flyche

JAVNI prevoz u Parizu

104 poruke u ovoj temi

Ja sam sad za Uskrs bila dve nedelje u Parizu sa deckom i mi smo kupili po 2 nedeljne karte za 1. i 2. zonu koje vaze kao sto je neko vec rekao i za metro i za tramvaj i za bus, kao i za RER u ovim zonama. Cena jedne nedeljne karte je 18 evra i mislim da se ta varijanta najvise isplati. Takodje mislim da su 1. i 2. zona dovoljne za ceo Pariz, jedino kad idete npr. u Versaj ili Diznilend kupi se karta za odgovarajucu zonu. Npr. za Versaj u jednom pravcu kosta 6 eur, a za Diznilend 8eur. Nikako ne preporucujem svercovanje, ne znaci da kontrola radi svoj posao samo pocetkom meseca, jer u periodu od 11. do 26. aprila kada sam ja tamo bila videla sam kontrolore 3 puta, sto u metrou sto u busu. A kad oni udju nema sanse da im izmaknete.

Savetovala bih svima da, pre nego sto podju na put, kupe knjigu ""Vodic kroz Pariz". Tu imate sve ono sto bi trebalo obici, pise i za koja mesta vazi Museum Pass i kada koji muzej radi, ma sve bitno...

Moram napomenuti da studenti nase zemlje, posto nismo u EU nemaju besplatne ulaze na studentsku karticu EURO 26, imamo studentske popuste u Diznilendu (karta kosta umesto 57eur - 45eur), u muzeju Grevin (popust je nekih 4-5eur), eventualno jos po negde. Dok studenti EU ulaze besplatno u Versaj, Luvr, muzej nauke i tehnike i skoro svim drugim, mi placamo redovnu cenu. :(

I jos nesto! Museum Pass vise se ne mogu kupiti na metro stanicama, vec u vecim muzejima i turistickim kancelarijama.

Izmenjeno (lapetite_info)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za hotel ne znam zaista, jer imam smestaj idem u sopstvenoj reziji, ali, da postoji karta za prevoz za koja vazi 7 dana, kosta 18e, ali izgleda da ti treba slika (kao za licnu kartu), i dodatnih 5e kada je prvi put vadis. posle je samo dopunjujes po potrebi (za narednih 7 dana 18 e...)

Vazi za sve prevoze i za cini mi se sve tri zone. Ovo sam saznala ovde na forumu, tako da ne znam koliko je to pouzdano, i ako gresim, neka me neko ispravi...

I da, kada smo vec kod toga, da li vazi ta karta od ponedeljka do nedelje, ili vazi 7 dana oda dana kupovine? neka me neko dopuni  ili ispravi,  ili oba :) Takodje, ljudi su preporucivali komlet karta, 10 ih je u pakovanju za 11, 60 e, to je nekih 4-5e jeftinije od onoga kada bi kupila 10 pojedinacnih karata, ali cini mi se da vaze samo za 1. i 2. zonu. Zao mi je sto baratam sve sa polu-informacijama, ali dok se neko ne javi ko je vec bio, da ti ja bar kazem ono sto sam saznala.

Izmenjeno (Helena01)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

evo sajta, za informacije o prevozu, ja mislim da je ovo nabolja varijanta:

http://parisbytrain.com/carte-orange-navigo-decouverte-prices/

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

... vratila sam se pre 20-ak dana iz Pariza, i sto se prevoza tice, potrosli smo po jedan komllet od 10 karata (muz i ja), i kostao je 12, 5 e. Ustvari, ostale su nam dve karte neiskoriscene, ali moram da naglasam da smo bili u centu grada (Bul. Sen Zermen) kao i to da je prevoz bio besplatan od 31.12. od 17h, pa do 1.1. do 12h, zbog Nove godine, pa smo i to iskoristili da obidjemo neke udaljene delove Pariza, koje inace ne bismo isli (La Difens npr... nema nista zanimljivo, po mom misljenju, ali kad je dzabe, a imas vremena, ajde...)

Takodje, zloupotrebili smo i jednu malu rupu u sistemu na putu za Versaj, koji je u 4-oj zoni (za aerodrom ovo ne vazi, on je u 5-oj zoni, objasnicu kasnije zasto).

Naime, do Versaja vozi RER C (to je onaj voz koji vozi van 1. i 2. zone i za koji se dokupljuje posebna karte-do Versaja je 3, 5e, u jednom smeru, a do aerodroma (CDG- RER B), 9e takodje u jednom smeru, stim sto karta za RER vazi i za metro (ta ista, mozes dva puta da je provuces kroz automat) ali ne vazi obrnuto. Medjutim, kako RER saobracaja i 1. i 2. zonom, mi smo usli u centu na stanici St. Michel, i na salteru kupili obicne karte za metro, kao i dve karte za RER C (jer u Versaju automat ne prima metro karte, vec samo RER). A ako se desi, da udje kontrola, vi samo pokazete RER karte koje ste kupili za povratak, i resena stvar, on je svakako provlaci kroz svoj onaj citac, a on ne prepoznaje da li je karta ponistena ili nije, i on je svakako ponistava. Vrlo se cesto desavalo, da je karta ponistena, ali da je onaj printer slab, i da izgleda kao neponistena, medjutim, ne moze ponovo da se ponisti. Pazite, ako putujete u Versj u sopstvenoj reziji, vodite racuna, nekad je potrbna korespodencija na stanici Marsova polja, bezobzira sto ste usli u RER C. Ovo narocito vazi ako dolazite iz severnog dela Pariza (nama nije trebala). Nije neka usteda, ali nama bilo slatko :)

Medjutim, za aerodrom ne vazi ista fora, jer ti, da bi napustio stanicu i usao na aerodrom, ti moras da provuces tu istu kartu, da bi ti se otvorila izlazna vrata... Tako da je sva sreca da smo ipak kupili RER kartu za aerodrom, a iskreno, planirali smo da se provucemo sa obicnim kartama kao u Versaju:)

Ono sto bih napomenula, a takodje mi se desilo, da ne drzite karte blizu mobilnog telefona, jer se nekako razmagnetisu, i prijavljuju kao da su iskoriscene tj. automatih odbija. U tom slucaju, odite samo do salterskog sluzbenika, objasnite sta se desilo, on ce provuci svaku kartu kroz neki citac, proverice da li ste je koristili ili ne, i dace vam nove. Tako je bar nama bilo. 6 karata smo zamenili, bez problema, jer ni jedna nije htela u automat, a znam da nisu koriscene.....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li taj komplet od 10 karata važi samo za prve tri zone ili važi i za 4. i 5. zonu, tj. do aerodroma Šarl de Gol?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li na stanicama RER-a karte mogu da se kupe i na nekom salteru ili samo na automatu?Zanima me konkretno kada budem hvatao prevoz od aerodroma,da li jos kuci da spremim evrice u metalu ili moze na nekom salteru da se plati.Eventualno automat prima i papirni novac,to sam vidjao na nekim mestima?Mozda izgleda kao glupo pitanje,ali zasto se ne pripremiti i za sitnice...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Automati primaju metal, papir i kartice, tako da ne bi trebalo da imate problema. Šaltera se ne sećam, nisu nam trebali.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na aerodromu postoji salter (i to bas veliki) na kom mozete kupiti kartu za RER kupovala ja. U svakom slucaju, automat prima papir, metal, kartice i vraca kusur.

Pitajte nekog na izlazu iz aerodroma da vas uputi (RER B se izgovara "er o er bi" :) ).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na korisnim uputstvima.Ako sam dobro razumeo,cena ovog prevoza zavisi do koje stanice se ide,pa je mnogo lakše da sve završim na šalteru.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja mislim da je cena RER karte ista, bezobzira do koje stanice (zone) idete.Prosle godine je kostala 9e. Prednost RER-a je sto ta ista karta vazi i za metro, samo sto na pojedinim stanicama (u zavisnosti gde presedate, ako uopste presedate) mora dva puta da se provuce.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

www transilien-sncf.fr je sajt na kome se mogu naci bas sve informacije o prevozu i na engleskom. Za stanicu na aerodromu nema brige, sve je lepo obelezeno.

Automati za karte imaju i opciju na engleskom.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prevoz poskupljuje jednom godišnje i to ne kao kod nas, već do nekih 1 e. Carnet je 14,10 evrića, a Navigo za 7 dana 1-2 zona 21,25. Kontrolu nigde ne videh, vrv su i oni na godišnjem:D Vrti se more službenika RATP, jer je ove godine baš haos.

Švercovanje nije baš tako lako kao ranijih godina, a ako neko ima iskustva neka napiše, ali primećujem da rade na otklanjanju istog. Iza mene se nekad neko provuče, ne baš da mi se zalepi ili kad vidim da pokušavaju da preskoče, ja kliknem moju N. Na pojedinim mestima su postavili duplu rampu gornju i donju, pa preskakanje i provlačenje izgleda kao nemoguća misija.

Moguće je kupiti carnet tarif reduit (7,05 e) a ako vidite kontrolu, idite na drugi izlaz. To je jedini način suptilnog švercovanja. O ovome je već pisano na temi Pariz u sopstvenoj režiji, ali msm da pristaje više ovde.

Neki naši su na licu mesta platili kažnu 33 e, 60 e je ako vas odvedu u policiju, a ako još ne posedujete pasoš 80e. Ne znam da li je ovo 100% tačno, jer sam čula od drugih.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bili smo kratko, -6 dana pa nismo videli nijedanput kontrolore. Supruga i ja smo koristili 3 x10 karata=42,3 evra a vratili smo za BGD 5-6 karata. Ja sam iz fazona preskocio bar 5-6 puta. Tamo gde je dupla rampa supruga ispred mene samo zadrzi rampu-vrata, a ja preskocim ovu prvu rampu (Prva rampa je kao one na nasoj autobuskoj stanici i lako se provuces ili preskocis, a druga je ustvari metalna vrata koju ne mozes da resis- osim ako ti neko ko je prosao ispred tebe ne zadrzi. Niko nikada nikoga nije opomenuo za preskakanje-provlacenje, iako ima sluzbenika koji upravo tu stoje da sprece svercovanje. 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fora za donju rampu je odavno provaljena, zato je sad i postavljena gornja, gde ti je ipak potrebna pomoć prijatelja :-)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto smo nasli smestaj na prvoj stanici metroa koja je izvan prve Pariske zone, interesuje me da li vaze pojedinacne karte (karnet 10 kom)? Negde citam da te karte vaze za 1 i 2 zonu, a negde samo za prvu zonu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka