Raymond

Tolo

275 poruka u ovoj temi

"Zazolina" ti bas znas da obradujes coveka!?!

Preciznije ne moze biti!

P.S.

Premda imam jednu zamerku jednu tebi i nasem kolegi Raymondu!

Sto ne uradite "resize" slika koje imate i napravite mini foto ture bas ovde na temi.

Cisto uz opis koji dajete stavite i po jednu malu slicicu da malo "grickamo nokte"!

Kladim se i da moj drug "Ckojo" (koji stalno gleda na kalendar) deli moje misljenje.

A i ostali koji tek treba da idu ili "bi isli"...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da ne listam Raymond mislim rece da se iz Tola moze brodicem do Idre i Spetsesa (uz cenu od 30 evra svaki dan ili samo nedeljom?)?

Meni je nekako logicnije (obidjem uz put i taj jug Argolide) da odem dole do Porto Helija (ili mestasce Kosta) pa da predjemo nekim brodicem ako ide do Spetsesa i recimo do Ermionija (a vidim da tu istocno ima jos nekoliko mesta) pa da nadjemo neki brodic za Idru.

Jel pravio neko ovakve "drekove" od kombinacija i ima li neko info odakle krecu brodici za ta dva ostrvca (i kolka je cena)?

Izmenjeno (volodja)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Zazolina" ti bas znas da obradujes coveka!?!

Preciznije ne moze biti!

P.S.

Premda imam jednu zamerku jednu tebi i nasem kolegi Raymondu!

Sto ne uradite "resize" slika koje imate i napravite mini foto ture bas ovde na temi.

Cisto uz opis koji dajete stavite i po jednu malu slicicu da malo "grickamo nokte"!

Kladim se i da moj drug "Ckojo" (koji stalno gleda na kalendar) deli moje misljenje.

A i ostali koji tek treba da idu ili "bi isli"...

Hvala Volodja,nadam se da ce vam ove informacije biti od koristi,stalno sam nosila sa sobom blokce i zapisivala,da nesto ne zaboravim,jer ova nasa grupa sa foruma je izgleda ove godine kao neki pioniri,mnogo bi bilo lakse da je neko bio i dao predloge sta i kako,posto je teritorija koju pokriva Argolida povelika,ali dobro,neko uvek mora da bude prvi!Sto se tice slika,vrlo rado,samo kada bi znala kako,ali sredinom sledece nedelje mi se vraca sin sa odmora,i onda cu dokumentovati i fotografijama!

Iz Tola brod za izlet na Spetses i Hidru ide svaki dan,cena je preko nedelje 34e.po osobi,a nedeljom 30e.Iz Porto Helija ide trajekt za Spetses,cena je 1,50e.po osobi i nisu dozvoljavali da se predje kolima,a to nam nije odgovaralo jer smo hteli da i taj deo obidjemo kako mi zelimo,a nisu nam se davale pare za rentakar na Spetsesu,tako da smo to ostavili za neki drugi put.Ne znam da li postoji brod koji pravi izlete,eto to mi nije palo na pamet da proverim!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zazolina i Reymond, super su vam opisi ... ja ih vec cuvam za dogodine ...

Zazolina, ne bi bilo zgoreg da napravis foto turu, ona se prilicno jednostavno pravi, imas uputstvo ... a za postavljanje slika u okviru foruma imas moje uputstvo ne temi :

http://www.putovanja...slika-na-forum/

Hvala na savetu,pokusacu!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Raymonde,,moram priznati da sam malo razocarana plazama na Argolidi generalno,vise sam ocekivala,ali mi imamo malo specifican ukus sta trazimo(posebno da dno bude zanimljivo),ali se trudim da budem objektivna u prikazima,videcemo kakvo ce misljenje imati oni koji se tek spremaju da krenu,znate ono,sto ljudi... Costa bianca je izmedju Agios Nikolausa i Agios Joanisa,to su dve male crkvice na obali kada se spustite ka Salandiju i krenete desno. Plaza Kosta kod Porto Helija je nista posebno,kao hotelska plaza maltene,a plaza u Agios Emilijanu je mala,u zalivu,okruzena vilama,sa krupnim sljunkom,sa obe strane su stene pod kojima ima hlada,tako da vam ne treba suncobran,jedan deo desno je kameni plicak u kome smo nabasali na one otrovne kamene ribe(komada jedan)ronili oko nje i maltretirali je sve dok se nije naduvala i smugnula uspesno,nismo uspeli da je ponovo lociramo,tako da ako idete tuda,patikice na noge obavezno.Po sredini je pristojan ulaz u vodu,interesantno je za ronjenje,ima svasta da se vidi,a kada otplivate oko rta sa leve strane nailazite na uvalu sa privatnim molovima i vilama.Ako preplivate i tu uvalu i obidjete sledeci rt(tu je struja malo jaca u povratku)dolazite na deo sa okomitom ivicom i velikim stenama u vodi.Potez Petrotalasa-Ermioni nam se uopste nije dopao,ravno,mocvarasto,dosadno.

Zazolina

Jos ranije meni je jedan Grk objasnio plaze od Milija do Irije tako da sam znao sta ocekujem. Mene je sasvim zadovoljavalo to sto sam dobio informacije da su pescane plaze Psili Ammos u Tolu i Karathona kod Nafplia odlicne. Ko zeli moze da istrazuje od Milija do Irije i da nadje nesto za svoj ukus pored te dve spomenute plaze.

Medjutim mene su razocarale plaze u sirem potezu Porto Helija. Odlicno sto si otkrila tu plazu Costa Bianca kod Salandija, blizu eksluzivnog naselja koje se gradi, pogledao sam to na Internetu. U blizini sa druge strane Salandija je plaza Lepitsa koja je pescana, u vodi fini pesak, odlicna za kupanje, voda je topla i bezbedno je za decu. Medjutim ono istocno od toga ka Porto Heliju kao i severno od Porto Helija nije na nivou ocekivanja. Citao sam neke engleske i druge evropske sajtove gde mnogo toga lepog pise o tim plazama oko Porto Helija.

Evo na primer sta je na jednom sajtu pisalo za plazu Korakia: It is considered as the best beach (in fact they are two beaches) and anchorage in the area and therefore is one of the most popular yachting destinations. Visitors come to Korakia not only from the Porto Heli area but also from the Spetses island, which is very close. The landscape is unspoiled and the waters are clean with impressive emerald colour.

Mene je najvise razocarala plaza Hinitsa koja mislim nezasluzeno ima plavu zastavu jer voda na njoj ne moze biti cista zato sto ima mnogo jahti i drugih plovila. I taj skupi AKS hotel na toj plazi koji sam zeleo da vidim nije na mene ostavio utisak. U tom delu mi se dopala jedno taverna, mislim da se isto zove Hinitsa, u kojoj smo rucali, i to je sve. A predeo od Petrotalase do Ermionija ne treba ni opisivati. Bas tako je delovao i mojoj supruzi koja je rekla da joj lici na mocvaru. Cak je kraj delovao nekako zapusteno a u Porto Helijiu i sire cak je i djubra bilo van kanti i to podosta, sto je stvarno ostavljalo ruzan utisak. Dakle nisu me samo plaze razocarale u regionu Porto Helija vec i vise odnos prema turizmu sto se moglo primetiti po raznim detaljima ukljucujuci i to djubre i neznanje engleskog njegovih stanovnika i stosta drugo. Zapravo, ovo je licni utisak, moguce je da gresim i da su drugi imali bolja iskustva, ali meni su Porto Heli i okolina, sve do Ermionija, delovali nekako balkanski, da me citaoci ne shvate pogresno u upotrebi tog termina. Utisak je da Porto Heli ima neki potencijal, ali mora vredno da se radi da bi se to izbrusilo, ovako, po svemu sudeci ljudi su prepusteni svom hotelu i ako hotel zakaze odmor se verovatno pretvara u katastrofu.

