bassomnia

Sofija

187 poruka u ovoj temi

Vidim da dosta agencija iz Nisa nudi jednodnevan izlet u Sofiju sa posetom operi. Da li je neko isao i kakva su iskustva?

To treba svakako videti i doživeti, Pogotovu ko je iz Niša. Ja znam samo za jednu agenciju iz Niša koja to nudi. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i ja da dodam nekoliko slika Sofije,interesantan grad, ako imate priliku obidjite ga

(51).jpg

(50).jpg

(46).jpg

(44).jpg

(24).jpg

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Iskoristili smo lep vikend ovog kisovitog i hladnog maja za posetu Sofiji. Na mene je najjaci utisak ostavilo arheolosko nasledje, renovirano i konzervirano, savrseno uklopljeno u savremeni grad. Prave muzejske ekspozicije mogu se videti u podzemnim prolazima i na stanicama metroa.

20190511_121441.jpg

20190511_122144.jpg

DSC03274.JPG

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da, odlicno su to uradili, dok mi nase pustamo da kisnu i da se unistavaju, npr rimski sarkofag u Zemunskom parku!

@Bubice, planirate li odlazak i u Plovdiv, on je lepsi :)?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Planiramo i u Plovdiv ali ne znam kada. Za dve -tri nedelje idemo u Bugarsku na more pa smo rezervisali usput spavanje u Staroj Zagori. Javicu i kako je tamo.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zelena i puna arheologije :)

Otkud Bugarska, za letovanje :)?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam veliki zaljubljenik Crnog mora u septembru - pisala sam o tome. Jednom smo bili krajem jula/pocetkom avgusta u Sozopolu i - nikad vise u tom terminu (kao sto i Crnu Goru zaobilazim u top sezoni), mada je Sozopol prelep. Ali da ne idemo u off... ima o svemu tome na drugim temama. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

U Sofiji sam provela nekih 20-ak dana zbog posla. Moze se reci da je to bilo dovoljno vremena da osetim kako grad dise i kako je ziveti u njemu iako nisam imala mnogo vremena za obilaske.

Bila sam smestena nadomak Vitosha bulevara (5min hodom) i moj utisak je da je u tom uzem centru lakse ziveti nego u samom centru Bg-a.

Opsti utisak je relativno pozitivan, ali priznajem da nisam nesto odusevljena. Svakako mi je drago sto sam imala priliku da je posetim jer mislim da apsolutno svako putovanje obogacuje.

Prednosti:

-puno zelenila: Sofija je zaista zeleni grad , sa puno drveca po ulicama cak i u samom centru i sa puno velikih parkova. Takodje, ima dosta fontana. Ona ispred NDK je dugacka sigurno dobrih 200m, ako ne i vise.

-metro: odlicno funkcionise, lepo je sredjen i odrzavan. Cist je cak i na dosta udaljenim stanicama izvan sireg centra. Iako metro u Parizu ima neuporedivo bolju pokrivenost i fenomenalno je obelezen, metro u Bugarskoj je prostraniji, sredjeniji i cistiji, ali ne tako dobro obelezen.

-Cene u restoranima: utisak mi je da su kafici i restorani dosta jeftiniji nego u Bg-u. Npr.glavno jelo i desert sam u Vitoshi(kao Knez u Bg-u) placala 17leva  sto dodje nekih 8evra.

-pozorista i opera: veliki broj malih i velikih pozorista za raznovrsnim repertoarom. Ovo navodim kao + za zivot samih Bugara. Onima koji ne razumeju Bugarski ne znaci mnogo

Mane: 

-Zapustenost : generalni utisak mi je da je sve dosta zapusteno. Trgovi, bulevari i ulice su ogromni, pravljeni u sovjetskom stilu, ali sve je bez "sjaja", ostavlja utisak oronulog. Mnogo su mi se vise dopale neke zavucene ulicice izvan samog centra

-Nedostatak znamenitosti : crkve, crkve i crkve. Meni licno nije zanimljivo da obilazim samo crkve. Muzeji mi nisu bili obecavajuci, a ostalog sadrzaja bas i nema. Neracunajuci par spomenika koji takodje nisu ostavili neki utisak.

Hrana po restoranima: za vreme boravka sam posetila dosta razlicitih restorana u raznim krajevima grada i nigde nisam bila odusevljena hranom. Zapravo klopa je bila osrednja ka losijoj cak i u restoranima koji su vrlo visoko kotirani na Tripadvisoru.

