anarea27

Zlatibor, opšta tema

1463 poruke u ovoj temi

Ma meni ako je već planina onda je šuma i trava  i žbunje i divlje cveće, a ovo mi deluje lepo ali ne za planinu. Suviše betona, suviše sterilno...

Nema razloga za sikiraciju :) Ovaj tzv. "centar" je samo mali deo planine Zlatibor. Meni je beton - beton, bilo sa 3 ili 33 sprata. O urbanističkom rešenju je glupo polemisati, kako je sve to moglo da izgleda. Ko hoće beton , eto mu ga, sada mogu da smeste pola Beograda, Novi sad i Podgoricu! Za sve one prave ljubitelje prirode, šume, cveće i livade su još uvek na istom mestu :) 

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postavljeno (izmenjeno)

Često možemo čuti ili pročitati mišljenje ljudi, kako se Zlatibor pretvara u beton i kako on više ne liči na planinu...

Ako imam prilike, tim ljudima prvo postavim pitanje. Na koji Zlatibor mislite? Na planinu ili naselje (kome je nesrećno dato ovo ime)?

Ako pričamo o prirodi, planina Zlatibor i dalje ima (manje, više) sve ono što je imala recimo i pedesetih godina prošlog veka, tako da i dalje slovi za vazdušnu banju.

Sa druge strane, naselje Zlatibor se drastično promenilo, upoređujući isti period. Ima mnogo više stanovnika, kuća i zgrada za stanovanje i izdavanje, kao i infrastrukturu koja prati moderno naselje (u prevodu beton). :)

Desetak godina unazad je naglo povećana gradnja objekata za izdavanje (beton), :) zato što se broj turista (domaćih i stranih) ubrzano povećavao. Klasična potražnja i ponuda. Sigurno nisu investitori zidali objekte da bi im bili prazni. Taj beton je cena razvoja nekog turističkog mesta.

Želje i navike onih koji vole planinski turizam su različite, pa tako postoje oni turisti koji vole prirodu i smeštaj biraju isključivo van urbanih sredina, tako da su po ceo dan u prirodi. 

Drugi biraju urbano naselje, gde im je sve na dohvat ruke, a prave izlete po prirodi, koja to naselje okružuje.

Treći pak isključivo biraju urbano naselje i ne interesuje ih ništa drugo osim „betona“ :)  Oni odmor doživljavaju kao period godine kada nisu na svojim radnim mestima, kada „menjaju“ zidove soba u kojima spavaju, kao i zidove kafića i restorana u kojima se druže, piju i jedu. I ništa više od toga.

Poznajem par porodica koje godinama odsedaju u mom stanu i koji nemaju pojma gde se nalaze recimo naselja Karaula, Kamalj ili neko od „brdovitih“ naselja mesta Zlatibor, niti su ikada tim naseljima prošetali. Znaju da stignu do centra i eventualno prošetaju oko jezera. Kad im spomenem spomenik na Glavudži (Šumatno brdo), pitaju me da li sam rešio da ih ubijem. :)

Zato, pre nego što počnete da kritikujete beton, razmislite kako bi vi rešili veliki pritisak turista i mogućnost da zaradite, da zadovoljite one koji vole prirodu, kao i one koji se betona, a bogami ni asfalta ne odriču.

Izmenjeno (putnik srećko)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Srecko, ja to pisem danima ....a kad napisem na nekom komentaru napljuju me cas posla :))  Vec dva dana dobijam pozive sa koliko je tacno do centra ....imam zelju da napisem neku brosuru ili kako se to vec zove sa MUST SEE   na Zlatiboru i da delim gostim  ma i drugima, onim pljuvacima i onima koji vole ali ne znaju...sve staze ,vidikovce, vrhove,livade, potoke,mesta za izlete, mada za to je potrebno samo cebe :)  i sve na cega moze da se utrosi dan,a da nije vezan za centar...mozda jednom i uradim to ....

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Šta te briga, neka pljuju. To više govori o njima, nego o tebi.

Ja ne pljujem one koji kao razlog nedolaska na Zlatibor navode ubrzanu  i možda preteranu urbanizaciju centra naselja Zlatibor. To je njihov stav i ja ga poštujem.

Oni imaju svoje viđenje odlaska na planinu i verovatno im se centar naselja Zlatibor, takav kakav je, ne uklapa u njihovo viđenje odmora na planini.

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zlatibor je j još uvek jedina planina koja tokom cele godine nudi sadržaje za sve gore navedene kategorije turista, od "prirodnjaka" do "betonaša", pa ko kako voli neka izvoli! Apsloutno je nepotebno polemisati na tu temu i ubeđivati druge kako da provode vreme na nekoj destinaciji. Urbanistički plan je nešto imaginarno u celoj našoj državi, tako da ne znam zašto bi Zlatibor bio izuzet. Ako može kafana na Pančićevom vrhu na Kopaoniku, onda može i soliter u "centru" Zlatibora. bisera domaće arhitekture ima na svakom koraku, od zgražavanja vajde nema. 

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

21.05.2020.

ИНСТИТУТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ СРБИЈЕ
"Др. Милан Јовановић Батут"

ПРЕПОРУКЕ ЗА ХОТЕЛЕ

Општа правила понашања запослених и гостију:

-У ситуацији појаве обољења COVID-19 код запосленог или госта хотела,директор/управник је у обавези да о томе одмах обавести епидемиолога надлежног института/завода за јавно здравље ради даљег поступања.

-Бројеви телефона надлежног дома здравља и
епидемиолога територијално надлежног института/завода за јавно здравље треба да буду доступни на рецепцији хотела

-Запослени и гости морају бити без симптома који указују на COVID-19 (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса).

-Препоручује се ношење маске тако да маска прекрива нос, уста и браду.Рукавице се препоручују запосленима у обављању послова при којима су се и раније користиле. 

-Одржавање међусобне физичке удаљености од два метра у свим просторијама хотела, осим ако су у питању чланови једне породице, односно гости који су заједно смештени у соби хотела.

-На рецепцији обезбедити могућност одржавања прописане физичке удаљености између запослених на рецепцији и гостију као и међу запосленима, а саму дужину контакта свести на мање од 15 минута. Уколико то није могуће, поставити
вертикалне баријере од плексигласа или сличног материјала погодног за чишћење и дезинфекцију. Посебно је битно често брисати радне површине и опрему на рецепцији

-Не препоручује се окупљање и задржавање особља или гостију у већим групама. 

ПРЕПОРУКЕ ЗА РАД БАЗЕНА И СПА ЦЕНТАРА 

Општа правила понашања запослених и корисника:

-У ситуацији појаве обољења COVID-19 код запосленог, директор/управник је у обавези дао томе одмах обавести епидемиолога надлежног института/завода за јавно здравље радидаљег поступања.

-Одржавање међусобне физичке удаљености у свим просторијама објекта, као и у води базена, од најмање два метра у свим правцима. Број особа којима је дозвољен боравак у базену, у простору око базена и уspaзони израчунати тако да сеомогући одржавање препоручене удаљености

-Препоручује се ношење маске тако да маска прекрива нос, уста и браду, осим у простору око базена, у базенима и у spa зони јер се у влажнoj средини маска брзо овлажи и нема
заштитну улогу. Зато је током боравка поред базена, у базенима и у spa зони посебно важно одржавати препоручену физичку удаљеност од најмање два метра у свим правцима.
Рукавице се препоручују запосленимау обављању послова при којима су се и раније користиле

-Појачати хигијену руку и личну хигијену: учестало прање руку водом и сапуном у трајању од најмање 20 секунди уз завршну дезинфекцију, обавезно коришћење тоалета пре коришћења базена, обавезно туширање пре уласка и након изласка из базена, обавезно коришћење постављених дезобаријера пре уласка у базен, ношење капе. Поставити обавештење о обавези прања и дезинфекције руку, као и упутства за правилно прање руку

-Не препоручује се окупљање и задржавање у већим групама

Izmenjeno (avangardalazarevac)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Infrastruktura nije kompletna bez tramvajskih šina i trolejbuskih linija.

Stvarno, kada je u planu uvođenje gradskog prevoza na Zlatiboru?

Nemam ništa protiv, niti me ko pita, što se tiče betoniranja Zlatibora.

Mislim da svako, ko hoće, može da nađe prirodu, divljinu, skelet ovce koju su zimus oglodali vukovi, po koju zmiju da ga uape i slično.

PS

Sa neskrivenim nestrpljenjem iščekujem popločanu Glavudžu - ništa nas ne sme iznenaditi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Za uživanje u Zlatiboru

Izmenjeno (Genije)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Lep onaj video, samo, centar  danas izgleda ovako:

Zlat.jpg.3047b605f918bcde481b386fb59b6c0

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

A ona krivina kod pijace izgleda ovako....  Krater dubine 8m, čemu služi pojma nemam, do sada bi i naftu pronašli...

103080615_588644362033920_6160712787114297758_n.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Taj krater služi za postavljanje glavnog kolektora svih otpadnih voda, koji vodi do novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Pre par godina u podnožju skijališra Obudojevica kolektor je već urađen.

Sličan rov postoji i kroz jezero, kroz koji će teći rečica Obudojevica, tako da se u buduće neće mutiti jezero posle svake kiše.

Jezero će se puniti izvorskom vodom, pa će ponovo biti moguće kupanje. 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Trazimo  : 

apartman u kuci u prirodi, sa lepim dvoristem i cvecem, pogodno za sitnu decicu. Bez betona i buke i saobracaja. 
Ako neko zna za ovako nesto, molim da javi ovde ili u inbox, hvala unapred. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pogledajte na nekom sajtu za izdavanje apartmane u oblastima kao sto je Zova, Karaula, Kamalj. Tamo ima tih kuca u sumici, priroda, pticice...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Trazimo  : 

apartman u kuci u prirodi...

Izgooglajte ranč "Zova", možda bi vam odgovaralo tako nešto :)

Ovako izgledaju apartmani Zova u sklopu ranča.

Izmenjeno (@neo)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvaala mnogo, e bas ovako kao sto je "ranc Zova",  trazim, samo steta sto je rezervisan za kraj juna..

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26366
    Ukupno tema
    880752
    Ukupno poruka