Supruga mi je danas otvoreno rekla da nikada ne bi letovala u Porto Heliju i na to je stavljena tacka. Ne postoji nacin da je ubedim jer ni sam nemam nikakve argumente.

Sada kada se nakon nekoliko dana saberu utisci vidi se jedan veliki kvalitet Tola i Nafplija. Znaci bez obzira sto sem dve odlicne plaze priroda nije dala druge lepe plaze, to samo po sebi ne smeta, barem nama nije smetalo. Zasto? Zato sto je u Tolu i Nafpliju sve podredjeno turisti, turista se oseca kao car. Usluga, ta vrednoca i napor da se gost maksimalno dobro usluzi i bude zadovoljan, to je ono sto nam je imponovalo. I to svuda, bez obzira da li je u pitanju hotel, taverne, ili bilo sta drugo. Jednostavno, ljudi u tom kraju znaju dobro sta je turizam, stekli su turisticku kulturu i veoma su vredni. Kada se uz to doda da su i cene umerene, i da se i u Nafpliju ako se svrcka moze naci dosta toga po cenama jeftinijim nego u Beogradu, jasno je zasto kraj ima smeka i sta sve privlaci goste. To sto Atinjani zapucaju 180 km i masovno idu u Tolo i Nafplio, nesto znaci, oni znaju sta vredi. Upoznali smo zapadnoevropljene koji vec godinama letuju iskljucivo u Tolu a ljudi su bili na svim kontinentima i na neverovatno puno destinacija po svetu. Tacno je Zazolina, u celom kraju nema spektakularnih plaza (izuzev Karatone) ali, barem je moje misljenje tako, to nije uvek najvaznije da bi se covek dobro proveo. To sto ima je sasvim dovoljno, jer su ljudi ucinili da boravak turisti u Tolu, Nafpljuju i okolini bude prijatan. A kad se tome doda i blizina vrednih arheoloskih lokaliteta, i zanimljivih Argo saronskih ostrva, pa ko zeli moze i do Atine i drugih lokacija sve to dobija nove dimenzije.

Izmenjeno (Raymond)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tokom naseg boravka na Argolidi obisli smo i ostrvo Poros.Trajek polazi iz Galatasa,svakih 10-15min.(cena 6.50 e.u jednom pravcu za auto i dve osobe)i poslednji sa ostrva polazi u 11.20h.Ovo naravno vazi ako prebacujete i auto,a inace mali brodici prevoze putnike gotovo non-stop(mislim da je cena 1.50e.).Ostrvo se zapravo sastoji iz dva dela,Sfarije,koji je zapravo vulkanska stena i Kalavrije.Izmedju ova dva dela je uzan kanal,preko koga je most, koji prvo nismo ni primetili,toliko smo blenuli u predivan grad koji se sa obe strane sliva preko brda.Duz celog gradica je marina,sa desetinama jahti svih mogucih oblika,tu sam malo pustila svoju bolju polovinu da uziva u razgledanju dok sam ja razgledala ponudu sladoleda!Uz marinu su bezbrojni restorani,radnjice,poslasticarnice,sve sareno,primamljivo,zivo i preko dana a tek uvece,festa!Toliko mi se dopalo da sam bila sigurna da cemo naredne godine tu provesti bar pet-sest dana ali onda...plaze...na zalost,razocaravajuce,steta,steta!Kanali i Askeli su dve plaze u samom gradu,organizovane,sa naravno tavernama i prodavnicama,i sa prilicnom guzvom,pescane.Sledeca je Monastiri,najpopularnija,sa par ostrvaca,pescana,tu se nalazi i jedan od boljih hotela,malo previse sminkerska.I krecemo da pronadjemo plazu Vagiona,glavni razlog naseg dolaska,jer se u tom zalivu nalazi i potopljeni anticki grad.Oko ostrva vodi put,koji nije obelezen ni na jednoj karti koju smo imali,tako da samo slobodno idite putem i ponovo cete doci u grad Poros.Do plaze se spustamo uskim putem koji se odvaja desno od glavnog,i izgleda kao da smo jedini sa kolima jer svi samo zuje na kvadovima!Spustamo se na plazu i prosto mi dodje da se rasplacem!Bar da je divlja,nego onako kao nesto napola,vise prasina nego pesak,sa leve strane restorancic i lezaljke sa trscanim suncobranima,desno odvaljena obala sa zemljom koja se muljavi u plicaku.Tesimo se da cemo bar videti potopljeni grad,kad tamo,ne moze,zabranjeno,nedavno su u neposrednoj blizini otkrili jos jedan i u toku je izvlacenje sa nalazista,ne sme ni snorkling,ma ne smes tamo ni da pridjes,mada nam jedan ljubazni mladic prica kako grci ipak rone krisom.Kud ne dodjosmo ranije,da izvucemo neku amforicu sa zlatnicima,eh,eh!Odlazimo,ni okupali se nismo,stvarno je neprivlacno,a tako je divno izgledala na slikama!Idemo ka plazi Russian bay.Dakle stvarno!U pozadini ostaci magacina i pekara koji su snabdevali rusku flotu,sve to prilicno zapusteno,neki pesak istovaren na gomilama,valjda ce da nasipaju plazu.Plaza sa onim meni najmrskijim peskom,nabijenim kao beton,ima mali drveni dok sa koga smo se tesili skakanjem u vodu.Na plazi postoje lezaljke i suncobrani za iznajmljivanje,ali mozete postaviti i svoje.Kombi kantina prodaje sladoled,sokove,kafe,sendvice i iznajmljuje sah!Voda je divna za plivanje,mirna kao jezero i slicne boje,topla,ali za snorkling bezveze,dno dosadno.U pozadini i okolo cetinarska suma.U produzetku sa leve strane jos jedna potpuno pusta plaza,kamena,mora peske da se sidje sa puta.Sa desne strane je plaza koju zovu Love bay,e sad ko tamo moze da vodi ljubav mora biti da je egzibicionista jer je to jedna od najnatrpanijih koje smo ove godine videli!Salim se,slatka je,organizovana,pescana,ali sa tako natrpanim suncobranima i lezaljkama,da morate da uzmete,nemate gde da postavite svoj,i malo je bezveze sto tu sunce brzo zadje!To su manje vise glavne plaze Porosa,pretpostavljam da ima nekih mozda lepih manjih uvala ali mi ih,na zalost,nismo pronasli.

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zazolina i Reymond, super su vam opisi ... ja ih vec cuvam za dogodine ...

Putnice

Tvoji opisi Kefalonije su mi neizmerno bili vredni prosle godine.

Takodje i Olimpije tako da nismo zazalili sto smo zapucali iz Tola, bez obzira na razdaljinu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fmarea

Ne znam kada ste bili u Tolu, ali za vreme naseg boravka uopste nije bilo guzve. Tako da nismo imali potrebe da se kupamo na Plaki, Vivariju ili Kandiji, na plazi Psili Amos u Tolu je bilo dovoljno mesta...

Boravili smo u Tolo od 12-19.07. i sigurno je da nikom ne bih preporucila Argolidu za uzivanje u moru i plazama...Nismo bili razocarani jer nismo to ni ocekivali od Tola s obzirom da pred polazak na Google Earthu nisam videla nijednu sliku plaze koja bi me privukla...Valja smo se razmazili na Kefaloniji, Lefkadi i Elafonisosu i odvikli od gradskih plaza- pa cim vidim nekog na 100 metara od nas- guzva. Eh kad se setim Petanija...

Ne mogu da poreknem da je u Tolu more izuzetno toplo s mekim pescanim dnom...

picture480e.jpg

Ali ovo...

picture479e.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fmarea,potpuno si u pravu,sto se tice plaza Argolide,kao sto rekoh u jednom ranijem postu Raymondu i nas su razocarale,a bas smo se trudili da napipamo bar neku,naravno ko voli ovakve kao plaza u Tolu ili Karatona kod Nafplia razumem,nisu one promasaj,nego mi nisu vredne tolikog puta,toga ima oko Soluna koliko hocete.Ipak,kada sve saberem,nije mi zao sto smo ovo leto proveli tamo,obisli smo stvarno celu obalu,i nesto unutrasnjosti,ima taj deo svojih drazi,ali sada mirne duse mozemo na Arkadiju/Lakoniju sledece leto!Znaci Elafonisos?Da se onda lociramo negde u okolini,cini mi se da je taj deo Peloponeza bas veliki,za to trebaju bar dva-tri letovanja,pa da ga pocnemo odatle!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fmarea

Ne znam koje godine si ti bio, da li ove ili neke prethodne, ali ove godine u poslednjoj trecini jula i pocetkom avgusta na plazi Psili Ammos u Tolu nije bilo guzve i uvek je bilo slobodnih mesta. Ista situacija je bila sa plazom Karathona kod Nafplija, dakle uvek kada smo dolazili je bilo mesta.

U zivotu je sve relativno, ono sto nekom prija drugom ne. Tako plazu Psili Ammos su klinci obozavali, fin pesak na plazi, odlican za pravljenje figura, takodje i u vodi, voda cista, topla, nema travki, samo ribice, lep ambijent, bas kako oni pozeleti mogu.

Kazem ovo zato sto smo prosle godine dok smo letovali na Kefaloniji svratili jedno prepodne na plazu Petani. Licno mi se plaza Petani izuzetno dopala ali nisam uzivao. Klincima se nije uopste dopala sto je sljunkovita, sto nisu mogli da prave figure, sto su se naboli na neko kamenje, sto nisu smeli ni da udju u vodu jer su se plasili, sto kada se sve sagleda plaza jeste odlicna za starije ali nije za decu.

Dakle po oceni klinaca Psili Ammos u Tolu je imala izvarednu ocenu, neuporedivo bolju ocenu od Petanija, a klinci imaju obicaj da ocenjuju svaku plazu na koju idemo, i gledaju naravno iz svog ugla i saglasno njihovim kriterijumima.

Izmenjeno (suki)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fmarea,potpuno si u pravu,sto se tice plaza Argolide,kao sto rekoh u jednom ranijem postu Raymondu i nas su razocarale,a bas smo se trudili da napipamo bar neku,naravno ko voli ovakve kao plaza u Tolu ili Karatona kod Nafplia razumem,nisu one promasaj,nego mi nisu vredne tolikog puta,toga ima oko Soluna koliko hocete.Ipak,kada sve saberem,nije mi zao sto smo ovo leto proveli tamo,obisli smo stvarno celu obalu,i nesto unutrasnjosti,ima taj deo svojih drazi,ali sada mirne duse mozemo na Arkadiju/Lakoniju sledece leto!Znaci Elafonisos?Da se onda lociramo negde u okolini,cini mi se da je taj deo Peloponeza bas veliki,za to trebaju bar dva-tri letovanja,pa da ga pocnemo odatle!

Zazolina

Pokusacu da rezimiram, mada si ti obisla vise od obale.

Znaci izmedju Milija i Irije dve najvrednije pescane plaze koje zadovoljavaju sve kriterijume su Karathona kod Nafplija i Psili Ammos u Tolu.

Na tom potezu ima jos dosta plaza, plaze koje su plitke od Milija do Nafplija i gde se ljudi mazu blatom za koje se smatra da je lekovito, i plaze od Tola ka Iriji (neke od njih su velike, uglavnom sljunkovite i kamenite) Kastraki, Plaka kod Drepana, Vivari, Kondili, Kandija i Irija, ko zeli moze da istrazuje i neka plaza (ili deo plaze) od njih se moze dopasti.

Dalje od Milija juznije nisam bio tako da ne mogu da komentarisem. Imao sam zelju da obidjem i taj deo obale sve do Paralije Astros koja je vec duboko u Arkadji ali nisam imao vremena.

Od Salandija do Petrotalase je sire podrucje Porto Helija. Dakle Zazolina je otkrila plazu Costa Bianca (svaka cast!), dalje idu plaze Salandi, i kod Kilade najbolja plaza u kraju, Lepitsa, koja je pescana plaza, organizovana, ima tavernu, a sa druge strane je hotel koji ima bar.

Dalje od Kilade do Porto Helija ima dosta prostora za istrazivanje a za jednu od najboljih plaza u tom kraju vazi Korakija, koja na zalost nije organizovana plaza i najvise dolaze oni sa jahtama. Nisam istrazivao kakve su plaze u Doroufiju, Lakesu, zatim plaza blize Porto Heliju Ververonda.

Bio sam na na plazi Hinitsa sa plavom zastavom koja je jugozapadno od Porto Helija i razocarala me je, ali mozda sam vise ocekivao s obzirom da ima plavu zastavu. Na zalost nisam isao na plazu Kosta kod hotela Cap d'Or (za koju su mi kasnije u Tolu rekli da je najbolja plaza za plivanje u celom kraju oko Porto Helija), plaze Agios Emilijanos i Konuopi. Dalje sam obisao celu obalu do Ermionija, razocarale su me i plaza u Petrotalasi i u Kouverti, i ceo kraj deluje pomalo zapusteno a jedina svetla tacka je hotel Lena Mare, koji na zalost takodje nema neku plazu.

Moze neko da pokusa i sa plazom u Plepiju, kod hotela Porto Hidra, koja je prosle godine imala plavu zastavu (ove nema), ali tuda nisam isao pa ne mogu nista da kazem vise.

E sad ni to nije sve. Zazolina je isla korak dalje i istrazila plaze na ostrvu Poros i poluostrvu Metana, koji iako pripadaju prefekturi Pirej su prirodan nastavak Argolide. Koliko sam shvatio Zazolinu, na Porosu nema lepih plaza, steta, ali zato ko zeli da istrazuje Metanu moze biti nagradjen pozitivnim iznenadjenjima. Metana nije nista dalje od Tola u odnosu na Porto Heli pa ko zeli je moze obici, Zazolina je objasnila kakvi su putevi.

Ali ni to nije sve, Argolida ima i jedan deo obale koji gleda u pravcu Atine (mesta Archea Epidavros, Nea Epidavros i dr.), a na nekoj od tih plaza je bio Codemaker pa se mogu procitati i njegovi utisci.

Ono sto me licno zanima je da neko ko zeli da obidje ostrvo Spetses, ali ne samo glavni grad kao na krstarenju iz Tola, koji je veoma sladak, nego celo ostrvo ukljucujuci plaze, prenese utiske; Spetses ima dosta plaza ali ne znam nikog ko je tamo letovao da kaze kakve su.

Takodje bi me zanimalo da znam kakve su plaze na jos jednom Argo saronskom ostrvu, Egina, ali ono je vec dosta dalje od Tola i to mogu da istraze samo istinski avanturisti.

Najzad, ima onih koji ce zapucati iz Tola do Korinta gde u okolini ima dosta plaza sa plavom zastavom. Licno sam to bio planirao ali lepsa polovina je zelela da vidi velicanstvenu Olimpiju, sto je arheoloska atrakcija br. 1 na Peloponezu, i tako smo te plaze ostavili za neki drugi put.

Dakle, iako nismo obisli vise od 50% obale Argolide, utisak je da nema potrebe ni za kakvom bojazni, ima se gde kupati i to je kvalitetno kupanje. Postoje plaze koje imaju svoje kvalitete, i narocito su pogodne za osobe sa decom, zbog plicaka, kristalno ciste i tople vode.

Jeste licno razocarenje siri potez Porto Helija i Ermionija, jer na Internetu sam citao dosta hvalospeva o tim plazama i to na engleskim i drugim evropskim sajtovima koji su inace dosta kriticni po pitanju grckih plaza, ali, sta da kazem, mozda su se po njihovim kriterijumima njima te plaze ucinile boljim, mozda turisticki poslenici u Porto Heliju i okolini treba da se trude da neke, poput Korakije, ucine dostupnijim, mozda treba zabraniti plovilima da se priblizavaju Hinitsi inace nema sansi da tu voda bude cista i td. Deluje mi kao da se ljudi tamo mnogo ne trude da bude bolje ali voleo bih kada bi znao da ce za koju godinu oko Porto Helija biti bolja situacija nego danas, bar po pitanju uredjenosti, ako vec prirodno plaze ne mogu biti bolje nego sto jesu.

Izmenjeno (Raymond)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo su sada samo nabacane informacije za one koji se tek spremaju dole,da eto na osnovu nekih iskustava naprave plan,ali daleko od toga da nismo zadovoljni sto smo bili i videli,mada su na mene mnogo veci utisak ostavili neki drugi kvaliteti Argolide,a ne plaze,ali o tome kada doktoriram na ovom umetanju fotografija!

A evo i par reci o delu oko gradica Arhea Epidaurus.Nama se grad dopao,mnogo vise od Porto Helija,nesto kao umanjena i toplija verzija,ususkan u zalivu,sa lepom marinom,i nekoliko primamljivih restorancica i kafanica na samoj obali,sa kamenim setalistem kojim se moze doci do plaze Vagionia(sta to znaci u prevodu,na nekoliko mesta sam naisla na plaze tog imena?),sa romanticnom klupicom na sredini setalista uvucenom u zid gde je uvek hlad(a nocu mrak!),i koja je bila slobodna samo zato sto je dan,te smo je i mi malo koristili da se setimo nekih drugih letovanja i nekih drugih klupica.U toku je tog dana bio i sajam lokalnih rukotvorina i proizvoda,te smo se naprobali i kupili meda,usecerenih badema,ratluka,sve mljac,neverovatno kako su svi bili opusteni i prijatni,naravno da vole i kada nesto kupite ali vas ne ispracaju ni onim smrtonosnim pogledima ako produzite do druge tezge nakon sto ste nesto probali kod njih!To kod mene uvek pali,tako da smo svuda nesto kupili,a kad me onako streljaju pogledom,necu da kupim sve i da mi se svidja!:hehe:Mislim da se do plaze Vagionia ne moze doci kolima,znaci ili setalistem,ili do parkinga iznad i onda malo peske,zanemarivo,dvadesetak metara.I sa desne strane,iz grada,se vidi neka plaza,pescana,sa trscanim suncobranima.Kada ulazite u grad,pogledajte putokaz sa desne strane za plazu Glika(nisam je nasla na karti)i idite do kraja puta.Stizete na plazicu koja je zapravo mali restoran cija basta sluzi kao plaza,sa desne strane je dok na kome stoji strelica uperena negde ka pucini sa natpisom da se tamo negde,na pedesetak metara od obale,nalaze ostaci potopljenog gradica.Posto mi tome prosto ne mozemo da odolimo,`odma nas svrbe peraja,ulazimo u vodu,plivamo pedeset metara u pravcu strelice,ronimo(na dah),razvijamo se u strelce i pretrazujemo,nema nigde nista!Moj muzic nekim komplikovanim, njemu svojstvenim,a normalnom svetu nerazumljivim deduktivnim metodama dolazi do zakljucka da to mora biti u suprotnom pravcu od pokazanog,vracamo se ka obali,plivamo udesno kroz plicak,i posle dvadesetak metara,na neuredjenom delu obale,nagrada!U veoma plitkoj vodi,ne vise od 2m,jasno vidljivi delovi zidova,temelji kuca,put,ostaci velikih uzidanih cupova za masline...divno,treba videti,ko voli.

Ako se vratite do raskrsnice i krenete starim putem uz obalu u pravcu Korinta,slede plaze Polemarsa,Aliolos i Nea Epidaurus,uske,sa sitnim crnim sljunkom i drvecem uz rub tako da imate hlad i na samoj plazi.Mi smo proveli jedan dan ovoj poslednjoj,ko ima malu decu nije bas pravi zbor,voda je brzo duboka,posle 3-4 m,a na 30m od obale dno se strmo obrusava u dubinu.Na ovoj plazi smo izronili neke divne i velike skoljke,a i inace je tu dobra,,berba,,.Voda je cista,i,kao i na celom ovom podrucju,neverovatno topla.Sada dok ovo pisem,i prisecam se dogodovstine sa pogresno uperenom strelicom,setih se knjige Efraima Kisona,,Kita boli more,,neke vrste putopisa,u kojoj opisuje grcku dovitljivost da privuku turiste,ako niste citali,preporucujem,slatko cete se nasmejati(nadam se da je ima u knjizarama,moja je istina stara jedno dvadesetak godina).

Izmenjeno (zazolina)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fmarea

Ne znam koje godine si ti bio, da li ove ili neke prethodne, ali ove godine u poslednjoj trecini jula i pocetkom avgusta na plazi Psili Ammos u Tolu nije bilo guzve i uvek je bilo slobodnih mesta. Ista situacija je bila sa plazom Karathona kod Nafplija, dakle uvek kada smo dolazili je bilo mesta.

U zivotu je sve relativno, ono sto nekom prija drugom ne. Tako plazu Psili Ammos su klinci obozavali, fin pesak na plazi, odlican za pravljenje figura, takodje i u vodi, voda cista, topla, nema travki, samo ribice, lep ambijent, bas kako oni pozeleti mogu.

Kazem ovo zato sto smo prosle godine dok smo letovali na Kefaloniji svratili jedno prepodne na plazu Petani. Licno mi se plaza Petani izuzetno dopala ali nisam uzivao. Klincima se nije uopste dopala sto je sljunkovita, sto nisu mogli da prave figure, sto su se naboli na neko kamenje, sto nisu smeli ni da udju u vodu jer su se plasili, sto kada se sve sagleda plaza jeste odlicna za starije ali nije za decu.

Dakle po oceni klinaca Psili Ammos u Tolu je imala izvarednu ocenu, neuporedivo bolju ocenu od Petanija, a klinci imaju obicaj da ocenjuju svaku plazu na koju idemo, i gledaju naravno iz svog ugla i saglasno njihovim kriterijumima.

Ove godine...I naravno da su ukusi razliciti- ja licno ne vidim nikakvu razliku izmedju plaze u Tolu i plaze u Nei Poriju...Ono sto je meni guzva- nekom je poluprazna plaza...

Takodje imam dve klinke koje komentarisu sve moguce i plaza u Tolu jednostavno " nije lepa", automobili na glavnoj ulici " su stvarno vise dosadni" , Nafplio je " najlepsi grad na svetu "...itd. I sad znamo gde rastu te grcke pomorandze koje kupujemo na pijaci biggrin.gif

Potpuno svesno smo kombinovali Elafonisos i Tolo- zaista jedno fenomenalno letovanje!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Preslatke, ali " jezovite" uvalice u Vivariju...

picture351y.jpg

picture349pf.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka