purgerkrk

Danas prihvatljivo letovanje na jedrilici

43 poruke u ovoj temi

Slucajno sam nesto napisao na temi o grckoj i odmah je pocelo prepucavanje gde je ljepse i gde su ljepse plaze ..i tako redom

posto je ovde mjesto da se o tome pise ...barem mislim ....probat cu pribliziti jedrenje po jadranu onima koji misle da je to ne izvedivo i skupo ili da je opasno i neizvedivo

Osobno nemam koristi od ove teme ali volim more i volim provesti vrijeme na moru a najviše na jedrilici koja lagano klizi nagnuta malo na jednu stranu bez buke motora a sa šalicom kave ispred sebe i s malo viskija ileda u čaši .

Znam da je situacija vrlo teška rekli bi i više od toga, a mislim da i kod Vas nije bolje

baš zbog toga sada je vrijeme za početi o tome razmišljati

Kada se načelono složi grupa, društvo,ekipa ili kako ko kaše a stvarno je vašno da se okupe ljudi koji su STVARNO DONEKLE TOLERATNI. vrijeme je da se raspita oko uvjeta,

a oni su u ovo vrijeme vrlo povoljni dakle sada tj. do kraja sječnja cijene su manje i za 20%

rani buking.

Kada gledamo odnos cjene i veličine broda što je veči brod to je jeftiniji najam po osobi

idealni su jedrilice oko 15m ( 50 stopa ) gdj e se moše vrlo ugodno i komktno smjestiti 1o osoba do 12 kada je več malo manje komotno jer netko mora spavati u dnevnom boravku.

mislim da je ta opcija bliža mlađem društvu 10 osoba za one manje komotnije :bez-zuba:

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planiram da to uradim u skorijoj budućnosti. U stvari nekoliko takvih varijanti na plovnim objektima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

ako Vas nesto zanima mogu da dam savjete ili pomognemu necem ....ja cu po malo pisati o svim aspektima danasnjeg chartera i jedrenja po Jadranu

vec samo rganizira i jedrio sa forumasima iz srbije

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pa...ja za početak ne bih celo letovanje :) na jedrilici, nego neka 2-3 dana...ono - malo pučina pa malo neka udaljena, divlja ostrva...pa malo ja vozim ladju pa učim da vezujem čvorove, bacam sidro :D i slično ALI da je stalno tu neko ko potpuno vlada situacijom i zna šta radi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

kada mislim letovanje to je tjedan dana otprilike makar se moze i par dana

ali da bi se uopce osetilo i dozivilo nesto sedama dana nije mnogo a ni malo

kasnije cu nesto pisati i opisati sedam dana na jedrilici a i postaviti slike samo moram da vidim kako se postavljaju

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jedva cekam taj opis, i imas pomoc na forumu oko postavljanja slika. potrazi temu o tome. Valjda je u podforumu Pitanja i predlozi  ili jednostavno vidi ovde...

http://www.dodaj.rs/ 

Izmenjeno (Infoputnik)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

prvo nekolik oslika sa jedrenja da vidim dali funkcionira

nije uvek ovakvo vreme

jedrenje62009003.jpg

ima i lesih trenutaka

jedrenje62009083.jpg

jedrenje62009141.jpg

p1010328n.jpg

p1010331l.jpg

vidim da ce biti u redu ..dakle ja uz tekst postavljami slike tako da se i vidi o cemu pisem

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dakle da nastavim

Da bi uopce krenuli u avanturu na moru potrebno je nesto znati o cjenama jer su one glavni faktor kad odlucivanja

Cjenu najma određuje :

PROIZVIĐAČ PLOVILA - Njemački proizvođalć Bavaria proizvodi kvalitetne jedrilice pogotovo za čarter te su ta plovila jeftinija od ostalih Evropskih proizvođača u čarteru ( znam za Hrvatsku ) razlika može biti i preki 1000 € po tjednu u udarnom terminu.

STAROST PLOVILA - šta je brod stariji i cjena mu pada u čarteru - novi i godimu do dvije top cjena starija plovila sve jeftinija tako da razlika može biti i do 500 € za isti brod u istom terminu kod istog čartera . Brodovi su u pravilu stari do 6 godina , možda i nešto stariji. IZ iskustva najbolje je uzeti u čarter brod kojem je treče ili četvrta sezona jer u prve dvije sezone pokažu se svi nedostaci ili manjkavosti koji se tokom tog perioda isprave.

TERMIN NAJMA - cjene ovise o terminu, Ja bi preporučio drugu polovicu juna ili kraj augusta, početak septembra.Cjene su dosta niže a vrjeme je ugodno i nije pre vruče

Mora se imati na umu da na brodu sunce je tri puta snažnije nego na plaži tako da treba jako paziti prvih par dana.

Ove godine uzeo sam jedrilicu o7.06. i to su bila jedina dva tjedna prekrasnog vremena u ovoj sezoni, za razliku od prošle godine gdje je vrijeme sve dane bilo lose, ali o tome ču kasnije ,

O samom jedrenju i pripremama,.drušenju, planiranju, pripremama

prekrasnim uvalama čistom i bistrom moru,kupanju i sunčanju ( kako kada ovisno o društvu ) kao nudist itd može se napisati knjiga ili knjige.

Prvu knjigu koju sam pročitao o jedrenju i životu na brodu još davno bila je autobiografija

jedne srpske obitelji koja je radila u Holandiji te jednog dana odlučila oploviti svijet u jedrilici stim da prije nikada nisu bili na moru te su naum sproveli u djelo i stvarno oplovili

svjet. Mladi bračni par sa vrlo malom djecom.

Ako su mogli oni, onda mogu skoro svi provesti par prekrasnih dana doslovno na moru.

PITAJTE ILI NAPIŠITE SVOJA ISKUSTVA

Izmenjeno (purgerkrk)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Dobro ti ide sa postavljanjem fotografija :D

Mene zanima kako izgleda jedan dan na jedrilici...raspored, sta, kako, ko? Takodje me interesuje kako otkriti da li mozes imati  pojavu mucnina. Da ne uplatis sve to, pa da ti propadne saznanjem da moras na kopno. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jedan dan na jedrilici nije pokazatelj kako se boravi na jedrilici ....mozemo reci da se mora proci par dana dabi se dobio nekakav osecaj i saznanje ...to cemoproci uskoro ...

raspored ...videcemo kaok izgleda jedrilica ,

..a posao na njoj i nema za vreme plovidbe ...osim ako se ne takmici no tada su uigrane posade gde se zna sta svatko radi...u principu svaki član je zaduzen za jedan segment jedrenja jer je tamo sve podređeno jedrenju i natjecanju ....mi necemo tako pristupiti jedrenju vec ..kao uzivanje i zabava .

a sto se tice mucnine ..neki podnasaju bez icega a inace se uzme pola ili cela tableta dan dva dok se covjekne prilagodi ....u principu u normalnim okolnostima ne treba nista ...

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

NADAM SE DA ĆE NEKOMU OVO POSLUŽITI I OLAKŠATI MU ODLUKU DA SE UPUSTI U AVANTURU :rolleyes: LJETOVANJE NA JEDRILICI :smorilo: pa ću nastaviti

Ako se društvo okupilo i doneslo načelnu odluku da se upusti u avanturu mora se odlučiti

gdje će ploviti. Za mora izvan Jadrana nemam previše iskustva u čartiranju i zato ću ostati na Jadranu a mislim da je u svakom slučaju financijski povoljnije i bliže recimo nego Grčka koja je isto tako prekraska destinacija za jedrenje, ali u tom okruženju kapetan jedrilice ( za Grčku po meni je potreban lokalni DOBAR skiper ) mora biti stari morski vuk

(godine za to nisu presudne ) Na Jadranu je sve ležernije ine treba preveliko iskustvo

o čemu čemo kasnije

Dakle na Jadranu smo šta je moj izbor ali nemora biti i Vaš

Največa koncentracija čarter agencija povoljnih za najam je između Zadra i Splita i ja s Krka čartiram u Dalmaciji

Sljedeći korak koji je potrebno pažljivo riješiti pronači najpovoljniju čarter agenciju.

Treba sjesti za kompjuter i počinje pretraga, treba mnogo stranica otvoriti pažljivo pregladati i kasnije sve to usporediti Ako netko poželmogu mu dati par adresa čartera koji su momentalno najpovoljniji.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zvuci veoma interesantno sve sto si napisao do sada; volela bih da se otisnem u jednu takvu avanturu. Ako imas jos neke slike, podeli ih sa nama. Nemam uopste predstavu kako sve to izgleda, pa je svako tvoje iskustvo dobrodoslo.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Opisat cu polagano sve od priprema do jedrenja ipar ruta da biseuopce moglo shvatiti kako to izgleda i kakoje u stvari jednostavno....uz sve idu i slike ...imam ih stvarno mnogo

Par slika pa cemo dalje

frapa2.jpg

frapa4.jpg

ffrapagaleb.jpg

drvenikzalazak.jpg

Dobra cjena koja se može postići otprilike je po kabini između 300€ i 600€ ovisno o terminu,jedrilici, starosti itd. Kad se kaže da je cjena po kabini to se ne odnosi na broj članova posade već na broj spavačih kabika ( primjer Bavarija 47 ima ima četiri dvokrevetne kabine 8 ležaja s tim da ima dva dodatna ležaja u cnevnom boravku žto je označeno kao 8+2 ukupno 10 osoba po tome po osobi 220€ za sedam dana

Ovisno o veličini društva . ako je do 10 osoba a financije nisu presudne bolji je izbor Bavaria 49 pet dvokrevetnih kabina a mala razlika u cjeni možda nekih 30€ do 50€ po osobi ali je puno veči konfor.

10 ljudi na jedrilici je maksimalni broj u relativno malom prostoru stim da i nije tako mali jer paluba zauzima oko 45 - 50 kvadratnih metara a potpalublje oko 35 m2

VELIKO PITANJE JE DRUŠTVO

OBOTELJ kada se obitelj odluči na pustolovinu ( roditelji sa djecom ) velika vjerojatnost je da za vrijeme plovidbe neče dpći do sukoba ( mišljenja , želja, potreba i mnogo sitnih stvari koje se u normalnim okolnostima ni naprimječuju ) jer se od početka zna tko je gazda i skoro sve se odvija u tom duhu. Tako da nakon povratka sa ljetovanja obotelj funkcionira kao i prije

EKIPA..KLAPA..DRUŠTVO

Kada se okupi posada koja se sastoji iz parova velika opasnost postoji da nakon ljeta to društo neče funkcionirati kao prije jedrenja. U razgovorima i dogovorima prije jedrenja sve če izgledati idilično. muški dio društva više če obratit pažnje flaši vina ili piva i uz put če raspravit njihov dio pitanja i zadatka vezanih uz pripremu i jedrenje Stalno če ponavljat ništa nemože sta između našeg prijateljstva ,ženski dio društva marljivo če počet planirat jelovnik koje namjernice i što sve treba pribaviti prije polaska,no nakon par minuta prelazi se na najnovije tračeve i dagađaje iz života.Društvo če u planiranju o pripremama za ljetovanje provesti mnoga vremena u ugodnim druženju ali če se traljavo pripremiti.

U pravilu na brodu glavne obroke spremaju muškarci

Izmenjeno (DraganV)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Na jedrilici prvi dan je uvjek super, Sve novo,more sumce itd Kako dani prolaze nervoza se polko uvlači i u principu ženski članovi na jedan suptilan način lagano dižu atmosferu..

No nije baš tako,Uz dosta truda i doze razumjevanja, tolerancije i flaksibilnosti ljetovanje postaje prekrasna avantura koja se ne zaboravlja .

ŠTO JE POTRBNO DA SE KRENE

pod pretpostavkom da ste pronašli ili bi rekli da ste uzeli brod u čarter počinju pripreme

Kao prvo mora se odrediti KAPETAN s tim da ako zna da upravlja jedrilicom to je idealna kombinacija.

Dokumenat koji je potreban (najosnovniji bez kojeg se ne može čartirati jedrilica ili brod je položena B kategorija sa položenim ispitom za radiofoniju radiofoniju traže osiguravajuče kuće ) Ispit u Hrvatskoj do 1000 kuna ili 140 € ali mislim da je kategorija internacionalna .

Uloga kapetana je da ima presudnu riječ u odlukama . Na moru je sve idilično i prekrasno ali u tren se sve mjenja tako da netko mora biti odgovoranAko nema skipera onda je Vaš kapeten i stvarno materjalno i krivično odgovoran za posadu i

brod ( materjalna odgovornost se riješava obaveznim pologom koji se ostavlja u agenciji kod preuzimanja broda a vrača se po povratku i pregledu broda.Ako nema štetea normalna posada ne radi štetupolog se vraća.Zavisno od čarter agencije ali u principu sve agencije prihvačaju kartica te vam se slip vraća stim da se može polog ostaviti i u gotovini.

Dali je potrba skiper po Jadranu

Ako nitko od posade nema iskustva barem nekakva <<<<<<<<<<<<<<<<<<znači da je sa nekim plovio prije i sudjelovao u upravljanju jedrilicom , da ima svoj manji čamac i sl.

Jadran ne zahtjeva vrhunskog ili odličnog profesionalnog skipera za razliku od Grčke ili ako kreneš dalje od Brindisija prema Otrantu i Sredizemlju, Na Jadranu sve je blizu,rekli bi iza ugla, što setiče udaljenosti.

Znači ako treba skiper tto je dodatno oko 700 € za toliko se dobije več korektan skiper Osim plače skiperu ste dužni osigurati hranu piče (u to nije uključen alkohol) pravila za alkohol ista su na kopnu i moru. Drugi način je da potražite skipera preko oglasa ili nekih Foruma da vas vozi besplatno osim svih troškova ( prevoz,hrana smještaj ) što je u stvari besplatnoKod takvog načina treba biti oprezan i probati provjeriti njrgove kvalifikacije ( ako ima dozvolu za skipera več to pokazuje da je kvalificiran jer za nju se treba malo pomučiti i ploviti a drugo kakav je čovjek to se riješava razgovorom i procjenom.

Znanje samog jedrenja nije presudno jer se puno puta uzima jedrilica radi plovidbe i obilaska obale i otoka a ne jedrenja

makar samo rekreativno jedrenje daje jedan specijalan obol ljetovanju na jedrilici.

Današnje jedrilice su tako opremljene da uz stvarno malo znanja nožete sigurno ploviti. No o tome čemo kasnije.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

LAST MINITS PONUDA

To je mogučnost koja se u zadnje vrijeme pojavila i u čarteru.Jedan od razloga je naglo bujanje čarter agencija na Jadranu radi idealnih uvjeta čartiranja . Drugi razlog je momentalna ekonomska situacija u svijetu. Opao je broj čarter gostiju pa se pojavilo na tržištu dosta veliki broj slobodnih brodova,

U takvoj ponudi nudi se manja cjena 20 % ali cjena se može spustiti i do 40%.

Makar ako se odlučite na takav način vjerojatnos je da završite na jedrenju 10 do 15%

Da bi uopče razmišljali o tom načinu vaš godišnji ( godišnji svih članova buduće posade )

mora se razvući na 3 do 4 tjedna da bi ulovili vaš tjedan

Da bi to ostvarili morate pronači čarter agenciju koja ima višak brodova prijavt se na listu čekanja i čekati da Vas pozovu i to u principu 3 do 4 dana prije slobodnog termina. U tom je slučaju čarter vrlo povoljan.. Tko to pokuša sa srečom. :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26211
    Ukupno tema
    874172
    Ukupno poruka