Infoputnik

ZAKON ILI KAZNA

Da li mozete sa mesecnim primanjima izdvojiti 300 EUR-a, za zimsku opremu vaseg automobila?   29 glasova

1. 1. Da li mozete sa mesecnim primanjima izdvojiti 300 EUR-a, za zimsku opremu vaseg automobila?

Molimo prijavi se ili se registruj kako bi glasao/la u anketi.

71 poruka u ovoj temi

Ako ces doci bar zbog toga, moguce :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:)

Izmenjeno (Nikola S.)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam vlasnik automobila mg tf kabrio 2004. god koji vredi relativno puno novca obzirom na prosecne platezne mogucnosti u zemlji Srbiji. Zivim u Rumi, Vojvodina, Srbija i ne pada mi na pamet da placam dodatni namet koji propagiraju neki placenici na ovom sajtu.

Ko zivi u mestima u kojima nije neophodno da nose lance i katance neka ih i ne nose. Ne zelim da dajem dodatni podstrek drumskim razbojnicima u plavim uniformama da nas jos vise kaznjavaju zarad svog interesa ili po naredbi pretpostavljenih i ove drzave na rezervi makar to bilo i u cilju "bezbednosti saobracaja".

Kad mi bude trebala zimska oprema tj zimske gume i sve ostalo (kad budem prelazio preko nekih prevoja zavejanih snegom) ja cu ih staviti bez obzira na ovde prisutne dusebriznike koji vode racuna o mom i svim ostalim zivotima. Pa jel vi stvarno mislite da ste toliko pametni da otkrivate toplu vodu kako su po dubokom snegu bolje zimske gume ma kakve bile od Pirelli ili Michelin letnjih ili univerzalnih guma? Koji je to standard koji propisuje kvalitet istih?

Nemojte pravdati nove namete, svi koji pisemo ovde smo jos zivi i (pretpostavljam) pametni toliko da umemo da vozimo automobile po bilo kojim vremenskim uslovima i da znamo sta nam je potrebno da bi bili bezbedni.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

svi koji pisemo ovde smo jos zivi i (pretpostavljam) pametni toliko da umemo da vozimo automobile po bilo kojim vremenskim uslovima i da znamo sta nam je potrebno da bi bili bezbedni.

Ja sve najlepše mislim o nama koji pišemo ovde, ali daleko od toga da su SVI koji voze odgovorni, dobri vozači i svesni onoga šta je najbolje za njih i druge učesnike u saobraćaju. Previše je bahatosti, prepotentnosti ("Ja bih ovde proterao autobus") i neznanja, kako na drumovima tako i šire.

Izmenjeno (Nikola S.)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo, da glasam i podržim one koje smatraju da je novi zakon kazna.

Iskreno, nameti na svim nivoima u zemlji su sve brojniji, pojedinci uz pomoć države imaju zaista "težak"  zadatak - treba osmisliti nove strategije za iznuđivanje para od totalno osiromašenog naroda (  a sve u cilju isključivo njihove lične koristi).

Dajte, pa ne verujete valjda da se sve ovo trenutno radi zarad i jedino zbog bezbedosti u saobraćaju? Ma, da, baš je kod nas sve ok, jedino vozači nemaju toplo ćebe, sada ćemo i to ispraviti i sve će biti po propisu. Man'te me priče...

Podržavam korišćenje zimskih guma ALI - ne mislim da i po tom pitanju treba biti isključiv. Naime, bezbednost na našim drumovima je u najvećem broju slučajeva ugrožena zbog BAHATIH vozača, nasilničke vožnje, nepoštovanja brzine, alkoholisanog stanja ... ma dajte mi podatak KOLIKO  se to nesreća desilo zbog toga što gume nisu bile adekvatne, da bi se država sada ozbiljno zabrinula i shvatila da je baš  taj problem urgentan?

I ne slažem se sa iznetim elitističkim ( i isključivim) stavom po kojem ljudi koji nemaju para za zimske gume ne treba da budu na putu ( isključimo pola Srbije iz saobraćaja ). Svakako da mora biti kažnjiv odlazak u planinske, zavejane krajeve bez zimskih guma, ali što bi kažnjavali i one koji ih nemaju a savesno  voze  po varoši, u uslovima blage zime ? 

Izmenjeno (Margarita)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Izgleda da se primena novog pravilnik odlaže iz razloga, što je ogroman broj ljudi negodovaozbog jako kratkog vremenskog perioda za nabavku zimskih guma i naravno velikog udara na budžet građana.