Inace taxi je duplo jeftiniji nego u Bg-u pod uslovom da taksista nece da krade vec posteno upali taksimetar. :D

Vole da deru turiste, pa obratite paznju. Pitajte pre voznje kolika je cena otprilike za zeljenu relaciju.

Sve u svemu, nije lose posetiti Sofiju, ali moj generalni utisak je da su Beograd, a o Budimpesti i da ne pricam mnogo sadrzajniji, lepsi i zanimljiviji za obilazak. 

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Slazem se vecim delom sa tobom. Za Budimpestu sasvim!

ZA Bg-ne moze se porediti za Sofijom, ali postaje ruzniji, da sam turista, ne bih ga posetila! Plovdiv je mnogo lepsi i zanimljiviji od Sofije :)!

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

planiram da kupim bg dimitrovgrad povratnu kartu 1700din i da dam 5leva bg kondukteru

isto u povratku sofija do granice 5 leva a dimitrovgrad beograd imam povratnu....

ako neko moze da uputi u proceduru...kada dodjem u dimitrovgrad dokle imam kartu ostanem u vozu i nastavljam dalje dok ne udje bugarin..

jel me nece smarati nas kondukter da izadjem jer imam kartu samo dotle......

nadam se da imate neki savet za putovanje vozom u sofiju..posto znam da je ova  varijanta dosta popularna godinam...valjda se nista nije promenilo za godinu dana :D

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moje pisanje primi sa rezervom (jer nisam par godina putovao tamo vozom iako sam i ovog leta bio na moru u Bug. ali autobusom).

To sa *mitom* za bugarskog konduktera verovatno funkcionise i dalje bez problema (dobre obicaje ne treba menjati hahaha...) i nece te nasi kondukteri smarati da izadjes u Dimitrovgradu (mislim da oni cak i izadju u Dimitrovgradu a udju Bugarski kondukteri) - uostalom bice jos putnika u tom vozu pa ces vec pre Dimitrovgrada videti - raspitati se o *principima dobre putnicke prakse*.

Medjutim, postoji jedan drugi  ogroman i nepremostiv problem. Naime, od kad su nasi geniji iz Zeleznica Sbije ukinuli redovni voz Beograd - Sofija (pre nekoliko godina) oni tu liniju *aktiviraju* samo preko leta (recimo od 15.6. - 15.9.) jer tada navodno sluzi turistima (sto je kojesta jer verujem da je broj ljudi koji iz Srbije ide tim vozom na Crno more mizeran tj. i ne postoji) a glavna glupost je sto voz iz Beograda ide ujutru (oko 9h pre podne) i, samim tim, u Sofiju stize u vecernjim satima (recimo oko 19 ili 20h po bugarskom vremenu) sto znaci da ti je taj dan PROPAO sto se tice bilo kakvih aktivnosti u Sofiji i da onda moras da obezbedis nocenje (da placas) da bi tek sutradan nesto u Sofiji npr. razgledao. Jos je gore sto, ako ti je npr. taj sledeci dan bio dovoljan da malo obidjes Sofiju (ipak ona nije ogromna i glavne stvari se mogui obici i za 1 dan) NECES MOCI da  uvece tog sledeceg dana po zavrsenom obilasku sednes u voz i vratis se u Beograd jer voz i iz Sofije za Beograd takodje krece u jutarnjim satima tako da ces morati da placas jos 1 BESMISLENO nocenje da bi tek sledeceg jutra krenuo nazad. Znaci - da bi bio 1 dan u Sofiji moraces da platis 2 nocenja (pre i posle tog *aktivnog* dana).

Sve bi to bilo drugacije da su gospoda iz Zeleznica Srbije zelela da zaista pomognu potencijalnim putnicima iz Srbije u Sofiju tj. da su ugovorili da polazak bude UVECE i iz Beograda i iz Sofije ali njih *bole uvce*. Kad sam pokusao da sa njima pricam na ovu temu pre par meseci telefonom (sa par osoba iz njihove sluzbe koja se bavi redom voznje) video sam da ih , u sustini, to uopste ne zanima iako su glumili onu laznu *poslovnu ljubaznost* a ove sulude termine (jutarnje) za polazak i odlazak voza su pravdali navodnim trojnim  dogovorom jos i  sa ruskim zeleznicama (pored bugarskih) od pre nekoliko sezona zbog, kobajagi, usaglasavanja polaska ujutru voza iz Beograda posto to navodno odgovara ruskim  turistima koji ce dolaziti vozom iz Moskve za Beograd (ujutru) pa ce onda nastavljati ovim za Sofiju i dalje za Crno more (Varnu i Burgas). Ha ha ha - bas bih voleo da mi neko od njih kaze KOLIKO je tih  ruskih turista bilo u ovih nekoliko sezona koji su toliko ludi da ce da se klackaju vozom recimo od Moskve do Beograda pa onda od Beograda do Sofije i od Sofije do Burgasa (sto je jedno 3,4 dana a onda nazad isto toliko) kad ljudi lepo imaju avionske linije iz Rusije za Burgas i stignu tim nacinom za par sati. Ali, eto - imaju formalni izgovor da ne rade nista... Cak su mi predlozili da ja angazujem svoje prijatelje da im pisemo da treba ovu glupost da promene pa AKO POSALJEMO DOVOLJNO tih pisama onda ce mozda razmotriti tu promenu. Jednostavno, oni NE ZELE da povecaju broj svojih putnika i kao da rade u korist autobuskih prevoznika a ne sopstvene firme

Izmenjeno (aporija1)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

"planiram da kupim bg dimitrovgrad povratnu kartu 1700din i da dam 5leva bg kondukteru..."

milos88nbgd, da li si obavio planirano putovanje u Sofiju? Zanimaju me detalji zato sto i ja planiram putovanje u Sofiju i Plovdiv. Nisam vozom putovala u tom pravcu jos od 1993.g, pa me bas interesuje kako je to danas.

P.S. Kad sam putovala 1993. ili 1994., iz naseg voza se izlazilo u Dimitrovgradu i kombijem se islo do Sofije, a to je kostalo 5 DM.

Izmenjeno (divmicika)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sofija se promenila mnogo za poslednjih 11 godina, kada sam poslednji put isao tamo.

Dve metro linije i treca u izgradnji. Dobar saobracaj odlicno povezan sa  aerodromom, direktno do centra serdika linije m1 i m2. Karta u jednom pravcu 1,6 leva vazi 60 minuta, 1e je 1.93-1.95leva.

Dnevna karta je 4 leva za sve vrste prevoza. Lepo je leti na ulicam Sofije, protesti kao i u Srbiji. Ne primecuje se neka razliaku odnosu na Beograd, iako su u EU. Ljudi hoce da pomognu, lako se razumeju i lako je za sporazumevanje zbog slicnosti jezika. Centar odlican sa velikim trgovima, parkovima, NDK, crkva sv.Nedelje, crkva Aleksandar Nevski.  Hrana odlicna, pice odlicno, cene povoljne.

Tako blizu i vredi i videti i posetili bar za vikend. Bilo bi lepo da jednog dana (st0 pre) i Beograd ima metro linije makar ga i komsije bugari gradili.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

postovani, zanima me cena taxi i gradskog prevoza u sofiji, kao i kvalitet. unapred hvala

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nisam se vozio gradskim prevozom i taxijem u Sofiji ali ako se ne varam cena karte za Metro je 1,2 leva ili oko 0,6 eura ali me nemoj držati za reč. Ono što sam video od autobusa u gradskom prevozu dosta im je dobar vozni park. Većinom su novija vozila. Propustio sam na forumu da napišem da je treća linija metroa u Sofiji puštena pre oko 15 dana. Na sledećoj mapi su obeležene sve četiri  linije. Linija jedan crvenom linijom, linija dva plavom a linija četiri braon bojom. Treća linija je obeležena zelenom linijom sa tim da četiri krajnje stanice još nisu puštene u saobraćaj (od stanice Ovče kupel do stanice Gornja banja) i sa tim da su isprekidane zelene linije planirani produžetak treće linije. Treća linija ima dve stanice koje je povezuju sa prvom drugom i četvrtom linijom. To su na mapi se može videti stanica NDK 2 koja je povezana sa stanicom druge linije NDK i stanica Orlov most koja je povezana sa stanicom Sv. Kliment Ohridski prve i četvrte linije.. Prva i četvrta linija su povezane sa drugom linijom sa stanicama Serdika i Serdika 2.

117820468_730063734221226_48153548055013

I jedan video o trećoj liniji metroa u Sofiji.

https://www.youtube.com/watch?v=-LOSM2pGwgA&feature=emb_title

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26536
    Ukupno tema
    888614
    Ukupno poruka