Skenda

Skala Maries (divna priča o Skali Maries i vili Toutoula)

351 poruka u ovoj temi

A moze li mi neko reci gde je dobra jagnjetina? :zvizduk:

Nama je bila bolja u Teologosu (zaboravih kako se zove onaj brka što stoji ispred ulaza, bašta nije okrenuta ka ulici, već se mora proći kroz tavernu). Probali smo i u Panagiji, Kod platana, ali je bila više pečena i masnija. Dever mi je rekao da pored tog restorana ima jedan manji, u kome je bolja jagnjetina. Ove godine nam ostaje da probamo u Kazavitiju, kažu da je i tamo dobra. Teologos vredi obići zbog kućica, ima jedna zanatska radnja sa grčkim papučama, a treba obići muzej. Mi smo prvo malo šetali po mestu, pa seli u jedan kafić blizu crkve - ambijent od drveta, keramičkih ploča, predivan pogled na šumu, prohladan, prija na vreloj avgustovskoj Gospojini (mi smo baš tada našli da obilazimo ostrvo). Kada smo odmorili nastavili smo obilazak i na kraju ručak.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Još bih dodala da u Skala Potamiji u taverni Magic Coast treba probati kleftiko. Mi ga jedemo svake godine upravo tamo. Probali smo u Limenasu, ali nije to to. Radi se o komadima jagnjetine, koja nije žilava, prepečena i slično, već savršeno mekana, sa povrćem i sirom. Sve se dobije u foliji u zemljanim posudama, a prve godine sa vatricom oko zemljane posude. Preukusno. No, oprez. Naručite jedan, dovoljan je za dve osobe i probajte još nešto sitno. Na kraju dobijete dezert. Porcije su im ogromne. Jela sam i zelenu boraniju (oni je zovu zeleni pasulj) sa svinjetinom, odlična je i takođe ogromna porcija. Kleftiko je zaista odličan način spremanja jagnjetine, a divno je što ima i povrća. Ima slika na mojoj foto turi iz 2010.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Cuveni brka se zove Kostas faca.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

mljac, mljac...thankyou.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo za kraj kratke price o Grckom vinu Retzini (ja preferiram Malamatinu, a Vi probajte koje vec zelite).

Naime kroz istoriju grci su cuvali vino u amforama koje su bile sa unutrasnje strane premazana smolom od cetinara te je i samo grozdje tj vino poprimilo slatkasti miris od te smole.

Kako se tahnologija razvijala tako su vinarije pocele da izbacuju amfore i uvode burad i sl.

Uzivaoci vina su se pobunili zbog promene ukusa te su vinarije morale da vrate smolu u upotrebu.

Tako i retzina ima taj slatkasti miris i vrlo prijatan ukus.

Uz salatu (paradaiz, krastavci, crni (rozi) luk, crne masline, fetu i maslinovo ulje) ccassa retzine "Malamatine" legne kao ... mmmmmmplezko.jpg

Aj' da se ova diskusija ne pretvori u "Grcka hrana i pice" i da nas moderatori ne cenzurissu, da zavrsimo ovde.

Da se mi vratimo na temu "Skala Maries" i villa "Toutoula".

Pozdrav...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo, vracamo se prici o Skala Maries i vili Toutoula i u prilog tome prilazem ove lepe fotkice

11.jpg10.jpg

Izmenjeno (Divine)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E da, ova stara kuca u sredisstu druge slike je u vlasnisstvu Egipta.

Naime, possto je ovom oblasscu vladao Muhamed Ali od Egipta (iz Kavale, u vreme Vizantije Hristopolj) turski poglavar, koji je bio vrlo liberalan za ono doba, dao je narodu ove oblasti velike slobode i povlastice u smislu trgovine.

Grcki narod mu je zauzvrat podigao spomenik u blizini tvrdjave a u blizini tog spomenika postoji, i dalje aktivan, egipatski imamat.

S'toga, Egipcani su svesni veza koje su postojale sa ovim krajem i pokussavaju da ih odrzzavaju na razne naccine te je i vlasnisstvo ove kuce jedan od.

Takodje je interesantno da je dosta zemlje u Skali Maries i u okolini, u vlasnisstvu manastira sa Atos-a.

Naime dosta monaha na Atosu je iz ovog kraja te je logiccno da su veze vrlo jake.

Pozdrav.

Izmenjeno (mirarbi)
Nepotrebno je citirati prethodnu poruku.
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja volim da saznam nesto vise o mestu u kome boravim tako da sam vam zahvalna na ovome :) Izgleda da ste se bas dobro informisali :klap:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

13.jpg

Gradska plaza u Skali Maries u ranim jutarnjim satima i ribarski brod tek pristigao iz nocnog ribolova

14.jpg

Plaza koja se malazi na ulazu u mesto iz pravca Limenasa

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imao sam prilike da sa Hristosom odem na slavlje koje je priredio deda iz Skale Maries zbog kresstenja svog treceg unuka.

To je bio spektakl:

-400 ljudi

-"Kleftiko"-jagnjetina

-"Raki" - Rakija od grozdja-kao nassa Lozovacca

-"Uzzo"

-"Retzina"

-"Lokalni specijaliteti"

-...

i ono ssto me je odussevilo je muzika "Rebetika" i pless "Zebekiko"

Ako zzelite nessto visse da saznate o muzici "Rebetika" klinknite na link a a za "Zebekiko" kliknite na ovaj link a ovde pogledajte...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

:dance: oni Zebekiko mi :kolce: i igranka do zore :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja sam dobio slicnu ponudu, boravis 14 dana, a platis 10. Nesto mi tu ne mirise kako treba, do sada nisam imao prilike da cujem da neko nudi toliki gratis period. Hajde dan-dva, ali cetiri...Pitanje je zbog cega je to tako, mora da postoji neki razlog, mada vila izgleda sasvim pristojno za taj novac. A mozda sam i previse sumnjicav, jer nisam navikao da mi neko nudi nesto dzabe.

Koliko ste cekali da vam odgovore iz Porto Gatosa?Poslala sam im 2 e maila,ali nikakav odgovor vec 5 dana.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Molim Vas da mi posaljete malo visse informacija:

Idete Vassim kolima ili...?

Koliko dana ostajete?

Kakav vid odmora volite kao poridica (stacionirani, ssvrljanje, izlezzavanje na suncu ili istrzzivanje...)

Nas je bilo takodje cetvoro u studiju.

Supruga, klinci (4 i 7) i ja.

Mi smo imali Bracni krevet i i krevet za jednu osobu i to nam je odgovaralo.

Verujem da, ako budete imali potrebu za dodatnim lezajem, mozete da se dogovorite sa Hristosom.

Ssto se ticce cenkanja, probajte, sve zavisi od Vassih pregovarackih spopsobnosti.

Ako Vas joss nessto zanima tu sam...

Izmenjeno (Skenda)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hm, mi smo preko dana menjali plazze i mesta, tako da klincima nije bilo dosadno jer su skoro svaki dan bili na drugoj plazzi.

Za 10 dana, skoro i da nemate vremena da obidjete sve ssto mozze da se vidi na Tasosu.

U periodu, koji planirate da provedete odmor, ce sigurno biti nekoga iz Srbije.

Kada smo ostajali u Skali Maries mi smo decu ostavljali na gradskoj plazzi a supruga i ja bi sa terasi gledali ssta rade i pijuckali kafu. (Vila toutoula je 20m od plazze)

Na oko 8 km je Limenarija a na oko 10 Km je Potos tako da su sadrzzaji poput, igraonica, hotela, butika, "djindjuvnica" vrlo blizu (possto ste autom)

Na oko 6 km prema Limanriji, sa desne strane se nalazi lepa plazza "Tripiti" na kojoj imate baldahine, suncobrane, lezaljke, bar (za izlezzavanje) na sa gornje strane je hotel sa bazenom (za klince).

Ako do sad niste proccitali, u samoj Skali Maries imate tri lepe Plazze.

Ssto se ticce parkinga, vila nema svoja parking mesta no mi smo uvek pronalazili mesto oko vile na prosirenjima pored puta a i sam Hristos se pobrine da se parkirate lepo.

Sam Tasos nema neke specijalne sadrzzaje za decu (Aqua park, velike igraonice i sl.) no ssto bi rekao Bata Stojkovic u filmu "Vaarljivo leto '68":

"Ja nissta nisam ccuo, Vi nissta niste rekli, NA PLAZZI SMO POBOGU!"

Ako zzelite da obidjete celo ostrvo sa zaustavljanjima npr:

Aliki plazza, Manastir Sv. Arandjela, Golden Beach, Teologos, Mermerna plazza, Makriamos, Limenas za to Vam treba ceo dan i niste stigli da obidjete niti 1/24 onoga ssto mozze da se vidi i dozzivi na Tasosu.

Pozdrav.

Izmenjeno (mirarbi)
Nepotreban citat.
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Rezervisali i uplatili direktno Chris-u!zvizduk.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka