dojca

INDOKINA - putopis

40 poruka u ovoj temi

Odlican putopis!

Bas sam uzivala citajuci - a cele odlomke sam morala svojim ukucanima da citam na glas!

Hvala :D

Zdravo svima, skoro se vratih sa putesestvija po JI Aziji. Bejah mesec dana na putu, u periodu feb-mart 2012. Evo nekih korisnik informacija. Leteo sam iz Beograda preko Moskve do Hanoja i povratna karta je bila 600 evra, potpuno novim avionom. U Vijetnamu sam proveo oko 2 nedelje, Kambodzi 4 dana i u Laosu desetak. Nista nisam imao organizovano vec sam se snalazio na terenu.

Nemam nameru da vam pisem kako mi je bilo ekstra, super, vau i strava, ma da sam se ludo proveo na odmoru, da pisem megalomanske putopise i glorifikujem, jer to nije bio odmor vec putovanje sa ciljem da se vidi i upozna duh zemlje, kultura i oseti onaj specifikum kada ne putujes preko agencije vec sve solo organizujes.

JI Azija je totalno drugacija. Haoticna, naporna, prelepa i nudi ti da licno izaberes sta tebe zanima. Ove tri zemlje su zemlje kontrasta, beda i siromastvo a u istoj ulici i luksuzna vila i hotel sa pet zvezdica ali i oronuli kucerak kao i komad afalta koji je zauzeo dovitljivi trgovac iz cijeg kazana se siri miris koji ti stvara osecaj mucnine. Na ulici je jede, zivi, spava, trguje,... Voce (mango, papaja, banane, lubenice) ti je na izvolte, da li hoces da jedes sirovo ili da ti umute ukusan sejk, na tebi je da odlucis.

Voda nije za pice vec se kupuje.

U Vijetnamu se spustah sa severa na jug, obisao sam Hanoj, Hue, Da Nang, Nha Trang i Sajgon. Putovao vozom, busom i spavajucim busom, spavao po hotelima, hostelima i guesthousima, jeo po lokanim restoranima, na ulici i sl. Isao na raznorazne izlete (Mekong, Halong Bay, city tour-e, pecine, vodopadi, tvrdjave, istorijski lokaliteti, krstarenja i sl)

Iz Sajgona uzeo let za Siem Rep i tu proveo par dana, vozio se tuk-tukom i obilazio verske objekte po prasumama, jeo i spavao slicno kao i u Vijetnamu. Potom sam odleteo za Laos, Luangprabang, na severu i odatle se spustao na jug obisavsi Vang Vien i prestonicu. Zatim uzeo spavajuci bus i vozio se 24h do Hanoja na let za Bg.

Viza za Vijetnam je 50 dolara (za vise ulazaka) i mora se imati pozivno pismo, dok za Kambodzu - 20 $ i Laos - 30$ to nije potrebno ako dolazite avionom jer na aerodromu vam izdaju vizu.

Za ovaj put mesec dana je izuzetno malo zato sam i uzeo 2 leta (Vijetnam - Kambodza i Kambodza - Laos) i cena oba je bila oko 400$.

Cene smetaja su odista skromne 10 - 15$.

Mora se imati na umu da se sever Vijetnama razlikuje od ostatka zemlje, loklaci ne znaju engleski i nisu bas prijateljski nastrojeni prema strancima, retko cete naci prodavnicu sa cenama a sve se moze kupiti na ulici i u lokalnim radnjama ali uz obavezno cenkanje. A u tim radnjama prodaju sve zivo, npr. cipele, sesire, vodu i sokove, cak organizuju i izlete, pecivo, biljke,... Ma show totalni. Ja sam kupio dopunu za mob u pedikirskom salonu. Platezno sredstvo je vijetnamski dong (1$ je oko 20000 VND) ali primaju i dolare. Obavezno se mora imati sitan novac. Evro vam mnogo i ne pomaze osim da ga promenite u banci, dok sa $ je potpuno druga prica. U sve tri zemlje primaju $ a u kambodzi cak i vracaju kusur u $.

Hrana u Vijetnamu je oskudna, za pojmove jednog Srbina koji voli meso. Dobicete pirinac u neogranicenim kolicinama uz svako jelo, sa raznoraznim travkama koje rastu na livadi. Pribor za jelo su mahom stapici ako se hranite u lokalnim restoranima dok u vesternizovanim rest. mozete poruciti hamburegere, pice i sl. ali porcije u celom Vijetnamu se bas male.

Sredisnji i pogotovo juzni Vijetnam je vesternizovan i tamo je prijatnije no na severu. Sajgon je ostavio najjaci utisak na mene.

Za ceo Vijetnam vazi jedno jedino praviolo - STRPLJENJE !!! Nista ne izgleda kako jeste i sve se moze promeniti u roku od pola sata. Sve cene su podlozne cenkanju, pojam vremena ne postoji i uvek racunajte da se kasni. Ako vam kazu da ce vas pokupiti ispred hotela u odredjeno vreme odmah na to dodajte pola sata ili cak ceo sat.

Hanoj, Sajgon i Da Nang su visemilionski gradovi gde je glavno prevozno sredstvo motor. konstano je buka i trubljenje u saobracaju, a sve to pocinje vec u 6h i traje ceo dan. Neke delove grada i znamenitosti mozete obici peske ali prakticniji je taxi i ili motor. U taxi ne sedate ako pre toga niste pogodili cenu i precizirali da se radi u VND. Stalno imajte na umu da ce Vijetnamci hteti da vas ''izvacare'' za sve i sva, ali to je njihova kultura i deo folklora i ne treba se oko toga nervirati.

U Vijetnamu je uocljiva segregacija izmedju lokalaca i stranaca. Za lokalce je sve jeftinije, cak i do 10 puta, npr.cene ulaznica za muzeje, prevoz, taxi, hrana i sl. dok na Tajlandu to nije slucaj.

Vijetnamci su niski, mrsavi i njihova gestikulacija i govor odaje utisak da se stalno deru i svadjaju ali vremenom se covek na to navikne.

U navedenim gradovima postoje oblasti gde stranci obitavaju i mahom su to centri gradova gde je smestaj,ishrana, barovi, restorani su podredjena strancima. Tu mozete dobiti jelovnik na engleskom a i osoblje hotela zna eng. kao i lokalni prodavci.

Na ulici ce vam cesto prilaziti da vam ponude nesto da kupite (od voca i hrane do pokucstva i namestaja), uzmete taksi ili motor i sve to moze biti malo iritantno dok se covek ne navikne ali najbolje je sve to ignorisati. Iako njihova navalentnost nema granice ipak ce na kraju odustati.

Za Srbiju i Srbe niko nije cuo, o nama nemaju pojma, a ni ja nisam nikog sreo na putu. Mahom putuju Englezi, Australijanci, Holandjani, Francuzi, Skandinavci, Japanci i Juzno Korejanci, mada mozete sresti i Poljake, Cehe a u Nha Trangu i Ruse koji tu dolaze porodicno.

Posto sam putovao iz grada u grad i maximalno se zadrzavao 2-3 noci, morate biti dobro organizovani. Npr, pri polasku u sledeci grad morate imati predstavu o delu grada gde odsedate a to je veoma lako naci na netu, pri dolasku u grad odmah nadjete hotel tako sto prvo pitate za cenu pa ako vam odgovara pogledate sobu, proverite da li ima tople vode, radi li klima i frizider i sl, a ako vam sve odgovara onda se spustite na recepciju i cenkate se, i dobicete popust bar 2 dolara. Potom se raspitate za autobus ili voz do sledeceg grada, i to u vise agencija jer cene variraju, nemojte nikako cekati poslednji dan da kupite kartu jer je verovatno nece biti za vas pa ce vam cena vrtoglavo skociti, to se meni desilo u Da Nangu, nije bilo nikakvog slobodnog mesta u vozu pa sam platio cak 25$ za spavajuci bus samo da odem iz tog grada. A i voznja tim busom je prica za sebe i jedno nadasve neponovljivo iskustvo. U lokalnim agencijama mozete lako da organizujete sebi neki izlet, da li neku istorijsko-kulturnu znamenitost ili pak neko krstarenje, dok uzi deo centra grada mozete i peske obici.

Da ne duzim dalje o Vijetnamu jer kada bih pravio putopis to bi bilo bar na 20 stranica. Ovo su ipak samo neke korisne inf.

O Kambodzi ne vredi da pisem mnogo jer je o njoj sve dobro poznto. Cesto ljudi sa Tajlanda skoknu do Siem Reapa da obidju hramove. Sijaset korisnih inf. mogu se naci na netu. Ja sam zaobisao Pnom Pen jer nisam imao vremena a i cuo sam da nije nista spec. No, hrana je u Kambodzi jeftina i dobra, ma sve je u Kambodzi jeftino - hrana, pice, prevoz, odeca i sl. Iznajmite tuk-tuk za 10 dolara da vas vozi ceo dan i tako obilazite hramove, u agenciji je mnogo skuplje. Svaki vozac zna lokacije i nema nikakvog cimanja. Samo putevi su losi. Veoma je veliki procenat sirotinje pa ce vam se destiti prosjaci na ulici, navaletni taksisti, prodavci i sl. Za razliku od Vijetnama gde mozete iznajmiti skuter za 5$ dnevno i sami se vozikati u Kambodzi to nije dozvoljeno pa ste upuceni na tuk-tuk. Vesternizovanih barova, restorana, klubova, diskoteka i sl. stvari ima sijaset. Ulaznica za hramove je 40$ za 3 dana i to je vise nego dovoljno da se sve obidje. Krenete prvo od malih i skrivenih u prasumi jer kada dodjete do ovih vecih videcete da su toliko popularni i da sve vrvi od turista da nece imati dovoljno vremena i prostora za sebe i svoj licni utisak.

Laos - zemlja o kojoj na nasim forumima ne pise skoro nista, ima korisnih inf. na eng. ali sve to pada u vodu kada dodjete tamo licno. Kao prvo cene su veoma visoke, sve se toliko iskomercijalizovalo na severu da sve vrvi od americkih penzionera. Jedva sam nasao smsetaj za 11 evra, i to sobu bez klime i frizidera. Obisao sam neku pecinu i vodopad i ustanovio da ljudi u Laos dolaze mahom zbog prirodnih lepota. Na pijaci mozete jesti za 1evro koliko sipate sebi u tanjir povrca ali je meso skuplje. O restoranima ne smem ni da se usudim da kazem kakve su cene.

No, ljudi u Laosu nisu nametljivi kao u Vijet. i Kambodzi. Oni vam nece prilaziti na ulici da vam nesto ponude a cak i cenkanje ih mnogo ne zanima. Kao da su u nekom svom ''tripu'', da ih stranci mnogo ne zanimaju. Utisak stranaca koje sam sretao je da su Laoscani veoma prijatni ali svi su oni dosli iz Vijet, Kamb. i sl. zemalja pa im je bilo cudno sto na Laoscani ne smaraju na ulici.

Vang Vien je mesto za razuzdanu zabavu gde imate jeftin smestaj, barove u kojima lezite, barove na plazi gde se klinci napijaju i urlaju. Mesto je veoma malo i veoma popularno medju omladinom. Uvece su svi mahom pijani a po kaficima mozete opusteno naruciti i neke druge ilegalne supstance koje vam licno gazda prodaje.

Prestonica (Vijentijan) vrvi od budistickih hramova, ma bukvalno u centru svaka ulica ima novoizgradjeni hram. Saren, ma kao neka kicerica. Inace prestonica je pospana, nema saobracaja u toj meri kao u Sajgonu ili sl. Ako odes na market u shoping onda zazalis sto u Kambodzi to isto nisi kupio za mnooogo manje para. A valuta im je kip (1$=8000 kip) no primaju i tajlandski bat. U tom gradu mozes da iznajmis biciklu i da se vozikas ceo dan za 10000 kip-a. A ujedno sve i da obidjes. Nacionalni muzej ima je katastrofa, ma prava rupcaga, dok je onaj u Sajgonu pojam. A neki muzeji im i ne rade uopste. Velelepne nove zgrade koje ne rade. Parkova i setalista, kao i raznih spomenika ima sijaset. Sve se to moze obici za 1-2 dana. Ali kada padne mrak sve se menja. Na ulici oko 23h dolaze ''kraljice noci'', prilaze ti, pipkaju te, nude ti se, a najveci sok je usledio kada mi je prisla na motoru i ponudila svoje usluge. Posle sam shvatio da stranci nemaju laoske devojke nego da sve te cice koje setaju za rucicu i po nekoliko dana su ''devojke po ugovoru''.

Ono sto je posebno zanimljivo na proputovanju kroz Aziju je predusretljivost stranaca. Sa svakim mozete zapoceti konverzaciju, pitati o bilo cemu vezno za tu zemlju ili neku destinaciju. Svi su ljubazni i dace vam neko svoje misljenje koje moze biti veoma korisno. Na ulici mozete slobno zaustaviti bilo koga i pitati za preporuku hotela, restorana i sl. stvari. Dosta ljudi sam upoznao koji putuju mesecima a neki cak i godinama po Aziji. A sijaset njih putuje i solo.

U VIjetnamu svaki hotel ima free wi-fi, a ima cak i u lobiju kompjutere koji su dostupni gostima, slicno je i u Kambodzi dok u Laosu samo je dostupan wi-fi a za komp se morate snaci u interent kafeima. Stoga, na put se ne krece bez svog mini laptopa ili pak iphonea jer to su toliko korisne stvarcice koje vam omogucavaju brzo snalazenje u haoticnim gradovima Azije.

Na put treba poneti i par knjiga za citanje jer ako ste na proputovanju dobar deo puta cete provesti u prevoznim sredstvima, a neki sedativ ili pilule za spavanje sluze svrsi, narocito za let koji traje 3 plus 9 ili spavajuci bus oko 12h.

koliko para poneti? ono sto sam video je da stranci mahom ne nose kes sa sobom, oni sve imaju na karticama i sav nocav podizu na bankomatima, provizija moze biti oko 12% a to nama Srbima i nije bas malo. Pa ipak jedan deo para je bolje imati na kartici jer se manje opterecujes na putu (menjacnice i banke ne vracaju kusur u stranoj valuti pa ne mozes da zamenis npr.30 evra ako imas novcanicu od 50). Ja sam za mesec dana potrosio manje od 1000 evra, plus letovi i vize oko 1000 evra. Ali nisam oskudevao ni u cemu. Nisam spavao u zajednickim sobama gde su kreveti na sprat i gde je oko 6 ljudi, uvek sam imao zasebu sobu sa zasebnim kupatilom. A to je ipak neka vrsta luksuza na ovom putesestviju.

E, umorih se vise od ovog pisanja. Jos stosta bih napisao jer ne moze mesec dana da stane u ovih par redova. Ako je nekom ovo koristilo ili pak planira da putuje u ove zemlje neka slobodno postavi neko pitanjce.

Sjajno, baš ti hvala na napisanom . Mene se mota po glavi povratak u JA . Neka ideja mi je da iz BKK ( jer mi se ponovo ide u BKK ak neko pita zašto preko Bkk) idem na sever pa da preko reke Mekong pređem u Laos . Od ljudi sa putovanja a i nešt sam videla na dokumentarnim emisijama , deluje mi jako privlačan taj predeo rečnog prelaza iz Tajl u Laos . Pa ako nešto znaš o tome reci. Dalji plan bi bio iz Laosa prema Vietnamu -Hanoj. Ti kažeš da nisi bio na severu a ja razmišljam da posle nekoliko dana po Hanoju ( uz obavezni Halon Bay) posetim i Sapu barem dva dana. Volela bih da se malo posle spustim i prema sredini i jugu ali još uvek nisam razradila ništa po tom planu . Uglavnom volela bih malo da proverim Vijetnamske plaže ,sad da li u centralnom delu ili na samom jugu još nisam definisala. Pa reci šta ti misliš. Jesi li posetio u Sajgonu deltu Mekonga.

I ako sam bila u Ankoru volela bih opet da ga posetim kojiko je divan , ali se u tom delu lomim oko nastavka puta sa juga Vijetnama , da li prema Sijam Ripu ili na plaže Tajlanda.

Kažeš da si bio u feb-martu , znam da je u Vijentamu u to vreme hladno pa kako si se ti proveo po njihovom hladnom vremenu , kakvu garderobu si nosio. I koliko je zapravo u stepenima bila temperatura u sve tri države. Njihov pojam o hladnoći i naš se razlikuju.

I samo mi razjasni nešto oko viza kad si već spomenuo. Da li si vize izvadio pre puta ili na aerodromu . I nisam razumela kad ti treba pozivno pismo a kad ne , i da li to važi za sve tri zemlje.

Pozdrav , i postavi neku ft da vidimo sličice.

vreme - na severu tj. u Hanoju je prolecno vreme, moze da bude kisa i hladno u feb, 12-15 stepeni, ali kada sam se vratio u martu bilo je veoma prijatno. sorc i majica ceo dan. ako ides na prolece, tj. u to doba treba ti ipak neka lagana jakna, dux, patike i farmerke. problem je samo sto ti to nece uopste trebati za jug, Laos i Kambodzu pa ces to nositi sa sobom u rancu. Halong bay ti je malo izvikana tura i kosta oko 20 $ jednodnevno krstarenje ali put do tamo traje oko 3.5h a samo krstarenje i obilazak je oko 2h. imas i ture od vise nocenja. naravno da je prelepo, da su pejzazi fantasticni ali i same ture, pa samim tim i obilasci, se razlikuju u zavisnosti da li si uzeo jednodnevni ili visednevni izlet.

Moj drugar je bio u Sapi, ja sam to izbegao jer sam vec bio veoma umoran. Putujes vozom do tamo, valjda oko 9h, pa busom i smesten si u nekoj lokalnoj kuci. Ima sijaset priloga o Sapi na netu ali treba imati na umu i da se to dosta iskomercijalizovalo.

Sredisnji deo Vijetnama ima prijatnu klimu, mahom si u sorcu i majici samo sto vreme moze da se promeni veoma brzo pa ti treba neki lagani duksic. Sunce zalazi oko 18h. Bio sam u Da Nangu, to je lucki grad, vreme je prijatno i toplo, tokom celog dana si lagano obucen ali to je grad koji stranci mahom izbegavaju jer i nema sta posebno da se vidi iako je to veliki lucki grad i treci po velicini u Vijetnamu. Ogroman je i zalazio sam po nekim trgovackim kvartovima gde su me na ulici posmatrali kao vanzemaljca jer nema sranaca. Malo ti u pocetku bude cudno ali nabacis osmeh i sve prodje glatko. U tom gradu sam naisao i na ogroman trzni centra, slicno nasem Delta city-iju, gde mozes naci fantastican supermarket sa cenama kao i firmiranu vijetnamsku robu po povoljni cenama. Ali problem tog grada je sto bas slabo znaju engleski.

Sledeci sredisnji grad je Hue. Tu je vec sve vreme suncano i toplo, mesto je relativno malo ali je to nekada bila imperijalna prestonica pa imas ogromnu tvrdjavu koju mozes sama da obidjes za otprilike 3 $, a i smestaj je veoma jeftin 10$. Imas tu i raznorazne agencija pa mozes da posetis i PHO Nha pecinu samo sto je situacija slicna kao i sa Halog B. Putujes busom oko 3h, vozis se brodicem i ulazis u pecinu, tamo se vozikas kilometar, pa onda obilazis je peske, imas i rucak ali to je lokalna hrana pa moras za to imati stomak. Moj savet je da uvek sa sobom nosis vodu u rancu, neku hranu koja tebi prija, voce i slatkise jer ti jednodnevni izleti obicno traju i po 12h.

Bio sam i u letovalistu Nha Trang sa super plazama. To je fino mestace ali na sve strane se grade luksuzni hoteli, i to sa pet zvezdica pa ce uskoro postati Resort opcija. TO je i omiljeno mesto Rusa, cesto ces cuti u marketima i buticima obavestenja na ruskom. Plaza je ekstra, pesak i more su super ali opet je problem vreme. Bilo je suncano par dana, bas sam se uplasio da ne izgorim a onda je nastupilo oblacno vreme pa sam u sorcu i laganom duxu provodio vreme na plazi.

Moje licno misljenje ako putujes na prolece u Vijetnam i ako te interesuju plaze da se motas po jugu, tamo je vreme oko 30C tokom dana.

E, na jugu je ludilo. Sajgon je ludnica. Preko 30 stepeni, ceo dan si napolju, pijes hektolitre tecnosti a nocu ti ni ventilatori ne pomazu da zaspis. Tu sam bas imao srrece sa vremenom jer kada sam ga napustao pocela je kisica da rominja. U pogledu delte Mekonga imas nekoliko varijanti. Ja sam uzeo jednodnevni izlet za 8$ ali imas ti i izlete od po 3 nocenja. Voze te busom nekih 2h do pristanista na Mekongu, onda te ukrcaju na mini brodic i malo te prevezu do nekog ostrvceta i to obilazis, posles ides do sledeceg i tako ukupno 4 ostrva obidjes. Imas i kao mini voznju camcem gde smeste 3 ljudi a lokalci veslaju. Tu smo imali i rucak, naravno veoma oskudan i fora je sto se na tim turama rucak uvek podrazumeva ali ne i pice a ono zna da kosta i do 3$ po limenci. Ako zelis tu mozes i da narucis egzoticnu hranu, npr. 1kg krokodilskog mesa je 35$ a kornjacinog 25$.

Za opciju Bangkok - Vijentijan preko Mekonga nisam cuo. Kapiram da je to neko lomatanje i da za to nema potrebe. Zasto? Pa imas odlican voz do same granice sa Laosom a tu ti je odmah i prestonica. E sada, u Laosu imas 2 opcije kada dodjes u Vijentijan - da ides na jug i vidis prirodne lepote koje svi hvale ali za to ti treba mnogo vremena i novca. Nemas jeftine agnecije, kao u Vijetnamu, koje ti sve oganizuju pa ti sam odaberes vec mahom ti organizuju prevoz do nekog mesta pa se ti posle sam snalazis. AKo pak hoces da posetis nesto organizovano e tu su cene ludilo, kada su mi ih saopstili ja sam bukvalno zanemeo (100 - 250$). Posle su mi objasnili da su to kao luksuzne ture i sl. ali sam od backpackera saznao i nekoliko opcija kako jeftino da sve to vidis. Zato ti i kazem da ti treba vremena. Druga opcija za Laos je da vidis sever, tamo gde sam ja bio, to nije skupo i ima sta da se vidi (pecine, vodopadi - tu sam se cak i kupao, krstarenje Mekongom i sl.) Vreme u Laosu je toplo, bas, bas. Valjda oko 30C tokom dana ako ne i vise, cak i nocu je veoma toplo. Ono sto je problem je sto je to susna sezona pa je fina crvenkasta prasina uvek oko tebe. Niposto ne putuj lokalnim busevima vec nekim VIP busom, to je klimatizovana verzija koju mahom preferiraju stranci. No, putevi u Laosu su losi, imas deo asfalta pa deo makadama (valdja su asfalt sprale monsunse kise) a i sever je planinski pa put zna i da potraje.

Temperatura u Kambodzi je luuuuudilo. U ponoc je bila 29C a tokom dana i vise od 35C. Napisah vec da bejah samo u Sijem Ripu i da sam odatle obilazio hramove. 3 dana sam ih obilazio u tuk-tuku i skoro sve sam video. Imas i opciju da iznajmis tuk-tuk i vidis neke vodopade i to bi te sve kostalo 30$. Ceo dan je toplo a po prasumi i veoma vlazno, stlno pijes tecnost i jedes voce. Ali kako su putevi losi i susna je sezona obavezno ponesi neke alkoholne vlazne maramice da se brises. Zasto? Pa meni se posle prvog dana pojavile neke sitne bubuljice po rukama. Onda sam skapirao da sam ceo dan preznojen i da mi se ta fina crvena prasina lepi za kozu i zapusava pore. A kada sam poceo da se brisem te maramice su bile bukvalno crvene.

U pogledu viza za Vijetnam ja sam to sredio putem pozivnog pisma. Naime to je opcija ''visa on arrival''. Kako to funkcionise? Mozes sama da narucis preko neta ili preko neke srpske agencije i onda dobijes na mail list papira koji odstampas i kada dolazis avionom samo to pismo pokazes i platis 25$ ili 50$ ako zelis da vise puta udjes i izadjes iz Vijetnama. To vazi samo za avion. Sama viza vazi 30 dana, ali postoji i opcija produzenja. Medjutim imas vijet.konzulate u Bangkoku, Vijetijenu pa mozes i tu da uzmes vizu. Posto sam i u Kambodzu i Laos dosao avionom na samom aerodromu ti izdaju vizu. Procedura je krajnje jednostavna, jedna fotka i 20 ili 30$. Stvarno ne znam koja je procedura ako u ove zemlje ulazis kopnom, ali kapiram da sve to mozes naci na netu.

Za putovanje po Vijetnamu ti predlazem da putujes nocu, em ces ustedeti na smestaju em imaju opciju sleeping bus, a i jeftiniji je od voza. To su autobusi sa lezajevima, po tri reda, u busu ne smes da koristis obucu, i isprva ce ti biti cudno ali se naviknes. Ako putujes po Vijetnamu znaj da ces cesto biti ''na tocku''. Od Hanoja do Sajgona imas oko 1700 km, imas jedan autoput (slicno nasoj Ibarskoj magistrali) i prugu, ali prosecna brzina ne prelazi 50km/h. Sto zbog guzvi na putevima sto zbog lose pruge. Stoga, put od jednog do drugog grada zna i da se oduzi.

Iz Laosa za Vijetnam, tj. Vijetijan-Hanoj imas 2 opcije, let avionom od 150$ plus 10-15$ taksi do centra grada jer je aerodrom udaljen 1h voznje kolima. Druga opcija je autobus, putuje se 24-30h, to je isto sleeping bus i kosta oko 35$. Samo - na granicu se stize oko ponoci ali ona je zatvorena sve do 7h pa cekas(spavas) u busu, onda moras sama (on foot) da je predjes i tu ne vazi visa on arrival vec moras imati urednu vizu u pasosu. Bus je svercerski, cesto ce stajati da se podmite policajci, da se pokupe lokalni putnici ili da sverceri izadju i iznesu svoju robu. Ako budes imala srece u busu ce biti dosta stranaca a to je vec opustena opcija za put. Prednji deo busa je rezervisan za lokalce a mi stranci smo smesteni pozadi. Imas komforan bus, nov, sa tri reda lezaja i u kome imas zaseban krevet ali i veoma stari u kome imas duple lezjeve. Pa ako imas srece niko nece spavati do tebe i mozes fino da se opruzis. Moras paziti kojim danima ide koji. Sve vreme puta treste vijetnamski narodnjaci na tv-u i zvucnicima koji su pojacani do maksimuma. Ja sam citao o tom busu utiske zapadnjaka i spremio se za najgore ali me sreca psoluzila jer je bus bio poluprazan i bilo je cak 10 stranaca.

E da, jos i ovo. Ako si bila na Tajladnu i ako ti se dopalo onda niposto i nikako ne ocekuj isti trip u Vijetnamu. On uopste nije tako vesternizovan (izuzev Sajgona) i dosta toga je cimanje za razliku od Tajlanda. Vijetnamci ce uvek pokusati ''da te zeznu'' tj. da naprave profit od tvog pitanja, da li to bilo u vezi busa, voza, izleta, hrane, pica, stvari,... Stoga, moras se na to naviknuti jer to je ipak deo njihovog folklora. Oni u tebi vide samo pojam zarade i gledace da izvuku maksimum kesa od tebe. Ovo nije samo moj utisak vec i skoro svih stranaca koji su bili npr.na Tajlandu. Cenkanje je majka svega a strljenje je bog.

pozz

Hvala ponovo na iscrpnom izveštaju , obožavam kad neko ovako napiše gomilu podataka neophodnih za put.

Poznato mi je da se Taj i Vijetnam mnogo razlikuju po mentalitetu i šta čeka turiste koji su bili na Tajl pa sad odu u Vijetnam. Što se tiče temperature ...sad mi je malo lakše ( šalim se malo) ali razjasnila sam sebi koliko je hladno odn. toplo .Za Vijetnamsku vizu sam znala da ukoliko je vadiš on line da je to zapravo kao samo neka potvrda a da se prava viza dobija na aerodromu.A već sam u Bkk vadila vize , pa znami za te opcije. Ja bi volela da za Halon bay uzmem turu od 3 dana i sve se nadam da će to biti o.k , ali sa njima nikako ne mogu biti baš najsigurnija pa se ujedno i plašim da debelo ne pogrešim . Pa da crknem od muke zarobljena na brodu 3 dana.

Spomenuo si neko krstarenje po Mekongu dok si bio u Laosu , i da je to bilo kao neka turica - objasni mi kako ti se činila ta turica i kakav je taj deo Mekonga , da li se tebi sviđalo.S obzirom koliko se sati putuje od Laosa do Vijetnama , 150€ i nije neka cifra kad se pritom uštede dani.

Halong tura od 2 dana je sasvim dovoljna, moj drugar je bio, i to je jedno nocenje, no, sobu delis sa nekim ako putujes solo, i imas doplatu za klima uredjaj jer se ventilator podrazumeva ali ono na sta moras da obratis paznju je operater (mislim da je najbolji neki Australijanac koji vec godinama zivi u Hanoju i ime agencije je ''Real Kangaroo'', bas sa tim ''real'' jer ima mnogo vijet.kopija, preko njega mozes i da organizuejs Sapu, to je moj prijatelj uradio i sve to zajedno za oko 120 evra). Obavezno obrati paznju na vreme u Halongu jer moze ti se desiti da sve vreme bude magla i tmurno (narocito ako ides u prolece) pa da put bude razocaranje,tj. i da ne vidis sto sta. Ako doplatis 5$ imas i voznju kajakom. U agencijama ce ti reci da Sunca uvek ima ali...

Ta turica, to mini krstarenje po Mekongu u Laosu je ustvari put brodicem do pecina, samo duze traje pa sam mu i nadenuo ''krstarenje''. U mestu Launagprabang imas agencije pa uzmes turu da vidis te pecine, koje se btw spominju i u Lonley Planet-u, svi turisti tamo hrle. Ali put toga nije vredan izuzev te voznje Mekongom. Naime, pecine su bas male i u njima lokalci ostavljaju Budine statue, odista nema sta da se vidi. Pogotovo kada vidis vijetnamske pecine, npr Pho Nha, koja je duga oko 7.5 km a ti se vozis 1km unutar nje, a i pecine u Halongu su ekstra. Tokom puta svracas u neka lokalna sela, npr. ''da bi se video tradicionalan nacin proizvodnej tkanina'' a u stvari to su mesta na obali predvidjena za turiste gde brodic pristane a lokalne zene odmah pritrce na razboje pa kao tkaju neke salove i marame (a sve je to uvezeno iz Kine i iste sam nasao i u Vijet. i Kambodzi). Rekoh ti vec - dosta toga se iskomercijalizovalo (Sapa, Halong, delta Mekong-a...). No, u Luangprabangu imas turu i da vidis 2 vodopada, jedan je odista prelep, postavicu fotke da vidis a za drugi ne znam jer tada je bila susna sezona pa nije bilo vode (i Mekong je tada bio bas nizak, narocito u Vijetijanu, kao neki potocic). Do tog vodopada stizes kombijem, put je oko 45 min, a tamo boravis 2h, obavezno ponesi kupaci jer iako je voda prohladna, sam uzitak ispod vodopada (koji je sav u kaskadama) je neponovljiv.

ako te jos nesto interesuje a ti reci.

ps. Imam oko 2000 fotki, pa ako te interesuje nesto konkretno da vidis a ti mi reci pa cu to okaciti u MFT

Skoro sve fotke Halon baya koje sam pogledala na netu , a koje su postavili turisti , su bile oblačne . Samo su promotivne fotke bile sa optimalnim svetlom . Ako je tako u ovo vreme u Hanoju onda mogu da pretpostavim kao je u Sapi koja je na sevreru i u brdima. Iz tog razloga ću najverovatnije planirati put nešto kasnije zbog boljeg vremena.A dva dana po Halong Bayu je sasvim dosta za mene , obratiću pažnju na ime kompanije .

Videla sam na netu slike one pećine u Laosu u Luangprabangu sa puno malih statua buda koje lokalno stanovništvo tu ostavlja.

Da li si se u Laosu išao u Vang Vieng i spuštao se rekom na naduvanim traktorskim gumama i da li si bio na onaj tyubingu ( skakanje u vodu sa kanapa -kratak opis akcije) ,ako sam dobro napisala i opisala .

Izmenjeno (oljica70)

Bejah u V.V. ali nisam se spustao rekom na tim traktorskim gumama. Ako to zelis da radis, u centru iznajmis gumu za 30000 kip-a, to je oko 3 evra, za ceo dan, sa ostalim strancima te odvezu tuk-tukom uzvodno pa se na gumi spustas. Ista procedura ti je i za tuybing. Ja sam u tom gradu mahom kulirao pored reke, setkao se i blejao po kaficima u kojima nema stolica vec nekih kreveta u kojima se zavalis i kuliras, bas opusteno. A uvece je ludnica u barovima na obali.

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post

Sjajno, trebao si da probas.

Da li turista moze da mi kaze koliko je puta imao susret sa jakim kisama i koliko traju... i da li je za tih 30 dana dominiralo lepo ili kisno vreme s obzirom da je bila rainy season :)