bassomnia

Sofija

187 poruka u ovoj temi

U 8/17/2016 at 8:29, Leicester je rekao/la:

Lavoazije,to je bunt protiv svog identiteta koji je kod nas izuzetno popularan zbog krize identiteta,potpuno razumljivo jer menjamo ime države na svakih nekoliko godina,ne znamo tačne granice.Zato si dobio veliki broj pluseva.Bugari to neće reći,oni se bave sobom i poštuju svoju tradiciju.Voleo bih da se jave Bugari,poštovani članovi foruma i da kažu da li su im bitne Crkve u Sofiji,ili nisu deo nacionalnog bića.Toliko Crkava imaju na malom prostoru,ne verujem da je to sliučajno,zato je Bugarska uvek bila Bugarska.

 

Greska. Opet.

Ja nisam rekao da crkve nisu deo nacionalnog bica. Rekao sam ,, Nikada necu prihvatiti da je crkva jedina veza sa patriotizmom,,

To sam rekao zato sto ste Vi rekli ,, ... ali svi trče u shopping i nikoga ne zanima naša istorija, sramota...", Odakle Vi znate sta mene zanima? Ako nisam posetio crkvu u Sofiji ne znaci da nisam patriota i da imam krizu identiteta ili kako Vi kazete ,, to je bunt protiv svog identiteta koji je kod nas izuzetno popularan zbog krize identiteta ..., . I jednostavno nije sramota.

Ovo nema veze sa nacionalni identitetom, ponosom, nacionalnom istorijom ili bilo cime slicnim. Jednostavno radi se samo o navikama prilikom putovanja. Neko voli da posecuje crkve neko ne.

IMG_0826.JPG

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Lavoazije,mislio sam na Srbe koji su pravoslavne veroispovesti,slave krsnu slavu i idu u Crkvu.Ne očekujem od ateista ili pripadnika drugih vera da idu u Crkvu Svete Nedelje da vide mošti Kralja Milutina iz loze Nemanjića,koji jeste bio kontroverzan i surov,ali je dosta toga učinio za srednjovekovnu državu i Crkvu.Ali naravno,nije zabranjen ulaz ni onima koji nisu pravoslavci,nema razloga da se ne izdvoji malo vremena ako nekoga to zanima.

Treba pomenuti i Džamiju Banja Baši,impozantna je i predstavlja odraz viševekovne otomanske dominacije,kao i uostalom na većem delu Balkana.Čak je jedna džamija blizu predsedničke palate gde su ona dva stražara,pretvorena u Etnografski muzej,možda sam pogrešio u nekom podatku sada.Ali istina je da je skinut minaret i data je druga namena objektu,baš se vidi da je bila Džamija.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Pre 3 minuta, Leicester je rekao/la:

pretvorena u Etnografski muzej,možda sam pogrešio u nekom podatku sada.Ali istina je da je skinut minaret i data je druga namena objektu,baš se vidi da je bila Džamija.

Bujuk džamija u Arheološki muzej

Izmenjeno (Boba i Sloba)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posebnu zahvalnost na ovoj temi dugujem članu Boba i Sloba,uvek je pametniji,uvek korak ispred mene.U svakom kvizu bi bio pobednik,pa i kod Olivera Mlakara u nekadašnjoj Kviskoteci :smajl: Ave Boba i Sloba,veliki poznavaocu Sofije.Malo šale,ali puno više zbilje zbog brzih i preciznih podataka.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Potrebna bi mi bila pomoc za više stvari. Idemo za NG u Sofiju na jednu veoma dobru žurku. Svaka čast Bugarima na event-u. :D

1. Autoput se plaća ili ne, ukoliko ulazim preko Dimitrovgrada? Koliko vidim ni nema autoputa od Dimitrovgrada do Sofije?

2. Šta treba da se ima zbog policije, šta je obavezno? Zeleni karton, međunarodna vozačka dozvola?

3. Da li postoji neki restoran na foru švedskog stola u Sofiji? Našao sam sasvim slučajno jedan takav u Budimpešti i za 5e sam se zgazio od hrane, dok sam na 200m odatle dan pre toga platio gulaš 20e jednu porciju.

4. Kakva je situacija sa menjacnicama? U Budimpesti je kurs baš znao da varira od menjačnice do menjačnice. Da li ima neko neku proverenu menjačnicu u centru grada? Da li se mogu promeniti dinari u leve, ili euri u leve (i akomože šta je bolje)?

5. Kakve su generalno cene pića i hrane u Sofiji? Čuo sam da je na moru poprilično jeftino, da li se to odnosi i na Sofiju?

6. Da li znate neki dobar underground klub? :D

Setiću se ja sigurno još nekih pitanja. :D Hvala puno onome ko mi odgovori. :D

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Haha, hvala. :D Šta ću, moram. Volim da znam gde idem. :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
U 10/28/2016 at 18:53, KUCZ je rekao/la:

Potrebna bi mi bila pomoc za više stvari. Idemo za NG u Sofiju na jednu veoma dobru žurku. Svaka čast Bugarima na event-u. :D

1. Autoput se plaća ili ne, ukoliko ulazim preko Dimitrovgrada? Koliko vidim ni nema autoputa od Dimitrovgrada do Sofije?