Nadležni su ipak skontali da je prekratak period (30 dana) da se nabave zimske gume za 1.500,000 vozila (po njihovoj proceni)

Uza sve to, meni nije jasno gde da nabavim taj novi komplet. Gde god sam pitao, kao imaju ali nemaju u njemu i onu foliju itd... A sv različito.

Zna li neko gde se to u BG može kupiti, ali da je stvarno nov a ne neko krpljenje pa proglašeno novim.

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo ga mali offtopic:

Ljudi zimske gume cesto smatraju "gumama za sneg". To jednostavno nije (potpuno) tacno. Vise mi se puta desilo da me ljudi pitaju zasto vozim na zimskim gumama u sred leta, dok ne pogledaju bolje i vide da su letnje, sa dodatnom sarom za izbacivanje vode (inace, super su za kisu i umanjuju akvaplaning efekat, dok se na suvom ponasaju kao svaka letnja guma).

Ne cini samo sara zimsku gumu. Za razliku od letnjih, zimske gume su drugacijeg sastava, tj dosta su mekse, bolje prijanjaju i nemaju tendenciju stvrdnjavanja, odnosno: imaju znatno bolja svojstva pri hladnom vremenu, bez obzira na padavine. Naime, preporucuju se ispod 7C, jer na tim temperaturama letnje gume postaju previse tvrde, a samim tim upravljivost i zaustavni put nisu na nivou na kojem bi trebali biti. Plus, treba dodati dosta bolje ponasanje na snegu/ledu. Na visim temepraturama, zimska guma se ubrzano trosi (zato je glupo voziti je do 01.aprila), dok letnja guma na niskim temperaturama pocinje da se raspada (ne mislim da ce se razleteti u voznji - ali se ne trosi kao pri normalnoj upotrebi, vec dobija sitne pukotine, i delici otpadaju neravnomerno, sto skracuje vek trajanja). 

I da, ovo je forum - mesto za iznosenje/razmenu misljenja. Opustite se malo. Koliko vidim, cim se nekome ne svidi post, odmah ga shvata kao atak na sebe samog, pa krece u kontranapad, sa dozom nervoze. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hm, biće da je cela priča bila uzaludna.

Zimske gume od aprila 2011.

20. septembar 2010. | 12:30 -> 12:45 | Izvor: B92 Beograd -- Ministarstvo za infrastrukturu pomerilo rok za primenu Pravilnika o obaveznoj upotrebi zimskih guma, sa 1. novembra za 1. maj 2011. godine.

Novi tehnički pravilnik za vozače, u okviru kog je i pravilo o obaveznim zimskim gumama, počeo je da važi danas.

Iz njega je, međutim, izuzet deo o obaveznom korišćenju zimskih guma za period od 1. novembra do 1. aprila na sva četiri točka.

Od brojnih pravila, zimske gume bile su najskuplja stavka. Po novom tehničkom pravilniku za vozila, zabranjeno je i zatamnjivanje stakla, kao i vožnja automobila s volanom na desnoj strani.

Takođe, po novom pravilniku vozači će u narednom periodu morati da nabave novi komplet za prvu pomoć, uže za vuču, i lanci za sneg će morati da budu u kolima, a moraće da se kupi komplet sijalica baš za to vozilo.

Pravilnik je delo Ministarstva infrastrukture, dok je saobraćajna policija tu tehnička podrška i ona koja sprovodi ove odredbe.

Izvor: Vesti B92

Šta god mi mislili o pravilniku, slagali se sa njim ili ne, neko je izgleda shvatio da time gubi birače, a i da ne može da se primeni u praksi. Naime, čak i kada bismo imali najpošteniju policiju na svetu, niti bi mogli da ovo ozbiljno sprovode u praksi, naročito ne u velikim gradovima, osim nekoliko nasumičnih kontrola na putevima sa manjom frekvencijom saobraćaja. Osim toga, ne znam ni kako bi policija mogla da primeni kontrolu u praksi, naročito kada su u pitanju zimske gume koje nemaju dovoljno jasne oznake, a sasvim se legalno prodaju i služe svrsi. Isto važi i za univerzalne gume ili za onu priču o šari od 5 mm.

Pre dva dana sam razgovarao sa prijateljem koji je pravnik, ali i poznaje automobile, pa mi je nešto i spomenuo o ovoj problematici. Pokazao mi je ovaj problem na svom autu, koji ima nove univerzalne gume (nepuna dva meseca) i prateću dokumentaciju (račun, garancija i sl.). Na gumama zaista nema one famozne oznake M+S, već samo brojeva koji pokazuju veličinu i za koju su felnu, a tu su i oznake koje pomažu vulkanizeru da je namesti.Na gumama se "iz aviona" vidi da imaju duboku šaru, ali ne znam šta bi se desilo u susretu sa nekim revnosnim saobraćajcem - pošto nemaju čime da mere šaru, ne mogu da dokažu prekršaj, a u slučaju problema bi se sve moglo dokazati pomoću računa, koji je prijatelj spremno stavio u kola.

Ne računajući pitanje zimskih guma o kome se već raspravljalo, fama o novom zakonu o saobraćaju nije ni bila potrebna - niti se sprovodi u delo u nekoj većoj meri, niti se stanje u saobraćaju promenilo. Ako se pogledaju i zvanične statistike ('ajde da pretpostavimo da su tačne) broj udesa je praktično isti. Iako ih ima manje u odnosu na prethodne godine, gorivo se prodaje mnogo manje, tako da je i frekvencija saobraćaja manja.

Ukratko - nema ničeg novog u zemlji Srbiji.

Izmenjeno (NeTom)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pogledajte ovaj video vrlo je edukativan, posebno pri kraju kad stave zimske samo napred a pozadi letnje što većina kod nas radi. Što se mene tiče sporan je samo datum primene uredbe i preobimna dodatna oprema, ali kako su odložili primenu za sledeću godinu ni to sad nije problem.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

upravo sam ovo doziveo prosle zime negde u decembru mesecu.na prednjim tockovima sam imao zimske a pozadi sam imao prosecne letnje gume.pri brzini od jedva sezdesetak km/h iz cista mira auto se okrenuo za 180 stepeni i zavrsio sam u zaustavnoj traci auto puta okrenut u kontra smeru.sva sreca pa je kamion koga sam preticao uspeo da se zaustavi inace je mogao da me kotrlja do beograda.

da sumiram-kad se sve preracuna te dve zimske gume koje nisam hteo da kupim jer sam smatrao da su mi nepotrebne su me gledano kroz popravku tj.zamenu zadnjeg trapa,slepovanje i jos svasta nesto kostale ravno 600 evra.da ne racunam sto sam se ukocio od hladnoce dok nije dosla slep sluzba i sto sam se s njima tek iztraumirao toliko da i sad imam potrebu da popijem bensandin kad se same setim.o tome da smo mogli da stradamo necu ni da pisem smatram da je suvisno.

dakle da se razumemo jeste izdatak ali je neophodno.jednostavno auto nije isti na snegu sa 2 i sa 4 zimske gume

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ministarstvo bi trebalo navesti šta prva pomoć mora sadržati, pa da gradjani dokupe ono sto im fali u postojećim. Propisivanjem zakona, a u cilju uticanja na bezbednost, da svi moraju imati novu prvu pomoć po nekakvom EU standardu lici mi samo da se namešta veliki posao.

Ako je negde izasao sadrzaj tog pakovanja, volela bih to znati. I ako nema tog spiska, na osnovu cega ce policija znati sta imam, a sta nemam?

PRVA-POMOC-2.jpg

Ne moze se dopunjavati komplet prve pomoci koji vozaci vec poseduju, mora se kupiti NOVI.

Sadrzaj paketa, firme koje imaju dozvolu za proizvodnju paketa u opsirnom clanku:

http://www.b92.net/z...0&nav_id=462183

Sta kaze zakon:

Члан 115.

Опрема за пружање прве помоћи (комплет прве помоћи величине „А“) која одговара стандарду SRPS Z.B2.001 („Службени гласник РС”, број 6/10), мора постојати тако да се може по потреби користити у моторним возилима врста L осим у возилима врсте L1, L2 и L6 .

У моторним возилима врста М, N, T, C и K5 мора постојати опрема за пружање прве помоћи (комплет прве помоћи величине „Б“) која одговара стандарду SRPS Z.B2.001 („Службени гласник РС”, број 6/10), тако да се може по потреби користити. У возилима врста М2 и М3 која имају више од 22 места за седење мора се налазити две кутије прве помоћи величине „Б“.

Опрема за пружање прве помоћи мора се налазити на доступном месту.

Izmenjeno (ljerka)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26118
    Ukupno tema
    871123
    Ukupno poruka