Guest veljka

SAMOS

259 poruka u ovoj temi

Evo i par naših utisaka.

Kao što sam napisao bili smo smešteni u Labitu i baš smo zadovoljni. Čiste i uredne sobe, novo kupatilo sa super tuš kabinom, prijatno osoblje, fantastična lokacija...Jedino je doručak mogao biti malo raznovrsniji ali nije strašno.

Pitagorion je prelep gradić i odlična polazna tačka za one koji žele da obilaze ostrvo ili bar da obiđu nekoliko plaža a da uveče i imaju i gde da prošetaju pošto je šetalište zaista lepo. Dva puta smo išli na gradsku plažu iza Pitagorinog spomenika, prvi put skroz do kraja gde ima mali kafić i gde su dve ležaljke i suncobran 5e. U ostalim delovima plaže su ležaljke besplatne ako se uzme klopa u taverni kome pripadaju pa smo išli jedan dan na ručak u tavernu Posejdon, čuli smo da imaju dobre supe pa smo otišli ujutro i ostali do šest dok nisu počeli da sklanjaju suncobrane i postavljaju stolove za večeru koja je na samoj plaži. Kod njih smo i dva puta večerali i jako smo zadovoljni i hranom i uslugom.

Druga gradska plaža prema Potokakiju je na 15 min hoda, tj njen početak. Ima nekoliko kafića sa ležaljkama koje su 5 ili 6 evra ( dve plus suncobran ) a ima i delova između koji su prazni i nemorate iznajmljivati ležaljke. Lepa dugačka šljunkovita plaža ponegde sa malo većim kamenjem. 

Do samog Potokakija, gde je i najlepši deo plaže u tom području, treba bar 30 min hoda. Bili smo na prvoj plaži na ulazu u Potokaki i ta nam je bila najlepša u celom delu oko Pitagoriona. Ležaljke i suncobran se ne naplaćuju a ima mali kafić sa kafom, pićem, sendvičima, sladoledom...

Išli smo do Psili Amosa, taksi do tamo je 15 e. Lepa dugačka peskovita plaža, jedina takva na kojoj smo bili.

Kao što sam ranije napisao jedan dan smo proveli u glavnom gradu Vatiju na plaži Gagou. Taksi je 25e do tamo ali smo se raspitali za bus koji je po osobi tamo i nazad 3,4e. U deset smo krenuli a poslednji je u 18h odande. Sam grad je lep i treba ga obići ali koliko smo čuli od naših iz grupe koji su smešteni tamo dosta je mrtav uveče i nema niti šetalište niti dešavanja kao u Pitagorionu. Tamo smo videli i migrante, imaju svoj deo plaže na koji mogu da dođu popodne a uvek je u njihovoj pratnji neki lik u civili koji im je nadzornik.

Najlepša plaža na kojoj smo bili je Papa Beach. Ali nije za one kojima smeta malo veće kamenje. Dve ležaljke, suncobran sto i stolica koštaju 6e, cela plaža je u nivoima i svako ima svoj deo pa niko nikome ne smeta. Na plaži možeš da uzmeš na korišćenje patike za kupanje, pomažu dosta zbog kamenja, masku za ronjenje, dušek, igračke za decu, rekete... Uslugom smo prezadovoljni, uz kafu smo dobili dve vode, keksiće i po parče kuglofa. Posle klope ( sendvič i neka njihova salata ) smo opet dobili vodu i voće a kada smo zamolili da nam pozovu taksi vlasnica nam je poslala po sok jer je rekla da ćemo čekati oko 15min. Inače taksi do tamo je 12e.

Giros u gradu je najbolji na početku glavne ulice sa desne strane kada se ide od Potokakija. Nismo se iskombinovali za rentiranje vozila i to bi jedino promenili ako bi se opet vratili, da obiđemo i zapadni deo ostrva. Vina su im fantastična, kako su nam rekli tamo je i najplodnija zemlja u Grčkoj. Nema masovnog turizma i masovne gradnje apartmana, hotela. Nije natrpano građevinama i nije gužva ni na jednoj plaži gde smo bili. 

Definitivno nismo pogrešili i voleo bih da se vratim za par godina...mada je moje mišljenje da će ove cene aranžmana biti aktuelne još sezonu dve i da će posle toga biti skuplje. Nadam se da nisam puno smorio ovim postom :)

4

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i nasih utiska sa Samosa...

Prvo, ostrvo je veoma lepo. kombinacija zelenih cetinara i jarko plave vode je zaista fascinantna. Mi smo smesteni u hotelu Glikorisa Beach koji ima jednu od najlepsih plaza na ostrvu. Hotel je prelep, ljudi vrlo ljubazni.

E sad, druga strana medalje...

U zivotu nikad nisam osetio hladniju vodu negde u Grckoj (a bio sam na Lezbosu), prva tri dana je moglo da se okupa uz debelo zagrevanje u bazenu, a zatim naredna tri dana, mislim da je temperatura vode bila 20 stepeni, plaza puna, niko u moru, par starijih Grka stoje i hrabre se da udju.

Pitagorio lep, simpatican gradic, jedan dan isli high speed katamaranom do Patmosa sa bebicom i imali katastrofa plovidbu, tako da smo morali da napustimo trajekt i da se iskrcamo na Ikariji. Lep gradic Agios Kirikos obisli ga za 5 sati uzduz i popreko. U povratku plovidba bila mnogo podnosljivija.,Kapetan je rekao da su ovakve nezgodne plvodibe kakve smo imali u odlasku zbog meltemeija koji duva citav avgust i septembar, hladi vodu, pravi talase.

Gospodja koja nam je prodala karte, na nase pitanje ima li talasa, rekla je da ce more biti savrseno mirno. Eto valjda je cilj samo prodati karte. Dakle, oprez ko god bira plovidbu do Patmosa, Ikarije, vrlo, vrlo neudobna voznja po talasima. Ovo pisem pogotovu zbog ljudi sa bebicama.

Voda je poslednjih par dana podnosljivija, culi smo da je Kerveli plaza toplija voda i da smo znali tamo bi isli. Opet sa druge strane ima ljudi koji kazu da su u pitanju nijanse i da je manje vise voda svuda hladna., sto isto vazi i za Psili Amos.

Dakle, Samos je lepo ostrvo, ali ako vam u prvom planu nije samo kupanje u moru, jer prema recima mestana voda je uvek hladna ili  hladnija na Samosu. Da, postoje plaze poput Kervelija gde ljudi kazu da je uzivanje, ali treba imati kola pa obilaziti. Porodice koje dolaze sa malom decom, oprez.

I na kraju, ovaj forum sam iscitao uzduz i popreko, nisam mogao da verujem da i ovde postoji spamovanje od strane predstavnika turistickih agencija. Imaju vrlo lepe putopise, pisu u zavijenoj formi, znam da je cilj popularizovati ostrvo za koji su zakupljeni kapaciteti, ali molim vas, budite objektivniji, iskreniji, ljudi ce to vise ceniti. Takvi forumasi ce se prepoznati, ima ih par i nije ok. LJudi zaista citaju ovaj forum i odlaze na odredjene destinacije zbog vasih opisa. Ne moze niko reci da na Samosu voda nije hladna, kad evidentno jeste i to vrlo.

Onima koji su dobronamerni putopisci svaka cast, onima koji u svojim opisima imaju fraze :"vredi obici, dajte sansu, mnogo porodica sa malom decom na pocetku putovanja sto vec govori o kakvom se ostrvu radi", e 'ajte molim vas...

Izmenjeno (seann)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja ne bih odmah o teorijama zavere. :neznam:

To sto je bila hladna voda u periodu kada ste vi letovali ne znaci da je uvek tako. Ako pogledate neki od sajtova koji prati temperaturu mora (Poseidon npr) videcete da je u julu ove godine voda bila prilicno toplija u odnosu na avgust. 

Nemam nikakvog razloga da branim bilo koga, na Samosu nisam bila ali planiram neke od narednih godina.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Voda je poslednjih par dana podnosljivija, culi smo da je Kerveli plaza toplija voda i da smo znali tamo bi isli.

Каже @seann.

Па онда каже:

"I na kraju, ovaj forum sam iscitao uzduz i popreko",

Ја питам. Како онда ниси знао за Кервели?

Иде даље:

"Da, postoje plaze poput Kervelija gde ljudi kazu da je uzivanje, ali treba imati kola pa obilaziti".

Па шта је проблем? Јел кола или што се није знало?

Онда оптужбе о тобожњим људима из агенција.

Чини се да је лоша пловидба Патмос Икарија и та прича, као и недостатак превоза и ко зна шта још умешао прсте у претходни пост.

Ето мог етикетирања форумаша, које не би требало да има ништа мању тежину од оног који исти форумаш износи за тобожње људе из агенција по форуму. Па јел то лепо?

На крају, видим то "лајкују" они који нису ни били на Самосу!? Они који пишу о Грцима као о тобоже лењивцима и остале стереотипе. Цео један народ етикетирати на тај начин, па то је у најмању руку некоректно, бесмислено дефинитивно, а теже речи ћу да прескочим.

Претходни форумаш је лепо одговорио, а ја да додам да се температуре воде мењају некад на дневном нивоу, а камо ли из године у годину, и нико никоме не може да гарантује топлу воду тог и тог дана, на том и том острву. Могу да изнесе искуства. Међутим туђа искуства доводити у питање је посебна прича (о безобразлуку). Свакоме се оставља могућност да верује или не, али да оспорава, без доказа туђа искуства је исто посебна прича (иста она из претходне реченице). 

На крају да додам да је поред Кервелија (дојадих и ја и други са овом плажом иако неки и даље нису били упућени, а исчитали целу тему) када сам ја био топла вода била и на Потокакију (15 минута пешке од Питагорија), а и на самој плажи у Питагорију који је узгред за мене најлепши острвски "градић" који сам у животу видео.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moja prijateljica je provela dve spojene smene na Samosu (bila je smestena u blizini aerodroma i odmah pored plaze Potokaki) u periodu poslednja nedelja jula i prve dve nedelje avgusta i njeni utisci su da do sada nikada nije imala tako hladno more u Grckoj, a posledica toga je da se pred sam kraj boravka i ukocila i narednih dana u Beogradu provela u horizontali. 

Inace, ne racunajuci taj utisak o kupanju, kaze da je ostrvo lepo i vredno posete.

Razgovarala je sa lokalcima koji su joj rekli da je temperatura mora tamo manje vise slicna i da temperatura mora retko kada prelazi 23 stepena,

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napokon sam napisala svoje utiske o Samosu. Ima toga dosta, dosta sam i videla, a ima i nekih stvari koje nisam... 10 dana je ipak jako kratak period. Dakle, ovde su moji detaljni utisci sve zajedno sa slikama: http://tripprototip.blogspot.rs/2017/08/samos.html

Na Samosu sam bila u smeni od 23.7. Voda jeste bila hladna i za mene koja obožavam da se kupam i mogla bih verovatno i u ledu da zaplivam :) a na Samosu sam se iskupala za sve pare bez obzira na temperaturu vode i bez ikakvih posledica po zdravstveno stanje. Na istoku je voda bila toplija, a i na južnom delu ostrva je bilo dana kada je bilo malo toplije. Za osetljive i bolešljive osobe Samos definitivno nije. Vodič nam je rekao da je celo leto hladna voda i da su verovatno u pitanju hladne struje. Mada o vodiču agencije Mediteraneo bih imala što-šta da napišem... ali ukratko ću - nezainteresovan, neinformisan... možda i nije loš čovek ali kao vodič je čist promašaj.

Mi smo išli u sopstvenoj režiji na Patmos i Furni i oba ostrva su prelepa. Sad bih se teleportovala tamo :)

Izmenjeno (rveki)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napokon sam napisala svoje utiske o Samosu. Ima toga dosta, dosta sam i videla, a ima i nekih stvari koje nisam... 10 dana je ipak jako kratak period. Dakle, ovde su moji detaljni utisci sve zajedno sa slikama: http://tripprototip.blogspot.rs/2017/08/samos.html

Na Samosu sam bila u smeni od 23.7. Voda jeste bila hladna i za mene koja obožavam da se kupam i mogla bih verovatno i u ledu da zaplivam :) a na Samosu sam se iskupala za sve pare bez obzira na temperaturu vode i bez ikakvih posledica po zdravstveno stanje. Na istoku je voda bila toplija, a i na južnom delu ostrva je bilo dana kada je bilo malo toplije. Za osetljive i bolešljive osobe Samos definitivno nije. Vodič nam je rekao da je celo leto hladna voda i da su verovatno u pitanju hladne struje. Mada o vodiču agencije Mediteraneo bih imala što-šta da napišem... ali ukratko ću - nezainteresovan, neinformisan... možda i nije loš čovek ali kao vodič je čist promašaj.

Mi smo išli u sopstvenoj režiji na Patmos i Furni i oba ostrva su prelepa. Sad bih se teleportovala tamo :)

I jel more toplije na Furniju? Imao sam svojevremeno  ideju da posetim to ostrvo.

Izmenjeno (Dragan)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Home

Europe

Greece

Sámos

Sámos average August sea temperature

Max: 26.8°C / 80.2°F

Avg: 24.7°C / 76.4°F

Min: 22.9°C / 73.3°F

These figures are calculated from several years of recorded data and are the maximum, minimum and average temperatures of all the recorded years

Home

Europe

Greece

Sámos

Sámos average August sea temperature

Max: 26.8°C / 80.2°F

Avg: 24.7°C / 76.4°F

Min: 22.9°C / 73.3°F

These figures are calculated from several years of recorded data and are the maximum, minimum and average temperatures of all the recorded years.

Видим не верује се ни подацима са сајтова који објављују податке о температури мора. Ипак да поставим први податак на који сам наишао.

Ево и за данас шта кажу на другом сајту

Sámos Sea Temperature

(Today) 30th Aug 2017

23.9°C / 75°F

Значи предзадњи дан августа, а ипак преко 23 степена преко којих "кажу локалци" ретко температура мора прелази на Самосу.

Па мени локалци рекли кад сам после Скиатоса хтео на Алонисос "а шта ћеш тамо, тамо нема ништа" Овај део ко разуме схватиће.

Не кажем да @seann није имао искуства каква је имао са температуром воде, али моја су каква сам и пренео.

Ја сам ипак ишао прошле године.

Такође верујем да се боље зна каква је температура воде када се оде, него када се седи код куће.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@brazilko Хвала на одличном и из мог угла врло објективном посту (са све коментаром о температури мора).

Тако је то кад се човек добро припреми и проведе на месту које изабере за одмор и искористи време на прави начин.

Izmenjeno (Srbko)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I jel more toplije na Furniju? Imao sam svojevremeno  ideju da posetim to ostrvo.

Da, na Furniju je bilo toplije more nego na Samosu tada kada smo mi bili tamo (kraj jula). Za moj ukus voda je bila taman, ni hladna ni topla, idealna za osveženje i kupanje.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sve plaže na Samosu su šljunkovite tako da to je jedan minus, ali zato je voda prozirna i nikada nije prljava, što je veliki veliki plus.

Sjajan post i neke nove informacije koje su vrlo interesantne! Međutim, ovaj deo koji sam izvukla nije sasvim tačan. Voda je zaista kristalno čista na celom ostrvu i većina plaža na Samosu jeste šljunkovita ali ima i peščanih plaža, od kojih su najpoznatije Psili Amos, koja se nalazi na jugoistoku, a često je spominjana na ovom forumu i Chrisi Amos, koja se nalazi na jugozapadu, a na nekim mapama je označena takođe pod nazivom Psili Amos. Takođe, plaža Tripiti je uglavnom peščana. Šljunkovite plaže su na Samosu, naravno, u ogromnoj većini ali čisto da ne bude zabune da nema peščanih.

Izmenjeno (rveki)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@rveki Прочитао одличан пост. Псили Амос - ситан песак (не фини). Свакоме се поткраде пропуст:)

Интересантно је да је и у твом посту у светлу актуелне размене мишљења поменуто да је на Кервелију топлије него у Питагорију, као и да је на Сидерасу вода била "баш топла", а на Клими је било "баш лепог купања".

Питање: Да ли ће да буде извештаја са Патмоса и Фурнија?

Такође помињана је Самиопула, делује да ниси ишла? Није то само роштиљ ;) Ето и тамо је топла вода била кад сам ја ишао :) Обиђе се и Кирјаку плажа. Купање до бесвести (опет кад сам ја био).

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

@rveki Прочитао одличан пост. Псили Амос - ситан песак (не фини). Свакоме се поткраде пропуст:)

Интересантно је да је и у твом посту у светлу актуелне размене мишљења поменуто да је на Кервелију топлије него у Питагорију, као и да је на Сидерасу вода била "баш топла", а на Клими је било "баш лепог купања".

Питање: Да ли ће да буде извештаја са Патмоса и Фурнија?

Такође помињана је Самиопула, делује да ниси ишла? Није то само роштиљ ;) Ето и тамо је топла вода била кад сам ја ишао :) Обиђе се и Кирјаку плажа. Купање до бесвести (опет кад сам ја био).

Jeste greška sitni a ne fini, mada su to na neki način sinonimi kada je o pesku reč, što se ne bi moglo reći ako bismo pričali o ljudima :D

Sve što sam napisala o plažama su moji lični utisci, a kao što rekoh na istoku je bilo toplije more u vreme kada smo mi tamo boravili, što ne mora da znači da je uvek tako. Ipak, ne mislim da je slučajnost što mi se utisci o nekim plažama poklapaju sa utiscima drugih putnika.

Nisam išla na Samiopulu, samo sam prošla pored tog ostrva brodom. Ne kažem da ga treba zaobići ali ja lično smatram da je čist bezobrazluk ucenjivati turiste da uz izlet na to ostrvce plaćaju i roštilj na plaži i to sve po ceni od čini mi se 32 evra, kad se za te pare tj. za malo manje (30 evra) može otići npr. na Furni ili Ikariju (gde nisam bila ali sam već merkala kako doći do tamo i šta videti).

Pisaću o Patmosu i Furniju kad stignem, a nadam se da ću ugrabiti malo vremena i za to uskoro.

Izmenjeno (rveki)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Некада та пловидба до условно речено даљих острва уме да буде напорна, а ово је са Самиопулом је дозирана пловидба до оближњег острвцета са одличном храном и мене је коштала 25 евра.

Опет на појединцу је да одлучи шта му више одговара и да сам изабере.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26318
    Ukupno tema
    877795
    Ukupno poruka