2. Šta treba da se ima zbog policije, šta je obavezno? Zeleni karton, međunarodna vozačka dozvola?

3. Da li postoji neki restoran na foru švedskog stola u Sofiji? Našao sam sasvim slučajno jedan takav u Budimpešti i za 5e sam se zgazio od hrane, dok sam na 200m odatle dan pre toga platio gulaš 20e jednu porciju.

4. Kakva je situacija sa menjacnicama? U Budimpesti je kurs baš znao da varira od menjačnice do menjačnice. Da li ima neko neku proverenu menjačnicu u centru grada? Da li se mogu promeniti dinari u leve, ili euri u leve (i akomože šta je bolje)?

5. Kakve su generalno cene pića i hrane u Sofiji? Čuo sam da je na moru poprilično jeftino, da li se to odnosi i na Sofiju?

6. Da li znate neki dobar underground klub? :D

Setiću se ja sigurno još nekih pitanja. :D Hvala puno onome ko mi odgovori. :D

 

 

1.Placa se vinjetka i kosta 8e - kupi je na shell-ovoj pumpi iza granice kad je vidis-jer na nekim mestima cena ide i do 13e za vinjetku za 7 dana.Vinjetka je potrebna za sve puteve u Bugarskoj i lepi se sa desne strane gde i nasa nalepnica prilikom registracije

2.ne treba ti nista,samo postuj ogranicenja,ima policije uvek na putu do Sofije.

3.ovo pitaj nekog bugarina kad stignes:) Pa svratite do Ikee i rucajte tamo za male pare i kupite nesto usput

4.Varira i u Sofiji kurs - narocito u menjacnicama u centru.Zamenite u nekoj banci ili trznom centru.Mislim da je skoro svuda 1.94 leva za 1 evro - pitaj prvo koji je kurs,u bul.Vitosa sam video i za 1.86 ili tako nesto.Isti kurs 1.94 je i u trznim centrima a ima ih puno

5.To sto si cuo za more,vise ne vazi.Bas su digli cene u odnosu na nekad.U Sofiji imas i mesta gde deru,proveri prvo kad sednes.Ali imas i mesta gde je puno jeftinije nego kod nas.Sofija je ogroman grad tako da ne znam gde ce put da vas navede:) Uglavnom na vecini mesta su cene kao kod nas i jeftinije,ali pazi se da ne zalutas negde gde deru:)

6.Nemam pojma - pitaj neku konobaricu u kaficu - uglavnom su vrlo ljubazne - u odnosu na nase su kao nebo i zemlja.

7.Trzne centre imas dosta,ako nadjete vremena - paradiso,sofija mall,ima pored ikee jedan,serdika...lako se izgugla

P.S. Nemojte da pitate Bugare gde je centar Sofije:) Ja sam se prvi put zeznuo,gledali su me zbunjeno - posle sam ukapirao da je njima centar jedno 5km u precniku i da moras tacno da znas gde hoces da ides:) I za kraj - kad krenete kuci sa desne strane na izlazu iz Sofije je Jumbo - uglavnom sve za decu ali ima i raznih stvari za kucu.Cene su cini mi se jako povoljne

Lep provod vam zelim,nisam puno pomogao al nema veze:)

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
U 11/7/2016 at 8:12, Timok je rekao/la:

Lep provod vam zelim,nisam puno pomogao al nema veze:)

Hvala ti puno na odgovorima, pomogao si mi. :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@KUCZ, ni slucajno nemojte novac da menjate u menjacnici na autobuskoj stanici /medjugradski dolasci i polasci/. Kurs je oko 1,5..leva za 1ev. /licno iskustvo/.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posetila sam Sofiju poslovno,jedan dan i nikada ne bi pozelela da odem tamo turisticki sa porodicom. :shokiran:

Izmenjeno (teax)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto? Sta je uzrok losem iskustvu?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sta god da napisem odma ce se nakaciti neki da me ubede u suprotno. Grad je neuredjen i nesiguran. Toliko :)

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@teax

 

Pa napisi, bez obzira. Imas pravo na stav. Mene bas interesuje? Ja sam ranije dosta putovao za i kroz Bugarsku, ali sam zadnji put bio 2007 god. Tako da se sigurno promenila. Do duse, tada sam svaki put isao poslovno i nisam setao. Sada bas hocu da izdvojim dan za setnju... Jeste da je klasicna komunisticka arhitektura u centru, ali pretpostavljam da se nadogradio... Sto je nesigurno?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Pre 17 sat, teax je rekao/la:

Sta god da napisem odma ce se nakaciti neki da me ubede u suprotno. Grad je neuredjen i nesiguran. Toliko :)

Pozdrav

Da deluje nesigurno-to stoji. :neznam:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka