suki

SKIATOS-OČIMA PUTNIKA-putopis

@Putnice-znas ti...:srce:

@mikelis, setila sam se ja da sam ti obecala poredjenje, samo nisam bas znala sta da ti kazem:Skiatos mi je neuporedivo lepsi od Parge, rekla bih na blic, samo sto to ne bi bilo fer poredjenje, jer je Skiatos ipak, ostvo, veci je, ima vise izbora i mogucnosti. Parga je slatko mestasce i bilo bi fer porediti je sa nekim mestima tipa Nei Pori, Hanioti, itd. ne sumnjam, u njenu korist.

A sad, ostala poredjenja... Definitivno jesam jos pod utiskom Skiatosa, jer tu Grcku nisam osetila nekoliko godina unazad, pa mi je sad sigurno on, na prvom mestu.

Videcu kasnije, da malo realnije razmislim :D

Verovatno si pod magicnim uticajem Skijatosa :). Pazi, nama nije bio bitan broj plaza kad smo bili na Skijatosu, jer smo uglavnom bili na 2-3, a manastire i ostalo nismo posecivali, jer smo bili na odmoru i uglavnom se sve svodilo bas na odmor. Gledajuci fotografije sa oba mesta, cini mi se da je grad Skijatos malo lepsi i veci od Parge, medjutim, nisam bas siguran da je tu neka velika razlika. Prosle godine smo bili na Lefkadi, u Nidriju, koje je obicno selo.

Da spomenem jos i poluostrvce Bourtzi, gde imate onaj simpaticni kafic u seni borica (gde smo uz freddoccino, dobili i casu vode) a tu je i kao neka stena-plaza. A cini mise da ima i desavanja preko celog leta, jer kada smo mi bili, bio je neki Dance Festival, onako igraju u narodnoj nosnji, simpaticno. Ulaz je free. A mislim da su najavljivali neka dogadjanja i za kasnije.

Meni je Bourtzi br.1 u gradicu, ubedljivo i pogled sa njega!

Vidim da si obisla dosta toga...Tasos, Krf, Zakintos, da li je Skijatos tvoj favorit u odnosu na sve drugo? A sta mozes reci sad Skijatos vs Tasos? Deluje mi da je grad Zakintos takodje veoma lep.

Ja ocekujem takav isti utisak kad budem isao na Santorini, gde zelim vec dugo da odem :).

Izmenjeno (mikelis)

Mikelis grad Zakintos jeste lep al ni priblizno Skiatosu bar po meni a neka i suki kaze svoje misljenje ipak je Skiatos nekako mnogo vise Grcko ostrvo sve je u tom njihovom fazonu kako bi rekla plavo bele kuce, uske ulice kaldrme grad je bukvalno kao lavirint i prelep je

A sto se tice ovog britanskog uticaja, meni je Skijatos nekako bas "mirisao" na to da je sve podredjeno njima. U gradu mislim da postoji bas neki njihov bar, a u vreme kad smo mi bili Engleska je igrala utakmicu sa nekim...bukvalno nikog nije bilo na ulicama, svi su sedeli u kaficima i gledali to. Takodje, u autobusu se iskljucivo mogao cuti britanski engleski...

Mikelis, iz svog iskustva ti mogu reci (mada sam na Skiatosu za koji dan ali po slikama i opisima vec mogu da dam zakljucak, a javicu se kada se vratim pa cu ti potvrditi):

Tasos i Skiatos se ne mogu porediti. Tasos je prelepo ostrvo, malo, puno zelenila, ali kao sto kaze Suki nekako se ne oseca duh Grcke na njemu (bar ga ja nisam osetila. Pak Santorini, bila sam jedan dan na izletu ali sam obisla celo ostrvo i mogu reci da se na njemu taj``duh`` oseca ali da nije za odmor, vec samo za setnju ulicama i provod nocu (to je moje misljenje).Krit veliko ostrvo koje je nemoguce istraziti, koje pruza dobar odmor ali na kome se jedino ``duh Grcke`` moze osetiti kada se poseti Minojska palata (bar za mene). Krf/Zakintos- prednost dajem Zakintosu, zbog prelepih plaza koje se na Krfu ne mogu pronaci ili ih ja bar nisam pronasla i kristalno cistog mora gde god da se u datom momentu nadjes pa cak i u ludom Laganasu koji je za mene imao neku svoju draz. Grad Zante, mislim da se ne moze porediti sa gradom na Skiatosu,(a mislim da cu to i potvrditi kada se vratim). Jeste lep gradic ali nema vec pomenuti duh. Iako mi je na Krfu bilo odlicno i zelja mi je da obidjem juzni deo ostrva koji nisam stigla da vidim, ipak bih prednost dala Zakintosu i ponovo bih mu se vratila.

Pozdrav

bravoooo,vidim da si obisla skoro sve,i gledajuci tvoje slike ,vratila sam se tamo....mmmm....sto neko rece,to mi je favorit kad budemo malo matori.....mislim povratak na skiatos.....

Ja sam na Skiathos-u bila samo dva sata pre dve godine (izlet), a na Zakynthos-u sam bila prošlog leta (celokupno letovanje) i već sad se usuđujem da ustvrdim da gradovi Zante i Skiathos ne mogu da se porede, a sve u korist Skiathos-a, pri čemu se i ja slažem da je vreovatno presudan taj grčki duh koji sam na Skiathos-u osetila samo za dva- tri sata, a na Zakynthos-u nisam... mada, da ne bude zabune- bilo je divno prošle godine, stvarno dobar provod (naglasak baš na provodu)... ove godine tražim nešto drugačije, zato i idem na Skiathos :)

I ja se vracam jos, svakodnevno :)

Asto se tice ovog britanskog uticaja, meni je Skijatos nekako bas"mirisao" na to da je sve podredjeno njima. U gradu mislim da postojibas neki njihov bar, a u vreme kad smo mi bili Engleska je igralautakmicu sa nekim...bukvalno nikog nije bilo na ulicama, svi su sedeliu kaficima i gledali to. Takodje, u autobusu se iskljucivo mogao cutibritanski engleski...

Mikelis, to sam i napisala, ko nije video kako to izgleda na Jonskim ostrvima, ta podredjenost, ne moze ni da zamisli.Tamo se prica engleski kao maternji, muzika je engleska, zabava, jela, pice, sve... Mislim, ima i grckog, ali se gubi u tome. Ovo englesko na Skiatosu je nista, skoro neprimetno, u busu se mozda cuje engleski, ali vozac slusa grcku muziku, a i Englezi su nekako drugaciji :-P Glupo je ovako sad objasnjavati, to ipak, moras da dozivis, da bi shvatio.

A za poredjenje, rekoh kad malo slegnu utisci, realnija je procena, ali: Tasos mi je totalno bled, u odnosu na Skiatos, mada ima i on nekih svojih drazi, svuda mozes kolima,ima cini mi se malo razlicitije plaze, u odnosu na Skiatos, Mermerna, Metalia, Aliki... sve su razlicite. I naravno, i on ima taj Egejski fazon-izgled.

Krf je drugi svet, on je mom muzu npr. no 1, jer imas bukvalno sve tamo. Veliki je, sever i jug totalno razliciti, glavni glad prelep, ima urbano, ima mirnije, ima svasta za videti, puno znamenitosti...

Zakintos, lici naravno, na taj Jonski fazon, glavni grad je sladak, podseca na Kerkiru, samo je mnogo, mnogo manji. A arhitekture gradova u odnosu na Skiatos su totalno drugacije, realno velelepnije, s obzirom na uticaj Venecijanaca. Dok ove, neugledne, male, belo-plave kucice, mene potpuno osvajaju, jer imaju grcki smek.

Ali, daleko od toga, da bih rekla da mi se neko ostrvo ne svidja, svako ima svoju draz, a svako i uvek, ima svog favorita, jer lepota je u oku posmatraca, zar ne? I krajnje individualna, tako da uzivaj, gde god.

P.S. procitaj i putopise o Zakintosu i Krfu, u mom potpisu, pa ti mozda bude jos jasnije i slikovitije.

Izmenjeno (suki)

I ja se vracam jos, svakodnevno :)

Bio sam i na Jonskim ostrvima i na Skijatosu, i meni se ipak cini da je to slicno podredjeno englezima, s tim da Skijatos i slicna mesta imaju taj njihov "smek" (da ga nazovem tako). A ovo ti je dobro "englezi su drugaciji" :) :)...kakav uticaj Skijatosa :). Hajde, razgovaracemo o ovome iduce godine, kad se slegnu utisci i vide neke druge stvari ;). Sto se tice Tasos vs Skijatos, i meni se to cinilo, Skijatos mi deluje daleko bolje u svakom pogledu...a i nije nesto mnogo dalje od Tasosa, pa mi nikako nije bila jasna fascinacija nekih ljudi Tasosom.

Krf je drugi svet, on je mom muzu npr. no 1, jer imas bukvalno sve tamo.

Ima jos takvih muzeva :zaljubiska: , a vala i dece ...

Znas onaj vic kad Muja Hasi objasnjava sta su banane pa ga pita jel zna kako izgleda sljiva, pa banana joj nije ni nalik :biggrin: ... e tako i ovo ...lepo ti je Suki objasnila nema veze jedno sa drugim, Zante i Skijatos ko nebo i zemlja :smajl:

A za poredjenje, rekoh kad malo slegnu utisci, realnija je procena, ali:

E Suki, bas danas nesto pricam sa muzem, obisli sva ostrva lako dostupna kolima i sumiram ... i kako god da razmisljam Kefa izbija u prvi plan :srce: po mnogo osnova, pa za njom Lefkada, Skijatos ... i dalje ....

Moraces i ti da overis Kefu :smajl:

A ovo ti je dobro "englezi su drugaciji" :) :)...kakav uticaj Skijatosa :)

Mislila sam da je sastav malo drugaciji :D, uglavnom smo vidjali starije bracne parove, mirni, fini, ljubazni, nema puno tinejdzera i bahatih.

Moraces i ti da overis Kefu smajl.jpg

Ma, ona mi je, ono kratko sto sam bila, izgledala fenomenalno, tako da mi je to, pod obavezno :srce:

suki, upravo smo se vratili sa skijatosa, i dodjoh na forum da napisem koju rec, kad procitam tvoj post, i sta vise reci....cak sam i tzatziki uzela u dia%-i .....neverovatno...u pravu si za plaze, za gradic, za restorane, cene (istina je da nije ista cena kada sedis u poslasticarnici i uzmes za poneti!Taj famozni sladoled je 3,5eura kugla kada sedis, a kolac 5eura+1euro kugla slaga koju stave, hteo, ne hteo!Jos ja uzela cokoladni kolac...ubija koliko je jak, ali zato je moj klinac uzivao, smazao ceo). Mi smo bili smesteni u Ag. Paraskevi, ali plaza Trulos mi je br.1. ,mada je nama najvise odgovarao Koukunarijes zbog klinca i plicaka, a i skakao je non-stop sa onog pontica gde su bili sportovi na vodi. Na Banani smo bili 2 puta, ali svaki put posle 18h, manja je guzva, a sunca ima do 20:30h. Za 11dana obisli smo 26 plaza, i kada bih nabrajali prvih pet, to su tvoji favoriti. Rucali smo i u tom restoranu o kom si pisala, iza bus stanice. I mene je odusevio ambijent restorana. Klopa sa picem i neizbeznom tzatziki salatom, za nas troje, je izasla 35eura.

Kad je vec pomenuto poredjenje, meni je i dalje Zakintos br.1. (zbog plaza definitivno!!!)

I da, izleti, mi smo isli na izlet Lalarija,Kastro,Tsougria...ali izlet je kostao 10eura!!! A ako hoces pored tog izleta jos jedan, Skopelos i Alonnisos, dva izleta dobijas po ceni od 25eura!!!Svi voze po tim cenama, bukvalno su nas saletali u luci i nudili extra price. Da, i deca idu free(cak i skolskog izrasta)

Eto, vidis, sve smo slicno doziveli, ali najvaznije je, da nam se Skiatos dopao :srce:

A izleti su bas pojeftinili...

Evo vratismo se i mi juče sa Skijatosa :) pa bih samo potvrdila svoje utiske koji su u osnovi istovetni sa 'profesorkinim' i utiscima 'suki'......Gradić veoma lep, pun onih autentično grčkih uskih ušuškanih uličica sa prelepim restorančićima, Burzijem i divnim šetalištem kraj luke (bili smo smešteni u blizini Akropolisa - stanica 4. i mislim da je ta lokacija idealna (bili smo sa dvoje dece) jer je na ulazu u grad, pa imate gde da se prošetate uveče, i na 200m od najbliže plaže istovremeno).....Pošto sam detaljno pre puta 'pročešljala internet' na ovu temu a plaže tj. ambijent mi je bio presudan, izbor plaža koje smo posetili je bio prilično sužen u odnosu na nekih 66 koliko se pominje i brzo smo odustali od iznajmljivanja auta. Mislim da nismo pogrešili obzirom da smo putovali u 'dečijoj' varijanti jer su sve 'pitome' plaže dostupne autobusom (deca plaćaju 90 centi do 1.20 e na najjdužoj trasi - važno je jedino sa zadnje stanice po povratku krenuti ranije - pre 17h ako je moguće, da ne bi doživeli stampedo '90-ih) a ostale, na severu, za tu varijantu nisu. Tako da mi je utisak pre puta potvrđen, plaže na naseljenoj strani su u osnovi lepe, ali ima i dosta sličnih, pa nam je radi kakve takve raznovrsnosti izbor pao na Kanapizu (slatka mala plaža sa jednim redom ležaljki a ipak delovima sa debelom prirodnom hladovinom, nikad nije pretrpana, ima kabinu za presvlačenje i tuš (ne radi), i drveni dok na kome pristaje samo jedan taxi čamac, najčešće na 1h, ostalo vreme služi kao skakaonica klincima a i onim malo većim, i sjajnu tavernu (malo jače cene (musaka 9 eura, punjeni paradajz 7 eura, espresso 2.5 e) ali sjajna usluga i gastronomski doživljaj), zatim Vromolimnos (sjajna plaža, takođe sa debelom borovom hladovinom pa vam iznajmljivanje suncobrana nije neophodno (inače je svuda 8 eura) ali nije dobar izbor za bus varijantu jer smo pešačili 20- ak min. po brdovitim putu bez hlada do nje, od stanice), Kukunaries (sve je o njoj već rečeno - golema, lepa i natrpana sa blatnjavom lokvom povećih razmera na ulazu) i na kraju, moj apsolutni favorit - Ambelakia koja je za NE propustiti. Ta plaža je u stvari produžetak Kukunariesa, samo kraća varijanta i mirnija. Takođe je na jednom kraju krasi debela borova hladovina pa i tu možete da izbegnete plaćanje ležaljki, mada, na njoj ćete najlakše pasti u to iskušenje, jer osim ležaljki u ponudi imate, ispod borova i debele madrace tipa francuskih ležajeva sve sa jastucima. U sklopu su verovatno najboljeg kafe restorana na ostrvu 'Mistique' (nadam se da sam dobro napisala) sa svojim besprekornim hedonističkim enterijerom i eksterijerom i odličnom muzikom koja se stapa sa ambijentom a za koju je zadužen DJ. Tu smo, na žalost, posećivali samo kafe deo i čini mi se da cene bitno ne odskaču od ostalih kafea (fanta - 3 eura, espreso - 2.5 e, topla čokolada - 4 eura). Ambelakiju od Kukunariesa deli Xenia plažica do koje možete doći i peške, kroz vodu, a vidim da ljudi stižu na taj način i od Kukunariesa (mada je tu već previše zaobilaženja stena za moj ukus). Lalarija me je isuviše podsetila na lošu kopiju Navagio plaže na Zakintosu pa je nismo ni posetili. Tu bih ubacila malu digresiju i složila se sa Suki, Zakintos ima daleko raznovrsnije i lepše plaže, pa usudiću se da kažem, generalno i čistiju vodu (ko je bio na Gerakasu, Banana plaži, Porto Zoro-u, Xigiji, Navagio plaži i da ne nabrajam dalje ostale plaže Zakintosa), ali sam gradić je meni daleko sadržajniji od Zantea.....Od srca preporučujem krstarenje do Alonisosa (PRELEP) i Skopelosa (tu sam zbog klinca morala da posetim gradsku plažu koja je pod obavezno - za zaobići osim ukoliko niste ljubitelj beogradske Ade tj. njene muljave vode). U program je bila uključena i 'poseta' Marina parku gde smo imali sreće i sreli i snimili morske foke/u, svojevrsnu zaštićenu vrstu (Monk) a čiji se suveniri prodaju i na samom Alonisosu u čijoj se blizini Marina park i nalazi. Iako smo očekivali da vidimo i delfine, nismo sreli ni jednog a nakon toga, narednog dana, mi je jedan prodavac tih krstarenja rekao da je to velika navlaka za turiste, da ih je u jeku sezone nemoguće sresti, kao pametne životinje sklanjaju se od 'saobraćajnica' ali zato ih u zimskom periodu sreću i u samoj luci. Mi smo slučajno kupili karte za brod Kasandra, ispostavilo se najveći i daleko najudobniji brod u luci. Na njemu radi naše gore list, Ivana, kojoj dugujem što nismo platili i za dete uzrasta 9 godina 4 eura koliko košta prevoz po osobi (osim ukoliko vam je dete malo i sedi u krilu i tada ne plaća ništa) autobusom do vrha starog grada Alonisosa a koji itekako vredi videti. I za kraj, i sam smeštaj me je prijatno iznenadio, vila Ana sa ogromnom terasom i prelepim panoramskim pogledom na more, isto tako lepim dvorištem i besprekorno redovno održavanim i čišćenim sobama.....Sve u svemu, mesto na koje se vredi iznova vratiti, ukoliko vas ne povuče radoznalost na neku drugu stranu.

Izmenjeno (suki)

Negde na poluostrvu Kalamaki (Kanapitsa)

dscn4613.jpg

Suki, ovo je divno. I sto se tice prirode i sto se tice oka posmatraca. Meni dosta lici na Tasos, da li sam u pravu? Ja sam se u Tasos tako zaljubila na prvi pogled. Zbog mirisa, rastinja, vode, plaza. Prosle godine smo bili na Krfu, i kao mesto za odmor, nije mi se dopao (moj utisak). Suvise velika guzva, hladna voda, ne bas tako udobne plaze i cesto prisutan miris kanalizacije :( Razmisljamo da ove godine odemo na Skiatos. Bitno mi je samo da ne lici na Krf, a iz tvog opisa bih rekla da vise lici na Tasosos. Dvoumimo se izmedju Skiatosa i Peloponeza, jedino sto sa foruma o Peloponezu nisam mogla da steknem utisak da na Peloponezu ima borove sume. Ako si bila tamo i znas nesto o tome, preporuci mi.