komisura

Portugal sa kraja na kraj - putopis

174 poruke u ovoj temi

Treći dan u Lisabonu smo proveli u delu grada Belem, gde se nalaze najinteresantniji lisabonski spomenici. Do Belema se može stići vozom sa stanice Cais do Sodre, koji idu u pravcu Cascaisa, tramvajem 15 ili nekim linijama autobusa. Jedna metro vožnja koja nam je ostala na punjivoj kartici za prevoz nije važila u tramvaju, pa smo kupili kartu na aparatu u samom tramvaju, cena je 1,45€. Od centra smo se vozili oko 25 minuta, izašli na stanici Belem, i prvo što nam je oduzelo dah bio je prelepi manastir Jeronimos. U manastiru se nalaze grobnice značajnih ličnosti Portugala, među kojima su Vasco de Gama i Luis Vaz de Camoes. Obišli smo kapelu unutar manastira i pošli dalje u Pomorski muzej na kraju manastirskog zdanja. Ulaznica za muzej košta 4€, i bili smo oduševljeni brojnim maketama brodova, od starih drvenih jedrenjaka, preko parobroda, podmornica, do modernijih jedrilica. Pored svake makete je napisano ime broda, gde, kada i zašto je napravljen i kakva mu je bila sudbina. U početku smo zastajali pored svake makete, a kada smo pogledali plan muzeja na karti i videli koliki je, malo smo ubrzali. Na kraju muzeja se nalazi velika dvorana sa pravim brodovima, kao i prodavnica u kojoj se mogu kupiti planovi maketa i kafić.

20100921-160635-0040_zps3c9c74b0.jpg

slika 39. Manastir Jeronimos, Belem

Dalje smo prošetali parkom ispred manastira i otišli do Spomenika otkrićima. Spomenik u obliku male jedrilice je podignut u čast portugalskih moreplovaca. Lift koji se plaća 3€ će vas popeti do vrha odakle se pruža predivan pogled na most 25. april i statuu Hrista na drugoj obali reke Tejo, zatim na kulu Belem i marinu sa druge strane, a najinteresantniji je pločnik ispred samog Spomenika otkrićima sa ogromnim mozaikom karte sveta. Zatim smo obišli kulu Belem – Torre de Belem, koja je služila kao odbrambena kula na samom ušću reke. Kula više liče na neki mali dvorac, prelepo ukrašena pomorskim simbolima. Ulaznica je 5€, a uz Euro26 karticu se dobija popust od 50%, kao i u Spomeniku otkrićima. Nama najbitnije, ovde smo našli puzle sa motivom kule Belem (jedine velike puzle koje smo našli u Lisabonu), za kolekciju na zidu.

20100921-162501_zps699d9d58.jpg

slika 40. Spomenik otkrićima, u pozadini most 25. april i statua Hrista, Belem

20100921-163252-0041_zps93d79b33.jpg

slika 41. Mozaik karte sveta ispod Spomenika otkrićima, Belem

20100921-172942-0042_zpsaf1f168b.jpg

slika 42. Torre de Belem

A onda – šlag na belemskoj torti – otišli smo u poznatu poslastičarnicu iz 1837. godine, gde se prave najčuveniji lisabonski kolači – pastias de Belem. Kolače su prvobitno pravile monahinje iz manastira Jeronimos u doba krize kako bi došle do prihoda, a kako su postali neverovatno popularni, i druge poslastičarnice širom Lisabona su počele da ih kopiraju. Komad košta 0,90€, a kolač je zapravo korpica od lisnatog testa punjena filom od vanile, zapečena i sa cimetom/prah šećerom odozgo. Zvuči jednostavno, ali ukus je fenomenalan! Kada uđete u poslastičarnicu, prostor deluje mali, ali iza kase se nalazi nekoliko velikih prostorija za sedenje i uživanje u kolačima, koje su uvek prepune turista. U jednom od hodnika se nalazi izložena kula Belem izrađena od šećera. Uz kratki espreso (Portugalci ga zovu bika - 0,60€) i kolače – pun pogodak! Uveče smo se prošetali do kvarta Chiado, između Bairro Alto i Baixa-e, gde se nalazi FNAC tržni centar, brojni butici, trg Luis Camoes sa nekoliko kafića i metro stanica Baixa-Chiado.

Četvrtog dana u Lisabonu smo već podlegli opuštenoj atmosferi koja vlada ovim gradom, i malo usporili ritam (ili nam se bar tako činilo). Zaista, u ovom gradu uopšte nismo imali utisak da se nalazimo u metropoli. Smešten između sedam brežuljaka, sa brojnim uskim kaldrmisanim ulicama, starim fasadama i punim baštama kafića, Lisabon nam je izgledao nekako prisno, opušteno, grad u kome za sve ima mesta i vremena. Jeste, Lisabon nam se uvukao pod kožu... nigde kao ovde mi se vreme provedeno u kafićima, sedenju na trgovima ili u parku, nije učinilo manje "potrošeno", u poređenju sa brojnim znamenitostima koje grad ima da ponudi. Lisabon vas tera da ga upijete, između ostalog i baš tako – sedeći u baštama kafića, posmatrajući ljude i scenografiju.

Želeli smo da se provozamo starim žutim tramvajem broj 28, koji najviše koriste turisti jer prolazi kroz uži centar do bitnijih turističkih lokacija. Da bi se što duže vozili, otišli smo do njegove početne stanice, a pre toga obišli obližnji park Estrela, kod istoimene bazilike. Sam park smo pronašli uz pomoć prolaznika koji nam je prišao i pitao nas treba li nam pomoć, videvši nas zbunjene nad mapom grada, kod izlaza iz metroa. Kako se nekoliko ulica prostire na sve strane oko kružnog toka, nismo mogli da se snađemo u koju da krenemo. Nakon objašnjenja, još jednom oduševljeni ljubaznim Portugalcima, krenuli smo ka novom oduševljenju u obliku parka. U Lisabonu postoji nekoliko velikih parkova koji predstavljaju prave botaničke bašte i zoo vrtove u malom. U parku Estrela smo videli labudove i patke u malim jezerima, paunove, kornjače i razne vrste drveća – kaktuse, palme, banane, i brojne druge koje nismo znali da prepoznamo. Još jedna zanimljivost je da u svakom parku u Lisabonu na koji smo naišli, pa i manjem lokalnom parkiću u blizini hotela, postoji kiosk-kafić sa stolovima gde se okuplja komšiluk.

20100922-124002-0043_zps2ccd25ca.jpg

slika 43. Park Estrela

Otišli smo na stanicu tramvaja, gde je simpatični dekica krenuo na portugalskom da se raspituje da li znamo koji broj čekamo, koliko košta karta, da li idemo do tvrđave Sao Jorge, pomerio nas na početak uzanog ostrva na ulici koje predstavlja stanicu, objasnivši da su tramvaji mali i da se tako formira red za ulazak... Sve smo ga razumeli, i bez poznavanja jezika. Tramvaj nas je proveo neverovatno uskim uličicama, gde vam se na pojedinim mestima čini da će se očešati o okolne zgrade. Unutrašnjost tramvaja je drvena, a stari su oko sto godina, i još uvek jure uzbrdo-nizbrdo po brežuljcima Lisabona. Na stanici kod katedrale Se smo videli nekoliko fotografa sa aparatima "na gotovs", koji čekaju da tramvaj skrene ispred katedrale kako bi usnimili poznati prizor sa razglednica. Izašli smo kod vidikovca ispod tvrđave, odakle se pruža pogled na Panteon, u kom su sahranjeni portugalski kraljevi. Popeli smo se do tvrđave (ulaznica je 7€, sa Euro26 se dobija 50% popust), gde nas je čekao prelep pogled na sam centar grada i trgove. Prošetali smo se po zidinama tvrđave i zatim se pešice spustili ulicama Alfame, živopisnog starog dela grada koji je pretrpeo najmanje štete tokom zemljotresa i požara, do katedrale Se. Sada smo mi čekali da naiđe žuti tramvaj da bi napravili našu razglednicu.

20100922-140923-0044_zpseda78e6b.jpg

slika 44. Pogled na Panteon i krovove grada

20100922-163315-0045_zps67497093.jpg

slika 45. Elevador de Santa Justa i Carmo, pogled sa tvrđave Sao Jorge

20100922-175533-0046_zps064d5914.jpg

slika 46. Lisabonska katedrala i tramvaj 28

Potom smo prošetali do Rua Augusta ulice i popeli se do crkve Carmo, od koje je nakon požara uglavnom ostao kostur od kamenih lukova, a opet se vidi da je bila jako lepa. Ovde se nalazi i mali arheološki muzej. Karta za ulazak u crkvu košta 4€. Vratili smo se nazad u Rua Augusta i seli u baštu jednog od kafića. Interesantna pojava u celom Portugalu su studenti-aktivisti, koji u velikim grupama šetaju gradom i uzvikuju parole, pevaju i uopšte, izvode neku vrstu koreografskog protesta po gradskim ulicama i trgovima. Zatim prilaze prolaznicima, objašnjavaju da je pozicija studenata teška, da su knjige skupe, kao i život u gradu za one iz unutrašnjosti, te pitaju da im date neki evro.

20100922-182716-0008_zps6e0377fb.jpg

slika 47. Ostaci crkve Carmo

Naredni dan je bio planiran za obilazak obližnjeg grada Setubala, do kog smo otišli Fertagus dvospratnim vozom, preko mosta 25.april. Sam Setubal je simpatičan grad, ne toliko zanimljiv turistima, ali obližnje poluostrvo Troja i prelepa priroda i plaže u okolini jesu. Nacionalni park Arrabida sa malim uvalama i kristalno čistom vodom se nalazi u blizini, ali do ove lokacije je moguće doći samo kolima. Susedni grad, Sessimbra, takođe ima divne plaže. Mi smo se ograničili na Troju, i nakon raspitivanja u turističkom birou (koji se nalazi na glavnom gradskom trgu Bocage) gde da čekamo trajekt koji će nas prevesti do nje, zaputili smo se ka dokovima. Do Troje se možete prevesti katamaranom, koji prevozi samo pešake, ili trajektom koji prevozi i vozila. Karta se kupuje na doku, cena u jednom pravcu je 2€ i vožnja traje oko 15min.

20100923-153717-0048_zps503bae03.jpg

slika 48. Trg Bocage, Setubal

Katamaran je pristao skoro na samom špicu poluostrva koja je smešteno između estuara reke Sado i okeana. Deo oko estuara je prirodni rezervat sa brojnim vrstama ptica, a u području oko poluostrva se može ići na ture posmatranja delfina. Na Troji – sve je novo, i izgrađeno tako da se uklapa sa prirodom. Luksuzni apartmani i hoteli, sa besprekornim travnjacima, parkovima, teniskim i golf terenima i centralnim asfaltnim putem koji vodi uzduž poluostrva. Do plaža se stiže isključivo drvenim mostićima i stazama, u koje su ugrađene solarne lampice, tako da je uveče osvetljeno, bez kablova. Obzirom da je kraj sezone, bilo je zaista pusto, samo nekoliko ljudi smo sreli na plaži, a ostalo su bili radnici koji su sređivali parkove. Prošetali smo do špica i najbližeg dela poluostrva koji izlazi na okean. Pesak je beo, najsitniji mogući.

20100923-164015-0049_zps523aa68c.jpg

slika 49. Špic poluostrva Troja, Setubal

20100923-172004-0050_zps47951262.jpg

slika 50. Marina gde pristaje katamaran, Troja, Setubal

Troja je malo luksuzniji turistički resort, što se vidi na svakom koraku. Kako vreme nije bilo baš za kupanje, nakon šetnje vratili smo se nazad u Setubal. Prošetali smo glavnom avenijom grada, paralelnom sa dokovima, gde se nalazi zelena oaza sa parkom, kafićima i fontanama. Šetali smo malo po gradu i uveče se vratili u Lisabon. Kad smo izašli iz metroa na Rossio stanici u centru, shvatili smo da je napolju pljusak. Ušli smo u kafić, da vidimo da li će stati kiša, ali kako nije odustajala, vratili smo se u hotel.

Poslednji dan u Lisabonu je bio rezervisan za novi deo grada izgrađen povodom Expo svetske izložbe 1998. godine. Do ovde se dolazi crvenom linijom metroa, poslednja stanica Oriente. Oriente je ujedno i železnička stanica za brze AP vozove, autobuski terminal, i najbitnije – jedno pravo remek delo poznatog španskog arhitekte Santjaga Kalatrave, čijim smo se građevinama oduševili prošle godine u Valensiji. I ovde je prepoznatljiv njegov stil, betonska konstrukcija koja podseća na skelet neke životinje, staklo i futuristički izgled. Dobili smo želju da obiđemo sve njegove građevine, eto ideje za nova putovanja.

20100924-125255-0051_zps68d0f3af.jpg

slika 51. Železnička stanica Oriente, Kalatravino delo

Preko puta se nalazi tržni centar Vasco de Gama, a nakon njega, izmešani okean i reka preko kojih vodi najduži most u Evropi Vasco de Gama, dugačak čitavih 17km. Tu su i luksuzni hoteli koji podsećaju na one iz Dubaija, Okeanarijum, paviljon Atlantico gde se održavaju koncerti, Paviljon nauke i znanja, parkovi, toranj Vasco de Gama koji je još uvek u izgradnji, žičara koja se pruža paralelno sa obalom, restorani, šetalište, ... Obišli smo Paviljon nauke (cena ulaznice je 7€, popust sa Euro26 je 50%) u kom smo proveli oko dva sata isprobavajući sve što smo mogli – napravljeni su pokazni modeli za različite eksperimente i pojave, i vrlo je zanimljivo. Odavde smo se provozali žičarom, cena u jednom pravcu je 3,9€, povratna karta je 6€. Vožnja je relativno kratka i ne preterano uzbudljiva jer je skoro ravna. Prošetali smo se iza tornja Vasco de Gama, odakle se lepo vidi početak mosta.

20100924-133656-0052_zpseaa4832e.jpg

slika 52. Deo najdužeg mosta u Evropi, Vasco de Gama

20100924-170032-0053_zps7afc5b75.jpg

slika 53. Toranj Vasco de Gama

Posle smo još otišli u tržni centar, prošetali parkovima, a onda se vratili u hotel na pakovanje. Ustajali smo oko pola 4 ujutru, jer nam je let za Minhen bio već u 6h. Taksijem smo stigli dosta ranije na aerodrom, nešto pre pola 5, što se ispostavilo kao dobro, jer je bila prilično velika gužva na checkin-u za naš let. A onda smo poleteli, i, kako još nije svanulo, bacili još jedan pogled na Lisabon noću, do nekog sledećeg puta!

Pokušala sam da predstavim kako je izgledalo naše upoznavanje sa Portugalom, šta smo sve obišli, kako smo se kretali po zemlji i koje utiske smo poneli iz ove zanimljive zemlje. Nadam se da će vam predstavljene informacije biti od koristi u planiranju puta, a na sva dodatna pitanja, ako znam, pokušaću da odgovorim. Kada ugrabim još malo vremena, postavići i fototure. Hvala svima na komentarima!

Mi smo se vratili prezadovoljni, sa gotovo u potpunosti ispunjenim planom puta i obilazaka koji smo osmislili. Standard u Portugalu je među najlošijim u zemljama EU, tako da je cena smeštaja, prevoza i hrane nešto jeftinija nego u drugim državama zapadne Evrope. Portugalci su veoma ljubazni i uvek smo od njih dobili pomoć i informaciju, ponekad i kada još nismo stigli da je tražimo. Takođe, gotovo svi sa kojima smo imali neku komunikaciju sasvim lepo govore engleski, za razliku od utiska koji smo imali o susednim Špancima.

Svaki deo zemlje koji smo posetili je različit, i šarmantan na svoj način. Naravno, ostalo je još mnogo toga što je vredno obilaska, za šta nismo imali vremena. Dalja okolina Lisabona, gradovi Obidos, Nazare, Fatima, Tomar i Evora, kao i brojne plaže i mesta na jugu koje nismo stigli da vidimo, takođe su interesantni na svoj način. Da ni ne govorim o Madeiri i Azorima, portugalskim ostrvima. Ipak, negde smo morali da "podvučemo crtu", ali eto razloga za ponovni povratak u Portugal!

Izmenjeno (komisura)

Komisura zelim da ti cestitam na ovako fantasticnom putopisu, zaista sam uzivala i ni u jednom drugom nisam nasla toliko korisnih informacija. Kopiracu ga, pa se nadam i iskoristiti u najskorije vreme jer tako divna zemlja kao Portugal zasluzuje da se poseti vise puta (a ne samo na tri dana koliko sam ja bila):D

Hvala! Ako bar delimično olakša planiranje puta i snalaženje, onda je putopis opravdao svoju svrhu smajl.jpg

Elem, kao sto i obecah, da bi imali jos potpuniju sliku o Portugaliji, evo par reci i o Madeiri i Porto Santu, tim skrajnutim ostrvima daleko od obala Portugalije. Do ovog bisera udaljenog skoro 1000 km od Portugalske obale (500 km od Maroka) leteli smo iz Porta , portugalskim " Tapom " , a u povratku do Lisabona koristili usluge " Easy jeta " .

Samo ostrvo predstavlja jednu veliku botanicku bastu gde vlada vecito prolece i de su temperature vazduha tokom cele godine izmedju 18-26 stepeni (mora izmedju 18-24 C)- izmedju ostalog i zahvaljujuci uticaju Golfske struje. Ostrvo je inace veoma gusto naseljeno (duzina oko 56 km, sirina 30-40 km) i na tom malom potezu zivi oko 250.000 stanovnika. Glavni grad gde se nalazi najveci broj hotela i infrastrukture zove se Funchal, ali postoji jos citav niz manjih mesta sa veoma razvijenom infrasktrukturom (Machico, Camara do Lobos, Canical, Porto Moniz i.t.d.). Ostrvo je poznato po brojnim plantazama banana, raznog tropskog voca (papaja, marakulja...), toplom moru ali i samo nekoliko pogodnih plaza za kupanje jer je najveci deo obale dosta stenovit. Zato postoji veliki broj prirodno izdubljenih bazena u stenama sa morskom vodom, nekoliko plaza od crnog vulkanskog sljunka i samo jedna prirodna plaza od crnog vulkanskog peska (uz jos 2 uvale na kojima je svojevremeno nasut pesak iz Maroka).

Hotel u kojem smo odseli je bio apsolutno fantastican i verovatno na najboljem mogucem mestu na ostrvu, na samom obodu grada, na brdu iznad najvece plaze Praia Formosa, kao i priorodnog kupalista u stenama (Doca do Cavacas), a ispred hotela se nalazila stanica lokalnog busa sa kojim se za najdalje 10 minuta stize do grada. Duz cele obale ovog simapticnog mesta, nalazi se vise kilometara dugacko setaliste kojim se takodje moze stici do najstrozeg centra.

Glavne atrakcije na ostrvu su 2 zicare-kabine kojima se nakon 15 minuta voznje iznad pravog planinskog ambisa stize do vrha sa kojeg se pruzaju 2 botancike baste (od kojih smo mi obilazili tropsku koja je ogromna i za ciji obilazak je potrebno oko 45 min-1 h). U unutrasnjosti ostrva se nalaze fatasticne zelene oaze koje predstavljaju pravi raj za planinare i ljubitelje pesacenja, a na jugu ostrva se nalazi i drugi po velicini klif na svetu.

Jedna o glavnih fora je i celodnevni izlet do ostrva Porto Santo- najbolje cuvane tajne u Atlantskom okeanu, do kojeg svakoga dana vozi jedan omanji kruzer (voznja traje nesto vise od 2h u jednom pravcu). Cela jedna strana ostrva predstavlja zapravo niz pescanih plaza u duzini od 9km, u cijem se zaledju nalazi nekoliko trustickih kompleksa, jedno omanje mesto, par golf-terena i aerodrom do kojeg svakodnevno saobracaju avioni sa obiznje Madeira (let traje 15 min). I tako dok su se na jednom kraju Evrope ljudi smrzavali u , tamo je bilo moguce kupanje na temperaturi vazduha od 26 stepeni (more 22C). Sezona kupanja traje prakticno nekih 8-9 meseci u godini, a more je najhladnije negde u januaru-februaru kada temperatura pada na 17-18 C.

Sve u svemu, definitivno najbolja kombinacija za odmor bi mogla da izgleda ovako 3 dana uzivanja na plazama Porto Santa i 4-5 dana boravka na Madeiri i to po mogustvu u periodu nakon zavrsetka glavne sezone (druga polovina septembra-oktobar).

MFT posvecena Portugaliji ce takodje da bude okacena u narednih 1-2 dana.

Pozz

Izmenjeno (Dragan)

Samo da dodam da je MFT tura posvecena velikoj Portugalskoj turi upravo postavljena tj. odobrena.

Za one koje zanima- u Portugaliji se za male pare (5-7 eur) moze uzeti pripejd broj preko nekog od cini mi se 3-4 mobilna operatera.

Ja sam koristio usluge TMN-a, gde se broj sa minimalnom dopunom moze kupiti za 5,5 eur- za te pare imate 2.5 eur kredita sto je dovoljno da obavite 2-3 telefonska razgovora duzine po otprilike 2 min, sto je sasvim dovoljno za par dana boravka. Ko hoce nesto vecu kolicinu kredita, moze da kupi broj sa 7.5 eur kredita (kosta 10.5 eur) i da prica jos komotnije. Za razliku od Spanije, gde vam za kupovinu broja/ kredita traze i podatke iz licne karte/ pasosa, u Portugaliji nije potrebno nista.

pozz

Izmenjeno (Dragan)

Fantastičan pitopis.Čitanje je bilo pravo uživanje.

Sjajno,tvoj putopis docaravaju prelepe slike.

Posto je ovo jedan od najlepsih putopisa sa mnogo korisnih informacija i u mnogo cemu se izdvaja od ostalih, predlazem administratorima da komisura dobije neku nagradu ,bar simbolicne prirode jer je zaista sve ovo napisano veoma profesionalno a i po komentarima svima se jako dopada.

Pozdrav !!! :cvetic:

Izmenjeno (milenica dravic)

Hvala na pozitivnim komentarima! A hvala i Draganu na dopuni, ako može još malo o Farou, bilo bi super! stidljivko.jpg

Portugal je jako interesantan, iako možda ne toliko turistički eksponiran kao neke druge evropske zemlje... Bilo bi lepo da okupimo utiske iz SVIH portugalskih gradova! srce.jpg

Prvi deo foto-tura sa ovog putovanja je postavljen, a odnosi se na Bragu, Porto i Coimbru.

Izmenjeno (komisura)

Pridružujem se pohvalama. Svaka čast na ovom putopisu, koji je pun važnih podataka i koji će sigurno mnogo koristiti potencijalnim putnicima u ovu zemlju. Takođe svaka čast i za odlične fotografije, kako u ovom putopisu, tako i u foto turama.

Odličan putopis! Baš sam se oduševila, i tekstom, i fotografijama i foto-turama...

Odavno nisam ovako uživala. :srce: