dell boy

Krakov-Prag

21 poruka u ovoj temi

Krajem septembra idem sa drustvom kolima u Krakov, gde cemo biti 3 noci, i zatim produzujemo u Prag, gde ostajemo takodje 3 noci.

Za sada malo znamo o ovim gradiovima, ali bih zeleo da se bolje upoznam sa nekim informacijama pree polaska.

Pre svega sta treba obavezno videti, obici, sa dobrim i losim stranama ova dva grada, i sve ono sto bi moglo da korsiti pri obilasku ovih gradova i slicno.

Svaki savet je dobrodosao.

(Ili eventualno neki sajt gde bi mogle da se pronadju ovakve stvari)

Hvala! :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odmah iznad ima podforum Češka i Slovačka, gde je dosta pričano o Pragu, a ima i dost MFT pomoću kojih takodje možete dobiti neku predstavu šta sve treba obići, a možete isto da pročitate program turističkih agencija šta sve one obilaze (to su neke najvažnije stvari, mada naravno i mimo toga ima još puno da se obiđe) a vi na to da dodate i obidjete šta vas još zanima. Tako da je najbolje da pročitate teme o Pragu.

O Krakovu, bilo je nekih tema, pokušajte da ih pronađete, samo ukucajte Krakov u pretraživač.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo nesto sta sam ja pisala za Krakov pre nekih 6 meseci pa da ne kucam ponovo, citiracu:

"Ja inace ne volim malene gradove i smeta mi kad je grad spor, ali Krakov je zaista predivan.

Prvi dan smo obilazili Krakov sve osim zamka u Krakovu, dakle sam centar grada crkve, jevrejsku cetvrt Kazimires.

Drugog dana smo otisli kolima u rudnik soli Veljicka i u Ausvic. Nakon Ausvica ti se ne zivi tako da ja preporucujem da to obidjes krajem dana jer je zaista da se najezis. Ja sam uspela da obidjem Ausvic 1 dok Ausvic 2 Brikenau sam uspela da samo malo udjem. Ako nemas jak stomak, nemoj da gledas film koji mozes da gledas u samom logoru. Pored toga da te upozorim da koliko god da zamisljas da je logor veliki, jos je veci. Postoji mogucnost da se udje u celije u kojima su ubijali ljude smrtonosnim gasom, ja sam ulazila. Zaista je da se najezis. Da ne bude sad da mi rudnik soli nije ostavio utisak nije tacno, nego samo kad se setim Ausvica najezim se. Rudnik soli je neverovatan, i vredi svaku paru da odes da vidis. Citav grad pod zemljom i to ceo od soli, i lusteri i cesme i sve. Loodo

Treceg dana smo obilazili zamak u Krakovu, Wavel, koji je zaista lep, super je atmosfera, medjutim, kako sam ja u Krakov dosla nakon dvoraca u Rumuniji, Kijeva, Moskve i St.Petersburga, preko Talina, Rige i Vilnijusa, i Varsave, sama unutrasnjost dvorca me i nije oborila sa nogu. Treba obici Armory jer ima zaista puno raznog oruzija i blaga. Nakon toga smo se vozili brodicem i to je stvarno super i nije skupo. Ostalo je bilo vremena da se obidje i Podgoreze, takozvani Jevrejski geto, koji ljudi obicno preskacu. Tamo je idalje apoteka koja je radila i za vreme rata. Uvece je lepo da se proseta centrom Krakova. Ako volis nakit ima ogromna "pijaca" u samom centru gde se prodaje prilicno povoljno srebro.

Sve u svemu Krakov preporucujem."

I da meni je bilo bas lepo vreme, potrudi se da do zamka ides kada ne pada kisa.

pozz i nadam se da sam pomogla

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A sto se tice Praga, evo po secanju:

Ja sam bila samo dva dana pa nisam stigla da vidimo sve. Prvog dana sam krenula od Namesti Miru (gde smo bili smesteni) i gde je lepa crkva, i otisal jednu metro stanicu i izasla kod Vlcavskih namesti. Na vrhu te ulice se nalazi Narodni muzej, koji, nazalost nisam stigla da obidjem. Kada se spustate od Narodnog muzeja ka Staromestanskim namestima naicicete na ulicu koja, kada se skrene sa leve strane vodi do Narodnog pozorista i velikog marketa u kome je najpovoljnije menjati evre za njihov novac (nisam sigurna da je Ceska presla na euro). Jos malo od Narodnog pozorista izlazi se na Vltavu. Kada se krene Vltavom prema Karlovom mostu, i kod Karlovog mosta skrene desno nailazi se na Staromestanske namesti odnosno stari deo Praga de su Astronomski sat, Crkva Sv. Triniti i sl. To je prilicno mali deo ali je jako lep. Tu mozete i da sednete na kaficu u jednom od mnogobrojnih kafica. Ja sam prvog dana obisla samo to.

Citav jedan dan vam definitivno treba da obidjete Praski Zamak. On se nalazi sa druge strane Karlovog mosta, u odnosu na Staromestanske namesti. Moj savet je da uzmete punu kartu za zamak i da obidjete sve sto u njemu ima. A ima da se obilazi citav dan. AKo je lepo vreme idtite da vidite i rojalne baste ispod zamka. Kada se od zamka spustite do rojalnih basti, i krenete ka Karlovom mostu naicicete na Kafkin muzej. Ja nazalost nisam stigla da udjem u njega.

Kada se ode ponovo do centra, sa druge strane Vlcavskih namesti nalaze se Karlove namesti gde ima divan park, i crkva, kao i jedina pravoslavna crkva u Pragu, a kada se tom ulicom krene ka reci nailzaite na cuvenu Raspevanu zgradu. Ovaj deo obidjite pre mraka, jer, ako sam ja dobro razumela drugaricu koja zivi u Pragu, kad padne mrak tu se skuplja sumljivo drustvo. Preko dana je potpuno sigurno.

Ja sam jos isla do Visehrada, koji mozete da nadjete na mapi. On je dalje od centra ali je nesto tipa Kalisa u Bg, samo nije u najuzem centru. Ode se metroom i ima tamo odlican pogled, kao i neke divne statue, crkva i park.

Ono sta, nazalost nisam stigla da obidjem je jevrejska cetvrt. Ne znam zaista sta ima da se nadje tamo, ali znam da je nastala za vreme Hitlera, koji je zeleo da, kad poubija sve Jevreje, ostavi spomenik izumrlom narodu bas u Pragu.

Nisam sigurna gde, ali negde u blizini Praga se nalaze Karlove vari, mali grad koji kazu da treba videti.

Izmenjeno (Marija Malnar)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kada si vec tamo idite obavezno do Zakopana,zimski turisticki centar Poljske,veruj mi predivno je. Bila sam mesec dana u Krakowu i moram priznati da mi je dan do Zakopana bio jedan od najlepsih. Opis mesta imas na ovom sajtu,tako da mozes da procitas. Sto se tice Krakova ,vec je Marija napisala sta da obidjes,ja predlazem Jagalonski univerzitet,koji je u smom centru grada,Floriansku ulicu,koja vodi od Barbakana,do dvorca Wavela i kojom su kraljevi isli do dvorca na krunisanje. Sam centar Krakova tj glavni trg,koji je zaista predivan , sa velikim brojem znamenitosti je nekako u krug i od ostalog dela grada okruzen parkom. Predlazem jos voznju balonom,koja nije nesto skupa ,a predivna je,balon se nalazi na keju Wisle. Ako uspete da nadjete vreme i za soping skoknite do Galerije Krakowske,odmah pored zeleznicke stanice,ogroman trzni centar u centru grada.. Narodno pozoriste je prelepo zdanje. Zastitni znak,maskota ili kako vec grada je zmaj,koji cuvaje navodno cuvao Wavel,zato obavezno kupite neku figuricu ili sta vec da vas seca na ovaj grad.

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nema na cemu,ako te jos nesto zanima pitaj. Obavezno probajte kebab,ima ga svida na ulici,ali jje najbolji onaj u Florianskoj ulici i naravno pivo ziwiec. Sto se tice menjacnica pazite na kurs,moje iskustvo kaze da je najbolji u trznom centru Galerija krakowska i menjacnice u Grockoj ulici.Sve te ulice ukljucujuci i florijanski izlaze na trg tako da cete se snaci vrlo lako.smajl.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Krakow je jedan od najlepsih gradova u kojima sam bio. Verovatno je da ima puno lepsih starih gradova u Evropi, ali u Krakowu sam se osecao kao kod kuce (inace, iz Nisa sam, i proveo sam 5 meseci u Krakow-u), upravo zbog slovenske duse koju grad poseduje. Danima sam lutao ulicama Krakowa, i stvarno uzivao u atmosferi.

Krakow poseduje najocuvaniji kompletan srednjevekovni trg, sa starim kucama u kojima su sada restorani i kafici (sa cenama znatno povoljnijim od beogradskih). Za obilazak starog grada, Wavela i Kazimirez-a (stare jevrejske cetvrti) bice ti potreban bar jedan dan. Za izlaske, imate centar Krakowa, ali i Kazimirez, sa gomilom odlicnih kafica i restorana. Blizu Kazimirez-a je i Sindlerova fabrika.

Obavezno idite autom do Ausvica, gde imas Ausvic 1 i Ausvic 2 (Birkenau). Meni je Birkenau jedno od najjacih mesta koje sam posetio u zivotu. To je u stvari Ausvic koji znamo iz filmova, i na ogromnom je prostranstvu, i planiraj par sati ukoliko zelis da ga mirno obidjes i osetis atmosferu.

Od prakticnih stvari, vodi racuna kod menjacnica, jer ukoliko je kurs 4.23 Zl/EUR, negde ce stajati 4.023. Takodje, obavezno probajte Zapekanke koje su karakteristicne za Poljsku (nesto kao uzduzna kriska francuskog hleba, sa pizza dodacima, zapecena).

Poljaci su izuzetno ljubazni, uglavnom govore engleski. Krakow je studentski centar poljske, sa oko 150.000 studenata, tako da komunikacija sigurno nece biti problem.

I imaju odlicne cene za soping :-)

Lep provod....

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Хвала!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 Dell Boy, ako nisi otišao... imaš i moj opis Krakowa u temi o tom gradu, ali da se nadovežem sa predlozima za obilazak-

Jedan dan će ti biti potrebno za obilazak samog centra grada ( Glavnog trga, Vavela, Kanonične ulice, Sukiennice,  Mariacke crkve, Crkve Svetog Petra i Pavla....). Ne brini, sve je to relativno blizu, tako da možeš obići za jedan dan, ali obavezno uživaj i u jelu i piću po povoljnijim cenama nego u Bg restoranima /kafićima...

Drugi dan - obilazak rudnika soli. OBAVEZNO!!!!

Treći dan - ja bih na tvom mestu i taj dan provela u Krakowu, obišla bih jevrejski kvart, sela u divan, živopisan jevrejski lokal Ariel , naručila neko autentično jelo, zatim obišla neku od mnoštva sinagoga i vratila se na Glavni Trg da uživam ( opušteno!). A ti možeš i da obiđeš Aušvic, ali ... ne bih baš savetovala to, mislim da je lepše da iz Krakowa poneseš jednu divnu  impresiju, o sređenom, prelepom gradu, sa očaravajućom istorijom, pristupačnim cenama ( sve jeftinije od Bg-a), nego da ti neizbrisiva asocijacija ostane logor... No proceni sam, ja nemam stomak za te traume, veliki sam emotivac i Aušvic nisam obišla ( niti ću ikada).

Sve u svemu, meni je  Krakow  najlepši evropski grad, tj. tamo se osećam kao kod kuće.

Uživaj i sretan put!

P.S.

E da,  ako bi imali više dana na raspolaganju, svakako da bih predložila i obaveznu posetu Zakopanima.

Izmenjeno (Margarita)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da, samo da napišem i par reči za Prag ( u opisima samog grada i njegovih znamenitosti neću se ponavljati, toliko toga korisnog  se na sajtu o Pragu može pročitati).

Ja bih sugerisala  ako rešite u ta tri dana i da "odradite" neki izlet van Praga, a dvoumite se između Karlovih Vari i Karlštajna, da se odlučite za K.Vari. 

To nije samo banja, to je jedno šarmantno mestašce koje će vas svakako oduševiti,  prvenstveno svojom specifičnom arhitekturom, zatim i prožimajućim ruskim duhom i uticajem dok je Karlštajn izuzetno hmmm... prazan i hladan zamak ( moj utisak, svakako), ali ako ste već obilazili evropske zamkove, ne verujem da će vas Karlštajn značajnije impresionirati ( položaj mu je najfascinantniji).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

stigoh...uskoro putopis!!!:D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedva čekam putopis, požuri!!! :) Piši sve od hotela, šta ste obišli.... ma znaš već....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Krakov i Prag-20.sep.-26.sep.2010.

Posleprespavane noci, mogu reci da je bilo neverovatno iskustvo.

Ja, moja devojka, i drugar injegova devojka, smestili smo se u auto, i krenuli u ponedeljak, 20.sepotembra, rano ujutru oko 4h. Planje bio 3 dana u Krakovu, u Poljskoj, pa 3 dana u Pragu, u Ceskoj Republici.

Pravac Poljska-Krakov, nasa prva destinacija. Stiglismo oko 15h. U startu nas je docekalo ono sto bi smo samo mogli pozeleti.Prelepo vreme, predivan grad, i sjajan hotel(“Cracovia Orbis Hotel”-3*). Gradima oko milion stanovnika a od toga cak oko 100 000 studenata. Posedujenajstariji univerzitet u Evropi-Jagalonski univerzitet. Odmah smo krenuli uobilazak grada. Posto nam je hotel bio na 2 km od centra Krakova, iskoristilismo to i peske obilazili grad. Krenuli smo od prelpog centra ovog grada. Krakow poseduje najocuvaniji kompletan srednjevekovni trg-RynekGlowny, sa starim kucama u kojima su sada restorani i kafici. Trg jos lepsim cini to sto je uradjen u dimenziji200x200m. Za obilazak samog centra grada treba vremena, ali mi smo uspeli davidimo ono najbitinje - Glavni trg, Kanonicne ulice, Sukiennice, Mariackacrkva, prelepi Barbakan, Crkva Svetog Petra i Pavla i jos mnogo toga drugog...Uzput stigli smo da sednemo i u jedan od brojni poljskih pabova, gde smo uzsnicle i pivo odmorili. Umorni od puta i od pesacenja uvece brzo smozaspali.

Drugi dan, nakon dorucka, smoodlucili da obidjemo prelepi dvorac “Wavel”, koji se nalazi uz reku Vislu. Zato nam je trebalo nekoliko sati. Na njemu su sahranjeni brojni poljskikraljevi, ali i skoro poginuli poljski predsednik Leh Kacinski. Dvorac vrvi odturista, a na njemu se istice prelepo zelenilo sa brojnim spomenicima poljskihvelikana, medju kojima i Vladislava Krakovskog. Tu je i spomenik Papa JovanPavlu II. Sa dvorca se pruza fantastican pogled na Krakov, sto smo iskoristiliza slikanje.

Uvece nakon odmora, izasli smo ugrad i sjajno se proveli. Pored brojnih pabova pod zemljom iz kojih dopier dzezmuzika, pivnica, diskoteka i velikog broja mladih ljudi to zaista i nije bilotesko.

Treci dan, morali smo da ubrzamo.Ostali su nam cuveni rudnik soli „Wielicka“ i jos poznatiji logor „Auschvic“,od kojih smo ocekivali i dobili najvise. Rano ujutru otisli smo do ovog rudnikasoli-muzeja. Stepenicama smo se spustili cak 150 m ispod zemlje. Uz lokalnogvodica na engleskom jeziku saznali smo mnoge intresantne podatke o ovomrudniku. Pa tako, u njemu vecina prostorija i predmeta jesu od soli. Prosto je neverovatnoda i lusteri i pod, kao i brojne uklesane slike(npr.tajna vecera) jesu od soli.Veliki broj prostorija, spratova, statua…sve to cini sjajnim ovaj rudnik.Sagradila su ga tri brata, a u njemu su inspiraciju nalazili mnogi poznatipesnici, kompozitori i pisci, pa je tu i poznata statua Getea. Oko 14 hpozurili smo ka obliznjem mestu Osvjencim, mnogo poznatijem ponajozloglasenijem logoru naci-nemacke vojske iz drugog svetskog rata-Ausvicu.Pri samom ulazu, imao sam osecaj kao da sam u nekom filmu koji pokazuje sceneiz II sv.rata. Brojne kuce u kojima su bili smesteni jevreji, kamene ploce gdesu koracali Nemci, visoke ograde, pruga kojom su dovodili osudjenike, kao ibodljikava zica u nekoliko redova, cine ovaj logor zaista zastrasujucim. Iakosmo mnogo znali o njemu, tek nakon obilaska istog covek zaista moze osetiti tajtezak osecaj tuge i nemci, jevrejskog naroda pretezno, kao i da vidi kolikoljudski um moze daleko monstruozno da ode. U svakoj od kuca bili su kao neki malimuzeji, u kojima su bile brojne slike sa imenima zrtava, brojni ostaci iznjihovog zivota, ali i autenticne prostorije u kojima su boravili, odnosno bilimuceni. Brojne gasne komore, vesala, zid nakome su streljani i slicno, zaistaizazivaju emocije u coveku.

Ipak i posle svega ovaj strasanprizor nije mnogo uticao na cinjenicu da mozemo biti prezadovoljni boravkom od3 dana u prelepom gradu i zaista kulturno i istoprijski bogatom Krakovu, kao io velikoj ljubaznosti lokalnog stanovnistva u ovom centru poljske kulture.

U Prag stizemo posle 5,6 sati voznje, u cetvrtak oko 16 h. Smestaj jebio u odlicnom hotelu “U divalda”-3*, oko 5-6 km udaljenom od centra grada.Medjutim ova udaljenost nije predstavljala nikakav problem s obzirom da je Pragpo meni izuzetno dobro saobracajno povezan, pa tako nam je do centra trebalooko 20 minuta tramvajem.

Prag je tako da kazem podeljen nanovi grad, stari grad, malu stranu i hrdacane, i svi su podjednako atraktivni ivazni pri poseti Praga. Odmah se videlo da sve vrvi od turista.

Uvece smo otisli u kratku setnjudo starog grada, koji se ipak smatra nekim centrom grada. Prag je zaistaneverovatan. Odmah na prvi pogled, ispunio je nasa ocekivanja. Sve ono sto sunam pricali i sto smo ocekivali jasno se videlo vec pri samom ulasku u grad.

Prvo na sta smo naisli jesupredivna Barokna vrata, iz 15.veka. Daljom setnjom bacilli smo pogled i naprekrsan trg Staromestanske Namesti, prekrasan prostor sa mnostvom kulturnoistorijskih spomenika ali i brojnim kaficima i restoranima iz kojih gostiuzivaju u bastama sa pivom i nekim od brojnih ceskih specijaliteta. Nismo dugoostali pa smo umorni otisli kuci i pravili plan kako sto bolje iskoristitinaredna 2 dana…

Petak, prvi pravi dan u Pragu, bio je verovatno najlepsi dan na ovomputovanju. Vreme nas je zaista, kao i svih ostalih dana, posluzilo. Oko 20stepeni i suncano vreme cinili su nas boravak jos lepsim. Krenuli smo odnajlepseg mosta kojeg sam video...Karlov most.

O ovom mostu zaista je tesko bilo sta reci sto bi moglo da opise njegovumoc, velicinu, lepotu i znacaj. Dugacak oko 500 m, a na samom mostu oko 30spomenika velikana...Slike ne mogu stvarno predstvaiti njegovu lepotu,potrerbno ga je videti... Postoji modernа legendа kojа kаže dа je kаmentemeljаc stаvljen 1357. 7 dаnа 9 mesecа u 5:31 а dа je Kаrlo IV izаbrаo tovreme dа kаd bi neko nаpisаo vreme početkа dobio sekvencu brojevа1-3-5-7-9-7-5-3-1. Prelazili smo ga sigurno sat vremena! Brojne slike ostaju zauspomenu.

Nakon prelaska mosta, dosli smo u oblast Hrdacani, poznatu po PraskomDvorcu i Kraljevskoj palati. Praski dvorac, sigurno jedan od najlepsih nasvetu. Tornjevi kao sto su katedrala Sv.Vida ili beli toranj ostavljaju turistebez daha. Na samom ulazu pogledali smo i cuvenu smenu straze. Brojne bazilike,spomenici, vrtovi cine ovaj deo Praga neverovatnim. Sa Praskog dvorca pruzao senecerovatan pogled-panorama grada, gde zaista nikad nije dosta uzivanja unjemu. Na zalost u svoj ovoj lepoti vreme je zaista brzo prolazilo. Ipak,stigli smo i predvece da odemo do jedne od pivnica-restorana, a kasnije i do Starogmesta, i pogledamo prelepu crkvu Svete Marije i zaista cuveni Astronomski sat.

Astronomski sat, ne pokazuje samo tacno vreme, vec i polozaj drugih planetau odnosu na Zemlju, te kretanje Meseca i Sunca kroz zodijacki sistem. Ukrasen jeslikama cuvenog ceskog umetnika Jozefa Menesa. Na svaki pun sat, okuplja se oko200-300 turista koji svakoga iscekuju zvono, dok kipovi iz 15.veka zapocinjuples... Prizor koji se sigurno nikada ne zaboravlja! Tako prepuni sjajnihutisaka, umorni od setnje i obilazaka odlazimo kasno uvece kuci, i spremamoplan za subotu...

Narednog dana krecemo u obilazak novijeh dela Praga, pre svega Novog grada,prepunog butika, suvenirnica, poznatih radnji, ali kome takodje nenedostajukulturne i istorijske znamenitosti. Cene u Pragu zaista nisu velike,iako smo to ocekivali. Tako da smo ovaj dan iskoristili za kupovinu. Popodnesmo obisli Nacionalnu galeriju, Operu, Vaclavski trg, i proveli jos mnogovremena u lokalnim pivnicama, isprobavajuci lokalne specijalitete, pre svegakobasice kuce, i razna vrsta piva, medju kojima i Gambrinus i Plsensko. Najaciutisak opstavlja pivnica “O’Che”, prepuna kako lokalnog stanovnistva tako iturista, medju kojima najvise engleza i nemaca. U toku je bila i utakmicaLiverpula, pa smo jos vise uzivali u atmosveri koja je pravljena u pivnici.Pesma, zezanje, smeh, muzika, zaista nesto sto se ne moze opisati. Cak su inase devojke uzivale…

Na zalost morali smo krenutiuvece ka hotelu.

Dosao je i poslednji dan, nedelja,kada smo nakon obilnog dorucka krenuli ka Srbiji, ka nasem Novom Sadu. Pomesanasu bila osecanja. Sa jedne strane tuga sto se vracamo kuci, u nasu stvarnost, asa druge, sigurno, predivan sjajan i neizbrisiv utisak koji je ostavilo ovoprelepo putovanje, kao i jedno prelepo iskustvo u zivotu, koje je sada samsiguran, vredelo! :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Divna reportaza,dell boy,sve je lepo opisano,sad imam utisak kao da sam i sama bila tamo :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka