skeleton25

Engleska

19 poruka u ovoj temi

Engleska je država, koji je dio Ujedinjenog Kraljevstva. Engleska je najveće i najgušće naseljeno područje Ujedinjenog Kraljevstva, i njoj živi 83% stanivnika te države. Zbog premoći Engleske u Ujedinjenom Kraljevstvu naziv se vrlo često koristi kao sinonim za cijelo Ujedinjeno Kraljevstvo ili za otok Veliku Britaniju.

Da li je iko bio već tamo? Kakve su iskustva? Kakve su cene? Kakva je hrana? Kakve su djevojke? :-)

Očekujem vaš odgovor!

Bok

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moj drug radi u Londonu vec dve godine, za to vreme sam ga posetio dva puta i iskustva su stvarno zanimljiva.

Moram reci da je drugacije nekako na ostrvu, drugacija je atmosfera. London je ogromna metropola i bukvalno tamo mesta ima za sve. Na ulicama dok setate mozete se sresti sa svakojakim ljudima... Gradjevine su velicanstvene, vidi se koliko je velika tradicija zemlje, a fudbal je za njih svetinja (ne preterujem).

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cene su naravno vece ako je u pitanju stanovanje, izlazak, restorani i sveukupno ostale usluge...

Ali, ovo ce sigurno da ti bude zanimljivo, hrana i ostale namirnice u Tesco-u (hipermarket) su nize nego ovde kod nas u regionu.... znaci nisam mogao da verujem...

A za ovo nagradno takmicenje sam trebas da napravis svoj video...

Stvarno mislim da je ovo super prilika, jer sa malo truda moze da se osvoji putovanje, posle jos svoje prijatelje malo nateras da glasaju i sigurno pobedjujes :)))))

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je iko bio već tamo? Kakve su iskustva? Kakve su cene? Kakva je hrana? Kakve su djevojke? :-)

Očekujem vaš odgovor!

Bok

Tetka mi živi u Engleskoj,u jednom malom mestu u Lancashire-u,7km od Blackburna.Elem,bio sam kod nje pretprošle godine,baš u vreme Božića(njihovog) i Nove godine, nekih 20 dana i obišao dosta gradova (Manchester,Liverpool,York,Preston,Southport,Blackburn i naravno London)...Evo ukratko: priroda je lepa,pogotovo Lancashire,koji dosta podseća reljefom na našu Šumadiju,zeleno je na sve strane,ali klima je takva da bih ja izvršio samoubistvo nekim tupim predmetom posle maksimum godinu dana života tamo! Kiša neprestano pada (preko 200 dana godišnje),a leti su maksimalne temperature oko 20ak stepeni! Kada smo se šetali čuvenim dokovima Liverpoola na reci Mersi,vetar je tako duvao da mu beogradska košava dođe kao lagani povetarac...York je prelep,stari srednjevekovni grad,sa fantastičnom arhitekturom i katedralom koja je druga najveća u Evropi (posle Notr Dama)...Southport,Blackburn i Preston nisu specifični ni po čemu (Southport je na moru,ali kupanja naravno nema zbog temperature,dok je Blackburn poznat po najjačoj islamskoj zajednici u Engleskoj)...London je naravno priča za sebe,drugi svet,pravi kosmpolitski grad.Dok ideš ulicom upada u oči more različitosti, imaš osećaj da te niko ne bi primetio,pa makar se šetao go preko Trafalgar skvera!

Žive jako disciplinovano,što je regulisano drakonskim novčanim kaznama.Evo daću par ilustracija:1)svaka kuća ima svoju kantu za smeće (onu zelenu što koriste naši radnici gradske čistoće),obeleženu posebnom oznakom i svakog četvrtka prolazi kamion koji prazni te kante koje stanovnici ostavljaju ispred kuće.Posle prazničnih bahanalija u smislu količine spremljene hrane i popijenog pića,napravilo se malo više đubreta nego što je moglo da stane u kantu,pa sam ja predložio(logično) da te kese sa đubretom stavimo pored kante.Naravno,dobio sam odgovor da kamion prazni samo kantu,a te kese sa strane ih ne zanimaju i ostave ti ih,pa ti napravi manje đubreta sledeće nedelje(?!),jer deponija ima ograničen kapacitet.Opet ja predložim(opet logično) da ponesem te kese u grad i da ih "na kvarno" ubacim u neku od gradskih kanti za smeće,ali opet mi je lepo objašnjeno da bi me kamera snimila i uplatnica sa iznosom kazne stigla na kućnu adresu...Više nisam ništa predlagao...

2)od Manchestera do Liverpoola vozili smo se autoputem koji ima po 5 traka u oba pravca.Primetio sam da policije nema bukvalno nigde,voze se "bezobrazni" automobili,ali niko ne vozi preko 70 mph!Pitam teču u čemu je fora,a on mi kaže da policije nigde nema jer je svaki metar autoputa pokriven kamerama i ukoliko neko "divlja" ili krši propise,jednostavno dobije uplatnicu sa iznosom kazne na kućnu adresu,a negativni poeni su već u kompjuteru bez odlaska kod sudije za prekršaje,intervencije kod "prijatelja u policiji" i slično...

E sad,cene...Sve je,naravno,skuplje nego kod nas kad su u pitanju svakodnevne potrebe,tipa prevoz,kafa,fast food i slično.Ali,zato kada su rasprodaje,onda je to rasprodaja u pravom smislu reči.Recimo,na Boxing day(dan posle Božića),sve radnje organizuju totalnu rasprodaju i tada,kao na filmu,kreće krdo kupaca koji za nekoliko minuta "očiste" rafove kao da je prošlo jato skakavaca!Ali,sniženja su zaista neverovatna,bez obzira da li je reč o pristupačnoj garderobi u Primarku(lanac engleskih robnih kuća namenjen siromašnijem sloju stanovništva,gde za 50 funti možete da se obučete od glave do pete jako pristojnim stvarima),ili o firmiranim stvarima-SNIŽENJA SU SVUDA!!!

Devojke nemoj ni da gledaš,znam da će malo grubo zvučati,ali stvarno može da se nađe 1 od 50 da nečemu valja!Sve su bledunjavog tena(valjda zbog nedostatka sunca:D:D,a solarijuma se boje) i hmm...pa ne baš vitkog stasa...Ruku na srce,ima i lepih devojaka,ali su u odnosu na naše devojke peta liga!

Englezi kao ljudi nisu tako hladni kako ih mi zamišljamo u našim stereotipima,imao sam prilike da upoznam dosta njih,problem je u tome što oni smatraju nekulturom ukoliko bi sami počeli da vam se nameću.Inače su jako ljubazni i učiniće sve da vam kao turisti pomognu na svakom koraku...

Uh,eto raspisao sam se,ali Engleska je na mene stvarno ostavila snažan utisak i definitivno se mnogo razlikuje od ostatka Evrope u svakom pogledu!

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ps. Pratim svakojake nagradne igre i bas sada je u toku jedna nagradno takmicenje. Poenta je u tome da se napravi jedan mali video snimak o "finger breakdance-u" (trajanje jedan minut) i ako je medju tri nabolja, osvaja se 7 dana u Londonu, all inclusive, pravoz avionom, plus programi, pa evo ako nekog zanima da budem malo i od koristi smajl.jpg

Moj link

bokić

ljudi ..... jel ste vi pogledali informacije dokle traje nagradna igra???

ja jesam .... danas zadnji dan ko želi još da učestvuje neka požuri malo jer u 24h kraj ove epizode .......

Znači ko ozbiljno misli da uěstvuje ima još malo manje od 12h da snimi i pošalje svoj filmić.

puno sreće svima

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi... Imam pitanje.. Da li je neko skoro isao u London? Interesuje me koliko je (ne)moguce dobiti vizu ako ste nezaposleni..

Hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moguće je, ako imaš neke pare u banci, pa to prineseš kao dokaz da nećeš ostati tamo ilegalno...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto vec dugo zivim u Londonu moram da korigujem neke informacije koje su delimicno tacne. Prva zabluda kisa u Londonu ne pada 200 dana u godini, ne pada nista vise nego u Srbiji, samo sto su zime blaze a leta ne toliko vrela pa temperatura retko prelazi 30, sto je po meni idealno. Englezi se ne pridrzavaju striktno pravila al imaju neki svoj red, npr postovanje ogranicenja na autoputu nije bas tako striktno, kamere nisu svuda vec su jasno obelezeni delovi puta gde se one nalaze. Djubre moze da se ostavi i u kesi pored kante, Londonski djubretari ce ga pokupiti, ima prelepih devojaka, al je velika razlika izmedju bogatijih krajeva Londona i provincije. Sto je bogatiji kraj devojke su mrsavije ;). Engleska priroda je prelepa, sela su totalo drugacijija od nasih, sredjena, cista, puna cveca. Engelska je skupa, ako dolazite turisticki ne interesuju vas cene stanova i sl al je pice, klopa u restoranima, kafa mnogo skuplja nego kod nas. Gradski prevoz je skup, supermarketi su takodje skuplji, nedelji soping ce cetvoroclanu porodicu da kosta minimum £150. a sto se kupovine garderobe tice ima i jeftinijih radnji nego kod nas al i naravno mnooogo skupljih. Istina je da rasprodaje mogu da budu neverovatno povoljne.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moje vidjenje Engleske..hm... - SAVRSENA ZEMLJA! :klap:

Znaci da ostavimo na stranu London, koji je prelep i za koji vam je potrebno vise od mesec dana da ga detaljno obidjete, ukljucujuci i sve interesantne muzeje i galerije... Ali zemlja kao zemlja izuzetno sredjena... Obisla sam dosta gradova - London, Cambridge, Oxford, Ipswich, Colcester, Framlingham, Clackton.... i mogu da kazem da sve funkcionise savrseno... sve je zeleno, cvetno, uredno, mirisno.... znaci i najmanje selo od 1000 stanovnika je uredjeno kao botanicka basta... i svaka im cast na tome :cestitam:

Ljudi su izuzetno ljubazni i usluzni, sta kod da vam zatreba i koga god da pitate da vam pomogne uradice sve da vam olaksa koliko god moze... I veoma su kulturni (za razliku od nas) i u saobracaju, i na ulici, i u redovima... i veoma su precizni u svemu, svako radi svoj posao savesno do najsitnijeg detalja...

Ja sam isla preko "Amadeus"-a iz Nisa, koji svake godine organizuje letnje kurseve za ljude svih uzrasta i mogu samo da pohvalim njihovu organizaciju... (ako nekog interesuje nesto vezano za njih neka mi posalje poruku na PP, da ne bude da reklamiram)

S obzirom da sam bila smestena u engleskoj porodici mogla sam da osetim taj njihov duh odmah iz prve ruke, i stvarno me odusevljavaju u svakom smislu ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima.. moze li mi neko napisati kako najjeftinije doci do Londona (voz, bus ili avion)

koliko para poneti ako se ide kod nekoga?

hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prosle godine je karta(povratna sa svim taksama) do Lutona sa Wizz Airom kostala oko 220e, a za voz i bus ti ne mogu pomoci :zvizduk:...Drug mi je otisao u Englesku busom(folklorasi :don-t_mention: ) i putuje strasno dugo, mislim da mi rece da ce u oba pravca putovati ukupno oko 75h(da napomenem da oni moraju da prave ukupno 2 pauze od po 10h zbog nekog evropskog zakona...)Da sam na tvom mestu ja bih isao avionom koliko god bilo skuplje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo svima :) Treba mi jedna informacija od nekoga ko je skoro išao u Englesku na pozivno pismo prijatelja ili porodice koji žive tamo.

Naime, ja ću sama sebi finansirati troškove, sve to ok, ali odsešću kod porodice,koji su eng.državljani. Kako treba da izgleda garantno pismo za mene od njih? Odn. - da li je dovoljno da mi pošalju otkucano i potpisano pismo i kopije svojih pasoša, da se vidi da su na toj adresi, ILI moraju i da izvade uverenje o plaćenom porezu i sl. čuda? (opet,ponavljam da JA SAMA plaćam troškove, ne oni)

I - mora li to pismo da bude negde overeno?

Sećam se da su nam Grci za Šengen overavali u policiji, i udarali nekakve markice na pozivno pismo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dovoljno je samo otkucano pismo i kopije pasosa ( bar je tako bilo kad sam ja poslednji put slala mojima za vizu) jesi li pogledala na sajtu ambasade GB u Srbiji? Pismo ne mora da bude overeno

http://www.ukba.home...ral/documents/#

Izmenjeno (DraganV)
ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma jesam, ranije je mogla da se zove amb. za info, ali sad su uveli neki servis da moraš da platiš 10 GBP da samo nazoveš Visa centar! ludo...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da ne bih sada išitavala ono što je napisano, a i informacije nisu sveže, molim one koji su skoro putovali u Englesku da napišu proceduru za dobijanje turističke vize.

Ono što znam je da prvo treba da apliciram za zahtev online, pročitala sam da mi od dokumenata treba -

Treba vam odštampan formular koji ćete popuniti na toj adresi, pasoš koji važi 6 meseci, 2 fotografije isključivo sa belom pozadinom, dokaz o nekretninama u vlasništvu ako ih imate, prethodni pasoši ukoliko ih imate.

• Za turističke posete: potvrda o rezervaciji hotela (vaučer agencije)

• Za zaposlene: potvrda o zaposlenju, odobrenom odmoru, mesečnoj plati, kopija radne knjižice i original na uvid

To je ono što sam pronašla, ali nisam sigurna da je to sve.

Zahvaljujem unapred na odgovoru....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka