Fortuna S

Salzburg - Austrija

67 poruka u ovoj temi

Ja se, npr, nisma zaljubila u Salcburg, verovatno jer je bila sredina aprila i bilo je bas hladno. Lep Mocartov rodni grad, divna arhitektura, original Mocart kugle, zamak, Alpi, muzeji, reka Salzach, ima sve sto je potrebno, ali neverovatno je kako su i vremenske prilike uticale na dozivalj grada :neznam: Oba dana je padala kisa, a u Gracu je, npr, dva dana sijalo Sunce i on mi je nekako drazi:)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ето... нама је сијало сунце почетком априла прошле године, па свакако да је утицало :rolleyes:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meni taj Salzburg nije nesto specijalno. Pogotovu sto su nas odrali-to je ustvari cena karte- za penjanje  u zamak-Gornji Salzburg. Mali centralni deo zauzima stari grad-istorijski deo i to obidjes za 1 h . I onda te vodaju i gledas " Kao ovde je Mocart popio vodu," , "Ovde je komponovao 30.simfoniju, a ovde 40." . Okolina Salzburga je lepa, ali ona se obilazi kad je lepo vreme (ako niste skijas). Bili smo pre 2 godine krajem zime, za 8.mart . Sa 1 spavanjem autobuski prevoz oko 100 evra. Ne kazem da ga ne treba videti, ali sad razglabati o njemu i romansirano pisati, mislim da je ustvari subjektivan stav svakog pojedinca. 

A pogotovu nekom nametati stav da danima treba obilaziti....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@Tirkizna

 

Salzburg

 

Izmenjeno (Genije)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za vikend cemo, nadam se, rezervisati smestaj u Salzburgu i u Gracu, za kraj proleca, pocetkom leta.

Najvazniji deo putovanja je Halstat jer tamo nismo bili, a planiram ga godinama.

Treba jos da smislim koliko noci da rezervisem.

Sta bi jos moglo da se obidje u okolini Salzburga? Moj muz se seca dosta stvari iz ovog grada ( ne msilim na ona najpoznatije tacke ), ja sam to i zaboravila :neznam::D

Izmenjeno (Tirkizna)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li neko zna gde se moze skijati u Salzburgu....Bicu nazalost u centru grada ali bih ``otrcao`` na neko skijaliste barem na kratko. 

TJ od koje ski staze mi je najlakse doci iz centra grada.

Hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam da li ima nesto blize ali Kitzsteinhorn glecer ,pogledaj na netu ,ne znam da li dole ima snega u Zell am See 

U Salzburgu i okolini nije bili snega u nedwlju kada su bile najvece padavine

Izmenjeno (smotanko)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nasao sam Übungslifte Koppl Aschau deluje ok. Problem je sto ne mogu da nadjem kako doci javnim ili pak drugim prevozom do istog osim automobila. Od centra ili pak od aerodroma. Slika atacovana....kad kliknem na ikonu autobusa gore kaze nema. Ali 12km mi zaista ne deluje mnogo

salzburg.jpg

Izmenjeno (bojankba)
Dodajem fotografiju
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To za prevoz ces na licu mesta saznati,ako je tako blizu skijaliste ima organizovano nesto 100 posto.

Nisam sigurna da ce tu biti snega ,jer ni zice u Tirolu gde je bilo masovno snega a nize su nisu jos u funkciji 

Ne znam kad je olan sa se ide ali cenim da ce od 01.12 svasta proraditi,prosle god je daleko bilo manje snega nego ove

 

Izmenjeno (smotanko)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma ok je put je daleko i u decembru, pa mozda uvatim nesto.

Jedan sam od onih sto planiraju unapred

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Aha posle u decembru ce biti druga situacija po pitanju snega,pomislila sam da je sad pa rekoh da napisem jer smo upravo bili na mini odmoru na skijanju

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Predivan vikend u Salcburgu i Halstatu. 

Salcburg sjajan grad, vreme se pogodilo, pravo prolecno suncano i toplo. PRepune ulice turista, divna reka i kej koja preseca grad na pola. Trolejbuski saobracaj u punom mahu na sve strane. Uredjeno cisto, Mirabel sjajan, centar odlican sa puno radnji i lokala. Jedino sto subotom rade skraceno do 14 ili 18h i nedeljom ne radi nista sem lokala. Uzivaju ljudi u vikendu. Furst mocart kugle sjajne i orginalne na tri loakcije. Skoro svaka radnja ima mocart kugle svih proizvodjaca u kraju Mirabel, Reber, Furst i Holzmeyer praline (mocart kugle). Kuca u kojoj je ziveo Mocart  tj. muzej se trenutno renovira do kraja februara i radi samo suvenirnica. Ulaz u zamak Mirabel i druge muzeje uz uspinjacu na vrhu brda traze dosta vremena, bar 2-3 dana samo u Salcburgu. Trgovi fantasticni, male prodajne pesacke zone takodje. Znakovi radnji obelezeni na starinski nacin (izlivena metalna slova iznad radnji). Pocetna stanica sa setnju je Paris-Londre strasse u samom centru prekoputa Mirabel parka, desno se nalazi i jedna kafe poslasticarnica Furst (cena jedne originalne Mocart kugle je 1,4e). U ostalim su od 1,2-1.3e. dok su mirabel kugle (najcesce u svim radnjama 69 centi). Karta za prevoz 2.4-2.5e zavisi da li kupujete na automatu ili kod vozaca. Trolejbus broj 4 saobraca sa Hanus platz saobraca do predgradja, poslednja linija tj pocetna linija pored hotela OEKOTEL, gde smo bili smesteni (jedno ncoenej sa doruckom sasvim koretkno i cisto, dobar dorucak). Ovaj hotel se nalazi blizu Shell pumpe, Hofer aldi supermarketa i Merkur supermarketa u industrijskoj zoni.

U centru puno parkova, igralista za decu, teatra marioneta i regionalnog teatra. Linzer strasse sa puno lokala i antikvarnica. Ima dosta ljudi sa nasih prostora, vrlo lako je da se snadje. Za one koje zanima shopping linija 3 ide do trznog centra i sportsdirect.com , dok se jedan manji trzni centar nalazi pored same zeleznicke stanice blizu centra. Za voznu uspinjacom, postoji i komplet za ulaz u pojedine delove muzeja i zamka i za ceo komplet koji je skuplji. U jednoj maloj ulici ispod tvrdjave se nalazi i najstariji bordel iz 15veka. Na trgovima su uglavnom pokriveni i zasticeni spomenici, dok kocije redovno voze po gradu. Grad je mnogo veliki ali ima toliko toga da se vidi i poseti. OD rodne kuce Mocarta, kuce u kojoj je ziveo, muzeja igracaka, radnje filatelija, antikvarnica, savrsenog keja. Cak i buvlaj postoji nedeljom prepodne na pokrivenom parkingu Merkur supermarketa u predgradju blizu Oekotela.

Salcburg za svaku preporuku za vise dana, spojiti sa jezerima i po mogucstvu ici kolima, kako bi sve lagano obisli.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U dolini reke Salzach, medju alpskim planinama, nalazi se austrijski grad Salzburg, poznat kao mesto rodjenja jednog od najvećih kompozitora svih vremena, ali mnogima poznat i po filmu “Moje pesme, moji snovi”. :)
 

 

7111C00A-53F9-42F3-8A6F-3C440605DEEE.thu

 

 

Većina atrakcija nalazi se u starom delu grada, pored reke Salzach i lako se obilazi peške.

 

Staro gradsko jezgro, Altstadt, na levoj obali reke, može se pohvaliti velikim brojem starih zdanja, remek-dela barokne arhitekture, zbog čega se, 1997. godine, našlo na listi svetske baštine UNESCO-a.
 

Stari grad je i jedno od najlepših mesta u gradu, sa mnogim luksuznim zgradama  koje pripadaju različitim stilovima i epohama: gotičkom stilu, renesansi, baroku i klasicizmu.

 

 

7FA27828-6114-4206-A1C6-6AA5FE1814AB.thu

 

 

Residenzplatz je središnji gradski trg u srcu starog Salzburga, koji je potpuno očuvao svoj izgled iz XVIII veka, a na kome se nalaze rezidencija nadbiskupa i prelepa fontana, koja se smatra jednim od najznačajnijih spomenika baroka u modernoj Evropi.

 

 

 

4F6AE8C0-9A64-41B0-B198-A1015913435A.thu

 

Glavni trg sa baroknom fontanom

 

Jedna od najpopularnijih znamenitosti Salzburga je veličanstvena katedrala Salzburg, sagradjena u XVII veku.


 

B22095B9-D6A6-44F6-98BA-D9CC2ED88786.thu

 

 

Izgradjena je u ranom baroknom stilu, posvećena je Svetom Rupertu i Svetom Vergiliju, bila je zapaljena tokom radova na restauraciji, a tokom bombardovanja 1944. godine ostala je bez kupole.

 

 

D830E41C-11C4-405B-B81E-1C085DA918ED.thu

 

      Salzburger Dom

 

U ovoj katedrali je 1756. godine kršten Wolfgang Amadeus Mozart.

 

Franjevačka crkva je jedan od najstarijih hramova u gradu, verovatno starija čak i od katedrale Salzburg.

 

 

03E391AC-1871-44B5-A421-A3621A74446B.thu
 

 

U ovoj vitkoj gotičkoj crkvi možete pronaći tragove od romanske arhitekture do modernih detalja.

 

 

Univerzitetska crkva je predivan barokni hram, sagradjen u prvoj polovini XVIII veka.

 

 

095651C9-39DE-453B-941C-574C4764ABF0.thu

 

 

Jedna od najstarijih i najatraktivnijih crkava u Salzburgu, crkva Svetog Petra, dovršena je 1143.godine, izmenjena 1625. i ukrašena u rokoko stilu izmedju 1757. i 1783. godine.

 

 

37204B36-9F3B-424E-88C6-45D658FDA3CE.thu

 

 

Tu je i gradsko pozorište,

 

 

8684ABB5-9ED3-4EE0-88B9-C8DA5E6AB8EC.thu

 

          Landestheater

 

 

Kao odličan orijentir za snalaženje po gradu može da posluži Salzburška tvrdjava, koja se vidi iz svih delova grada.

 

 

425296BC-8F97-4EEC-BB61-BA8BCFD3A36B.thu

 

 

Hohensalzburg je popularno turističko odredište i jedna od najvećih i najistaknutijih tvrdjava u zapadnoj Evropi, sagradjena u XI veku.

Sa tvrdjave se pruža neverovatan pogled na stari grad.

 

 

45D44429-85B3-4AE5-9CA7-D226976A26B7.thu
 

 

Kapitelplatz je još jedan trg u istorijskom centru grada, jedan od tri glavna gradska trga na kome se održavaju božićni sajmovi.

 

Na ovom trgu nalazi se skulptura “The Golden Sphere”, moderan spomenik posvećen Paulu Fürstu, poslastičaru koji je osmislio Mozart kugle.

 

 

9C9A43D6-124D-4683-921A-A0F80E181153.thu
 

 

Konstrukcija je izvedena u obliku zlatne kugle na kojoj stoji ljudska figura.

 

 

Šetnja uskim ulicama
 

 

 

9B429E8E-D5C5-4103-A2F5-C37DB3C9FB2B.thu

 

 

starog grada koje obiluju primerima barokne arhitekture je poseban doživljaj.

 

 

 

D55204CE-4DAC-40BA-B752-99BCB2F12E1F.thu
 

632D1495-0380-49ED-B22E-4DC5C38550ED.thu

 

 

Ovde se nalazi jedna od najlepših ulica grada, Getreidegasse, koja se kreće od Residenzplatz-a preko starog grada

 

 

 

AE0C98AF-B83B-4936-8CBC-532DC0A7BB12.thu

 

 

i koja je omiljeno mesto za šetnju kako lokalnog stanovništva, tako i turista :turista:koji dolaze da posete Salzburg.

 

 

F20FDBFB-D7BF-4B08-B122-A75376A0D8FF.thu

 

 

U ovoj ulici se nalazi i kuća u kojoj se rodio i u kojoj je živeo Mozart.

 

 

01278DC3-3B23-4BE2-BFCE-1F4E47968E37.thu
 

 

Sredinom XVIII veka, u kući broj 9, u poznatoj ulici Getreidegasse rodjen je Mocart.

 

 

47C77B9B-0822-4DA7-8F34-B08CC090A785.thu
 

2E9E3B66-207C-4FAD-8A9C-F9444DFAF5C1.thu
 


 

Vek kasnije, u prostorijama kuće, otvoren je muzej, u kome se nalaze Mocartove violine,

 

 

 

B7E43C93-7A2E-41F6-8958-CBDFB9CA321F.thu

 

 

papiri sa notama,

 

 

AFF72CEB-39FD-4A7F-A6F7-F18B119CBFFF.thu


 

kopija njegovog klavira.

 

 

3FBDA546-0535-4895-ACC1-D7246AB6BA88.thu

 

AA899574-0605-4114-9EFE-6A1E6625120D.thu

 

 

Na trećem spratu ove kuće živela je Mocartova porodica, u periodu od 1747. do 1773. godine.

 

 

A9061E7A-0D39-4DCB-862D-BFABD184FCC1.thu

 

101252A7-8B56-4277-B814-B324F7944F1E.thu

 

1030A0BC-D44F-4BE5-92F9-8B997CC8A887.thu

 

 

Od ostalih velikana, u Salzburgu su rodjeni Christian Doppler, pronalazač ultrazvuka, slikar Hans Makart i dirigent Herbert von Karajan.

 

 

5C849CB7-DFF8-40A9-B601-287FF5BAD7B5.thu

 

 

Ručali smo u restoranu “Triangel”.

 

 

A9D5C2E7-0170-4996-946A-600EBE6CCA9A.thu
 

 

Klasičan austrijski restoran u kome se jede dobro poznata austrijska hrana. ;)

 

 

Salzburg je jedan od onih gradova čiji će vam šarm zauvek ostati u sećanju. :)
 

 

9A68CD0F-AADD-4422-9684-F05D802F5A23.thu
 

 

O ostalim znamenitostima grada (Mirabell vrtovi i palata, groblje Svetog Petra, Karajanov trg....), koje sam obišla prilikom prethodne posete Salzburgu, pisala sam na strani broj 2 ove teme. :)

 

 

0E4557A6-7737-4859-BA10-8CA8575FFADF.thu
 

 

“Salzburg je uvek lep, ali čoveku se ipak uvek iznova čini kao da je upravo sada najlepši”.

 

                  Hermann Bahr, književnik

                   :)
 

AFE7B435-B919-4A4E-A19E-C27A047F2ED5.thu

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koga interesuje Salzburg je poznat i po rodnoj kuci Cristiana Dopplera

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka