraku ali jer ništa obeleženo do Požarevca ... ništa  strašno. Evo i malo fotografija

Citat

 

DSCN0403.JPG

DSCN0405.JPG

DSCN0414.JPG

DSCN0381.JPG

DSCN0412.JPG

Izmenjeno (Milos Andjelic)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka