putnicaaa

Riga i Vilnius - iskustva ?

9 poruka u ovoj temi

Cao svima!

Pregledala sam sve topice ovde na podforumu Evropa, i nigde nisam videla nista o ova dva grada.

Zelela bih da se jave oni koji su boravili ili ziveli tamo sa informacijama.. Kakav je grad, kakve su cene, kakvo je za izlaske, koji se gradovi jos odatle mogu posetiti itd... sve korisne informacije su dobrodosle! :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovako ja sam prosle godine isla kolima po Istoku pa sam preko Rusije (tacnije ST Petersburga) dosla do Estonije, Letonije i Litvanije. Glavni gradovi su im maleni i uglavnom mogu da se obidju za dan (udarnim tempom) ili dva (polako). EVo po secanju sta sam ja videla (imas u mojim foto turama po jednu za svaki grad).

Estonija:

Talin je ultra malen grad ciji se centar koji treba videti moze obici za 4 sata. Kako se nismo dobro raspitali, trebalo je da uklopimo jos koji dan tu pa da odemo trajektom do Helsinkija i Stokholma, ali nismo znali. A cene....boze moj kako je skupo...primera radi koka kola od 2l kosta 5 evra...uzas...kupovali smo u mega marketima da ne bismo bankrotirali. U Talinu vredi videti njihove dve tri crkve, jednu pravoslavnu i ostale su katolicke, nasli smo restoran srpske kuninje koji drzi neki nas covek i predivno je gledati zalazak sunca dok odlazi trajekt....i naravno probati raznorazne usecerene i usoljene bademe njaaaaammmmmmm. Postoji muzej sredstava za mucenje, pa ko voli nek' izvoli...

Letonija:

Put od Estonije do Letonije je relativno kratak i odlican, nije auto put ali je super. Riga je prelep mali grad koji je kao iz neke bajke, takodje moze da se obidje za jedan dan, ali je zaista presladak, ima divne parkove, trgove, katedrale i sav je nekako ususkan i sladak. Pored toga ima deo u Rigi koji je van tog starog centra, u kom su zgrade sa prelepim fasadama. Znaci moze peske da se obidje sve osim tog dela mislim da im je to neki luksuzni deo grada. Treba otici do reke i slikati se kod mosta, preko puta reke je novi deo grada tamo uglavnom ima novih zgrada i nije nesto preterano zanimljivo. Sa strane starog dela nalazi se neki Robinzon ako se dobro secam, i postoji prica da je on spasio zivot nekom decaku jer je bio dzin i spasio je decaka iz reke, da se ne udavi, pa su mu dali neki novac i sa tim novcem je izgradjena Riga. Ima par lepih crkvica i ima cuvene zgrade "tri brata" koje se naslanjaju jedna na drugu. Ljudi su ekstremno ljubazni, fini. Cene visoke ali daleko nize nego u Estoniji.POstoji divan trg sa kaficima i tu uglavnom ljudi izlaze nocu.

Kada smo krenuli ka Litvaniji mama je insistirala da brcnemo noge u Baltickom moru...HLADNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO al do kolena smo usli...

Litvanija:

Jao...Vilnijus je lep grad, ali meni je licno nesto uzasno smetalo u njemu. Moja asocijacija je da je to Masonski grad. Ne znam, nesto mi tu smeta. Inace ima jednu lepu veliku ulicu koja je kao nas Knez gde su sve znamenitosti grada, a na kraju nje nalazi se putic za zamak gde moze da se popne i da se razgleda. Sa druge strane brda se pruza velika ulica kao nasa Kneza Milosa gde je puno prodavnica (i gde sam kupila divne sandale za 20 evra a bile su 150) i u kojoj se nalazi muzej KGB-a. Sve u svemu lepo je i to videti. Ponovo kazem, meni je nesto smetalo u Vilnijusu, iako je grad u principu lep. I on je malen i moze se obucu relativno brzo, najpoznatija je crkva sv. ANe i zamak o kom sam gore pricala.

Nedaleko od Vilnijusa (iz grada ima organizovanih tura) nalazi se gradic i zamak Trakai koji je pravi srednjovekovni zamak i stvarno je presladak i vredi ga obici. Nalazii se na ostrvu, i to samo zamak, nista vise :)

Eto to je ukratko to :D

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da, od Vilinjusa je relativno blizu granica sa Belorusijom, ali ja ne preporucujem odlazak jer se mnoooogooo ceka na granici (u Belorusijii su cene visetruko nize nego u Litvaniji pa se mnogo svercuje). Mi smo iz Vilnijusa krenuli za Varsavu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zanimljiva su ti zapazanja Marija, narocito ona u vezi Viljnusa? Da nisi mozda isla i do Kaunasa- trenutno se jenda moja prijateljica nalazi tamo na nekom strucnom usavrsavanju.

pozz

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nisam, bila sam samo u Vilniusu i u Trakai :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jel planira neko kolima na evropsko prvenstvo u kosarci ? :-)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

1zykav6.jpg

Ovo je slika iz Kaunasa sa Eurobasketa 2011.

Izgubili smo od Rusa u cetvrtfinalu ali sam put do Litvanije je bio za pamcenje.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Besplatni PDF vodici:

Riga

Vinius

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo nalazim se u Rigi pa cu napusati nesto o tom gradu i Vilnijusu gde bio prethodna 4 dana.

Riga je dosta veca i vise se oseca atmosfera velikog grada nego u Vilnijusu. Ipak, sve znamenitosti su u centru / starom gradu i za 3,4 sata se mogu lepo obici.

Iako je sve lepo u centru, nista nije toliko wow. Mada kuca crnih glava i taj trg su bas fotogenicni. Kao i katedrala koja je iza.

Inace grad je poznat po Art Nouveau zgradama i zaista su zgrade/ fasade divne.

Tri brata kuce su isto bas zanimljive i podsecaju na Amsterdam dok kuca crnih glava mene na Bavarsku asocirala.

A Vilnius ... Ni manjeg glavnog grada ni vise crkava!!! I to mnoooooogo lepih! Grad mi se odmah dopao. Skockan, mali, kompaktan. Gedomino brdo iznad glavnog trga je sjajno mesto za odmor i pravljenje super slika.

Tip - najveci izbor i najjeftinije razglednice imate unutar glavne poste. Mozete izabrati i markice koje zelite. ;) filatelista sam, pa mi znaci

Eto da znate, ko ide i salje razglednice.

Zeleznicka/ bus stanica nisu daleko od centra. 10akmin pesice u Rigi i 5 u Vilnijusu.

Izmedju gradova vozi Simpleexpress bus koji je super. Jeftin a u busu imate wifi, ekran na svakom sedistu te birate da li gledate film - ima izbor od 15ak filmova, igrate igrice, surfujete netom, slusate muziku ...

A imate i uticnice da punite mobilni/ laptop kad vec koristite net

;)

Eto ...

Pozdrav iz Latvije

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26767
    Ukupno tema
    898089
    Ukupno poruka