Guest veljka

SAMOS

259 poruka u ovoj temi

Baš tako, sve je to individualno, Na više mesta sam se raspitivala za Samiopulu i cena je bila nešto iznad 30 evra ali cene su promenljiva stvar... U svakom slučaju je bolje ići za 25 nego za 32 evra :)

Što se tiče vožnje do Furnija i Patmosa, mi smo išli feribotom do oba ostrva. U oba slučaja smo putovali sat vremena u jednom smeru, iako je Furni (dosta) bliži Samosu. Povratnu kartu do Patmosa smo platili 39 evra po osobi, a do Furnija 30. Naše agencije nude izlet do Patmosa po ceni od 44 evra, a pri tom se putuje dva sata i petnaest minuta u jednom smeru, po rečima vodiča. Furni nije u ponudi naših agencija.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ево, али да ме погрешно не разумеш. У питању су различити излети. Самиопула острвце где иако пише да има пар становника мислим да сталних ни нема, и острва на којима може да се проведе и цео одмор Фурни, Патмос Икариа.

Самиопула - поента је на купању, одличном ручку (одмах 10 евра уштеда колико бих свакако платио за ручак) .  Значи 15 евра (ај нека буде и 20 ако су цене скочиле или шта год) реално изађе опуштена пловидба бродићем до острвцета и вишесатно купање на, на други начин недоступним плажама.

Патмос Икариа - има више да се види у сваком случају, вожња дуже траје (негде сат, негде два и петнаест минута како кажеш и сама!?), цена већа, самостално информисање, шта, где, како, кад се дође, колико слободног времена (немам појма) кад назад итд.

И на крају наравно да је интересантније да се види Патмос, Фурни него Самиопула.

Можда постоје још неки аргументи, али моји су ови, и зато ми је превагнула Самиопула, а не значи да сам направио прави избор и да не бих волео да видим и Патмос и Фурни.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Što se razgledanja ostrva tiče, uvek napravim neki plan i dobro se informišem pre nego što odem na putovanje. To mi ne predstavlja nikakav problem jer ja u tome uživam, mada znam da većina ljudi više voli da organizaciju prepusti agenciji i vodičima i to cenim jer svi smo mi različiti, pa svako i treba da postupa u skladu sa svojim željama i mogućnostima.

Najbolje bi billo videti sve na Samosu i obići sva okolna ostrva ali nije baš realno za jedno letovanje od 10 dana i uz ograničen budžet. Meni je žao što nisam bila i na Samiopuli ali je naš razlog da ne odemo na taj izlet sa ručkom na Samiopuli bio i taj što smo već platili vaučere za eat around (od 10 evra po ručku/večeri po osobi), pa bi nam dodatni ručak na Samiopuli bio čist višak. Pred kraj letovanja sam videla za 17 evra samo izlet do Samiopule bez ručka ali tad je već bilo kasno. Da smo imali neograničen budžet i malo više dana za odmor rado bih otišla na Samiopulu. Ustvari ko zna gde bih sve otišla u tom slučaju :D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sjajan post i neke nove informacije koje su vrlo interesantne! Međutim, ovaj deo koji sam izvukla nije sasvim tačan. Voda je zaista kristalno čista na celom ostrvu i većina plaža na Samosu jeste šljunkovita ali ima i peščanih plaža, od kojih su najpoznatije Psili Amos, koja se nalazi na jugoistoku, a često je spominjana na ovom forumu i Chrisi Amos, koja se nalazi na jugozapadu, a na nekim mapama je označena takođe pod nazivom Psili Amos. Takođe, plaža Tripiti je uglavnom peščana. Šljunkovite plaže su na Samosu, naravno, u ogromnoj većini ali čisto da ne bude zabune da nema peščanih.

U skoro svim manjim zalivima u kojima smo bili (Kervelis, Tsambou, Limnionas) je bilo neceg u vodi, onako na povrsini sto lici na masno, i sto je najcudnije - bas rano izjutra kada zive duse u vodi pored nas nema. Ne znam da li je to neka prava prljavstina, ali eto to je bilo moje iskustvo, verovatno je do nekih struja tih odredjenih dana. Meni nije smetalo da plivam, ali definitivno mi je od svega, gledano na duze staze i za svakodnevno plivanje, bila najbolja plaza koja nam je bila tik ispred smestaja - Potokaki, jer ni jednom nista nismo videli u vodi, sto je i logicno posto je tu more otvorenije, a uvek je moglo lepo da se pliva jer vetar ne bi pravio problem (tu duva sa kopna).

Limnionas mi se jos dosta svideo, kao i Livadaki, zbog cele konstitucije i pogleda a onda i neke totalne opustenosti na samoj plazi, samo je put do nje toliko los da sam rekla da se ja tamo za zivota ne vracam, previse mi je stresno bilo na putu, razmisljajuci da li ce bas tu da mi ode guma i slicno. Mislim da sam vozila 2km/h i u sebi ponavljala "think happy thoughts, think happy thoughts"

Plaze jesu sljunkovite, medjutim ljudi zaboravljaju da spomenu da kod vecine kada se udje u vodu odmah krene - pesak, tako da je jako prijatno npr. za igranje loptom u vodi. Meni sljunak nije nikakav minus, cak naprotiv, ali znam da je to vecini problem.

Mi smo bili u junu i temperatura vode je bila sasvim taman, da se covek ujedno i osvezi a da moze i da pliva lepo. Poslednjih nekoliko dana smo imali preko 40C u hladu, duvao je dodatno i vruc vetar i jedino je to more pruzalo kakvo osvezenje. No po reakcijama drugih ljudi zakljucujem da su svi navikli na mesta u Grckoj sa toplijim morima, pa ja mozda i nisam merilo. Imali smo dosta hladniju vodu i na Skijatosu i u Hrvatskoj prethodnih godina (sve u junu), no svakako su i mestani sa kojima smo pricali rekli da je voda generalno uvek takva - osvezavajuca i nikada topla kao npr. na Halkidikiju. Sve naravno zavisi od mnogo faktora, pre svega vodenih struja, tako da se ne moze nikada sa sigurnoscu tvrditi kako ce biti. Prosle godine sam bila u Jerisosu, dva dana je bio takav vetar da nismo mogli da spavamo od njega tokom noci, more je bilo stalno uskomesano a voda posle te epizode - protivno ocekivanjima - jos toplija. To su struje.

Ostrvo je mnogo lepo i ima toliko toga da se vidi, prava je steta sto je covek osudjen na najam automobila. Ja sam bila za volanom pet dana i to me je dosta umorilo buduci da me brdska voznja u startu umara, vise bih volela da sam mogla neki dan da se opustim kao putnik u nekom autobusu. Ne mogu da razumem da se gradskim vlastima ne isplati da uvedu vise redovnih linija barem na ruti Pitagorio - Samos, ali pricamo o Grckoj..

Lepo je obici sela u brdima, sa kojih se pruza lep pogled kako na okolinu tako i na more, pa se iz Manolatesa i taverne na vrhu sela (Loukas taverna, ima nekoliko drvenih tabli po stepenicama, ukusna i jeftina jela) lepo vidi i Kusadasi.

Ono sta ne treba propustiti su dva arheoloska muzeja, novi moderni u Pitagoriju i stari u Samosu, gde se nalaze cuvene statue kurosa i ostalo sta se spaslo iz hrama posvecenog boginji Heri, Herejonu.

Na nekoliko mesta smo nasli svezu ribu na samoj obali za samo 10 evra (naravno ne u sred promenade na luci u Pitagoreonu, mada mi nije jasno zasto bi neko zeleo da sedi i gleda u jahte, bilo kakva basta je lepsa od toga, a pritom "iza coska" se nalaze dve taverne bas na plazi, sa diskretnom grckom akusticnom muzikom i ukusnim svezim ribama za male pare). U ponudi su uvek orada ( τσιπούρα) i brancin ( λαβράκι )

Ako budem isla ponovo a verujem da hocu, ponovo bih izabrala da uzmem smestaj u Potokakiju, jer je more odmah na dva koraka a Pitagoreon, preslatki gradic, blizu i pesice (dobro, ne na 5 minuta hoda ali za iole nekog setaca ne predstavlja problem) i nekoliko evra taksijem.

Izmenjeno (andrassyut)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Значи на Скијатосу хладнија вода него на Самосу у јуну. Па немој тако. Има људи који су зацементирали у својој глави да само на Спорадима има купања. На североисточној егеијади после летовања се иде на болнички третман проузрокован хладном водом. Потокаки најбоља за купање кажеш? 15 минута хода од Питагорија где су туристи из Србије најчешће смештени. Па да ли је све ово могуће? И све то у јуну!? Па ти мора да си из агенције?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Значи на Скијатосу хладнија вода него на Самосу у јуну. Па немој тако. Има људи који су зацементирали у својој глави да само на Спорадима има купања. На североисточној егеијади после летовања се иде на болнички третман проузрокован хладном водом. Потокаки најбоља за купање кажеш? 15 минута хода од Питагорија где су туристи из Србије најчешће смештени. Па да ли је све ово могуће? И све то у јуну!? Па ти мора да си из агенције?

Znam da o ukusima i bojama ne treba raspravljati, ali na osnovu mog bogatog iskustva sto se tice obilaska grckih ostrva (a obisao sam ih vise od 32), mogu definitivno da kazem da je najtoplije more za kupanjac u Grckoj (govorim o ostrvima) na sledecim mestima: Rodos, Krit, Sporadi, Jonska ostrva (izuzev u junu), Kitira, sve ostalo je lutrija i zavisi od sezone, morsklih struja itd. 

Takodje, nema razloga da budes cinican u vezi cinjienice da se neko ukocio nakon kupanja na Samosu.

Tvoje je pravo da tvrdis da je Samos najbolja destinacija za odmor i kupanje u Grckoj, ali dozvoli da ima dosta drugacijih misljenja ljudi koji su boravili tamo, usudio bih se da kazem koja su dijametralno suprotna od tvog. I sto manje cinizma u komentarima, utoliko ces bolje braniti svoje argumente.

P.S. Ako si obisao makar i priblizan broj ostrva kao i ja, zanimace me tvoje misljenje o tome koja su na tebe ostavila najbolji utisak po pitanju kupanja.

Pozdrav

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Не знам где сам написао да је Самос најбоља дестинација за одмор и купање у Грчкој? Даље да се са тобом нагорњавам око броја обиђених острва, па мислим стварно...

То је за неког ко већ две деценије обилази искључиво Грчка острва, који је живео у Грчкој (Крит - Ханија како смо је звали или Хања) као ја, испод сваког нивоа.

Што се тиче купања, требало би да се више апсолвира да је и на једном острву на различитим плажама исте године различита температура воде, а камо ли од острва до острва и од сезоне до сезоне.

Ето, моје је искуство да на сваком острву које сам обишао постоје плаже које су са прихватљивом температуром воде за купање (јул, август), да је свако Грчко острво (не рачунам стене у води које неко води као острво) лепо на свој начин и посебно и на крају, "битку" са Грчким острвима још нико није добио, па таман их обишао и више од 32. Ти си управо живи доказ за то.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

na prosloj strani si se uhvatio statistike kako bi, kao, dokazao da voda na samosu nije hladna kad i ta statistika kaze da je hladna. ispod 24, a i 24 je hladno.

a ta ista statistika kaze da je upravo na sporadima i rodosu najtoplija voda u grckoj!!!

prc!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kad je o temperaturi vode reč, vidim da se o tome polemiše...Mi smo ove godine krajem juna, početkom jula bili na Rodosu. Na naše iznenađenje voda na Eli plaži bila je toliko hladna da smo ulazili samo minut dva da se osvežimo, i iz vode brže trčali do tuša sa hladnom vodom da se ugrejemo (telo nam je bilo utrnuto od hladnoće). U obilasku Falirakija okupali smo se na plaži u divnoj toploj vodi. Naravno preostalih dana smo išli u Faliraki na plažu zbog toplije vode. Rodos ćemo sigurno ponoviti, pa me interesuje da li još neko ima ovakva iskustva sa hladnom vodom na Eli plaži krajem juna ili je ove godine voda bila hladnija nego obično u tom periodu.

Izmenjeno (mismas)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

О Родосу нисам хтео, да не би било да контрирам без везе. Истина је да је када сам био ветар дувао као суманут, да је било хладно западној страни плаже самог града Родоса, (успут баба која издаје сунцобране нам је рекла 5 сати је, молим вас затворите сунцобране) а и на Линдосу. Топло је било на Прасонисију и да даље не ширим причу о Родосу. На страну што и пост на који се надовезујем иде на моју воденицу. Ма безвезе.

Што се тиче @ Jack Sparrow, смара троловање уз дозу неваспитања. Познато је да због површног праћења теме промашиш поенту (можда и због у претходној реченици наведеног), па тако и сад.

Али ево да поновим, па пробај да укачиш. Написао сам да се не верује сајтовима са подацима о температури воде, које је навео претходни форумаш и узео податке од тог дана. Они су говорили да је температура воде је 24, а тврдило се да кажу локалци да иста не прелази 23. То је да ти појасним илустрација приче о локалцима.

Иначе у питању је задњи дан августа, а форумаш пре мене није тај дан наравно наводио, па се да претпоставити да је температура била виша на дан који је исти форумаш узимао у обзир.  

Иначе не улазим са термометром у воду, али мислим да је нпр 25 степени задовољавајућа температура воде.

Да завршим: Јел си био на Самосу? Ниси. Ја јесам, веруј или не веруј. Крај приче.

Што се тиче @ Dragan. Јел си био на Самосу? Ниси. Јел си био на било ком острву северне егејиде? Ниси. Ја јесам на свим значајнијим, веруј или не веруј. Крај приче.

На крају поруке су ту, па нека свако процени сам шта и како. Са моје стране је било и више него довољно.

Izmenjeno (Srbko)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne vidim neku posebnu temu za ćaskanje o Furniju, pa ću zato ovde postavili link ka mom postu o ovom zaista prelepom ostrvu: http://tripprototip.blogspot.rs/2017/09/furni.html

Na Furniju smo bili samo jedan dan, a nadam se da ćemo se možda već sledećeg leta organizovati da ga iskombinujemo sa Ikarijom.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Одличан пост, уз доста података. Да ли би могла да опишеш колико си времена имала за обилазак, јер колико сам схватио ниси ноћила на Фурнију? Видим доста си обишла, што си лепи и описала. Занима ме како си то извела?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Na Furni smo stigli u 10h, a povrataka je bio u 18h, što znači da smo imali 8 sati za obilazak ostrva. Išli smo isključivo peške, malo na jug (oko 1km od glavnog mesta), a onda malo više na sever ka Psili Amosu, mislim da do te plaže ima oko 2-3km. Razdaljine na Furniju su prilično male, pa izgleda kao da smo mnogo toga obišli, a ustvari smo bili samo na 3-4 plaže, od kojih smo se na dve kupali. Nismo išli na okolna ostrvca Timenu (Cimenu), Agios Minas i ta ostala nenastanjena, a baš bih volela da sve to obiđem. Osim toga, i na samom Furniju ima još mnogo plažica za koje nikako nismo imali vremena, pa sve to ostaje za neki duži boravak na ostrvu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Do mene je ovih dana stigla sasvim drigačija slika o ovde mnogo hvaljenom hotelu „Labito“:  drugari koji su se upravo vratili mi pričaju da nikako nisu mogli da spavaju od buke koju pravi „agregat tj. kompresor“ u zgradi u koju srpske agencije smeštaju svoje klijente („Labito 2“). Pominje se i neki aspirator koji bije pravo na terasu  - pa ko preživi. Taj kompresor/agregar radi samo u dvorišti te zgrade -  drugi objekat („Labito 1“) nema taj problem.

Da li je neko od forumaša imao slično/isto iskustvo sa tim hotelom?   

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Хотел није много хваљен (осим мене нисам приметио ни да су га остали претерано хвалили). Хотел је подношљив - солидан (у питању је најјефтинији хотел у аранжману ваљда треба да се узме у обзир).

Срби нису само у тзв Лабито 2 када сам ја био. Описане ситуације нисам доживео, али не делује да нису могуће. Нема у Лабиту 2 класичног дворишта. То би био више као неки запуштени врт (део на који гледа већина соба у Лабито 2). Агрегата се не сећам (можда је и тако како се наводи) Аспиратор, појма немам о чему се ради.

Остале собе гледају на улицу што је случај и са појединима из Лабито 1 (назовимо га аналогно тако). Можда постоје и још неки погледи, али ја сам регистровао како сам и описао.

Ево и мене занима, ако неко има шта да напише о питаним темама?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26318
    Ukupno tema
    877804
    Ukupno poruka