igor.jankovic

KARPATOS

530 poruka u ovoj temi

Odluka je pala, 8 dana je izdvojeno za operaciju Karpatos (par dana Diafani/ par dana Pigadia). Zanima me da li su putevi stvarno tako strmi i vijugavi poput recimo onih na Kefaloniji?

kako izgleda itinerer? avion, pa brod, kada, kako, odakle, dokuda... neću ove godine na karpatos, ali me prosto interesuje...

pozdrav

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kako izgleda itinerer? avion, pa brod, kada, kako, odakle, dokuda... neću ove godine na karpatos, ali me prosto interesuje...

pozdrav

Pa otprilike ovako: let Beograd-Atina i Atina-KArpatos (Athens airways) u istom danu i povratak 8 dana kasnije do Atine. Brod izbegavamo jer je u pitanju najduze moguce putovanje u teritorijalnim okvirima Grcke.

Za drugi deo letovanja jos nismo odlucili kada i gde.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vlado, Mirko , Igore, napiste jos po neku rec o Karpatosu, ja cu se obecavam raspisati cim se budem vratio odatle.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo da javim da je operacija " Karpatos & Saria + Sporadi " uspesno zavrsena.

Izvestaj i fotke slede ali ne pre vikenda, danas sam pravo sa aviona dosao na posao ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dragi forumasi zainteresovani za nove destinacije, foto-tura posvecena Karpatosu upravo je postavljena. Nesto pisanija sledi ovijeh dana.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dakle, nasa/moja prica o Karpatosu mogla bi da pocne ovako:

Let Beograd-Atina, nakon koejg smo imali skoro 6h sati lufta do nastavka putovanja za Karpatos.

Posto nam se na aerodromu nije ostajalo, na preporuku moje prijateljice iz Atine, taj deo dana proveli smo u mestu Rafina (inace luka iz koje polaze brzi feriji i brodovi ka Androsu, Tinosu i Mikonosu, te ka ostrvima iz istocnoegejske grupe)., odnosno par km dalje na plazi Loutsa.

I onda je najzad dosao trenutak koji se sa nestrpljenjem cekao predhodnih nekoliko meseci, nakon 50-ominutnog leta, praceni jakim udarima vetra sleteli smo na ostrvo iz snova. Zanimljivo da je najveci deo putnika u avionu isao na veliku svadbu koja se tog vikenda odrzavala nadomak glavnog mesta na ostrvu Pigadia.

Na aerodromu nas je sacekao vlasnik apartmana i onda je zapocela nasa odiseja po mraku, vetru i u poslednjih 25 km neasvaltiranom putu sa dosta kamenica. Krajnje odrediste- mesto Diafani na severoistocnoj strani ostrva. Na kraju tog 70-ominutnog putesestvija (skoro 70 km puta) postalo nam je jasno zasto ka Diafaniju i Olimbosu jedino dzipovi i kamioni mogu komotno da prolaze.

Naredna 4 dana uzivali smo u predivnom pogledu sa najvise tacke u mestu, brojnim izletima, setnjama i na kraju obilasku cuvenog sela Olimpos (ili Olimbos kako kazu Grci).

Diafani je bozanestveno mesto u kojem kao da je vreme stalo, pre 2-3 decenije. Bas zbog lose infrastrukture puteva, stanovnici ovog dela ostrva (tu racunam jos i prelepi Olimpos, Avlonu) su uglavnom upuceni na redovnu brodsku liniju iz Pigadije, kao i pristajanje velikih brodova koji 2-3 puta nedeljno idu za Halki/ Rodos. Vecinu turstia cine Italijani i poneki Skandinavac/ Francuz, koji dolaze vec citavi niz godina, sa kojima smo uspostavili lep kontakt i koji su maltene ubedjeni da svako ko jednom dodje tamo, pre ili kasnije pozeli da se vrati. Sto se nas tice, mislim da postoje jako dobre sanse da se tako nesto dogodi i sledece godine.

Uvece se manje-vise svi turisti sele u nekih 7-8 taverni i jedan kafic duz obale, gde se druzenje nastavlja do nesto iza ponoci (ove se godine gledao i fudbal).

Sama plazica u Diafaniju je jako simpaticna i zgodna za prvo jutarnje, odnosno poslednje kupanje pre mraka. Sa jedne strane mesta postoji put kojim se nakon pola sata setnje uglavnom kroz sumicu moze stici do plaze Vananda sa nesto prirodnog hlada i izvorom slatke vode.

Druga varijanta je odlazak do jako lepe plaze Papa Minas do koje se pesaci nesto duze (blizu 50 min).

Postoje jos neke varijante da se stigne do jos par plaza, ali je ta prica nesto komplikovanija i zahteva zavidnu planinarsku kondiciju.

Za izlete brodom, bio je zaduzen kapetan Jorgo, nas novosteceni prijatelj, ciji brodic nas je vec prvog sledeceg dana odveo da prelepog ostrva Saria koje je na jednom mestu od Karpatosa udaljeno svega 150-200 m, sto je idealno za mestane da svake godine tokom aprila prebace ovce i koze sa jednog na drugo ostrvo i da ih onda krajem oktobra vrate nazad.

Na samom severu Karpatosa, , okupali smo se u prelepoj pecinici, i nakon krace voznje brodom pristali na Sariju.

Nasa pesacka tura duga skoro 2h do najvise tacke ostrva i crkvice proroka Zaharija gde se u daljini naziru ostrva Halki i Rodos, krenula je iz prelepog zaliva Palatia/ Nisiros, Sama staza prolazi kroz omanji kanjon i pored ostataka naselja Argos gde se nalazi bunar iz cijeg smo se izvora castili i osvezavali kisnicom (posle par umivanja, covek se potpuno preporodi). Interesantno je da se ovde tokom jednog praznika u septembru sakupljaju stanovnici iz severnog dela ostrva i provode noc u igri/pesmi/klopi/picu.

U podnozju samog zaliva naisli smo na ostatke crkvice Svete Sofije iz ranovizantijskog perioda sa solidno ocuvanim podnim mozaikom, kao i ostatke utvrdjenja koje su sagradili gusari iz Sirije.

Nakon povratka sa pesacke ture i toliko zeljenog kupanja, nasa sledeca tacka bila je prelepa plaza Alimunta (po meni jedna od 3 najlepse plaze koje smo videli na nasem putesestviju po ovom delu Dodekaneza).

Najzad, povratak je bio rezervisan za prolazak kroz pravu malu “ sumu “ ostrvaca sa ostrim klifovima (samo mali brodici mogu da prolaze kroz te uske lavirinte) i pristajanje u Diafani.

Sledecih dana obilazili smo borodicem citav niz prelepih plaza koje se nalaze juzno od Diafania i to ovim redosledom (Agios Minas, Nati, Forokli, Opsi) , dok smo na plazama Papa Minas i Nati ostavili 2 para iz Italije koji su se narednih nekoliko sati zanimali podvodnim ribolovom.

Posledni dan boravka na severu Karpatosa bio je rezervisan za prelepo mesto Olimpos do kojeg se moze stici autobusom koji vozi 2 puta dnevno tamo i nazad. Nasem iznenadjenju nije bilo kraja kada smo zaculi vodica kako se obraca turistima na slovenackom I italijanskom. Ubrzo smo saznali da slovenacki “ Kompas “ radi vec 4-5 godina carter letove iz Ljubljane, sto je mozda jedan od boljih nacina da se stigne do tamo.

Kraj prvog dela- foto tura postavljena

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bas me zanimala Dragane ova tvoja destinacija :D Idem da pogledam FT, a cekacu drugi deo pa onda pitanja :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dragane,

Veoma mi je drago da si posetio "Ostrvo snova" ove godine , ne sumnjam da su utisci fantastični,reci mi samo - da li ste posetili - predivnu plažu Svetog Jovana koja se nalazi između Bogorodičine plaže i Apelle?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dragane,

Veoma mi je drago da si posetio "Ostrvo snova" ove godine , ne sumnjam da su utisci fantastični,reci mi samo - da li ste posetili - predivnu plažu Svetog Jovana koja se nalazi između Bogorodičine plaže i Apelle?

Vlado, potpuno sam odusevljen Karpatosom, ostrvo izgleda cak i bolje nego sto sam i mogao da zamislim, nije iskljuceno da i sledece godine jedan deo odmora posvetimo pre svega Diafaniju (Pigadia je isto lepa i predstavlja odlicnu bazu za obilazak prelepih plaza od Spoe u centralnom delu ostrva do plaze Diakofotis na samom jugu).

Plazu Svetog Jovana, nazalost nismo uspeli da obidjemo ovoga puta.

Cim ugrabim malo vise vremena, napisacu i nesto o vremenu koje smo proveli na drugom kraju ostrva, a mozda bude i jos neka foto tura posvecena istom.

Nije valjda da ste bili na Samosu?

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo da podsetim .....ide vikend .....ocekujem nastavak i malo vise detaljisanja :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Karpatos- 2.deo (postavljena jos jedna foto tura)

Jednog julskog popodneva, napustili smo brodom mesto iz kojeg nam se zapravo i nije islo, a u potpunom ubedjenju da Pigadia nece moci da ispuni ni polovinu onoga sto smo za predhodna 3 i po dana doziveli.

Prvo blic upoznavanje sa mestom i odlazak na obliznju gradsku plazu (dugu vise od 1. 5 km duz koje su nanizani hoteli) samo nas je jos vise ucvrstilo u tom misljenju.

Hotel u kojem su odseli je zaista bio izuzetno resenje-balans izmedju niske cene smestaja i odlicnog kvaliteta, idealno pozicioniran na samom izlazu iz grada, nadomak puta koji vodi ka najlepsim plazama na ostrvu.

Medjutim vec sledeceg jutra, imali smo prilike da se uverimo da nas na preodstalom delu naseg odmora na Karpatosu ceka jos puno lepih i interesantnih stvari.

Dan je poceo pristajenjem na prelepoj uvali, za koju nam je kapetan rekao da je njihova privatna uvala nazvana Vasilis Paradise (u foto-turi o Karpatosu naznacena kao skrivena uvala), gde je bio uprilicen i rucak.

Zamislite plazu duzine nekih 400-500 m sa nekih 20-tak suncobrana i nesto vise lezaljki, gde uzivate u potpunom miru i gde do ostalih saputnika sa broda morate da prepesacite nekih 10 m, gde se kupate u kristalno cistoj vodi i gde u krajnjoj liniji, zarad debelog hlada i pravljenja odlicnih fotografija morate da otpesacite nekih 5-7 min, do fantasticnog vidikovca.

Popodnevno druzenje nastavili smo kupajuci se na Apeli, najlepsoj plazi na ostrvu ali i sire (2003.godine proglasena za najplazu Mediterana). Kapetan se ukotvio na nekih 20 m od obale, a drustvo je uzivalo.

Identicna situacija ponovila se nekih 1h kasnije na prelepoj uvali Kira Panagia (jednom od zastitnih znakova ostrva).

Preostala 3 dana smo iznajmili kola i napravili gotovo kompletan krug, pocev od Pigadije do Spoe (nadomak severnog dela ostrva odakle pocinje onih 25 km rdjavog puta) do plaze Diakoftis na krajnjem jugu ), kazem gotovo jer smo resili da preskocimo deo oko zaliva Amoopi par km juznije od glavnog mesta, koji nam se ucinio najmanje interesantnim za obici.

Zanimljivo, da kako smo isli ka severu, nailazili smo na sve vece i vece delove ostrva obrasle borovim sumama, cime je razbijen stereotip kako je ostrvo gotovo u potpunosti golo i bez neke ozbiljnije vegetacije, kao sto je to slucaj na Kikladima (sa izuzetkom Androsa).

Prva plaza na tom putu je gradu najbliza uvala Ahata (nekih 8 km glavnim putem + jos 3-4km krivudavog puta do same uvale), smestena izmedju dve velike stene sa tavernom i mogucnoscu iznajmljivanja lezaljki (na plazi postoji i tus).

Nakon jos 10 km krivudavog puta ka severu (na nekim delovima zahteva se poseban oprez je je jedva moguce da se 2 vozila mimoidju) spustili smo se na plazu koja nas je predhodnog dana potpuno osvojila, a koju smo tada videli iz pravca mora ( i kupali se na njoj), u pitanju je prelepa Apella, kojoj smo se makar na kratko vracali svakog dana naseg boravka.

Ono sto ovoj plazi daje jedan dodatni smek je velika kolicina zelenila, zahvaljujuci kojoj hlada u zaledju ima tokom celog dana (interesantni su borovi koji rastu pod nekim uglom od 45 o na padinama oko same uvale), a zbog duzine iste, nikada nemate osecaj da je prenatrpana ljudima.

Biser i jedna od plaza zbog koje se valja vracati na Karpatos.

Prelaskom na zapadnu stranu ostrva prema Mesohoriju te popularnom Lefkosu, imali smo prilike da vidimo ostake izgorelih stabala- kazu da su to jos uvek posledice velikog pozara od pre 20 godina, kao i vise manjih pozara od pre par godina, od kojih se vegetacija jos uvek nije ni priblizno regenerisala.

Sa te strane ostrva u jednom velikom delu, dominiraju pescane plaze.

Sam Lefkos je malo turisticko mestasce koje je za poslednjih par godina postalo maltene jedno od zona sa najvecim porastom turizma.

Kada se glavnog puta skrene ka njemu, sa leve strane postoji grananje za jako lepu plazu Potali (koja predstavlja kombinaciju peska i jako sitnog sljunka), dok put sa desne strane put vodi do pomenutog Lefkosa sa pescanom plazom Gialou Chorafi, na koju se sa jednim manjim prekidom, nastavlja niz od jos par uvala kao sto su Panagia Limani te Frangolimnionas.

Na samom povratku iz mesta, pozeleli smo da obidjemo i ostatke starih cisterni iz rimskog perioda, odakle se pruza predivan pogled na niz pomenutih uvala.

Iduci dalje ka jugu nakratko smo se zaustavili kod uvale Fokia i nakon toga samo prosli kroz Finiki i Arkasu, dva turisticka mesta koja su skoro spojena u jedno i koja predstavljaju deo sa najzivljom turistickom aktivnoscu nakon poteza Pigadia/Amoopi. Tu se opet nalazi nekoliko uvalica pored kojih smo samo projurili a koje su nam se ucinile itekako interesantne I privlacne za kupanje (Agios Nikolaos, Trachanamos, Ag. Teodoros i.t.d.).

Narednih dana druzili smo se i sa prelepom uvalom Kira Panagia (po mom skromnom misljenju jedna od 3-4 najbolje plaze na ostrvu) kao i biserom na krajnjem jugu ostrva, plazom Diakfotis (put do nje vodi tik pored aerodromske ograde) gde smo proveli prijatnih par sati u druzenju sa uglavnom prisutnim stanovnicima Apeniskog poluostrva- inace dominantoj turistickoj naciji na ostrvu).

Po preporuci nasih domacina iz Diafania, vecerali smo u jednom od najboljih ribljih restorana na ostrvu u mestu Finiki (koje se inace sastoji od nekih 5-6 restorana specijalizovanih za morske specijalitete, par apartmana i kuca i jedne uvale za kupanje).

To bi u kratkim crtama bio pregled ovogodisnjeg putesestvija po ovom najisturenijem delu Dodekaneza.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala 866608.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mali rezime: Karpatos je idealna destinacija za sve one zeljne avantura, pesacenja ali i za one kojima je maksimalan napor koji su spremni da ucine na letovanju- silazak sa broda na plazu i obrnuto.

Za dobar deo najboljih plaza postoje brodske ture, gde se uvek kombinuju 2-3 uvale (od kojih je jedna svakako ili Apella ili Kira Panagia).

Ipak, za jedno detaljnije razgledanje ostrva, kola su neophodna makar na 3-4 dana.

Jedna stvar koja dobro ne funkcionise na ostrvu je autobuski prevoz (na severnom delu ostrva postoji jedna jedina autobuska tura i to 2 puta dnevno od Diafania do Olibosa 9 km). Raspored polazaka buseva do tih nekoliko mesta na ostrvu (Otos, Menetes, Mesohori, Arkasa) je takav da na primer, autobus za Lefkos ide svaki drugi dan. Jedina konstanta je mesto Amoopi na nekih 6 km juznije od Pigadije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vlado, Mirko , Igore, napiste jos po neku rec o Karpatosu, ja cu se obecavam raspisati cim se budem vratio odatle.

Zdravo Dragane,

ja sam se tek sada vratio sa odmora, a tamo nisam imao net, pa ti samim tim nisam ni mogao pomoci.

Drago mi je da si uzivao i sa toliko i emocija dozivoe karpatos. Moram priznati da sam ja ipak davno bio i da sam zaboravio mnogo detalja, ali ova tvoja prica me je malo trgnula, pa sam vec u mislima za naredno leto.

Da li si jos nesto ou toj grupi ostrva, odnosno da li si isao jos negde osim na Karpatos i ostrvce pored njega?

Pozdrav

Mirko

Izmenjeno (samco)
spojene poruke pisane jedna za drugom
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa Mirko, drago mi je da se to oseca iz moje price. Elem, moja prva poseta Grckoj sada vec davne 1990.godine je upravo bila vezana za ovu grupu ostrva. Radilo se o Rodosu i obliznjem Simiju, koji priznajem iz odredjenih razloga nisu ostavili ni priblizno tako pozitivan utisak na mene kao Karpatos/ Saria. Izmedju ostalog, tadasnja cura je vec 3-4 dana dobila ozbiljnu alergiju na sunce (morali smo zbog toga da posetimo zdravstveni centar u gradu Rodosu gde je primila injekciju), tako da sem izleta na Simi, jedne posete Falirakiju i jos nekim plazama, i nismo bas uspeli da obidjemo znacajniji deo ostrva (izlet do Lindosa je bio otkazivan 2 puta zbog velikih talasa i jakog vetra), sve nam se tih poslednjih 4-5 dana svelo na varijantu gradska plaza Eli- stari/novi deo grada (secam se da sam u jednoj prodavnici uspeo da nadjem odlican sako za jesen/zimu koji sam posle uspesno nosio godinama i da smo uzivali ali se i pomalo plasili prilikom obilaska nekakve izlozbe zmija otrvonica u jednom od podruma staroga grada). Ipak, ono sto smo videli (sa izuzetkom prelepog grada, te donekle glavnog mesta na Simiju) nije nas bas impresioniralo i samim tim ubedilo da i narednih godina ponovimo istu pricu. Priznajem da sam tada tek jedva cuo za Karpatos i obliznje ostrvo Halki, a da su u ponudi uglavnom dominirali izleti do Kosa.

Pozdrav,

Dragan

Izmenjeno (samco)
obrisan nepotreban citat
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka