Hornet

Toskana

118 poruka u ovoj temi

Da li je mozda neko u skorije vreme isao u Toskanu....cene, sta ne smete propustiti.....

Hvala

Pa sve nas drugacije stvari interesuju na putovanjima. Mene su zanimala sela i stari gradovi u zidinama. U jedan takav smo se smestili, Lucca, cudesan grad opasan zidinama i odatle svaki dan spartali na sve strane.

Jedno je sigurno da se nikako ne smeju zaobici mali gradici na vrhovima brda poput San Gimigniana i njegovih tornjeva( tu smo jeli najlepsi sladoled i cekali u redu 15 minuta, ali isplatilo se), onda Voltera, isto tako zanimljiv gradic i jedan prolazni gradic Badia a Passignano, na koji smo sasvim slucajno naleteli i zanemeli od njegove lepote. Satima smo se vrteli malim ulicama i slikali...

Sienna je prelep grad, naravno Piza i Firenca, nju ne treba ni predlagati jer se podrazumeva.

Pienza vrlo zanimljiva, i tu su najlepsi predeli za slikanje u oblasti Chianti, najlepse vinarije i vinogradi..

Gde god krenes sigurno neces promasiti...jedan dan smo skoknuli i do mora i uspeli videti i neobicni gradic Riomaggiore....ma cela Toskana je toliko lepa da bi se sad mogao preseliti tamo! :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Riomaggiore je u Liguriji, jedno od 5 terre.

Za mene je Pisa, osim Campo dei miracoli, neinteresantna. Ima mnogo lepsih mesta.

Svakako vredi obici Chianti, "unutrasnjost Toskane, Crete senesi, Val d'Orcia, ko zeli mare, provincija Grosseto i Argentario...ko krene bez plana, videce toliko lepota kao da je napravio detaljni plan. Uvek ce nesto ostati nevidjeno, ali tesko cete se pokajati sto ste negde svratili.Za smestaj preporucujem agritursime, ima ih svuda, svih kategorija.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ćao svima

Planramo kraće putovanje po Toskani (bez kola - kombinovali bismo avion i njihove buseve i voz) - u koje je mesto najbolje smestiti se - i strateški i finansijski :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da je ova tema zamrla, ne znam da li se većina putnika odlučila da koristi usluge turističkih agencija ili ... Želela bih da podelim moje iskustvo sa vama. Organizovali smo putovanje svojim automobilom, rezervisali hotel Venezia u Montekatiniju, i za 4 dana koliko smo imali na raspolaganju, obišli jedan deo ove prelepe zemlje. Vinogradi i seoca sa autentičnim starinskim izgledom u oblasti Kjanti su ostavila najveći utisak na mene.

Firenca , iako ne toliko čista, ali opet sa bogatom istorijom zahvaljujući Medičijevima i mnogim umetnicima koji su ovde živeli , je obavezna kota za obilazak, ali treba odvojiti bar 1 dan za to, i pogledati , osim katedrale, Boboli bašte i Pontevekio mosta , bar muzej Ufici i galeriju Akademija, kao i palatu Piti. Ulaznice dosta koštaju, ali postoje i grupne ulaznice ... mi za to nismo imali vremena, tako da ću Firencu ostaviti za neki drugi put. Parking je poblematičan, ali smo mi našli mesto u podzemnom ispod same železničke stanice, što je tik uz staro gradsko jezgro.

Montekatini je simpatičan, ali nismo puno uspeli da ga vidimo. Obratite pažnju da u njemu ima železnička stanica , da se parking plaća gotovo svuda, a da je , koliko smo mi zaključili, ali nismo i isprobali, besplatan kod gradskog groblja. Restorani imaju prosečne cene, ali su porcije manje od onoga na šta smo mi navikli.

Kada od Montekatinija krenete na jug, možete obići sela San Djiminjano (obavezno), Monteridjoni (prelep vidikovac) kao i Volteru sa rimskim iskopinama (ovo zadnje nismo uspeli da obidjemo zbog kiše). Ovaj put završite Sijenom koja je isto tako simpatična, gde možete nešto i pojesti, ali obratite pažnju na radno vreme restorana (rade npr od 12h do 14.30h i uveče od npr 19h do 22.30h). U San Djiminjanu je parking problematičan i pauk nosi 24h, zato parkirajte pre sela i malo pešačite. Monteridjoni ima veliki parking koji se plaća oko 2 eur po satu, ako se dobro sećam, a u Sijeni smo parkirali u stambenoj zoni na ulasku ( prodjete pored tvrdjave na ulazu, pa se levo spuštate) i nismo ništa platili tog petka poslepodne (pitali smo meštane). Inače, videćete bicikliste svuda, što je i dobro rešenje jer se tako najbolje vide pejzaži, a ne morate da mislite o parkingu. Naravno ako imate kondicije za to i ako vam vremenske prilike dozvole.

Trećeg dana smo se zaputili ka Ligurijskom moru, pre podne obišli Luku, poslepodne Pizu. Uličnog parkinga ima dovoljno pre učaska u stari grad, a za 3 sata su nam naplatili 2 eur na automatu. Luka je vrlo simpatična i sva u znaku Pučinija koji se ovde rodio, prošetajte po zidinama starog grada, obidjite unutrašnjost i njegove uličice. Na svakom koraku su mape turističke rute.

Piza ima lep centar, a od centra do tornja se može peške doći ako idete samo pravo i predjete most preko reke Arno. Toranj je zadivljujuć, ali i ovde postoje redovi za ulaz, pa biste morali preko neta sve da rezervišete.

Dan smo završili na ušću Arno u Ligurijski zaliv, tu postoji mondenska luka za jahte, vrlo lepo uredjena, sa ribarskim sojenicama iz kojih spuštaju ogromne mreže. Mada ne znam šta tačno love, obzirom da je Arno zagadjeniji i od Dunava...

Do Italije smo 1. Maja išli autoputem i tu smo naišli na problem samo kod Ljubljane , jer se tu spajaju dva autoputa iz Austrije sa E70, tako da su vozila iz cele srednje i istočne Evropa praktično zakrčila obilaznicu oko Ljubljane. Na sve to najviše je bilo slovenačkih tabli, jer su svi pohrlili da provedu praznike na severnom Jadranu. Čekanje u koloni je potrajalo oko 1 sat. Posle Ljubljane više nije bilo gužve, autoput je u celini odličan. Jedino još ne znam zašto su nam na granici Slovenije pregledali pasoš ponovo, mislili smo da je dovoljno na granici sa HR, no kontrole su zaista rutinske. U povratku smo ručali u Termama Čatež, u pivnici, vrlo dobra , domaća, hrana. Gužve nije bilo do granice Hrvatske i Srbije, gde je izgleda neki softver koji skenira pasoše napravio kolonu sa 40 min čekanja. To opet nije bilo ništa u poredjenju sa 12 km dugom kolonom povratnika sa Uskršnjih i Prvomajskih praznika u suprotnoj traci, na naplatnoj rampi ispred Zagreba.

Sve u svemu, jedno divno putovanje, za preporuku svima.

Izmenjeno (sm.billie)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo jedna mala ispravka: more je Tirensko.

Monteridjoni je seoce identicno vremenu u kome je ziveo Dante.

Pasose kontrolisu na slovenackoj granici jer tamo pocinje sengenska zona.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Calenzano-bio neko...?Ima li sta da se vidi? Zanima me jer bismo tamo bili smesteni ako se odlucimo za Toskanu kraju juna...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za dvodnevni izlet iz Livorna preporucujem jednu od ove 3 varijante:

1) Firenca

2)Volterra - Colle Val D'Elsa - MOnteriggioni - Siena

3) duz obale ka jugu do Orbetella (177 km Livorno - Orbetello)

Mozda si negde bila, pa te ne interesuje ponovo, izabri varijantu, pa cu ti napisati detljnije sta ima da se vidi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

iskreno ja sam za varijantu dva, ali ostatak ekipe je za varijantu jedan( jer kazu ipak je to sedamnaesi dan a oni su krenuli na odmor, pa da nam ne bude previse).Pa ako moze nesto malo vise o toj prvoj varijanti.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto da ne, ako niste bili u Firenci. Od Livorna do Firence imate superstradu (to je put koji ima po 2 fizicki odvojene trake u svakom smeru, ne placa se), ima nekih 120 km. Otprilike na pola puta imate gradic San Miniato, koji se sastoji od donjeg (novog) i gornjeg (starog grada), potpuno ocuvan srednjeverkovni gradic, vrlo lep kao i bilo koji drugi u Toskani, vredi da se obidje. Poznati centar prerade koze, tako da, ako vas i to interesuje, mozete eventualno da vidite za neki soping, prvenstveno mislim na tasne, kajseve, novcanike, rukavica (kozne jakne se u Italiji manje nose i drugacije nego kod nas). Ima i autleta (Tuscan's, Emma, Marros), naravno, to su sve proizovi visokog kvaliteta, tako da ne znam kakve su cene. Na pijaci San Lorenzo u Firenzi ima takodje mnogo stvari od koze (ukljucujuci i jakne), tezge vecinom drze stranci i moze da se cenjka, mogu da se nadju odlicne stvari.

Naravno, ne preporucujem muzeje zbog kratkog vremena, nego jednu lepu setnju Firencom, a za spavanje mozete da odaberete ili nesto pre Firence, ili nesto na ulasku u Firencu, pa da koristite gradski prevoz.

A mozete da odete i do Viareggia, bez mnogo obilazenja, idete na plazu..mada more nije lepo, ali mesta su jako uredjena. Visok turizam, omiljene destinacije bogatih Rusa. Eventualno svratite u Pisu, ionako nema nista drugo da se vidi osim Campo Santo i Torre del Lago Puccini, mesto gde je ziveo i komponovao Puccini. A mozete da krenete gde god vam padne na pamet, sigurno cete videti nesto lepo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav,

da li neko zna cenu karte za voz ili autobus izmedju Firence i Montekatini terme?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidi na sajtu Trenitalia, voz je u II klasi 5,30 eur jedan pravac, na sajtu imas vremena polaska, cene. Biras Montecatini Terme-Monsummano ili Montecatini Terme Cento i Firenze ( Tutte Le Stazioni )

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala,pogledacu.Informacije koje sam ja nasao su stare tako da ce mi ovo dobro doci.

I ako neko zna kakva je situacija sa parkiranjem u Montekatini Terme,Pizi,Sieni,Lucca....gde je zgodno parkirati,da li se placa i kako se krecu cene parkinga?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U Sieni je zgodno kod stadiona. Placa se prakticno svuda, cene nisu svuda iste, zavisi od blizine centru itd, ima i parkinga koji su vremenski ograniceni.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U vezi parkiranja u Pizi pogledaj http://www.pisamo.it/interno.php?id=7&lang=it

Kada sam se ja pripremala za Toskanu, nasla sam jedan besplatan veliki parking, na kome obicno uvek ima slobodnog mesta u Via Pietrasantina, nekih 900 m iznad krivog tornja.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Znaci tako stoje stvari.Hvala na dodatnim informacijama,pozdrav.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka